Profi zeď Noch

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Profi zeď Noch

Příspěvekod male zvire » úte 26 dub, 2011 10:09 am

Ahoj vespolek,
nemáte někdo zkušenosti s kamennou zdí od Nocha?
Potřebuji je ohnout do oblouku, ale běžnými metodami (hrubým násilím) to nejde. Prý je ale možné je tvarovat za tepla - jenže jak je bezpečně nahřát? V troubě (na kolik stupňů)? V horké vodě (nerozmočí se barvy)? A hlavně jak potom horkou zeď zpracovat bez popálenin?
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod fulda » úte 26 dub, 2011 10:49 am

Nemám zkušenosti konkrétně s touto, ale podobnej plastik doma používám a pokud ho chci ohnout, tak většinou nad elektrickým vařičem.
Na co si dát pozor:
1) hranice mezi nahřátím a popálením je dost tenká - osvědčilo se mi nahřejvat na rubové straně tak cca 10cm nad plotnou a kontrolovat, jestli už není pružná
2) když je to nahřáté, tak je to teplé :mrgreen: takže si připrav dost důsledně nějaké "kopito" podle kterého to ohneš a to tak že rychle a pokud možno s malým počtem doteků.
3) když je to nahřáté, ohejbá se to ve všech směrech a né jen v tom kde jsi si namaloval čáru tužkou (takže si na kopitu zajisti nějaké vodící linky, aby ti to neudělalo vrtuli)

Jestli chceš zkušební materiál, tak v každé reklamce to mají a lepí na to vyřezávanou reklamu, klidně ti toho kus dám.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod Jeff Hopper » úte 26 dub, 2011 10:55 am

Záleží jak chceš ji moc ohnout - pokud mírně tak to jde silou(alespoň já jsem jí tak ohébal), ale opatrně ať to nepřeženeš :D . K nahřátí můžeš použít též fén.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod male zvire » úte 26 dub, 2011 11:17 am

Tak nevím jestli myslíme to samé. Tahle zeď není z plastu, ale z jakési strukturální pěny - při pohledu z blízka vypadá to jako extrémně jemná porézní houba , má to tloušťku asi 12mm a za studena se to ohnout opravdu nedá. Když jsem za to vzal, tak to začalo vydávat zvuky jako když to má každou chvilku prasknout, ale přitom se to nehnulo ani o milimetr a já chci oblouk o poloměru cca 200mm

Asi zkusím ten fén (případně horkovzdušnou pistoli), ale na ohýbání budu mít kopyto z plastové desky tak doufám že nezměkne stejně jako ta zeď...
... a zrovna u tohodle se mi metoda pokus-omyl moc používat nechce :roll:
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod Jeff Hopper » úte 26 dub, 2011 11:45 am

Ono to za studena ohnout jde, ale tak o tři čtyři cenťáky. O víc to budeš muset nahřát. Jinak spůsob ohýbání má myslím Noch ve svém katalogu.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod Radek(T) » úte 26 dub, 2011 12:20 pm

Třeba v tomto odkazu http://www.sceneryexpress.com/prodinfo. ... er=NH58250 se zmiňují, že po zahřátí lze opatrně ohýbat. Takže z principu to jde, ovšem jakou použít konkrétní technologii ...
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod fulda » úte 26 dub, 2011 12:45 pm

Jo jo, to o čem mluvím já je jako hodně lisovanej molitan, jenom ta moje verze má ještě hlazenou přední a zadní stranu. Často to přirovnávám k plastovému sádrokartonu.

Ta horkovzduška bude lepší nápad než vařič - hlavně horkovzduška má náznak regulace teploty. Jenže já horkovzdušku nemám a plast ohejbám tak jednou za dva roky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 28 dub, 2011 6:34 pm

Já to ohýbal po nahřátí fénem nebo pokud není zeď vysoká,dá se odříznout skalpelem nebo jemnou pilkou část materiálu z tloušťky zdi a pak,když je tenší,se to ohýbá snáz.Některé světlejší zdi je lepší před osazením vybarvit,pěkně kvádřík po kvádříku,trošku odlišnými odstíny,spodek trochu tmavší,jako vzlínající vlhkost.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod casali » pon 23 kvě, 2011 8:06 pm

Jde to dobře fénem, lepší je ten, který má možnost regulace teploty. Velmi dobře to jde teplovzdušnou pistolí s regulací teploty a hlavně množství vzduchu. Lehce celkově nahřát zadní stranu a pak lehce přední stranu - tu velmi opatrně, opravdu stačí jen lehce nahřát a pak přijde na řadu opět zadní strana. Tady už jde o cit.
Pak už jen tvarovat při stálé stejnoměrným zahříváním resp. udržením lehce klesající teploty. Nahřát se to dá opět, ale přehřátí a případné zborcení je neopravitelné. Mám vyzkoušeno horkovzduška Bosch teplota cca. 160 st. /signalizace druhé diody/ a nejmenší tlak vzduchu. Za dvě minuty bylo vytvarováno ve tvaru asymetrického "S"
Casali
Uživatelský avatar
casali
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 03 kvě, 2008 5:11 pm
Bydliště: London, GB

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod male zvire » úte 24 kvě, 2011 1:44 pm

casali: díky za podrobné info. Já už se do toho budu muset konečně pustit - pořád jsem to odkládal protože jsem si s tím nevěděl rady,...
... ještě bych měl dotaz: ohýbal jsi to normálně v ruce (rukavice?), nebo sis na to vyrobil nějaké kopyto?

Díky,
T.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod Jeff Hopper » úte 31 kvě, 2011 5:51 pm

záleží jak máš šikovné ruce, ale kopyto bude určitě lepší. Skus mrknou v kuchyni po hrncích nějake určitě najdeš a podle něho ohneš(když tě neuvidí paní kuchyně tak můžež i ten hrnec trošku nahřát) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod casali » sob 18 čer, 2011 7:29 pm

Já to dával přímo na lepidlem potřený základ. ( Modlel artfillter- podle mne něco jako obdoba českého chemoprenu s plnidlem - vyrovnává zároveň drobné nerovnosti).
Pokud je jednoduchý ohyb, stačí opravdu jak se zde píše hrnec. Tvarová stálost je dobrá. Ať se ti to podaří, není to nic složitého.
Casali
Uživatelský avatar
casali
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 03 kvě, 2008 5:11 pm
Bydliště: London, GB

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod male zvire » ned 19 čer, 2011 11:14 am

Tak jsem se konečně odhodlal a jal se ohýbat zdi. Pár postřehů z průběhu:
Nejdřív jsem své drahé polovičce zabavil fén tím jsem to půl hodiny nahříval, ale výsledek absolutně žádný - tak jsem přistoupil k většímu kalibru: troubě.
rozehřál jsem troubu na 150st a do ní jsem dal plech vystlaný pečícím papírem (pro jistotu - kdyby zeď těch 150st nevydržela) a na něj jsem položil zeď.

První zeď jsem pekl asi 10minut a když jsem jí vyndával tak z ní stoupala pára nebo něco podobného. Takhle rozehřátá zeď konzistencí připomínala gumového hada a ohýbala se téměř sama. Ale jakmile jsem za ní chytil abych jí mohl ohnout podle hrnce, tak jsem do ní prstem udělal promáčklinu :(
Obrázek

Takže druhou zeď už jsem pekl na 130st. a jenom 5minut - to je myslím ideální - zeď je pěkně pevná a přitom jde pěkně ohýbat.
Výsledek zde:
Obrázek Obrázek
Pokud se Vám zdá, je je ohnutá moc, tak ano - ohnutá zeď jde i za studena trošku narovnat a protože jsem nenašel hrnec s přesným průměrem tak má zeď o cca 20% menší průměr a při lepení ji roztáhnu.

PS: a ještě zajímavost na konec - když strčíte ruku do vařící vody (cca 100st) tak se spálíte, ale zeď rozehřátou na 150st je možné klidně držet v ruce bez jakýchkoliv následků. :shock: :D
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod fulda » ned 19 čer, 2011 11:27 am

male zvire píše:PS: a ještě zajímavost na konec - když strčíte ruku do vařící vody (cca 100st) tak se spálíte, ale zeď rozehřátou na 150st je možné klidně držet v ruce bez jakýchkoliv následků. :shock: :D

To je sice hodně off topic, ale existuje pro to jednoduché vysvětlení - pokud se držíš pevného teplého předmětu s mizernou tepelnou vodivostí, tak je tělo schopné si ho ochladit. pokud dáš ruku do teplé vody, přestane fungovat termoregulace. Na základě tohoto poznatku můžeš chodit bosej po žhavém uhlí. zeptej se na to google.

A pokud se vrátíme k tématu - používám mnohem kratší časy - tak do minuty, ale to je asi celkem jedno, pokud se ti tahle konzistence osvědčila, tak proč ne.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Profi zeď Noch

Příspěvekod PetraSikava » pon 23 úno, 2015 2:01 pm

Viděla jsem řezníka, který rukou lovil jaternice z vařící vody.
Vlak projíždí branou ve velké čínské zdi vjíždí do podnebesí.
PetraSikava
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 17 úno, 2015 10:36 am


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků