Kde sehnat Merlík osinatý?

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod MirekTT » úte 17 bře, 2009 7:57 pm

Něco malinko informací o této rostlině do malinko zblbnutí:
http://www.google.cz/search?sourceid=na ... +aristatum
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Pája » úte 17 bře, 2009 8:47 pm

Že by se vylíhl další dárce semene ? :lol: :lol: :lol:
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod MirekTT » čtv 19 bře, 2009 7:58 am

MirekTT píše:Co máte vlastně proti Nochovi? Mně to přijde přiměřený. Navíc mám pocit, že balení obsahuje lepší výběr a ne jen nasečenou lebedu.

http://mirektt.rajce.idnes.cz/Merlik/

ODKLEPNUTO, VÝSADBA ROZEBRÁNA


Přihlášení zájemci byli jste kontaktováni mojí adresou. Čekám na obálky.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod MirekTT » pát 27 bře, 2009 12:07 pm

MirekTT píše:Přihlášení zájemci byli jste kontaktováni mojí adresou. Čekám na obálky.


Doufám kolegové, že pak zveřejníte své pěstitelské úspěchy. Myslím tím, zhruba kolik semen jste sadili (jestli celou zásilku, nebo jen část), na jaké místo, nebo více míst. Kolik se toho ujalo, co vyrostlo a jak to vypadalo.
Já budu sadit příští týden. Tady na Břeclavsku už by mohlo začít pravé jaro bez mrazů. Rumiště mám v zahradě po dokončené novostavbě, takže rostliny - budou-li jaké - budou stále na očích.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Tomáš » pát 27 bře, 2009 2:09 pm

MirekTT píše:
MirekTT píše:Přihlášení zájemci byli jste kontaktováni mojí adresou. Čekám na obálky.


Doufám kolegové, že pak zveřejníte své pěstitelské úspěchy. Myslím tím, zhruba kolik semen jste sadili (jestli celou zásilku, nebo jen část), na jaké místo, nebo více míst. Kolik se toho ujalo, co vyrostlo a jak to vypadalo.
Já budu sadit příští týden. Tady na Břeclavsku už by mohlo začít pravé jaro bez mrazů. Rumiště mám v zahradě po dokončené novostavbě, takže rostliny - budou-li jaké - budou stále na očích.


není to dost brzo? nejde o mrazy,ale o to aby rostlinka dostatečně vyzrála.Já bych to spíš viděl na druhou půlku dubna.Ale třeba víš co děláš
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod MirekTT » pát 27 bře, 2009 4:34 pm

Ale ne Tomáši, rád si nechám poradit. Otázka je, zdali semínko nemělo přejít mrazem, jako v přírodě. Už vím, jak to udělám. Budu sadit postupně z odstupem po deseti dnech. Pak se uvidí, co bylo lepší.
Taky mohl Noch tento případ ošetřit herbicidem proti škůdcům, jako jsem já. Semínka mohou být chemicky znehodnocena už z výroby.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod PetrL » pát 27 bře, 2009 5:05 pm

Postup pěstování je hned v prvním příspěvku tohoto tématu. Výsev koncem dubna na slunné a tedy prohřáté misto.
Jinak doufám, že pěstitelé popíší své úspěchy, ale i neúspěchy, jak jsem vybízel už vloni. Doufám, že se nebude opakovat můj totální neúspěch, kdy mi rostlinky už v nejrannějším stádiu vzrůstu sjeli slimáci a mravenci. Se slimáky to snad bude letos lepší, mrazy na ně byly doufám dostatečně kruté. Jak to bude s mravenci nevím, ale jsou to také pěkní prevíti - okousali stonky do poloviny průměru a do výšky 10-15cm, takže část rostlin uschla dřív, než se mohla pořádně rozvinout. Z celé úrody mi nezbylo ani deset rostlin. A pak jaká to je invazivní rostlina :wink: . Letos (jak jsem už psal dříve) každopádně část předpěstuji v truhlíkách už teď , doma a ven dám až poněkud silnější rostliny. Předpokládám tak, že tímto způsobem by se daly udělat i dvě sklizně - uvidíme. O postupu budu informovat.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod maayaa » ned 29 bře, 2009 10:45 pm

Zatim jsem to nechal klíčit za oknem a už to leze.Super
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Tomáš » ned 05 dub, 2009 9:23 am

maayaa píše:Zatim jsem to nechal klíčit za oknem a už to leze.Super

po jak dlouhé době ti to začalo klíčit? jestli můžeš trochu to rozepiš...
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod maayaa » ned 05 dub, 2009 9:33 am

Nechal jsem to klíčit na vatě,první klíčky se objevily asi za 2 dny,dneska(cca týden po zasetí)jsou už asi 1cm vysoké a mají dva lístky
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod MirekTT » ned 05 dub, 2009 5:20 pm

Mě už to taky frčí. Zasadil jsem ho 30 března do hlíny ze zahrady. Použil jsem kelímek, ve kterém se prodávají akvarijní rostliny. Oblepil jsem ho páskou. Přemýšlím, že nebudu přesazovat a koncem dubna to zahrabu na zahradě i s kelímkem, je děravý. Nejprve vyrašil jeden nesmělý stonek se dvěma lístky. Pak se osmělil další. Od včera vyskákali všichni, co byli zahrabaní. Semínka, která jsem nechal na povrchu nejedou. Až to přesadím a přihrnu, tak se možná rozjedou taky.
Vypadá to takhle: http://mirektt.rajce.idnes.cz/Merlik/ (viz poslední přidaná fota)
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Jardax » pon 06 dub, 2009 9:19 am

Tak ja jsem zasel dnes :)
Rekl jsem si ze to necham na prirode a dorazivsi seminka (btw luxusne zabalena, vcetne pribaloveho letaku :D :D :D ) jsem nasypal na dve mista kousek od sebe, do vyhrabnute drazky a zahrnul je hlinou.
Jeste o kousek dal jsem dal dalsi, typove jiny merlik, ktery jsem dostal v krabicce, vypada jinak.
Toz uvidime.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Charlie » pon 06 dub, 2009 8:08 pm

Taky jsem dnes zasel...
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Merlík osinatý - pěstování

Příspěvekod PetrL » úte 07 dub, 2009 12:12 pm

Nové zkušenosti s pěstováním. Letos jsem sil do vaniček. Po třech dnech už byly vidět rostlinky. Rostlinky jsou tak titěrné, že loňský neúspěch mi je už jasný. Lístečky velikosti makového zrna, a stonek tak slabý, že nit je proti němu asi jako lano od výtahu. To prostě v čisté holé zemině volně na zahradě nemůže mít šanci. Možná, kdybych to vloni vysel do trávy, nebo částěčně zapleveleného místa, tak to vyšlo. Domnívám se, že převážná část rostlinek prostě uschla, nebo byla přímo spálena sluníčkem už v tomto stádiu, aniž bych to stačil zpozorovat. Dovolil bych si proto doplnit návod v článku Zababova co se týče výsevu na slunné místo v tom smyslu, že bez zastiňování rostlinek v nejrannějším stádiu, než zesílí natolik, aby mohly sluníčku odolat, to asi nepůjde.
Druhý krok - vysazení na stanoviště - bude mít asi také nějaká úskalí. Dobře to asi vyřešil MirekTT, protože jednotlivé sazeničky asi přesazovat nepůjdou. Asi by se osvědčily takové ty papírové samorozpadávající kontejnerky. Já mám rostlinky v plastových vaničkách podložené pruhem látky, s jehož pomocí by měl jít celý obsah bez poškození vyjmout a celý zasadit. Až na to dojde, budu informovat.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Tomáš » úte 07 dub, 2009 6:05 pm

Petře to jsou základy přírody.Přežije jen nejsilnější jedinec.Je jasný že když se rostlina rozsemení samovolně,vylítne do půdy milion semen a z nich přežije třeba 400tis. (tento test se dělá uměle a říká se mu zkuška klíčivosti v %) a z těch 400tis se do dospělé rostliny dostane třeba 50tis rostlin,které se opět rozmnoží.Proto má pravděpodobně merlík tolik semínek protože jeden jedinec nemá nárok přežít.
Tzn.že ty jsi vlastně udělal umělý stav,kdy pomáháš všem jedincům aby měly dobré podmínky,a je velká pravděpodobnost že se povede.Já to dělám podobně protože taky nemám milion semínek.Kdybych měl rozhodím na pozemek a ono to nějak dopadne
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

PředchozíDalší

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků