Kde sehnat Merlík osinatý?

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod MirekTT » úte 07 dub, 2009 7:13 pm

Borci, co myslíte, má Noch plantáž, nebo seče lebedu u cesty? Já jsem v tom jeho balení vážně neobjevil žádnej nepoužitelnej krbál. Ta krabice je opravdu napěchovaná výběrovými rostlinkami, pravda, i z úlomky. Fakt jsem zvědavý, co vzejde z výpěstku. Zdali se to bude alespoň trochu podobat, či to nebude k použití.
Já mám kelímek momentálně za oknem na velmi teplém místě a každé ráno i přes den doplńuji pár kapek vody, aby rostlinky neshořeli, jak píše PetrL Jsou zatím extra jemňulinké, ale mají se čile k světu. Já jsem sadil ze zvědavosti. Nepředpokládám velkovýrobu modelů stromů svépomocí. Až se dopracuju k tvorbě krajiny, myslím, že Polákovi s Daníkem utkvím v paměti.
Ještě doplním, že nejvhodnější setí je cca půl až jeden centimetr pod povrch. Napovrchu to stagnuje.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod PetrL » stř 08 dub, 2009 6:53 am

Tomáš píše:Petře to jsou základy přírody.Přežije jen nejsilnější jedinec.Je jasný že když se rostlina rozsemení samovolně,vylítne do půdy milion semen a z nich přežije třeba 400tis. (tento test se dělá uměle a říká se mu zkuška klíčivosti v %) a z těch 400tis se do dospělé rostliny dostane třeba 50tis rostlin,které se opět rozmnoží.Proto má pravděpodobně merlík tolik semínek protože jeden jedinec nemá nárok přežít.
Tzn.že ty jsi vlastně udělal umělý stav,kdy pomáháš všem jedincům aby měly dobré podmínky,a je velká pravděpodobnost že se povede.Já to dělám podobně protože taky nemám milion semínek.Kdybych měl rozhodím na pozemek a ono to nějak dopadne

Nejde o vědecké pojednání :), ale o to, aby ten, kdo to chce zkusit, nedělal stejné chyby a nemusel čekat další rok na nový pokus jako já :cry: . A hlavně o upřesnění jediného návodu na pěstování, co se týče výběru místa výsevu (www.Zababov)
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Tomáš » stř 08 dub, 2009 9:41 am

samozřejmě že de o vědecké pojednání.Přesně tímto stylem se dělají vedecké experimenty a my jsme průkopníci pěstování merlíku osinatého v domácích podmínkách....mě už taky lezou rostlinky mám celekm tři výsevy...jeden na vatě a dva ve hlíně truhlíku
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod MirekTT » stř 15 dub, 2009 11:48 am

Jak vám to roste? http://mirektt.rajce.idnes.cz/Merlik/
Mně pomalu. Navíc jsem o čtyři rostlinky přišel. Zapoměl jsem zalít. Je to moc háklivé. Hned se to usmaží. Zatím se bojím dát to do hlíny. Přijde mi to dost málo na to, co semen jsem nasypal do kelímku. Vysadím raději ještě další.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod PetrL » stř 15 dub, 2009 1:17 pm

Už 14 dnů to stagnuje. Pořád jen dva děložní lístky asi na 2cm vysokém stonku o průměru 0,00nic. To Mirek je už podstatně dál. Jinak rostlinky jsou svěží, ale pár rostlinek padlo. Nejsem schopen určit příčinu - mohly uhnít přílišným vlhkem, ale stejně dobře mohly zaschnout chvilkovým přísuškem. Rostlinky jsou tak jemné, že vyhnout se obojímu, není snadné. Zalévám dvakrát denně rozprašovačem.
Pokračování příště, po nějaké změně...
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Charlie » stř 15 dub, 2009 4:28 pm

U mě jsou asi tři dny staré, dva děložní lístky, výška 1 cm. Vyklíčilo jich hodně. Mám je ve hlíně v truhlíku udržuju je mimo přímé slunce a zdá se, že prospívají, zalévám jednou denně velmi opatrně. Jsou to velmi jemné rostlinky.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Příspěvekod Hekttor » stř 15 dub, 2009 7:52 pm

Jsem tady správně ve spolku mladých Mičurinců ? :D
Vám to už roste? Někdo tu psal, že se má osévat až koncem dubna, nebo se pletu?
Naposledy upravil Hekttor dne stř 15 dub, 2009 8:01 pm, celkově upraveno 1
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Pája » stř 15 dub, 2009 7:53 pm

No jó,nedočkavý jsou Mičurinci,aby se to nevymstilo.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Tomáš » stř 15 dub, 2009 10:09 pm

řekl bych že letos ta výsadba koncem dubna neplatí.Je extrémní počasí na duben až moc skvělý.Takže asi nebylo chybou když už se sadba provedla na začátku dubna.Já sadil do hlíny i na vatu.Vzšlo mi skoro 90% semínek což považuji za úspěch.Rostlinky jsou tak 2-3cm vysoké a mají 3-4 lístky.Zatím jsou ale příliš slabé a proto je nechám v truhlíku i na vatě zesíly a pak je zozsadím aby nebyly tak na husto.Zítra pořídím foto.Jinak mám to na okně (vata) a venku na balkóně truhlíky.Svítí na to deně sluníčko jelikož je to na západní stranu.Zálivku dělám jen jak si vzpomenu,přece jenom se jedná o plevel,takže se to nemusí nějak uskostlivě hlídat.No uvidíme zatím je čas.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod PetrL » čtv 16 dub, 2009 7:35 am

Tomáš píše:...svítí na to deně sluníčko jelikož je to na západní stranu. Zálivku dělám jen jak si vzpomenu, přece jenom se jedná o plevel, takže se to nemusí nějak úzkostlivě hlídat. No uvidíme, zatím je čas.

Dělej, jak myslíš. Mojí ověřenou zkušenost jsem popsal a opakuji - rostlinky zajdou velmi snadno a rychle. A i když se mi nepodařilo určit, jestli zahnitím, nebo uschnutím stonku, tak se přikláním víc právě k tomu zaschnutí - lépe řečeno spálení sluncem. Vloni jsem měl také vyseto na západní stranu a dopadlo to špatně. Argument, že se jedná o agresívní plevel, který roste sám a až příliš, neobstál. Možná v přirozených podmínkách, ale tady se jedná o podmínky umělé - a jak mám ověřeno - v počáteční fázi je merlík hodně háklivý.
Stejně tak si dovolím neslouhlasit s různými varováními o invazi a označím ji přímo za nesmysl. Rostlina (už se to tu psalo) se množí výhradně semeny. Ta nejsou polétavá, takže vítr je k sousedům ani za humna neodnese. A i kdyby došlo k nežádoucímu k vysemenění, tak stačí jednou vytrhnout, nebo posekat a je po Merlíku.
Porovnejte např s takovým svlačcem - můžete vytrhávat jak chcete a marně. Kořeny se táhnou na metry a stačí jeno 1cm úlomek, aby z něj vyrostla další rostlina, která ani neuhnije, ani neuschne. Bojoval jsem s ním na zahradě léta a marně. Až vloni mi došla trpělivost a nastoupila hodně drsná chemie - a je skoro pokoj.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Tomáš » čtv 16 dub, 2009 7:43 am

"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 16 dub, 2009 11:43 am

PetrL píše: Stejně tak si dovolím neslouhlasit s různými varováními o invazi a označím ji přímo za nesmysl. Rostlina (už se to tu psalo) se množí výhradně semeny. Ta nejsou polétavá, takže vítr je k sousedům ani za humna neodnese. A i kdyby došlo k nežádoucímu k vysemenění, tak stačí jednou vytrhnout, nebo posekat a je po Merlíku.
Porovnejte např s takovým svlačcem - můžete vytrhávat jak chcete a marně. Kořeny se táhnou na metry a stačí jeno 1cm úlomek, aby z něj vyrostla další rostlina, která ani neuhnije, ani neuschne. Bojoval jsem s ním na zahradě léta a marně. Až vloni mi došla trpělivost a nastoupila hodně drsná chemie - a je skoro pokoj.

Něco podobnýho si nejspíš říkalo už dost lidí (a možná i botaniků´ne modelářů) před Tebou o jiných rostlinách. Např. hrabě Metternich, když si nechal dovézt Bolševníky do Kynžvartu...
Jak víš, že když hodíš hrst semen někam na rumiště nebo do škarpy, že se budou rostlinky chovat stejně jako na záhonku? Kopřiva se taky nedá dost dobře pěstovat na záhonu, ale v pangejtech se jí daří.
Třeba milý merlík tiše vzklíčí ve skrytu jiných rostlin, které posléze přeroste a zadusí.
Navíc by bylo vhodný uvědomit si, že fórum si může přečíst kdekdo. Nechci se nikoho dotknou, ale třeba mlady"modelář" koupí pitlík od Nocha, vysadí a po měsíci ho přestanou "vláčky" bavit, a na merlík už si ani nevzpomene, natož aby ho sklidil. když si přečte podobný příspěvěk, tak si řekne, že o nic nejde a po pár letech se budeme divit, že merlík funguje podobně jako svlačec....
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod mawerick » čtv 16 dub, 2009 12:27 pm

... a Noch zkrachuje. :D
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod MirekTT » čtv 16 dub, 2009 12:42 pm

Upřímě sdílím názor s Michalem Š. Raději se budu zbytečně bát nafouknuté bubliny v podobě hrozby zamoření merlíkem, které možná nehrozí, než být lehkomyslný a mávat nad tím rukou. Ale odpovědnost ať nese každý sám. I mnou obdarovaní obdrželi spolu se semínky merlíku průvodní dopis, kterým jsem případné následky přenesl na jejich hlavy.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod PetrL » čtv 16 dub, 2009 2:24 pm

Michal Šuhajda píše:Něco podobnýho si nejspíš říkalo už dost lidí (a možná i botaniků´ne modelářů) před Tebou o jiných rostlinách. Např. hrabě Metternich, když si nechal dovézt Bolševníky do Kynžvartu...
Jak víš, že když hodíš hrst semen někam na rumiště nebo do škarpy, že se budou rostlinky chovat stejně jako na záhonku? Kopřiva se taky nedá dost dobře pěstovat na záhonu, ale v pangejtech se jí daří.
Třeba milý merlík tiše vzklíčí ve skrytu jiných rostlin, které posléze přeroste a zadusí.
Navíc by bylo vhodný uvědomit si, že fórum si může přečíst kdekdo. Nechci se nikoho dotknou, ale třeba mlady"modelář" koupí pitlík od Nocha, vysadí a po měsíci ho přestanou "vláčky" bavit, a na merlík už si ani nevzpomene, natož aby ho sklidil. když si přečte podobný příspěvěk, tak si řekne, že o nic nejde a po pár letech se budeme divit, že merlík funguje podobně jako svlačec....

Za každou cenu být proti něčemu - i když to nemá hlavu, ani patu a srovnávat nesrovnatelné. To je demagogie.
1) bolševník - množí se nekontrolovatelně obrovským množstvím polétavých semen a na velmi velké vzdálenosti. Navíc je pro člověka nebezpečný i ze zdravotního hlediska. A poměr velikosti? ...
Srovnávání s Merlíkem působí úsměvně, až hloupě.
2) kopřiva - množí se hlavně vegetativně - takže srovnání je opět nesmyslné.
3) i kdyby někdo zanedbal péči a Merlík se vysemenil, pak se rozmnoží lokálně v tom kterém místě a dá se jedním zasahem zlikvidovat. Z hlediska zanedbání péče je horší - jinak docela hezká - pampeliška.
4) ... tak si řekne, že o nic nejde a po pár letech se budeme divit, že merlík funguje podobně jako svlačec.... to jako že zmutuje do jiné formy? To by nakonec přeci jenom mohl nastat ten den Trifidů! Že ty moc koukáš na "hodnotné" americké filmy? Moucha nám ukousne hlavu, mravenec náš zašlápne, po včelím žihadle nám narostou prsa a budou z nás hermafrodyti atd, atd. :D

TO Mirek TT:
Líbí se mi, že jsi zůstal Čech (J. Werich)
Alibismus je dobrá věc...
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

PředchozíDalší

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků