Materiály na stavbu budov

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Materiály na stavbu budov

Příspěvekod Zdanysek » sob 08 kvě, 2010 1:51 pm

Zdravím. Nemohl by mi někdo poradit? Rád bych si postavil vlastní stavby na N kolejišti,existují nějaké materiály na stavbu domečků? Nechci obědnávat stavebnice domečků,chtěl bych si z nějakých modelářských materiálů postavit nádražní budovy dle svých představ. Jde to vůbec?
Díky za vaše reakce.
Zdanysek
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 08 kvě, 2010 1:45 pm

Příspěvekod Radek Mende » sob 08 kvě, 2010 4:27 pm

Já v N-ku stavěl několik budov z různých materiálů,překližka,Evergren a lept.
Po mých zkušenostech bych dnes z ničeho jiného než z leptu nestavěl.
Bude to sice trochu dražší záležitost,ale výsletek perfektní.
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod Jirka1 » sob 08 kvě, 2010 5:14 pm

Existují různé materiály s rozličnými povrchy. Lze použít i různé druhy papíru... :D
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Jarda H. » ned 09 kvě, 2010 8:25 pm

... karton, papír, staré plastové tabulky (bezpečnostní tabulky).
Taky občas padne nečekaně něco do oka - různé obaly, průhledná fólie v límcích košil apod. Asi jako napsal už přede mnou Jirka1 "Existují různé materiály s rozličnými povrchy......"
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod mawerick » pon 10 kvě, 2010 6:53 am

Trubičky z lízátek, vypsané tuhy z propisek ...
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Jirka1 » pon 10 kvě, 2010 3:07 pm

mawerick píše:Trubičky z lízátek, vypsané tuhy z propisek ...

Jo, trubičky z lízátek, ty mají naše děti nakázáno schovávat tatínkovi do krabičky. Občas se hodí. :D
A krabičky od Tic-Tac taky, ty jsou zase dobré na uskladňování drobností. 8)
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod boy.rough » pon 10 kvě, 2010 5:28 pm

Ahoj,
u nás mají všichni nakázáno schovávat prkýnka od nanuků :D .
Olda.
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod michal74 » stř 27 črc, 2011 8:59 pm

Ahoj,
asi už je to trochu pozdě..., nedávno jsem objevil poměrně kvalitní karton (http://www.ceiba.cz/new/produkt.php?id=758), mají ty desky i v několika odstínech. Vzhledem k tomu, že pasparty dělají i v některých hobby marketech, byla by možnost získat i tam nějaké odřezky. karton je cca 1,5 mm silný, mají i řezačku na řezání pod úhlem 45°.
Další možností jsou desky kappa (papír/něco jako molitan/papír) - architekti z toho dělají návrhy staveb.
Možností je mnoho (hlavně na hrubou stavbu), na detaily - okna, dveře, parapety, komíny, okapy... je opravdu asi nejlepší ten lept...
michal74
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř 27 črc, 2011 7:38 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod Lubomír » úte 02 srp, 2011 5:48 am

Já nevím, ale opravdu si myslíte, že lept je nejvhodnější materiál ke stavbě domečků? Chápu, že doplnky, příp cihlové lemy z leptu ano, ale obvodové stěny? :shock:
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod JanoH0e » úte 02 srp, 2011 9:22 am

Lubomír - záleži určite od mierky. V pidi veľkostiach určite. Veď kto by mal nervy rezať okná, dvere atď. pod mikroskopom. :lol: :D . V normálnych mierkach ako TT, H0 atď. potom záleží už od konkrétnej stavby.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod Okuliarnik » čtv 11 srp, 2011 6:06 pm

Ja by som odporucil pre mierku HO urcite sololit
Okuliarnik
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 10 srp, 2011 7:42 am

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 12 srp, 2011 7:44 am

Jsem zastánce stavby z kartonu resp. papíru, který je případně vyztužen. Nedávno jsem viděl laserovaný karton (cihlové stěny, dveře apod. "prosklené" fasády) a vypadal fakt skvěle. Asi
Lepty:
Asi bych je použil jen na doplňky, zejména tenké prvky (okna, dveřní křídla apod.a),ale stavět z nich celý dům?
Pokud někdo nestaví kolejiště pevně zazděné, tak s ním tu a tam potřebuje pohnout. Pak je poznat každý gram.
neměl jsem ještě letaný domek v ruce, ale podle toho jak jsou těžké kastle k lokomotivám (kde je to naopak výhodou), tipuju, že takový velký leptaný činžák se spoustou detailů už může vážit i pár kilo.
Sololit:
Ten, který jsem měl v ruce byl zbytečně tlustý - 3mm a víc. Použil bych ho jen jako výztuž, ale dělat z něj celý dům mi přijde zbytečná námaha (vyřezání otvorů) a navíc měl tendenci se v řezu třepit. Pokud má někdo jiné zkušenosti, sem s nimi, rád se přiučím.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod Mašinka » ned 14 srp, 2011 7:42 am

Přátelé, sleduji tu vaši diskuzi a myslím, že se točíte v začarovaném kruhu.Poslední vývoj techniky a chemie nám modelářům přináší nové možnosti.Je pravda, že materiály jako papír, balza, překližka a pod. se docela dobře opracovávají.Mají však nevýhodu, že při lepení mají tendenci se kroutit a v rozích vtahovat, případně měnit tvar v závislosti na vlhkosti a teplotě vzduchu,případně na řezu chlupatí.Já mám velice dobrou zkušenost s homogenní PVC pěnou FOREX, která tyto nectnosti nemá.Jedinou nevýhodou je minimální tloušťka 2 mm,( v HO je to 174 mm),ovšem její opracování je bezproblémové, nechlupatí a hlavně je stabilní.Rád bych věděl, zda někdo také má zkušenosti s tímto materiálem a jaké.Na mém kolejišti v 0f jsou z něj všechny budovy, i poměrně velké,až 400x400 mm,i s plastickými fasádami.Těším se na vaše názory a zdravím
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod MarekD » ned 14 srp, 2011 8:12 am

Mašinko hádám, že ta PVC deska je vlastně deska, kterou používají reklamky a podobně.
Ty ji přímo někde kupuješ?
A ještě se zeptám ty jimi jen vyztužuješ budovy nebo do nich ryješ i zdivo a jiné věci?
S pozdravem Marek
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod Mašinka » ned 14 srp, 2011 8:38 am

Přesně tak,v každé slušné reklamce se dá odpad pro stavbu v hánulce buď koupit, ale spíš zdarma dostat.Já ho kupuji u firmy Tuplex v H.Počernicích, též jako odpad, ale poněvadž používám i tloušťky 3,5, a 6mm a velké desky.Cena je cca 150 Kč za 1m2, podle tloušťky.Lepím lepidlem RUDERER, ale v HO stačí vteřiňák.Jak jsem napsal, moje budovy jsou velké, obsahují podlaží a přepážky, tak bych s vteřinovým lepidlem vykrvácel.Stavím přímo z desek, jsou dostatečně pevné, většinou, pokud jde o zdivo nebo hrázdění, lepím dřevěné díly, případně plastické zdivo, ale jde i do něj rýt, či vytlačovat.Doporučuji na kouscích vyzkoušet.Já ovšem v nulce musím plasticitu řešit jinak, přece jen je to dvojnásobek hánulky.
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Další

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků