Hliníkový rám

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Hliníkový rám

Příspěvekod JanoH0e » ned 31 led, 2021 1:22 pm

Dobrý deň. Plánujem koľajisko 160x60 cm, čo najľahšie. Rám mi vychádza najdostupnejšie urobiť z hliníkových jeklov. Má niekto skúsenosti s takýmto rámom ? Môj predpoklad je, profil
15x15x1, spájané plastovými spojkami. Plánujem ešte 2 priečne výstuhy na spevnenie konštrukcie. Bude to stačiť, alebo radšej dať mohutnejší profil ?
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod prcek » ned 31 led, 2021 4:05 pm

Mám dávnou zkušenost, nebyl to jackel, ale L tuším 40x40x2 plocha byla větší, cca 180x90 a nesnesitelně se to kroutilo i když to v rozích bylo přeplátované.

Jaký je důvod nahánět hmotnost, pokud to není tajné?

Nedal by se terén zakomponovat do nosné konstrukce - třeba, že by kopec skrýval výztužná žebra?
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod JanoH0e » ned 31 led, 2021 4:15 pm

Ahoj. Musí byť prenosné 1 človekom. Je to také "poličkové koľajisko". Predpokladám, že ho budem sťahovať častejšie. Také putovné. Nie čo podobné ponuka Noch, ale nie vhodne rozmery. Ale aj tak díky. Už viem, že 2 mm minimum. 8)
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod prcek » ned 31 led, 2021 4:49 pm

JanoH0e píše:Ahoj. Musí byť prenosné 1 človekom. Je to také "poličkové koľajisko". Predpokladám, že ho budem sťahovať častejšie. Také putovné. Nie čo podobné ponuka Noch, ale nie vhodne rozmery.

První, co mě napadá je rozdělit to na dva kusy - 80x60 už je skoro jako modul a to by mělo jít.
JanoH0e píše:Ale aj tak díky. Už viem, že 2 mm minimum. 8)

Já nikdy na mechaniku moc nebyl, ale mám pocit, že u jackelu tuhost závisí spíš na výšce/šířce, než na síle stěny profilu.
Ty profily budou namáhané na ohyb a na krut. výpočty by se měly dát najít třeba tu:
https://e-konstrukter.cz/technicke-vypo ... rezu-jaklu
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod Ivan » ned 31 led, 2021 5:21 pm

Jano, mám mini že dvou dílů 115x58, materiál překližka a na přesun v jednom je to ok. Kolejiště je trvale rozloženo ve skříni, která je až u stropu. Jednom je to ok. Širší než mám by už byl problém s manipulací.
Myslím, že se rozdělení na s a díly nevyhneš, rozměr 180x60 je podle mne pro přesun v jednom už moc...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod JanoH0e » ned 31 led, 2021 6:00 pm

No práve to deliť nechcem. On by to mal byť taký jednoduchý "Ferdianovský" ovál skôr na predvádzanie. Takže vysunúť spod niečoho, zasunúť, posunúť atď. Nejaká veľká manipulácia vo dvoch, s tím počítam. Svojho času mal také niečo "Houmr" - Vacek , ale ten to mal zo železa - väčšie a ťažšie. Ale pochvaľoval si manipulovateľnosť. Ten to mal z jaklov 30x30 x 1,5.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod Fox » pon 01 úno, 2021 7:37 am

Jano, ohledně konstrukce, podívej se pro inspiraci i sem: viewtopic.php?f=1&t=9312&start=210. Zajímavá kombinace.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod JanoH0e » pon 01 úno, 2021 8:05 am

Fox ďakujem. To je ono. :D
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod kiski » čtv 28 črc, 2022 4:30 pm

Zdravím, trošku oživím túto tému. Tiež rozmýšľam nad tvorbou rámu z hliníkových profilov, prierez štvorec 40x40mm, hrúbka 2mm. V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítal, že dochádza ku krutu a ohybu. Nie som si istý, či u takéhoto profilu s týmito rozmermi sa to bude tiež diať, príde mi dostatočne dimenzovaný. Pochopiteľne rám nebude len vonkajší obdĺžnik, ale aj priečky.

Má s tým niekto skúsenosť?
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod Zlámalík » čtv 28 črc, 2022 7:22 pm

Záleží, co se do rámu (pod desku) musí schovat - přestavníky, kabely, centrála (?). Já bych klidne použil rám z profilů 40x20 na výšku, ale aby se to nekroutilo, musíš zespodu pod něj udělat šikmé příčky - takový "cik - cak" , jako má zmije na zádech. Kolmé jsou k ničemu, ty kroucení nezabrání. Viz zde: viewtopic.php?f=51&t=11879&p=249885&hilit=v%C3%BDztuhy#p249891
No a tady jde o to, jak to v hliníku spojit. Jestli máš možnost to nechat svařit, pak OK. Šroubováním to neuděláš.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod kiski » čtv 28 črc, 2022 7:48 pm

Super, dikes. Áno, mám možnosť dať si to zvariť, o zoskrutkovaní som ani neuvažoval.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod Ivan » čtv 28 črc, 2022 9:50 pm

Hliníkový rám má například kolega zde:

viewtopic.php?f=1&t=11470&start=105

Jinak jak píše Zlámalík, také bych doplnil diagonaly a mělo by to být tuhé.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod MirekTT » pát 29 črc, 2022 5:07 am

Kolejiště 160x60 budeš stejně brát vždy za prostředek. Dokonalé torzní tuhosti nedosáhneš nikdy a většina překližkových rámů v této velikosti ji bude mít dostatečnou. Jako hliníkový rám dobrý, ale svařit ti to musí profík. Ne kvůli technologii svařování samotné, ale někdo se znalostmi následného zrání hliníkových svárů. Ono to pak ještě chvíli pracuje a může se to pohnout.
Osobně bych nejprve vyřešil, na co pokládat koleje, tedy nosná deska kolejové pláně, a k čemu chytat přestavníky. Taky rozteč mezi přestavníkem a výhybkou kvůli délce struny a v neposlední řadě poloha přestavníku vůči konstrukci rámu, aby ti nevycházel do nějakého nosníku a musels ses následně složitě vymanévrovávat táhlem. Připomínám, že místo pro přestavník neudává jen jeho vnější rozměry, ale i ruka se šroubovákem, která se k němu musí dostat.
Z toho všeho ti pak vyplyne nějaká konstrukce rámu, kterou patrně budeš muset vykompromisovat se všemi vlivy.
V tomto rozměru bych se nebál příhradové konstrukce z březové překližky, která je lehká a dostatečně tuhá.

Ono nakonec při manipulaci s kolejištěm zjistíš, že největší překážkou není ani tak tuhost rámu, ale spíš neulomit lampu, nebo neurvat střechu nějakému baráčku.

S kámošem jsme dodatečný hliníkový rám pod kolejiště dali kvůli průhybu spodní plotny, ne kvůli torzi. Rám není moc velký, ale také není moc lehký.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod kiski » pát 29 črc, 2022 9:48 am

MirekTT: pravdepodobne si odpisoval pôvodnému autorovi vlákna. Rozmery môjho koľajiska sú iné, každopádne bude rozdelené na dva panely. Samozrejme, hliník bude zváraný profesionálom.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Hliníkový rám

Příspěvekod MirekTT » pát 29 črc, 2022 10:27 am

Kiski: ano, přehlédl jsem druhý dotaz. Nicméně popsané principy platí. To ale neznamená, že bych hliník zavrhoval. To ne. Pokud máš tuto možnost, pořád je to plnohodnotná možnost. Akorát zopakuji, dobře plánuj. Překližkový rám lze dodatečně upravovat, případně přemosťovat. Hliník ti už tak snadno neuhne.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Další

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků