Moje zkušenost s vodičkami na obtisky od Agamy

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Moje zkušenost s vodičkami na obtisky od Agamy

Příspěvekod xxvojtikxx » úte 18 bře, 2008 12:25 am

Po pár pokusech s vodičkami na obtisky Agama jsem se rozhodl sem napsat pár postřehů pro ty, kteří je buďto nepoužívají, nebo se jich trochu bojí, podotýkám, že jde o to, co se povedlo mě, a zkušenosti ostatních můžou být odlišné. Upozorňuju, že profíci číst nemusí, ale rád se podělím.

Adhesol pod obtisk - to je jasný
Tensol - doteď jsem ho používal, přišel mi dobrý, chce to tak po deseti minutách po aplikaci obtisku až když je obtisk zatuhlý, jinak si ho pohybem štětce posunete
Hypersol - to je oč tu běží - bál jsem se ho s tím, že je moc agresivní. Ukázalo se to ale jako výhoda. Dělal jsem obtisky (Detail i Jiran současně na syntetiku) a řekl jsem si, že ho zkusím. Obtisky od Detailu mám rád, dobře se aplikují. Jiranovy obtisky jsem dělal poprvé, a přiznávám, že jsem se s nimi pral - obtisky se krabatily, párkrát přetrhly (hlavně větší kusy, jsou dost tenké), nevýhodou určitě okraj, který si sami uděláte vystříhnutím (u Detailu se obtisk sám udělá dle tvaru natisknutého laku), prostě to chce trochu víc pečlovosti a trpělivosti, důvod vidím v odlišné použité technologii, tím rozhodně nechci nějak znevažovat tyto obtisky, jen jsou podle mě náročnější na aplikaci.

Normálně přetírám Tensolem, zůstavaly mi občas "okraje" obtisků (jak kdy, někdy to sedlo perfektně, někdy trochu ne, asi záleží na podkladu), ale tentokrát jsem vzal Hypersol a hle - obtisk se okamžitě "rozleptal" takže když jsem do jednoho omylem hrábnul a posunul si ho, rozmáznul jsem ho při pokusu vrátit zpět po laku. Po zaschnutí nejsou vidět žádné okraje, obtisk se prostě rozleptal (tedy spíš ten vrchní lak) aniž by to uškodilo popisům.

Po dokonalém zaschnutí (cca 1 den) ještě kolem obtisků opatrně otírám vodou, abych odstranil přebývající roztoky, jinak to udělá kolem fleky i po nástřiku lakem.

No výsledek zatím vypadá super (ještě není úplně zaschnuto), v kvalitě výsledku vede na letmý pohled Jiran, takže snaha se vyplatila, hlavně to zítra nesetřít i s těmi roztoky :D

No když to tak čtu, možná to chtělo do modelářských technik, případně prosím o přesun jestli usoudíte za vhodné :)
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 20 bře, 2008 9:21 am

Hypersol používám taky - nenatírám, stříkám ho na obtisk pistolí! Vyhnu se tak problému s "rozpadnutím" obtisku - ten se jen zkrabatí, okopíruje povrch a zase v pohodě vyrovná :D
Jinak při aplikaci všech vodiček bacha - při použití akrylového laku nebo barvy na modelu se může stát, že se do něj pomocí vodiček dekál doslova "vcucne" tj. povrch dekálu je o pár mikrodesetin níže než okolní povrch! Proto při nanášení vodiček štětcem plochu pod dekálem jen malinko potřete, aplikujte obtisk a opatrně jej "přimáčkněte" molitanovou houbičkou - ta první vodička adhesol je jen pro prvotní přichycení obtisku, to kopírování dělají de facto až ty druhé vody. Taky je nutno dbát na tvořící se kapičky všech vodiček co stékají po povrchu modelu - když je nesetřete a necháte zasychat, taky vyžerou lak!

Výše zmíněný problém jsem pozoroval též u barev a laků Gunze Mr. Color!

Obtisky Jiran řadím k tomu nejlepšímu co se mezi dekály dá najít - skvěle kopírují povrch, a to i bez vodiček (při nanášení na hladký povrch).
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod xxvojtikxx » čtv 20 bře, 2008 2:06 pm

stříkání vodiček, to slyším prvně :shock: stříkáš rovnou tak jak to je, nebo něčím ředíš? a chápu to dobře že to chce stříkat jen na co nejmenší plochu kolem obtisku?
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 21 bře, 2008 8:06 am

Stříkám to rovnou neředěné - a přesně jak píšeš, jen na obtisk a malinko okolo! Nesmí ti to udělat tlustou vrstvu. Důvodem proč to stříkám je, že ten Hypersol je strašný svinstvo který když se nanáší štětcem, často krom obtisku rozežere i barvu... Jiný vodičky nestříkám, ty tak agresivní nejsou.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků