Přírodní materiály na výzdobu kolejiště

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Tomáš » ned 22 bře, 2009 10:11 am

Tak jsem odzkoušel výrobu keříků z přírodního materiálu.Nasbíral jsem si různé mechy v lese.Teď na jaře mají pěkně zelenou barvu,tak jsem chtěl vidět jak to dopadne.Koupil jsem glycerin.prodává se to v lahvičce 300ml za 90kč k tomu aceton.Namíchal jsem roztok zahřál a nechal mechy nasát.Myslím,že to dopadlo celkem dobře no posuďte sami.Ještě bych to chtěl šplíchnout bezbarvým lakem.
http://tauvec.rajce.idnes.cz/vegetace_z_prirody/#album
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 22 bře, 2009 1:27 pm

Nápad dobrý - ale uvidíš co ti s tím utrejchy udělal za čas... Kluci co dělaj 1/35 dioramata to dopředu raděj usušej než to barví/stříkají.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jarda H. » ned 22 bře, 2009 1:41 pm

Petr Zatrepalek píše: ..... to dopředu raděj usušej než to barví/stříkají.


Vypadá to velmi dobře, jen do budoucna - jak píše Petr Z. - to může být problém ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Jardax » ned 22 bře, 2009 2:29 pm

Leoš Vobořil píše:Kdysi dávno jsem někde na netu viděl, že jde vyrobit topol z vysoké suché trávy, která se obalí molitanem.


Tak ja to nikde na netu nevidel, ale uz delsi dobu presne o tom topolu uvazuju a jak tak jezdim tak koukam po nejake vhodne trave ...
Je videt, ze na tom asi neco bude :)

Jinak ty mechy mi prijdou dost neprirozeny v tom meritku. Ta struktura proste nesedi. Mozna to bude chtit vybirat opravdu ty drobnejsi typy.
Urcite bude existovat neco presne pasujiciho na takova ta vsudypritomna krovi.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod PetrL » ned 22 bře, 2009 3:10 pm

Tomáš píše:Tak jsem odzkoušel výrobu keříků z přírodního materiálu.Nasbíral jsem si různé mechy v lese.Teď na jaře mají pěkně zelenou barvu,tak jsem chtěl vidět jak to dopadne.Koupil jsem glycerin.prodává se to v lahvičce 300ml za 90kč k tomu aceton.Namíchal jsem roztok zahřál a nechal mechy nasát.Myslím,že to dopadlo celkem dobře no posuďte sami.Ještě bych to chtěl šplíchnout bezbarvým lakem.


Jak píší kolegové, není to nejlepší postup. Popíšu svůj, vyzkoušený před třiceti lety.

1) lepší než mechy jsou různé druhy lišejníků - najdou se i s velmi jemnou strukturou a tedy dost realistické a rozhodně odolnější.

2) rozhodně nechat úplně uschnout. Jednak se tak zaručí tvarová stálost a pak je třeba zlikvidovat všelijakou havět, která v lišejnících zůstane i po řádném vyklepání. Ochránci prominou, ale sušil jsem v troubě...

3) další postup odpovídá tehdejší době a možnostem. Fixírkou s balonkem (pro lak na vlasy) jsem mechy nastříkal obyčejnými temperovými barvami, po krátkém zaschnutí jen tak letmo několika odstíny přes sebe. Po proschnutí pak další postřik řádně protřepanou směsí vody a glycerinu pro snížení lámavosti. Posledním postřikem byl lak na vlasy pro fixaci a sametový pololesk. Dnes by to byl asi Sportacryl a akrylové barvy. Tempery měly tu výhodu, že přehnat barevnost bylo prakticky nemožné.

Křoviny a keříky vydržely v pohodě třicet let, přežily bez újmy údržby vysavačem a nebýt celkové rekonstrukce kolejí, mohly tam být dodnes.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Předchozí

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron