Laminace papíru na povrchu krajiny ?!

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Laminace papíru na povrchu krajiny ?!

Příspěvekod Zippich » pon 05 bře, 2007 12:46 pm

Tak jsem na novém segmentu experimentoval s novou technologií ve jménu snížení nákladů a času a teď mám problémy. Hrubě otesný reliéf krajiny z polystyrenu jsem polepil krepovou samolepící páskou a jal se laminovat, jak jsem zvyklý. Disperze, balakryl, latex. Somozřejmě se to vlní a odlepuje, neboť síla vyvolaná smrštěním papíru po aplikaci waterbased laků je větší, než lepivost pásky. Co byste navrhovali? Sádru z disperzí? Lak bez obsahu vody? Ale jaký? Aby to bylo pevné, pružné a nesežralo to polystyren pod papírem? Ono už to teď po dvou vrstvách celkem drží, ale mám strach, že pokud začnu barvit, nebo lepit posyp pomocí vodních laků, tak se to zas rozvlní. Ztrhat a vyhodit se mi to nechce... Dík za náměty!
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Laminace papíru na povrchu krajiny ?!

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 05 bře, 2007 2:37 pm

Zippich píše:Tak jsem na novém segmentu experimentoval s novou technologií ve jménu snížení nákladů a času a teď mám problémy. Hrubě otesný reliéf krajiny z polystyrenu jsem polepil krepovou samolepící páskou a jal se laminovat, jak jsem zvyklý. Disperze, balakryl, latex. Somozřejmě se to vlní a odlepuje, neboť síla vyvolaná smrštěním papíru po aplikaci waterbased laků je větší, než lepivost pásky. Co byste navrhovali? Sádru z disperzí? Lak bez obsahu vody? Ale jaký? Aby to bylo pevné, pružné a nesežralo to polystyren pod papírem? Ono už to teď po dvou vrstvách celkem drží, ale mám strach, že pokud začnu barvit, nebo lepit posyp pomocí vodních laků, tak se to zas rozvlní. Ztrhat a vyhodit se mi to nechce... Dík za náměty!


Myslím si, že po vyschnutí už by se to moc krabatit nemělo.

Myslím si také, že pokud to rozřežeš tam kde se Ti to odlupuje - nejlépe nějakým velmi nerovným řezem a podlepit to disperzí. Pokud se ti to někde naplo a nedoléhá to k polystyrenu, pak by možná do toho místa pomohlo fouknout montážní pěnu.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Sandy » pon 05 bře, 2007 3:03 pm

Zhruba před osmi lety jsem použil následující postup :
Hrubá stavba z polystyrenu, dotvarování reliefu horkovzdušnou pistolí ( včetně " výroby " docela realistických skal). Poté ofouknutí celého povrchu horkým vzduchem ( vznikla pevná " slupka").
Následoval nátěr povrchu ředěným Herkulesem ( 1 : 1 až 1 : 2, již si přesný poměr nepamatuji ) a zatupování několika vrstev buničité vaty . Po zaschnutí nátěr obarveným Balakrylem. Pak opět ředěný Herkules a pilinový posyp.
V průběhu dalšího vývoje kolejiště byla celá krajina několikrát natřena ředěným Herkulesem ( 2 : 1) a aplikovány posypové materiály na bázi drceného molitanu ( došlo k neuvěřitelnému vylepšení vzhledu a aplikací na piliny k relativně vysoké úspoře materiálu ).
Kolejiště mám v místnosti, kde teplota kolísá od deseti do pětadvaceti stupňů. Celá konstrukce byla mnohokrát zvedána, překlápěna a kroucena , aniž by vznikla jediná trhlinka nebo došlo k odlepení vrchní vrstvy.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Sandy » pon 05 bře, 2007 3:07 pm

Ještě poznámka.
Na rozdíl od toaletního papíru a novin ( které jsem také zkoušel) se buničitá vata krabatila jen tam, kde jsem chtěl ( při dotváření skal a drobných detailů )
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Myšpulín » pon 05 bře, 2007 7:25 pm

Pokud chci mít povrch z novin bez zkrabatění, natírám disperzí noviny (možno i ředit) a nechám je řádně nasáknout. Až pak je lepím na natřený povrch a tupuji štětcem opět s ředidlem. Po zaschnutí se noviny opět trochu "smrsknou", čímž se celý povrch vyhladí. Pokud by vadil poslední nátěr lepidlem (lesklý povrch), je možné poslední vrstvu nenatírat ani zvrchu, ani ji přikládat na natřený povrch, pouze jednostranně napuštěné noviny (po roztažení) nasucho štětcem natupovat na povrch. Po řádném zaschnutí pak matná barva. Tupovat se musí samozřejmě opatrně, neboť se noviny snadno trhají. Ale ani terén není dostatečně rovný.
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Zippich » pát 16 bře, 2007 7:38 am

Tak pro pořádek doplňuji informaci. Našel jsem doma zbytek starého nitrolaku, a sním jsem to přetřel. Krepák s nátěrem latexu zabránil poškození polystyrenu a nitrolak vytvořil voděodolnou vrstvu vhodnou k dalšímu nanášení vodorozpustných laků a posypů, na čemž právě pracuji. A už bez vlnění podkladu! Takže páni kolegové, byla ověřena další low-cost technology: "Krepová páska na polystyren"...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Příspěvekod Sandy » pát 16 bře, 2007 6:43 pm

Nejlepší low-cost technology ( a nejrychlejší ) je polystyren a horkovzdušná pistole ( a citlivá ruka) - viz výše. Chce to vyzkoušet několik postupů vedle sebe. S tou krepovou páskou se mi to zdá zbytečně komplikované. Ale třeba se mýlím.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků