MemWire - vaše zkušenosti

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

MemWire - vaše zkušenosti

Příspěvekod Jan Kohout » pon 09 črc, 2007 7:31 pm

Narazil jsem na netu na informace o drátku nazývaném MemWire - je vyroben ze slitiny s tvarovou pamětí a při zahřátí (např. když jím prochází proud) se zkracuje (nikoliv prodlužuje, jak je to obvyklé u jiných materiálů). Prý se dá dobře použít ke stavbě přstavníků, které pak vyjdou o dost levněji...

Něco více o něm je na http://www.litomysky.cz/BIX/memwire.htm

Nemáte někdo nějaké zkušenosti s tímto drátkem, např. nepoužili ste ho někdy při stavbě kolejiště? Docela mě to zaujalo, ale nejdřív se chci poptat, zda to za to opravdu stojí - pravděpodobně bych ho použil pro stavbu podpovrchových přestavníků výhybek namísto původně plánovaných servomotorů Tillig (vyšlo by to výrazně levněji), jde mi ale o spolehlivost a funkčnost přestavníků z tohoto materiálu...
Jan Kohout
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 27 kvě, 2007 6:48 pm

Příspěvekod Radek Mende » úte 10 črc, 2007 4:38 pm

Já ho používám asi na 25 výhybkách a nemám s ním problém.Přestavování je tiché a realistické.chce to akorát dodržet napájecí proud 200-240 mA.Pod 200mA je pohyb pomalý až skoro žádný.
Jěště bych doporučil nějak ošetřit přechod mezi drátkem a mosazným očkem olejem nebo vazelínkou aby nedocházelo k zoxidování a tím pádem k přerušení průtoku proudu.
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod Jan Kohout » úte 10 črc, 2007 6:39 pm

A jakým způsobem máte ty přestavníky konstruované? Myslím jestli při přestavení do určité polohy je potřeba stálý průtok proudu přestavníkem (dokud je výhybka v dané poloze), nebo to řešíte nějak jinak, aby se proud dodával jen v průběhu přestavování?
Jan Kohout
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 27 kvě, 2007 6:48 pm

Příspěvekod Radek Mende » stř 11 črc, 2007 3:12 am

Mám to řešené stálým průtokem proudu.
Mám dvojkolejku ,a na kačdé koleji určitou standartní cestu,kde jsou přestavníky v klidovém stavu.A jen při potřebě změny vlakové cesty
zatěžuji drát(snažím se ho šetřit )
Možná zbytečně,při trvalém zatížení 200 mA by se nemělo nic stát.
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod PeterPL » pon 14 led, 2008 8:23 pm

Rád by som sa opýtal či je možné realizovať pomocou MemWire aj prestavník tak aby som ho mohol ovládať digitálne?
Uživatelský avatar
PeterPL
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 11 pro, 2007 6:38 pm


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků