Sculptamold

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Sculptamold

Příspěvekod greenery » úte 27 říj, 2020 3:39 pm

Nemáte někdo zkušenosti s tímto materiálem?
https://youtu.be/YomgC4sG948?t=141
https://youtu.be/fsnOMOiR1e4?t=251
https://www.amaco.com/products/sculptamold-sc-3-3-bag

sculptamold.jpg


V modelářských videotutoriálech je to hojně k vidění.
V návodu je uváděno, že je to na bázi celulózy. Je to totéž co papírmašé?
http://www.mnitka.com/papirmase/

Přijde mi, že je to jemně drcené.

U nás se to pravděpodobně koupit nedá.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Sculptamold

Příspěvekod hank » úte 27 říj, 2020 4:22 pm

Určitě je v tom buničina se škrobem (ano, klasické papier-maché je buničina se škrobem) a sádra. Někteří ještě píšou "clay", tj. jíl - hlinka? kaolín? Dává mi to smysl, tyto vláknité směsi by měly kromě vláknitého materiálu vždy obsahovat i pojiva (škrob - za starých časů se do papier-maché dávala mouka, ale může to být jakékoli vodou ředitelné lepidlo nebo jejich směs, buničina/papír se dobře kamarádí s kaseinem, kostním klihem nebo KMC, tj. karboxymetylcelulózou, což není nic jiného než staré dobré lepidlo na tapety; akorát to bude víc smrdět a pozor na plesnivění výsledné hmoty - proti plísni stačí osolit) a plnidla (sádra, kaolín).

Kolega mnitka v tom odkazovaném návodu místo škrobu používá disperzní lepidlo. Efektu "jemného drcení" dosáhneš jednoduše důkladným rozmixováním toaletního papíru - funguje to za sucha i za mokra.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Sculptamold

Příspěvekod greenery » stř 28 říj, 2020 5:52 am

Dík za vysvětlení. Zaujala mě v těch videích jednoduchost práce, možnost nanášení velkých tlouštěk, kombinace se styrodurem a hlavně skvělá struktura povrchu po zaschnutí. A nejspíš nízká hmotnost. O papír mašé vím od doby, co s ním experimentoval kolega Mnitka.
Sculptamold bude nejspíš opravdu totéž, výhodou asi bude vychytaný obsah složek a ideální struktura směsi pro modeláře. Zarazilo mě, že to v ČR nikdo nenabízí.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Sculptamold

Příspěvekod sPy-Ro » stř 28 říj, 2020 11:04 am

Znám to z videí od Luka Towana. Hledal jsem jak to sehnat a možná Amazon by byl schopen dodat.
sPy-Ro
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob 11 led, 2014 11:08 am

Re: Sculptamold

Příspěvekod greenery » stř 28 říj, 2020 11:19 am

Na Amazon jsem se nedíval. On bude nejspíš problém v ceně. Na youtube je spousta videí, jak si to vyrobit doma, a náhoda to nebude. Koneckonců metoda Mnitky je tedy asi ta správná. Jen mě odrazovalo škubání papíru, ale to bude zřejmě ve větším objemu řešit mixér.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Sculptamold

Příspěvekod radeksindy » stř 28 říj, 2020 12:33 pm

Anglický amazon ukazuje skoro 12 liber za 1,38 kg, což mi nepřijde nijak drahý. Rozhodně ne natolik, abych se s tím vyráběll. Často používaný Ostafix na tom není cenově lépe. Výhodou připraveného prášku bude, že už někdo složitě vyzkoumal v jakém poměru smíchat papír, lepidlo, sádru nebo hlinku a další ingredience. Papírmaš jsem na jednom modulu použil, ale příprava je hrozná a doba schnutí také. Chtělo by to něco lepšího.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Sculptamold

Příspěvekod greenery » stř 28 říj, 2020 4:08 pm

Koukal jsem na Ebay, vychází to od 390 Kč za 1,4 kg + pošta 320,- z Británie. Jinde v Evropě nic. A to jen do konce roku bez potíží se clem.
Tak nevím, kilo hmoty za cca 600,-. Asi tuhle myšlenku opustím.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Sculptamold

Příspěvekod Sandy » čtv 29 říj, 2020 8:09 am

Climatizer Plus + stavební lepidlo + lepidlo na tapety + akrylátová disperze na rozpuštění ?
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Sculptamold

Příspěvekod MirekTT » čtv 29 říj, 2020 8:45 am

Já jsem použil na modulech perlit s duvilaxem. Vytváří tuhou elastickou krustu. Ale nějaký plnič by to chtělo. Sádru asi ne, při tvarování terénu je třeba si s tím vyhrát a sádra kvůli rychlému tvrdnutí nedovolí rozmíchat větší množství. Takhle dokud nevyschne duvilax, tak to v zavřeném kýblu vydrží dlouho.
Na Sluníčku plánuji hmotu doplnit o rozmočené a míchadlem ve vrtačce rozmixované noviny.
V dobách kancelářských skartovaček by šel jistě rozmočit i ušlechtilejší papír.

Nevýhoda toho perlitu je, že saje vodu a dýl schne. Do druhého dne je sice tuhý, ale vlhkost je znát i po týdnu. Při pokládce na polystyren, nebo montážní pěnu vlhkost nosnou konstrukci nijak neohrožuje. Vyzkoušená tloušťka je do 15.mm.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Sculptamold

Příspěvekod hank » čtv 29 říj, 2020 11:19 am

MirekTT píše:Já jsem použil na modulech perlit s duvilaxem. [...] Ale nějaký plnič by to chtělo.


Přísně terminologicky vzato, perlit sám je plnidlo. (Co do složení je to něco mezi hlínou a hliníkokřemičitým sklem.) Ale jestli ti to nestačí, tak zkus buď už zmíněnou hlinku (=kaolín) nebo jemně mletý vápenec.

MirekTT píše:Na Sluníčku plánuji hmotu doplnit o rozmočené a míchadlem ve vrtačce rozmixované noviny.
V dobách kancelářských skartovaček by šel jistě rozmočit i ušlechtilejší papír.


Pozor na to, dneska se většina grafických papírů aspoň trochu natírá a to je spíš na škodu. Nejlepší je toaletní papír nebo obecně hygienické papíry (kuchyňské role apod.). A ještě lepší by bylo, kdybys měl někoho známého v papírně nebo v nějaké výrobně hygienických potřeb a vysomroval si tam pár tabulí buničiny, tj. jejich výchozí suroviny.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků