Konstrukce - minikolejiště

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Konstrukce - minikolejiště

Příspěvekod jihous » ned 02 úno, 2020 7:57 pm

Když už jste u těch rad, poprosím taky o jednu. Dá se vrchní překližka nahradit sololitem, mám ho opravdu hodně. Spodní rám je zhotoven z dřevěných latí. Má někdo nějakou zkušenost?
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Hopeterovice - šoupaliště TT

Příspěvekod Rocky_MK » ned 02 úno, 2020 8:01 pm

Já mám rám kolejiště 95x60 cm ze smrkových latí (obvod a kříž uprostřed), na tom sololit a nalepenou dvoucentimetrovou XPS desku. A není nejmenší problém, je to lehké a tuhé. Trochu to jde vidět zde.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Hopeterovice - šoupaliště TT

Příspěvekod hopeter » pon 03 úno, 2020 5:22 am

Pokud se týká tohoto minikolejiště tak je volba materiálů jasná a vyzkoušená. Příhradová konstrukce z překližky tl.8 mm. Podloží kolejí zase překližka tl.8 mm.
Sololit je na úrovni kartonu , musí se řádně zafixovat hustou sítí žeber a podpěr. Pod koleje jsem ho použil jen jednou a naposledy. Naštěstí na jeho výměnu za překližku došlo včas bez velkých škod. :wink:

EDIT moderátor : přesun / výtah z jiného vlákna konkrétního minikolejiště (hopeter)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Konstrukce - minikolejiště

Příspěvekod hopeter » pon 03 úno, 2020 11:59 am

Dík za přesun. Aby se neztratila myšlenka tak doplňuji odkaz na konkrétní minikolejiště http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=51&t=12401

Ještě si dovolím jednu konstrukční připomínku. I když je minikolejiště malý kus "nábytku" tak pozor na podcenění tuhosti a tím nežádoucí ošulení konstrukce. Přenášením a další manipulací by se kolejiště málo pevné v krutu časem zcela zdemolovalo. Prostě rám musí být bytelnější než u velkého napevno instalovaného kolejiště.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Konstrukce - minikolejiště

Příspěvekod hank » pon 03 úno, 2020 1:27 pm

Mně pro miniprojekty jako základ vyhovuje smrková spárovka tl. 18 mm, kterou u nás prodávají nařezanou v šířkách od 200 do 600 mm a délkách od 600 do 2500 mm; když některá délka nevyhovuje, na přání mi ji přímo ve skladě přiříznou. Je to běžně dostupný a kvalitní materiál pro výrobu nábytku a i když mě někteří z vás varovali před jejím prohýbáním, zatím v mých podmínkách drží. Pro jistotu ji zespoda vždy vyztužím několika laťkami obdélníkového průřezu, který je zrovna po ruce, lepenými napříč kolmo ke směru vláken dřeva přes celou šířku přířezu. Sololit používám podle nejlepších tradic mých modelářských učitelů 60. a 70. let :lol: na pláň spodku, a to na širé trati i ve stanicích. Souhlasím s tím, že dřevěné "stoličky" nařezané z latěk, na nichž pláň spodku sedí, je nutno střídavě orientovat napříč i podél, aby se sololit neprohýbal. Pod kolejivo pokládám jako základ štěrkového lože jednu nebo dvě vrstvy knihařské lepenky - podle plánované výšky lože a podle tloušťky lepenky, kterou mám zrovna po ruce, používám různé odřezky a odpady z knihařské dílny a pořád mám taky ještě doma zbytky vzorků z dob, kdy jsem tyto materiály prodával. Teprve na to pokládám kolejivo a pak štěrkuju. Hlásím, že k mému vlastnímu údivu mi v tom vydržely koleje bez hnutí i několik měsíců a v jednom případě dokonce dva roky nasucho bez lepení, jenom (v TT) přišroubované pomocí tilligovských příchytek a vrutů 1,4x8 nebo (v eNku) přibité přes pražce hřebíčky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník