Diorama nádraží na lokální trati

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Diorama nádraží na lokální trati

Příspěvekod novas32 » stř 01 zář, 2021 9:03 am

Ahoj;
nevím, jestli umisťuji můj dotaz do správné diskuze, kdyžtak prosím moderátora o přesun.
Chtěl bych si udělat malé diorama s námětem odpovídajícím žel.stanici Kubova Huť. Mám jen provizorní prostor a rovnou plochu z překližky tl.21mm.
Ovál bude mít jen jednu kolej a zmíněné nádraží, přičemž diorama bude jen vlastní stanice s vjezdem a výjezdem "z lesa do lesa".
Potřeboval bych poradit jak to celé výškově založit. Myslel jsem, ze pod nádražím bych měl plošně korek tl.4mm, který by přecházel na zhlavích do podložky jen pro vlastní kolej, která by tvořila násep tratě, ale to už bych stromy aplikoval přímo do překližky. Nebo mám vytvořit cosi jako příkop a okolí trati zase zvýšit korkem? Na vjezdu a výjezdu se bude jednat o cca 10cm délky, kterou budu chtít osadit stromy, nic víc, jen aby nebylo nádraží "ustřižené od okolí".
Myslím si ale, ze by trať měla být na náspu, byť třeba malém...
Máte nějakou radu, jak to udělat?
Děkuju za postřehy.
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Diorama nádraží na lokální trati

Příspěvekod Ivan » stř 01 zář, 2021 4:16 pm

Ahoj,
Tvůj námět zřejmě spadne do mini kolejišť.

Na začátek by bylo vhodné vložit náčrtek s rozměry, aby byla lepší představa.

Já dělal dioráma se zastávkou, na bukovém prkně, které mám ve vitríně. Aby to nepůsobilo "prkeně", je potřeba tomu dodat nějaký výškový rozměr. Já to řešil tak, že jsem na celou plochu nalepil desku polystyrenu. Korek jsem dal také, utvoříl mi těleso trati. Vpředu před trati jsem něco ubral, za tratí zas přilepil další... Byla to moje prvotina, na osvojení postupů ideál... a také poučení se z chyb.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Diorama nádraží na lokální trati

Příspěvekod hank » stř 01 zář, 2021 8:19 pm

Mám to sice pro eNko, ale snadno si to přepočítáš, případně zkontroluješ s pomocí norem NEM.

Kolejove-podlozi-1_800.jpg


Krasa-podlozi-11_800-2.jpg


Krasa-podlozi-12_800-opr.gif


(Omlouvám se, ale zdroj jsem si nepoznačil.)

Jak a z čeho se vytvoří spodní stavba, tj. pláň spodku, to záleží na použité technologii tvorby krajiny. Nechci ti radit, aby tu se mnou ctěné publikum nevyběhlo; sám většinou používám primitivní a morálně zastaralé, nicméně mně vyhovující a mým nárokům a schopnostem dostačující technologie a materiály na úrovni mého mládí, tj. 60. - 70. let minulého století.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama nádraží na lokální trati

Příspěvekod novas32 » čtv 02 zář, 2021 7:04 am

Moc děkuju za rady!
Přikládám nákres, bohužel nemám víc místa, označená oblast by mělo být diorama s tím, že kolej bude funkční pro jízdu.
Vychází mi z toho, že bych dal korek ve dvou vrstvách pod nádražím, kde nebudou náspy, a při přechodu do tratě bych ze dvou vrstev vytvořil pláň a podloží? V pláni se pak dá udělat zářez simulující příkop.
Ještě bych se zeptal - korek budu předpokládám lepit - použiju herkules?
Čím pak připevním koleje ke korku? K desce bych je asi šrouboval, ale v korku šroubky držet nebudou..
Přílohy
1735_001.jpg
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)

Re: Diorama nádraží na lokální trati

Příspěvekod Ivan » čtv 02 zář, 2021 7:45 am

Plánek hezký, chápu tvé pohnutky tohoto řešení (měl jsem kdysi takto zprovozněno moje diorama z vitriny). Předpokládám, že i tvoje diorama bude v době neprovozu někde ve vitrině či knihovně?

Jak to lepit je možností vícero, použávím herkules (nebo i dispercol, zbyl mi), na korek i koleje. Až budeš lepit koleje, je dobré při zatížení aby měly kam unikat páry od herkulesu, jinak se ti to může obarvit koleje nazeleno a nejde to dolů. Osobně natírám celou plochu korku kam přijdou pražce a jen TENKOU vrtsvou. Když jsem to přehnal, kousek mi nazelenal.
Vidím, že uvažuješ o flexi, na rovinky se hodí hliníková (či jiný) lišta o šíři 12 mm, padne mezi pruty a je zaručena rovnost kolejí. Ale jsou jistě i jiné možnosti. Někdo to třeba pro lepení šroubuje, pak vrtuty vyndá a štěrkuje...

Jak píše hank, terén můžeš vytvořit jinak z čehokoli co je po ruce.

Koleje na okruhu, které nebudou vidět bych možná jen přišrouboval, nebo lepil jen bodově. Třeba časem zatoužíš po větším či jiném kolejišti a tak to mlžeš lehce rozebrat. Dále zvaž, zda nedat do skryťáku alesp%n jednu objízdnou kolej, či nějaký šturc pro odstavení soupravy, ať je provoz pestrý.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Diorama nádraží na lokální trati

Příspěvekod hank » čtv 02 zář, 2021 7:56 am

novas32 píše:Čím pak připevním koleje ke korku? K desce bych je asi šrouboval, ale v korku šroubky držet nebudou...


Mně kupodivu drží koleje připevněné nasucho šroubky bez lepení dokonce i v knihařské lepence. Je to v TT a používám originál tilligovské šroubky s úchytkami. U některých pozastavených projektů uložených do depozita to takhle drží bez hnutí už několik let. V eNku je to ještě jednodušší - tam přibíjím koleje hřebíčky do pražců. Je dobré pořídit si na to buď hodinářské kladívko nebo speciální nástroj, který ten hřebíček podrží a zatlačí - bohužel nevím, jak se správně jmenuje, tak ho teď na internetu nedokážu najít....

Jinak pokud jde o lepení kolejí (a s tím související lepení štěrkového lože), je v příslušných vláknech zdejšího fóra spousta informací.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama nádraží na lokální trati

Příspěvekod novas32 » čtv 02 zář, 2021 12:34 pm

Bude to cele přiznané, je to jak jsem řekl jen stůl udělaný z překližky. Mám to na půdě, sbírám modely a chci se s tím i projet a když už, tak ať pro potěchu oka vlak projede nadražím.
Je to jedna vrstva, žadné skryté nádraží, vše přiznané, takže vzadu na oválu bude prostě jenom kolej na korku, který bude položený na desce.
Zadek nebudu štěrkovat, zkusím, jestli budou šroubky držet v korku. Nádraží ano, tak tady budu tedy lepit. Šablony (rovné i oblouky) na pokládku kolejí mám.
Teď jezdím jen po holých kolejích a rád bych tam měl "něco pěkného", tím myslím to nádraží.
Aktuálně funguju na desce viz foto. Časem plánuju vetší kolejiště, ale to je ještě hudba budoucnosti
Přílohy
0FB001BB-D580-4AAF-B893-E27B56714FAA.jpeg
novas32
 
Příspěvky: 49
Registrován: stř 23 zář, 2020 7:03 am
Bydliště: Jinočany (Praha západ)


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků