Kde sehnat Merlík osinatý?

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 16 dub, 2009 3:04 pm

Vytrhávat věci z kontextu demagogie není?
Je jasné, že přirovnání nejsou 100procentní, srovnání kopřivy a merlíku tam nebylo kvůli způsobu rozmnožování, ale spíš kvůli tomu, že když zaseješ kopřivu do připraveného záhonku, taky Ti moc neporoste.
Podobně s bolševníkem apod.
Nejsem proti pěstování merlíku za každou cenu. Jsem proti nekontrolovanému pěstování. a v tom je rozdíl.
Mám doma taky pár semínek a připravenou výsadbu, ale budu si rostlinky setsakramentsky hlídat, aby mi rostly jen tam, kde jsem je vysázel a budu hodně opatrný na to aby se nestačily vysemenit.

Na americké filmy koukám minimálně, Sci-fi nepatří mezi mé oblíbené žánry (o Dni Trifidů jsem se dozvěděl poprvé až tady, byť to může někdo považovat za základní neznalost).
Spíš jsem konzervativní a podobné zlehčování jakéhokoliv zásahu do přírody (navíc bez příslušných znalostí) považuji za krátkozraké.
Asi už ze mě nebude průkopník, ale když mi někdo řekne, že když strčím hřebík do zásuvky, dostanu ránu, věřím mu aniž bych to musel vyzkoušet.

Podle toho jak jsi mě ohodnotil ve svém příspěvku se zdá, že fušuješ do psychologie, doufám, že v botanice jsi lepší :wink:
Myslím, že se v tomhle neshodneme a za nějaké "dokazování, kdo má víc pravdu (stejně já :D) " by nás ostatní diskutéři asi moc v lásce neměli.
Radši vyrazím ven s dcerou a budu doufat, že si v dospělosti bude užívat louky s kopretinami a ne s merlíkem :)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod boy.rough » čtv 16 dub, 2009 3:10 pm

Radši vyrazím ven s dcerou a budu doufat, že si v dospělosti bude užívat louky s kopretinami a ne s merlíkem :)[/quote]

Bude si užívat, ale jen pokud nemá alergii. (pokus o vtip)
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod PetrL » čtv 16 dub, 2009 3:34 pm

Michal Šuhajda píše:Vytrhávat věci z kontextu demagogie není?
Módní výraz - ale co zde bylo vytrženo?
Nejsem proti pěstování merlíku za každou cenu.
tomu nerozumím - já tedy rozhodně jsem proti "za každou cenu"
Jsem proti nekontrolovanému pěstování.
to já samozřejmě také, ale kvůli tomu nebudu strašit katastrofou!
Podle toho jak jsi mě ohodnotil ve svém příspěvku se zdá, že fušuješ do psychologie, doufám, že v botanice jsi lepší :wink:
vedle! Ani jedno, ani druhé - jsem strojař a elektrotechnik. Vůbec jsem nehodnotil tebe, ale to, co jsi napsal :D.

A na závěr - přírodu mám hodně rád a nemám důvod ji škodit!
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod konopaslik » čtv 16 dub, 2009 3:42 pm

Troška nezúčastněného šťourání do toho slovíčkaření:

"Nejsem proti pěstování merlíku za každou cenu." může znamenat:

a) Nejsem za každou cenu proti pěstování merlíku - tzn. připouštím variantu, kdy nebudu proti pěstování merlíku. (hádám, že tuto variantu měl MiŠ na mysli, doplnil ji následně tím nesouhlasem s "nekontrolovaným pěstováním merlíku".)

b) Nejsem proti pěstování merlíku za každou cenu - tzn. nevadí mi, že chce někdo za každou cenu pěstovat merlík. (to asi nebude ono...)
Uživatelský avatar
konopaslik
 
Příspěvky: 384
Registrován: pon 28 dub, 2008 6:17 pm
Bydliště: Praha - Čimice (dřív Letňany)(dřív Holešovice)(dřív Kobylisy)(dřív Prosek) - prostě Praha-sever :)

Příspěvekod MirekTT » čtv 16 dub, 2009 4:48 pm

Debata se začíná trošičku zvrhávat, tak to zkusím nakolejit zpět přáním, aby zúčastnění po sklizni věnovali alespoň tolik energie při zveřejnění zkušeností se stavbou stromků z merlíku, jako této botanickokriminologické vsuvce.
Člověku, který má na starost nadpis vlákna, bych prosebně doporučil jej změnit na "Kde sehnat merlík, jak jej pěstovat a zpracovat". Zpřehlední se zase o kousíček tohle fórum a možná přibudou další příspěvky bez ohledu na to, zdali tyto informace lze sehnat i jinde.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Tomáš » sob 18 dub, 2009 8:36 am

Trochu bych k tomu taky něco napsal.
Petr má naprostou pravdu v tom,že Merlík rozhodně nepatří mezi netvory typu Bolševník.Jeho semínka nelítají vzduchem a tak rozhodně zapoření typu epidemie nehrozí.Maximálně lokální zamoření,ale tomu bych nevěnoval přílišnou péči.Zajisté je všem známo že čeleď Merlíkovité je velmi rozmanitá.To že se zrovna v botanické encyklopedii nepíše o Merlíku osinatém,neznamená že není znám.Napřiklad Merlík zvrhlý se vyskytuje na každé stavbě.Potom známý poddruh Laskavec http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ama ... datus1.jpg
má s naším Merlíkem velmí blízký vztah.Nevím kdo kde a jak hodlá Merlík pěstovat,ale pochybuju že se najde někdo,kdo by ho rozházel na Louku.A i kdyby tak učinil dovolím si tvrdit,že by Merlík měl minimální šanci na přežití.Ostatní plevele a traviny by mu dedaly dýchat.
Mimo jiní víte o tom že Merlík osinatý se nepěstuje pro železniční účely,ale pěstuje se na semínka,který pak naše dámy konzumují,aby byly hubený...
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Martin HO » sob 18 dub, 2009 9:22 am

Tomáš píše:Mimo jiní víte o tom že Merlík osinatý se nepěstuje pro železniční účely,ale pěstuje se na semínka,který pak naše dámy konzumují,aby byly hubený...


Je-li tomu tak pak už jenom stačí zveřejnit informací, kde je naše dámy kupují. a semínka by pro nás mohla přestat být úzkoprofilovým zbožím (za předpokladu nejsou-li nějak nevhodně chemicky upravovaná, jinými slovy mají-li zachovanou klíčivost).
Martin HO
 

Příspěvekod MirekTT » pon 27 dub, 2009 7:18 am

Kterak merlík již zosinatěl můžete vidět na posledních šesti fotkách:
http://mirektt.rajce.idnes.cz/Merlik/
Dlužno dodat, že pěstování není nejsnažší. Pokud kelímek pokapu vodou příliž zprudka, rostlinky padnou ubyté k zemi. Sice vstanou, ale na stonku zůstane ohyb. Pokud si jej rostlina ponechá i do dospělosti, půjde celkem o zmetek. Věřím tomu, že Noch pěstuje merlík průmyslově. Soudím dle výběrové kvality v balení, které jsem koupil. Nevím, jsetli je tohle dobrá cesta s tím pěstováním. Pokud stavíte obrovské kolejiště s hustým listnatým lesem, určitě ušetříte. Pokud ale nepočítáte s větší listnatým porostem, tak bych pěstování zvážil. Jde totiž o vytěženou kvalitu. Ta mi mojí metodou nepřijde moc velká. A pěstování na divoko? Rostlinky jsou extra choulostivé. Bál bych se, že je pohltí ostatní lebeda, nebo umlátí déšť.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Charlie » pon 27 dub, 2009 11:26 am

Zalévat musíš opatrně, pokud leješ vodu na rostliny přímo, umlátíš tím všechny rostlinky, nejen merlík. Zalévám zásadně mimo, voda se sama dostane tam kam má. Stav mých svěřenců: výška 2cm 4 pravé lístky.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Příspěvekod Tomáš » pon 27 dub, 2009 11:39 am

Já su zatím takhle daleko http://tauvec.rajce.idnes.cz/merlik_osi ... 260042.JPG
No jsem zvědavej...z vaty jsem už přesadil do hlíny,ale zatím se to šklíbí.
Jako reálně to vidím na pár exemplářů,ale na celej les to určitě nebude
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod PetrL » pon 27 dub, 2009 1:41 pm

Jsem na tom asi tak jako Tomáš. To stádium od vytvoření děložních lístků do pravých je nekonečné :cry:
Jinak potvrzuji všechno, rostlinky jsou velmi slabé. Zalévám rozprašovačem. Pár jich už lehlo a uhynulo, stále nejsem schopen říct, jestli uhnily přílišnou zálivkou, nebu uschly chvilkovým nedostatkem vláhy.
Ještě pro Michala Šuhajdu - konstatuji (bez veškerých emocí a ironie), že na místě, kde jsem vloni pěstoval, nevyrostla jediná rostlinka. Přitom jsem sklízel (i když málo rostlin) už se zralými semeny - něco se vysypat muselo.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Houmr » pon 27 dub, 2009 4:28 pm

No já osobně jsem po pár pokusech s kelímky doma, dosáhl nejlepších výsledků volně venku. Asi platí pravidlo čím hloupější sedlák tím lepší úroda. Sice byli taky dole zohýbané, ale mnohem větší a silnější.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod greenery » pon 27 dub, 2009 8:12 pm

Tomáš píše:Já su zatím takhle daleko http://tauvec.rajce.idnes.cz/merlik_osi ... 260042.JPG
No jsem zvědavej...z vaty jsem už přesadil do hlíny,ale zatím se to šklíbí.
Jako reálně to vidím na pár exemplářů,ale na celej les to určitě nebude


...moc to hýčkáš. Houmr má pravdu, lépe to pohodit venku na vhodné místo. A navíc u předpěstování v relativně teplém a vlhkém prostředí jsou nejnebezpečnější bakteriální a houbové nemoci. Prostě to samou láskou zahubíš. Měl bys mít sterilní zeminu atd....
Třeba u trávníku mám zkušenost, že je lepší ve vhodném období semeno rozhodit a raději nezalévat, nechat to na přírodě. Samo se probudí v nejvhodnější okamžik.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Příspěvekod MirekTT » čtv 07 kvě, 2009 7:33 pm

Pánové, chcípl mi merlík. Zapoměl jsem zalévat. Stačil den a půl a leželo to na hlíně. Z lístků zůstaly chipsy. Zkusím zalít, jestli se vzbudí, ale pochybuju.

Přemýšlím nad jeho schopností přežít. Asi je nutné opravdu jej nechat i přes totální křehkost v prvních fázích růstu osudu, jak píše Houmr. Nicméně si myslím (vzhledem k předchozí debatě o jeho nebezpečnosti), že právě v té jeho selektivní křehkosti je jeho síla. Přežije jen nejsilnější rostlina a ta se ujme budoucí vlády nad prostorem. Kdyby totiž měly plodit a přežít všechny semena z jedné rostliny (jsou velmi malá a jejich strašně moc, z jednoho semena a tím z jedné rostliny je tak asi 200), za rok na témže místě by muselo být v ideálu 40tis rostlin. Přežije možná tak desetina i méně ale tím je problém s invazí lebedy na světě.


Co se týče výpěstku, raději koupím od Nocha. Tohle mně nebaví. Ano, je to dost peněz. Ale započítávám do ceny i fakt, že neúspěch s pěstováním se mi odrazí do dalšího modelaření, následná nechuť z neúspěchu zhatí plány, zpomalení postupu stavby kolejiště prohloubí skepsi, což má za následek další chyby a neúspěchy a už se to veze. Nakonec dojdu k výpočtu, že kdybych dal Nochovi pět tisíc za lebedu, byl bych na tom desetkrát lépe.
P.S. Poslední odstavec berte s nadsázkou. V mém případě bylo pěstování merlíku jen informativním pokusem. Nemám ani v úmyslu z něj něco dělat, snad jen pár keřů. Nicméně pro výpočet úvahy nad merlíkem jsem použil vzorec neúspěchů získaný na základě zkušeností ze stavby rodinného domu svépomocí. Ty dražší, až nejdražší věci, bývají většinou v globále tou nejlevnější variantou. To mi věřte.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Houmr » pát 08 kvě, 2009 3:55 am

Jen k té invazi rostlin, na místě kde jsem ho já volně pěstoval, nevyrostla ani jediná.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

PředchozíDalší

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků