Lepty, odlitky nebo ??

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Lepty, odlitky nebo ??

Příspěvekod ragulin » ned 27 dub, 2008 1:11 pm

Mám jeden začátečnický modelářské dotaz - můžete popsat své zkušenosti s modely z leptů a těmi z plastu (odlitky)? Zajímalo by mě hlavně, který materiál se na co hodí lépe, a to hlavně z hlediska výsledné realističnosti modelu. Konkrétně mám namysli např. skříně lokomotiv, součásti pojezdu nebo doplňky (návěstidla, stavby, ...). Díky za názory!
ragulin
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 27 dub, 2008 1:00 pm

Odlitky vs lepty

Příspěvekod Hanis85 » ned 27 dub, 2008 7:38 pm

Pokud si seženeš kvalitní odlitek tak máš vyhráno, je to prakticky to samé jako lept ale s menšími finačními náklady odlitek stojí od 110-220 kč u leptu je to 350-800. Nevím podle mě je odlitek jednoduší na stavbu, jenom bych se pokud možno vyvyroval odlitkům s červené plyskyřiče jsou nejsou moc dobré. Jinak se začaly vyrábět odlitky s ricinu do střikolisových forem a ty jsou velice jednoduché na opracování, material je podobný jako stavebnice letadel, ale jsou dražší okolo 300 kč, vyrábí se z toho odlitek E.163 je vynikajicí.
Hanis85
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 04 led, 2008 10:09 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod vvitty » ned 27 dub, 2008 9:42 pm

Oboje ma sve pro a proti, mozna by stalo za to si projit vic fora...
Odlitek ma mnohdy silne steny, muze mit zdeformovane boky nebo casti korby, naopak ten plech je potreba naohybat a treba i do kulatych tvaru. ve finale je to stejne hodne v rukach dotycneho... pokud se tedy vyhnes nekvalitnim odlitkum, ale i leptum - ty totiz muzou nesedet, pripadne byt uz od zacatku blbe vyleptane.
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod ragulin » pon 28 dub, 2008 5:00 am

Z některých fotek mi přijde, že s lepty (nebo alespoň s leptanými doplňky) lze vymodelovat více podrobností, které působí čistěji než z plastu. Když to hodně zjednoduším, tak mám pocit, že ten plast z toho vždycky tak nějak "kouká". Ale možná, že se pletu a hlavně asi záleží na šikovnosti.
ragulin
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 27 dub, 2008 1:00 pm

Příspěvekod vvitty » pon 28 dub, 2008 6:35 am

no z leptu se da nechat udelat ledacos, a na jemne detaily je pouzivaji modelari na plastovych modelech uz leta - krize zamerovacu, vyznamenani vojaku, plechove nastavby, ...
neni totiz tak silny jako plast, a ten je oproti odlitkum stale dost tenky.
jako nejzajimavejsi bych videl sehnat KVALITNI odlitek, a doplnit ho detaily. Ale kde sehnat ten kvalitni odlitek... dost z toho, co jsem videl je opravdu jen polotovar, kde se necha dost hodin prace.
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod JBr » pon 28 dub, 2008 7:56 am

Osobne by se mi libilo, kdyby nekdo vyrabel lepty, ktere by byly urcene primo jako doplnky k odlitkum. Minimalne veci jako zabradli (ktere se musi letovat nebo lepit z dratku) a ruzne schudky a dalsi drobnosti, ktere obcas zarvou pri vybrusovani, by byly uzitecne. Bohuzel jedina vec o ktere vim, jsou jen zavesky od DK model.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod sco_27 » pon 28 dub, 2008 12:32 pm

JBr ma pravdu, to by bolo dobré, avšak už niektoré aj sú : Doplnky na Rosňu od HekTTora (ale len na TT :() , doplnky na 455 ČSD od Hekttora a síce na prestavbu ale sú, už uvedené závesy od Dk-model.
Nuž ale pokiaľ nikto z nás nenakresli a nedá vyleptať ďalšie doplnky tak ostáva len čakať kedy ich spravia výrobcovia.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Yarda » pon 28 dub, 2008 1:59 pm

Ale ono se přeci vyrábí, ne moc ale něco přece... stačí hledat: http://detail.vyrobce.cz/produkty/index.php?vel=H0
Uživatelský avatar
Yarda
 
Příspěvky: 255
Registrován: pon 08 říj, 2007 11:48 am

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 28 dub, 2008 2:17 pm

Anebo taky tady, stačí si vybrat příslušnou velikost:
http://www.kuswa.de/
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod JBr » pon 28 dub, 2008 2:27 pm

Yarda píše:Ale ono se přeci vyrábí, ne moc ale něco přece... stačí hledat: http://detail.vyrobce.cz/produkty/index.php?vel=H0


Jasne, ale tohle jsou veci ve stylu mrizka chladice, znak CKD, tabulka CD, tabulky s cislem. Ja mel na mysli veci jako zabradli na ochoz kocoura nebo spagety - to jsem jako leptany doplnek videl jen na hektora, nebo treba schudky (zebricek) na brejlovci. Myslim si, ze bych nebyl jediny, kdo by o takovou vec mel zajem.

Jinak jeste k leptum. Premyslel jsem o nejakem leptiku, ale poradne jsem nikde nenasel, jak ma vlastne vypadat podklad pro leptani.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod xxvojtikxx » pon 28 dub, 2008 8:09 pm

Já jsem zase po delší době prohlížel moje odlitky uložené v krabici (zřejmě Číž, TT, Brejlovec) a musím říct, že ta kvalita byla opravdu dobrá (žádné křivé kusy, všechno perfektně rovné, detaily nezalité), třeba teď mám na stole červenou 742 (nevím, jestli to je práce p. Máši nebo Molaty?) ale to je opravdu špatenka, slepované ze tří částí (čela zvlášť, takže se musí hodně tmelit a stejně se to nikdy nezatmelí bez podbroušení jedné z částí, ty části na sebe moc dobře nesedí). Chce to opravdu jet na burzu a vybrat si (ale zase na druhou sranu ti počítači nýtů, které jsem tam viděl (okukují odlitek dvě hodiny), to je zas druhý extrém).

Všechno je otázkou priorit, otázkou je, jaký rozdíl pozná člověk při pohledu z 1m na kolejišti kdesi u tunelu. Na makro režim u fotek je samozřejmě rozdíl znát, ale při praktické jízdě nenáročného uživatele (za ty peníze) vyhrává zatím pořád asi odlitek podle mě. Já se snažím ty modely pořád zlepšovat, takže časem půjdu do leptů, ale zatím jsem rád za odlitky, když to člověk zkazí tak ztratí 200 a ne 1000 Kč... Beru modelaření jako běh na dlouhou trať, takže začnu s odlitky, a pak si případně užiju kvalitnější lepty. Ale nemá cenu koupit lept a učit se na něm stříkat pistolí, to je podle mě škoda.

Podlě mě mají taky odlitky pro začátečníka výhodu v tom, že nejsou rozměrově přesné, jsou občas dělané na tovární pojezdy. Já usadil tu 742 na ořezaný pojezd hektora úplně přesně, což u leptu asi tolik nepůjde (tam je lepší volbou zřejmě pojezd od p. Vilingera).
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Vladimír_B » úte 29 dub, 2008 7:41 pm

Ahoj, mezi přednosti odlitku bych zařadil bytelnost (pád za stolu neva, u leptů raději nezkoušet) a jednoduchost - žádná klempírna pouze pilovat a pilovat. A teď k "NEBO": plastové profily a plastové desky s drážkami, příp. s peřejkami. Použití: stavba (nejen) dřevěných vozů a dřevěné stavby (např. skladiště) a nástavby (např. vodárna). Např. p. Klusáček tady v magazínu nebo p. Lepieš. Nebo laminovaný papír (papír napuštěný rozpuštěným plastem) - použití: stavba "hranatých" os. vozů (např. Bmo), nákladní vozy a další. Např. "RAKMAN".
Silnější čtvrtka (např. z kalendáře) se dá taky použít na stavbu domků. Příkladů by se dalo najít ještě hodně...
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod dan » stř 30 dub, 2008 3:50 pm

No s tou bytelností odlitků nevím nevím. leptaná kastle pokud je letovaná vydrží vše, ale modely nejsou od toho aby se házely :D Já k epoxidovým odlitkům nepřičichl jejich opracovávání to je broušení a broušení a zase jen broušení a stěny jsou tlusté jako kdyby lokomotyvy byly z betonu :D. Oproti tomu odlitky z polyuretanu (stavebnice vagonů DK model) jsou stejné jako plastové a i stejně se s nimi pracuje.

U mě vyhrávají lepty to co uděláte pomocí leptu nejde ničím jiným nahradit proto všude doporučuji lepty většinou se nic nebrousí jen ohýbá a letuje. Práce je s nimi opravdu jednoduchá a zkazit to snad ani nejde, pokud se něco priletuje křivě stále se to dá znuvu odletovat a letnout znova a plech vám zaručeně při opracování nepraskne a vydrží téměř vše. Co se týká ceny raději budu mít jeden dokonalý model než dva ,,pěkné".
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod ragulin » čtv 01 kvě, 2008 1:56 pm

Máte někdo zkušenosti s vlastním leptáním? Nebo spíše kupujete vyleptané stavebnice?
ragulin
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 27 dub, 2008 1:00 pm


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků