Kvalitní kolejivo

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Kvalitní kolejivo

Příspěvekod fricek12 » sob 03 bře, 2012 1:26 pm

Dobrý den,

rád bych se poradil, kde koupit kvalitní kolejivo. Nebo spíše od jakého výrobce.

Mám zkušenosti se starými kolejemi, že jejich povrch zrezivěl a vlak nemá šanci se rozjet.
Dělají se dnes koleje z nějakého "věčného" materiílu, který nerezne ani nijak podobně neoxiduje a vydrží dlouhá léta plně vodivý a funkční ?
Např. koleje z titanu, mědi (povrchově upravené proti oxidaci), atd... viděl jsem ale zatím jen koleje z galvanizované oceli - to se nic lepšího nedělá?


Děkuji.

Edit: ještě doplním: jedná se mi o koleje v měřítku HO
fricek12
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 28 říj, 2011 8:24 am

Re: Kvalitní kolejivo

Příspěvekod male zvire » ned 04 bře, 2012 5:26 pm

fricek12 píše:viděl jsem ale zatím jen koleje z galvanizované oceli - to se nic lepšího nedělá?


Ono hlavně dnes většina výrobců nedělá kolejnice z oceli, ale ze slitiny mědi a niklu (pakfong, nebo jak se to přesně jmenuje) a to už je proti oxidaci celkem odolné. Pokud by ti ale ani tohle nestačilo, tak si koleje můžeš nechat vyrobit na zakázku. Pokud si objednáš dostatečné množství (pár tisíc km) tak určitě najdeš válcovnu která bude ochotná a vyrobí ti to z čehokoliv co si řekneš a cena za 1m kolejnice taky bude celkem přijatelná.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Kvalitní kolejivo

Příspěvekod Charlie » ned 08 pro, 2019 1:16 pm

Dobrý den. Používám koleje Tillig Code 83 a po dvou letech se na dvou místech položených nezaštěrkovaných kolejí objevila docela silná zelená koroze. Máte někdo taky takovou zkušenost? Dá se to něčím zlikvidovat nebo zastavit? Obrousil jsem to nahrubo jedním ostrým koncem kolejového prutu ale objevuje se to za čas znovu. Nechce se mi měnit celá metrová kolejnice. Nakonec mi asi nic jiného nezbude. Měl jsem za to že koleje jsou odolné proti takovým událostem.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Kvalitní kolejivo

Příspěvekod Fox » pon 09 pro, 2019 11:58 am

Nepoužil jsi při stavbě pájecí vodičku na nerez či něco takového?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kvalitní kolejivo

Příspěvekod Marthin » pon 09 pro, 2019 12:14 pm

Charlie píše:Dobrý den. Používám koleje Tillig Code 83 a po dvou letech se na dvou místech položených nezaštěrkovaných kolejí objevila docela silná zelená koroze. Máte někdo taky takovou zkušenost? Dá se to něčím zlikvidovat nebo zastavit? Obrousil jsem to nahrubo jedním ostrým koncem kolejového prutu ale objevuje se to za čas znovu. Nechce se mi měnit celá metrová kolejnice. Nakonec mi asi nic jiného nezbude. Měl jsem za to že koleje jsou odolné proti takovým událostem.


Koroze se opravdu už nedá zastavit, jen zpomalit a nebo ji pasivovat s podmínkou použití konzervačních přípravků - což může snižovat vodivost. Kompletně korozi je možné odstranit chemicky a to za předpokladu, že ošetřené místo bude důkladně opláchnuto a osušeno. Což kolejiště může být tu dobu nasyceno a to je špatně.
Větší odolnost proti korozi má lesklý hladký povrch než poškrábaný, tzn. tam, kde byla koroze seškrabaná, se objeví znovu.
Jedinou možností je kus koleje vyříznout a nahradit novou. Ono výskyt koroze nemusí být způsobena pájecí vodou - ono to může být od ovocné štávy.
Velkou roli hraje i to, kde byly pruty uskladněny - jak u vás doma tak i u prodejce.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Kvalitní kolejivo

Příspěvekod hopeter » pon 09 pro, 2019 7:47 pm

Spolehlivě zezelenají až zčernají kolejnice taky působením disperzního lepidla ( Herkules , Dispercol atd. ). Stane se tak třeba při zatížení lepených míst , čímž se zamezí odchodu par z lepidla. Očistit to třeba kontaktolem nebo izopropylem nejde. Pro zachování vzhledu je možné kolejnice natřít ( imitace rzi ) a hlavy kolejnic přeleštit brusnou gumou. Tiligovo kolejivo odolává trochu více než Kuehn. Tolik moje zkušenost... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků