Silnice

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Silnice

Příspěvekod milostt » čtv 22 dub, 2021 11:11 am

já používám sádrokartonářskou stěrku knauf, a barvu asfalt od Poláka, nepraská to a dobře se s tím pracuje ..
viz foto autoparku v kasárnach
Přílohy
100550546_10207611527683514_8996121211234680832_n.jpg
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Silnice

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 22 dub, 2021 11:17 am

Ano, mělo by to být mobilní kolejiště (viz vlákno Schwarzbach) kvůli sem tam nějaké výstavě (2 x roka max.) Jedná se o vedlejší silničku kolem vesnického nádražíčka. Kdysi jsem dělal silnici z prachu a jemné hlíny, protože taková "strakatá" u nás byla. Bílý štěrk (křemen?) v asfaltu. Takže si ještě pohrávám s myšlenkou ji udělat takto, viz fotky.

diorama_hagenau-15.jpg

diorama_hagenau-16.jpg

diorama_hagenau-17.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Silnice

Příspěvekod Ivan » pát 23 dub, 2021 5:46 am

Já použil polakovu hmotu na silnici na mém prvním dioráma, základ budova sparovka, polystyren a na něm hmota. Manipulace občas byla, nikde nic neprasklo, hezky se s tím pracuje a hrubost na silnici podle mne akorát.
Ovšem dnes bych asi taky raději na mobilní kolejiště použil nějakou štěrku. Přeci jen tam jsou větší tlaky než na dioráma 80x28.

Ta silnice na předchozích fotkách mi připadá už moc hrubá, ale fotky matou...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Silnice

Příspěvekod Trainmaniak » sob 24 dub, 2021 11:02 am

Tak ona makrofotka toho vykecá více, než je zdrávo. :) Už při pohledu z 20 cm není plastičnost zrna rozpoznatelná. A povedlo se mi vyfotit asfaltku z nás.

IMG_20210422_193213314_resize_86.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Silnice

Příspěvekod MirekTT » sob 24 dub, 2021 11:15 am

Asfalt ze stavebního lepidla. Dobarvený agamou, zmatněný gunzem. V ploše vychází dost hladce, ale na silnice skoro přesný. Na méně ušlechtilé povrchy možná až moc hladký. Ale fiktivně vycházím z toho, když už pokládali silnici vedoucí kolem nádraží, položili i to nákladiště.
IMG_20210424_130519_copy_1203x1606.jpg

IMG_20210424_130605_copy_1203x1606.jpg

Trs je tráva 2mm. Stavební lepidlo je dobrý na tvorbu prasklin a výtluků. Pro hrubší povrch se dá zamíchat štěrk. Ale spíš jemnější frakci.
Bohužel na hýbatelných kolejištích by to mohlo praskat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Silnice

Příspěvekod Ivan » sob 24 dub, 2021 7:31 pm

MirekTT, to vypadá moc pěkně. Můžeš prosím prozradit typ lepidla? Díky
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Silnice

Příspěvekod MirekTT » sob 24 dub, 2021 8:14 pm

Tak typ lepidla ti řeknu naprosto přesně. V uzavřeném kelímku odsypané z nějakého pytle. Už nevím, zdali na dlažbu, zdící, nebo fasádní. Vím, jen že flex, jiné jsem nikdy na baráku nepoužíval.
.....tím chci říct, že je to skoro jedno. Dnes bych se akorát vyhnul tomu, co po ztvrdnutí jde do tmavomodrošeda, blbě se přebarvuje. Většina lepidel, která mi prošla rukama, světle šedla.

Jo, a nic nepřidávat a nevylepšovat, třeba duvilaxem, nebo tak něco. Popraská to. Maximálně menší množství toho štěrku, pokud to nemá být hlaďoš.

Je tu ale jedno úskalí, a sice hustota zpracovávaného lepidla. Kdo jste s tím někdy stavěli, vězte, že i velmi hustě namíchané lepidlo bude na tohle moc řídké. Musí být hustší. Z prvu to nejde ani míchat a sype se to. Zde bude touha přidat vodu, ale té je třeba odolat. Ty lepidla totiž po chvilce stání malinko řídnou, s tím je třeba počítat. Konzistence by měla být tužší plastelína. pokud bude třeba přeci jen přidat vodu, nepřilívat přímo. Stačí namočit míchací nástroj. Dost to pomůže.

Pokud budete pracovat z řidším lepidlem, povrch vyjde hrubý a vylezou tahy špachtlí.

A vlastně ještě něco. Na druhý den to lze reparovat a brousit, popřípadě vytvářet praskliny a výtluky. Po cca třech dnech už se s tím nic moc dělat nedá a po týdnu je to tvrdé jako sklo. Tak si tu práci s tím naplánujte a nejlíp zkuste nejdřív někde bokem.

A nakonec, nejlíp to drží na broušeném styroduru. Na kartonu nic moc, raději ho před aplikací lepidla malinko zvlhčit, ale ten karton s tím bude hýbat, jak bobtná vodou. Chce to spíš nějaký vodorezistentní mírně porézní podklad, čili styroš. Na to je to lepidlo i stavěné.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Silnice

Příspěvekod Ivan » ned 25 dub, 2021 11:59 am

Díky Mirku za vyčerpávající odpověď, trik je zřejmě v té hustotě, proto jsem si to neuměl úplně představit. Určitě vyzkouším, nějaké flexi na chatě mám. :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Silnice

Příspěvekod Polabský » ned 25 dub, 2021 2:02 pm

V rámci stavebních technologií se doporučuje nestálý podklad před užitím flexibilního lepidla napustit penetrací (stavební).
To by možná pomohlo i u kartonu aby na něm flexi drželo.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Silnice

Příspěvekod MirekTT » ned 25 dub, 2021 3:31 pm

V souvislosti s asfaltem si dovolím odkázat na moje rajče, kde je popsán nejprve jeden nezdar od této fotky https://mirektt.rajce.idnes.cz/Moduly/231336631 a pak zdařilé pokračování na začátku tohoto alba https://mirektt.rajce.idnes.cz/ModulyII/
Upozorňuju, že seriál je poplatný době vzniku, ale jeho výsledek existuje dodnes
IMG_20210417_192233 (Střední).jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Silnice

Příspěvekod Fox » úte 27 dub, 2021 5:32 am

Plně souhlasím s popisem MirkaTT. Je to přesně tak. Jen doplním, že velmi hustou až suchou směs roztahuji přiměřeně širokou špachtlí ve vrstvě do max cca 2mm. Okraje předtím zamaskuji malířskou páskou, která po mírném zatuhnutí směsi umožňuje stáhnout přebytky mimo silnici a může zůstat i nepravidelný, jako rozpraskaný okraj. Povrch potom "uválcuji" úzkým malířským válečkem s molitanem. Tím se dají opravit případné tahy špachtle, upravit okraje a přechody ploch...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Předchozí

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků