ČIRÁ LESKLÁ VODA

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod Rudolf » pon 20 črc, 2015 8:14 pm

Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod mnitka » úte 06 říj, 2015 5:13 pm

Na stránky jsem po dlouhé době napsal článek, tentokrát k tématu tvorby vodních ploch.
http://www.mnitka.com/tvorba-vodni-ploc ... d-scenics/

Obrázek
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod Ferda » úte 06 říj, 2015 7:57 pm

Martine, co si mám představit pod pojmem "ztratí asi 1/4 objemu" ?
Znamená to, že hladina vytvoří "lavor"? Tedy, že okraje budou vyvzlínané k původní výši hladiny?

Lil jsem z jiných materiálů i 20 mm a nic podobného jsem nezaznamenal.
Tohle by byl docela úlet.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod mnitka » úte 06 říj, 2015 8:42 pm

Jasně Ferdo, vznikne "lavor" který odstraníš druhou vrstvou,prostě doliješ co chybí.
Žádné vzlínání tak jak jej znám od dvousložkových materiálů se nekoná, tato voda nemá snahu po březích někam šplhat, s bublinkama taky není velký problém.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 07 říj, 2015 11:47 am

Tuhle vodu WS neznám, používal jsem od WS jen granule co se rozehřívaly. Vypadá to na konečně fakt dobrej matroš pro tvorbu vody. Rád bych se zeptal na pár zkušeností:
- Předpokládám že to je akryl, tzn nehřeje při vysychání. Nebo je nutný dát přece jen bacha na uvolnující se teplo?
- Nepropadá se to pak ještě následně dál - po týdnech, měsících?
- Podle obrázků je to naprosto čirý, což není uplně dobrý při ztvárnovaní něčeho hlubšího než je malý potůček. Je případně možný to barevně tónovat podobně jako rezinovou vodu /tzn spodní vrstva tónovaná a horní už čirá/, nebo raději natónovat rovnou dno vodní plochy?
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod Franky » stř 07 říj, 2015 12:50 pm

Připojím své postřehy k tomuto výrobku:

- úbytek na objemu je dle mě větší než 1/4
- žádné teplo se neuvolňuje
- po delší době neregistruji žádné změny či deformace
- tónování jsem úspěšně zkoušel při pokusech ztvárnit led (viz. foto viewtopic.php?f=1&t=5015&start=105 zhruba v polovině stránky) přidáním bílé barvy, jen už si nevzpomínám jakou to bylo (buď vallejo na štětec nebo syntetika Humbrol)
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod mnitka » pát 09 říj, 2015 6:13 am

Petr Zatřepálek :arrow: Fakt dobrej a ideální matroš na tvorbu vody jsem na stole ještě neměl. Je třeba si přiznat, že zvládnout dobře udělat vodu není každému dáno.

Každý z materiálů pro tvorbu vody, který jsem dosud vyzkoušel měl nějaký neduh. REALISTIC WATER do WS trpí jen ztrátou objemu, tento nedostatek jde jednoduše vyřešit dolitím další vrstvy. Na jinou potíž jsem nenarazil. Oproti dvousložkovým pryskyřicím nevzlíná, není potíž s bublinkami, nezapáchá a nevytváří teplo při vytvrzování.
Za několik týdnů po vytvrzení žádnou změnu tvaru a objemu nepozoruji.
Dobarvovat lze pigmenty a barvami WS případně jinými akryly.

Na celou věc Petře koukám jako železniční modelář pro kterého je důležité aby "hrál" celek. Plastikáři stavějící dioramata mají na vodu jiné nároky, proto si myslím, že pro lití několika desítek milimetrů WS RW vhodný není.

Neodpustím si ještě jednu věc. Každý z modelářů by nejprve svůj záměr měl nastudovat v přírodě aby se vyvaroval chyb se kterými se tu velmi často setkáváme :!: Mnohdy tu vidíme jak jsou koryta potoků a říček naplněna nepřirozeně velkým množstvím hmoty vody, které se v korytě objevuje jen při povodní nebo silných deštích. Stačí si jen vše přepočítat do měřítka a nemodelovattak přírodní extrémy. :wink:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod Ferda » pát 09 říj, 2015 10:00 am

mnitka píše:... Stačí si jen vše přepočítat do měřítka a nemodelovattak přírodní extrémy. :wink:

Tady by byl extrém ten 1 mm :roll: 10 cm vody by v reálu prošlo snad jen v letošním suchém létě.
Podotýkám, že hladina je hladká, protože v hale zrovna nefouká a voda je stojatá :wink:
Dvousložková pryskyřice, která téměř nehřeje. Rozhodně nenarušuje polystyrén. Má snahu vzlínat, ale to je lehce odstranitelné impregnačním sprejem. Zrovna u tohoto motivu mi vzlínání dokonce vyhovovalo, neboť u ideové předlohy hladina vody v laguně v průběhu dne docela kolísá a břehy bývají dost včasto promočené i 1/2 metru nad hladinou.
Neměřil jsem kolik je to milimetrů, ale typuji, že 15 určitě a nalito to bylo na jeden zátah.

Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod mnitka » pát 09 říj, 2015 2:17 pm

Ale jo, Ferdo. Kdo má potřebu na kolejišti (modulu) dělat laguny :!: :?: Asi jen ostraváci. :mrgreen:
Potůček by byl hezčí.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 09 říj, 2015 2:38 pm

mnitka píše: Na celou věc Petře koukám jako železniční modelář pro kterého je důležité aby "hrál" celek. Plastikáři stavějící dioramata mají na vodu jiné nároky, proto si myslím, že pro lití několika desítek milimetrů WS RW vhodný není. Neodpustím si ještě jednu věc. Každý z modelářů by nejprve svůj záměr měl nastudovat v přírodě aby se vyvaroval chyb se kterými se tu velmi často setkáváme :!: Mnohdy tu vidíme jak jsou koryta potoků a říček naplněna nepřirozeně velkým množstvím hmoty vody, které se v korytě objevuje jen při povodní nebo silných deštích. Stačí si jen vše přepočítat do měřítka a nemodelovattak přírodní extrémy. :wink:


Souhlas, byt částečně. Díváš-li se na hladinu v měřítkové perspektivě, tak v případě hloubky v HO víc jak 6-7mm by jsi už vlastně neměl skrz hladinu skoro nic vidět... Proto to zabarvování.

Nicméně sám jsem zvědav jak se mi to samotnýmu nakonec na kolejišti povede. V HO jsem se zatím omezoval na čúrky z propustků kde stačí jen "podbarvit" místy dno... V 1/35 už musíš barvit vodu i v menší louži 8) ...
Přílohy
3336.jpg
35.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod Ferda » pát 09 říj, 2015 2:45 pm

mnitka píše:Ale jo, Ferdo. Kdo má potřebu na kolejišti (modulu) dělat laguny :!: :?: Asi jen ostraváci. :mrgreen:

Není laguna jako laguna. Neplést si s lagunami "OSTRAMO-Vlček a spol., s. r. o." Neplést si ani "OSTRAMO-Vlček a spol., s. r. o." s OstraMo.
Za mého mládí slovo "laguna" navozovalo atmosféru vzdálené exotiky někde v Karibiku, nebo Tichomoří.
Taky slovo "tunel" tehdy znamenalo opravdu jen díru skrz kopec.


mnitka píše:... potůček by byl hezčí.

Máme!
My máme všechno.
Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod belgarat » úte 05 zář, 2017 7:21 am

Dokaze nekdo porovnat "opticky efekt" Epoxy 1200 vs. Woodland Scenic clear water (a nebo podobne) - pouziti pro potok, mensi rybnicek, ... ? Predpokladam ze to Epoxy je po vytvrzeni "pruhledne" (mirne zakalene ?) ...
Edit: pripadne nezkousel nekdo toto: http://www.levnetmely.cz/Epox-G1000/125 ... C3%AD-1-kg ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod belgarat » stř 13 zář, 2017 7:05 pm

Dalsi dotaz - vim ze se to tu uz probiralo, ale presto: cim delat vlnky ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod greenery » stř 13 zář, 2017 8:42 pm

greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: ČIRÁ LESKLÁ VODA

Příspěvekod Miloš_P » stř 13 zář, 2017 9:48 pm

belgarat píše:Dokaze nekdo porovnat "opticky efekt" Epoxy 1200 vs. Woodland Scenic clear water (a nebo podobne) - pouziti pro potok, mensi rybnicek, ... ? Predpokladam ze to Epoxy je po vytvrzeni "pruhledne" (mirne zakalene ?) ...
Edit: pripadne nezkousel nekdo toto: http://www.levnetmely.cz/Epox-G1000/125 ... C3%AD-1-kg ?

Z Epoxy jsem dělal jezírko a zhruba po roce se to celé začalo odlupovat od dna a břehů a povrch zmatněl. Udělal jsem to znova granulema od NOCHa a už 5 let bez problémů. Když se náhodou hladina poškrábe (stalo se mě to při luxování kolejiště), tak na to stačí fouknout horkovzdušnou pistolí a hladina je zase perfektní. Tou horkovzdušnou pistolí se to dá snadno dotvarovat do žádané podoby (vlnky, apod.)
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků