Přírodní materiály na výzdobu kolejiště

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Přírodní materiály na výzdobu kolejiště

Příspěvekod Tomáš » sob 06 zář, 2008 11:31 am

Sice se to už trochu probíralo v sekci "Merlík Osinatý" ale pořád mi to vrtá v hlavě že bych založil toto téma,o přírodních materiálech,které se dají použít na kolejišti místo drahých "továrních výrobků".Velmi často když du někam do lesa přemýšlým,co vše by si člověk mohl z lesa odnést na doplnění kolejiště..Já už odskoušel lišejníky,rostou celkem hojně na vysočině.velké plus lišejníků je že jsou prakticky stále (celoročně) v lese,teda pokud zrovna není 2metry sněhu.a velmi pěkně se s nimi pracuje.Jako mínus bych uvedl,že přírodní zabarvení je nic moc,takže to chce něčím buď přibarvit a nebo posypat dekoralem,nebo obalit molitanem.Tento nedostatek jsem chtěl původně změnit sběrem mechů,které mají hezčí a přirozenější zeleň.Bohužel se ukázalo,že mech zrovna moc vhodný není,velmi rychle stratil zeleň,jak vyschl a v zápětí se rozpadl.Možná na to,ale existuje nějakej fígl,takže sem s ním :wink: .Kdysi mě taky napadlo (sice je to asi volovina) donést si z lesa ty malý stromečky borovic a smrčků co je jich plnej les z náletů.Ale asi by to taky nedopadlo dobře co se týče dlouhověkosti.Mo chtělo by to odzkoušet,pokud už to nenapadlo někoho přede mnou.Pak třeba různý traviny nebo keříky co je jich na loukách všude plno,třeba by se někde našlo i něco podobnýho jako je ten merlík..
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Leoš Vobořil » sob 06 zář, 2008 5:52 pm

Kdysi dávno jsem někde na netu viděl, že jde vyrobit topol z vysoké suché trávy, která se obalí molitanem.
Leoš Vobořil
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 24 bře, 2008 10:39 am
Bydliště: Brno a Kutná Hora

Re: Přírodní materiály na výzdobu kolejiště

Příspěvekod radekkrupka » sob 06 zář, 2008 9:37 pm

Tomáš píše:Tento nedostatek jsem chtěl původně změnit sběrem mechů,které mají hezčí a přirozenější zeleň.Bohužel se ukázalo,že mech zrovna moc vhodný není,velmi rychle stratil zeleň,jak vyschl a v zápětí se rozpadl.Možná na to,ale existuje nějakej fígl,takže sem s ním :wink: .

Řekl bych, že s mechem si neporadíš... zelená barva je dána chlorofylem, protože je to zelená rostlina. Chlorofyl si rostlina vytváří a pro jeho vznik je potřeba sluneční světlo...a chlorofyl se samovolně rozkládá a jak rostlina uhyne, barva se postupně ztratí...

Lišejník však není rostlina, a proto není zase příliš zelený...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod Tomáš » ned 07 zář, 2008 7:54 am

jjo to mi je jasný.to že mech nebude zelenej bych ještě překousl,ale štvalo mě spíš,že se totálně rospadl.Třeba by tomu pomohl bezbarvej lak,kdyby se jím rostlinky nastříkaly
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Dan Buchtela » ned 07 zář, 2008 8:21 am

No lak úplně nééé, křekjhost Ti nesníží...
A co třeba mrknout na ZababaWiki:
http://www.zababov.cz/wiki/index.php/Ko ... %A1l%C5%AF
:wink:
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod Tomáš » ned 07 zář, 2008 8:45 am

Dane velmi zajímavé,to by mě opravdu nenapadlo,to v něčem namáčet aby to celý stvrdlo.budu muset experimentovat,snad se mi podaří sehnat ty chemikálie,na rozpouštění těch plastů.
No a na ten mech by šel tedy použít ten glycerínový roztok?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Dan Buchtela » ned 07 zář, 2008 8:48 am

Podle men to je právě na to vhodné, jinak bych se bál křehkosti, že se mi to časem rozpadne, když o to někdo zavadí...
Já osobně se ale jinak přírodním matriálům snažím spíše vyhýbat, i když při kvalitní konzervaci asi není důvod k obavám. Nesjou totiž neznámé případy, kdy se do kolejiště z přírodních materiálů dali po čase moli nebo plíseň...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod Radek(T) » pon 08 zář, 2008 6:19 am

Jeden příklad z praxe. Já používám různé "mechy a podobné věci", co se dají koupit ve OBI v oddělení pro květinové vazby. V modelářství (1:35) je to ideální jako kostra pro různé keříky a malé stromky. Protože je to takové "gumové" - čímž myslím konzistenci, ne materiál - tak to normálně stříknu lakem na vlasy aby to ztuhlo a následně nastříku akrylovou barvou. Potom na to nalepím "posypy" od Woodland Scenic. V diorámách to mám už několik let a zatím jsem žádnou "degragaci materiálu" nepozoroval. Druhá věc je, že tam nehrozí nějaké "fyzické násilí" - k tomu může na kolejišti asi dojít celkem snadno.
TT digitál, doba mého dětství (končící parní trakce) + 2. svět.válka 1:35
Uživatelský avatar
Radek(T)
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 05 čer, 2008 8:57 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 08 zář, 2008 8:39 am

Radek(T) píše:Jeden příklad z praxe. Já používám různé "mechy a podobné věci", co se dají koupit ve OBI v oddělení pro květinové vazby. V modelářství (1:35) je to ideální jako kostra pro různé keříky a malé stromky. Protože je to takové "gumové" - čímž myslím konzistenci, ne materiál - tak to normálně stříknu lakem na vlasy aby to ztuhlo a následně nastříku akrylovou barvou. Potom na to nalepím "posypy" od Woodland Scenic. V diorámách to mám už několik let a zatím jsem žádnou "degragaci materiálu" nepozoroval. Druhá věc je, že tam nehrozí nějaké "fyzické násilí" - k tomu může na kolejišti asi dojít celkem snadno.

Přesně jak píše Radek(T) Půvoně jsem zkoušel lišejníky z lesa, ale po vyschnutí ztvrdly a lámaly se. Při opětovném namočení změkly, ale nesrostly :) . Ale pak jsem v různých hobby marketech našel lišejníky nejen ošetřené aby neztvrdly, ale i v různých barvách (cca 40,- Kč za balení) Využívám gumovosti, vymáchám kus křoví v ředeném Herkulesu a obaluju molitanovou drtí (různé barvy). Z jednoho balení se dá "zakřovit" docela velký prostor. Mě stačil jeden balík na celý segment 150/50 cm, ale střídal jsem louky a křoví. Keře jsou pružné doteď což je výhoda při manipulaci a další práci i při úklidu.
Jinak ty trávové topoly mám doma taky, jen jsem trávu obarvil (vykoupal v barve a nechal uschnout a už jsem ji ničím nesypal, jen ji přestříkal bezbarvým lakem.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod mawerick » pon 08 zář, 2008 2:33 pm

Michale a máš fotky těch topolů?
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 08 zář, 2008 3:05 pm

mawerick píše:Michale a máš fotky těch topolů?

Jsou k vidění třeba tady, sice v pozadí, ale snad to bude stačit. Jeden se mi trochu roztřepil, prtotože jsou z více klasů jen lehce svázané nití a tady nit buď nevydržela, nebo se svezla. K vidění jsou i keře z lišejníků a posypu. Pokud dojde na poprázdninové setkání modelářů z Plzně a okolí někde u piva, můžu je tam přinést.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod boy.rough » pon 08 zář, 2008 6:31 pm

A co takhle na výrobu topolů použít klasy senegalského prosa? :shock: Kdo neví co to je, tak je to krmení pro andulky, korely a jiné papagáje :D .
Napadlo mě ty semínka z toho opatrně vydrolit a místo nich aplikovat nějaký ten posyp či molitan?!
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 621
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 09 zář, 2008 6:51 am

Volil jsem távu už z toho důvodu, že u nás roste na kdejaké mezi (a vydrží i přes zimu). Na proso jsem ještě nenarazil :D , ale proč ne.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod boy.rough » úte 09 zář, 2008 9:07 am

Ahoj, tak já jsem to zkusil a takto to dopadlo.
Klas prosa ve srovnání s modelem
http://www.modelovazeleznice.cz/cs/gale ... ction=edit

Moje zkušenosti jsou tyto:
- materiál celkem levný (1 balení cca 20kč a v balení 12-15ks), ve zverimexu toho mají, až to prodávají :D (máme totiž papouška doma, takže to kupujeme)
- bylo hotovo cca 10 minut
- materiál je to dost chatrný, určitě to chce dost dobře zpevnit lakem
- asi by to bylo vhodné na "stacionární" kolejiště se kterým se tolik nehýbe, nebo jen na dioráma, ale cesta tudy asi je možná.
Ahoj.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 621
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod sco_27 » úte 09 zář, 2008 1:01 pm

boy.rough píše:Ahoj, tak já jsem to zkusil a takto to dopadlo.
Klas prosa ve srovnání s modelem
http://www.modelovazeleznice.cz/cs/gale ... ction=edit

Moje zkušenosti jsou tyto:
- materiál celkem levný (1 balení cca 20kč a v balení 12-15ks), ve zverimexu toho mají, až to prodávají :D (máme totiž papouška doma, takže to kupujeme)
- bylo hotovo cca 10 minut
- materiál je to dost chatrný, určitě to chce dost dobře zpevnit lakem
- asi by to bylo vhodné na "stacionární" kolejiště se kterým se tolik nehýbe, nebo jen na dioráma, ale cesta tudy asi je možná.
Ahoj.


Myslím si že výsledok je celkom dobrý. Senegálskeho prosta mám doma dosť, kupujem ho na burze papagájov vo veľkom keďže nechovávam iba jedného papagája ale cca 40 ks :) Je to moje druhé hobby.
Ale každopádne si to musím niekedy skúsiť. Robil som ž topole ala Michal Š. ale musím povedať že tieto sú pre mňa ešte chutnejšie
:lol:
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Další

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků