Šlehaný tmel

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Šlehaný tmel

Příspěvekod xtepn01 » čtv 09 říj, 2008 8:58 am

Při brouzdání v OBI (oblíbený koníček - hledání nových materiálů) jsem ve stavebninách narazil na pikslu s nápisem "Šlehaný tmel". Dle popisu se používá na zarovnání porézních materiálů jako omítky, dřevo, sádrokarton apod. Výhodou je extrémní lehkost tohoto tmelu, je opravdu "našlehaný". Půllitrová piksla se zdá být po potěžkání prázdná. Jednu jsem koupil a doma vyzkoušel na kousku poslepovaného tvrzeného polystyrénu.

S tmelem se perfektně pracuje, dá se krásně uhladit mokrým štětcem. Je to suchý materiál, takže s ním není nepořádek - výhoda pro lidi bez dílny. Rychle schne a po zaschnutí se dá dobře opravit opět mokrým štětcem. Po zatvrdnutí se dá řezat, brousit, natírat barvou. Perfektně drží na polystyrénu a je extrémně lehký. Barví se snadno.

Jedinou nevýhodou je vyšší cena, ale pokud se připraví dobře podklad, dá se minimalizovat jeho spotřeba. Já už se rozhodl, že to bude materiál pro mé plánované kolejiště. Při brouzdání na netu jsem ho objevil od více výrobců, 0,5l piksla typicky pod 100,-. Nejvýhodnější je asi 5l balení za cca 600,-

Obrázek
xtepn01
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 29 srp, 2008 12:46 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Radek(T) » čtv 09 říj, 2008 10:29 am

Těchto materiálů existuje nepřeberné množství od různých výrobců a v různých provedeních - a mají při tvorbě krajiny široké možnosti využití. Chce to ale důkladně vyzkoušet, co je na kterou činnost vhodné. Některé dokonale "lepí" a drží v tenké vrstvě (tlustší vrstva se propadá, nebo praská). Jiné zase ne na všem spolehlivě drží, ale zase se dá nanášet tlustší vrsta, která drží tvar. Mají různou dobu "zpracovatelnosti" - něco je ještě za hodinu "mokré", jiné se nedá ani pořádně uhladit, jak to rychle tvrdne. Něco se po zachnutí loupe ve vrstvách. Máloco je po zaschnutí tak trvdé jako "echt" sádra. Prošel jsem fázi "šlehaný tmel a nic jiného", a "udělám z toho všechno" přez fázi celkem ochladnutí až po současné "je fo opravdu fajn, ale zdaleka to neřeší všechno".
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Pája » čtv 09 říj, 2008 8:47 pm

Já jsem si právě koupil made in USA od RedDevil šlehaný tmel ONETIME .Ještě jsem ho nezkusil,ale je lehoučký a píšou že : Nestéká,nepraská a není potřeba brousit,lze natírat vodou ředitelnými barvami už po 2 hod a jakýmikoli barvami po 24 hod.Není vhodný pro nanášení v tenkých vrstvách!
Koupen v Plzni v prodejně s leteckými RC modely a 1L = 240,-
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod MirekTT » úte 23 bře, 2010 9:40 pm

Picnu pod tento nadpis svůj dnešní objev velmi levného tmelu: http://mirektt.rajce.idnes.cz/Moduly/#DSC05377.JPG se kterým jsem opatlal krajinu jednoho ze svých modulů
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod MirekTT » stř 24 bře, 2010 1:16 pm

Od této fotky první zkušenosti z "Perlitolitem": http://mirektt.rajce.idnes.cz/Moduly/#DSC05384.JPG
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod MirekTT » pon 29 bře, 2010 11:21 am

Takže další postup s perlitovou kaší. Pořád mám pocit, že to není ono a snažím se o nějaké příměsi, ale na konec recepturu nechám jen na balakrylu a perlitu. Přemýšlel jsem ještě o sádře, ale nevím, co udělá rychletuhnoucí sádra s dva dny schnoucím perlitem. Aby se to nějak nepobilo. No nakonec prostor pro zkoušení tady je. Ten bentonit jsem zavrhl. Zbytek, který jsem měl doma, nešel rozmíchat. Navíc jde o dost těžký materiál, takže by recept přišel o výhodu lehkosti. Jediná vada je délka schnutí, jinak je to paráda na vrstvy od 3mm. Mín se s tím udělat nedá.
http://mirektt.rajce.idnes.cz/Moduly/#DSC05446.JPG
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků