Obnova zeleně na kolejišti

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Karel86 » stř 17 črc, 2019 5:00 am

Zdravím,potřeboval bych radu jak obnovit zeleň. Molitanová drť opadá a je i zašlá. Nevím jestli to celé dát dolů a znovu, nebo obnovit stávající. Díky za reakce Karel
Přílohy
IMG_20190716_211106.jpg
IMG_20190716_211035.jpg
IMG_20190716_211017.jpg
Karel86
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 21 srp, 2017 9:22 am

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Fox » stř 17 črc, 2019 5:46 am

Ahoj, nejsem žádný odborník tak to ber jako soukromý názor: v zásadě bych šel cestou
a) flokování (statika)
b) foliáže
případně kombinace obou metod, nevím jak vypadá celek. Domnívám se, že nebude potřeba to celé "dát dolů", pouze seškrábnout to, co nedrží, případně trochu vyrovnat a nový povrch dát klidně přes to. Statiku bych použil hlavně kolem kolejí, tam by byl vidět přechod mezi lepenou foliáží a štěrkem. Před flokováním bych připravil podklad tak, že bych (klidně na zbytky molitanu) dal tence hliněný zásyp a celé prokapal lepidlem. Tím se i zbytky molitanu pěkně zpevní. Odhaduji, že by měl být povrch "přírodně" nerovný, když bude ta zelená prosvítat, nemělo by to vadit.
V případě foliáží můžeš lepit přímo na zbytky, jen pozor na to, aby se lepidlo dobře spojilo i s podkladem.
Každopádně si udělej někde na straně pokus, jak se to bude chovat (nevím, jestli máš dioráma, nebo 20m2 :D )
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod vorech » stř 17 črc, 2019 7:45 am

Zdravím,řešil jsem ten samy problem a kombinace státníky pres molitan neni vubec lehké a uz vubec pekne.Doporucuji bud znovu molitan nebo seskrabat
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Karel86 » stř 17 črc, 2019 9:05 am

viewtopic.php?f=1&t=10950

Díky za rady, kolejiště mám 240x130cm v HO viz odkaz.
Ješte dotaz, jdou vyčistit nejak zašlé stromky. Napadl mě parni čistič ale nevím jestli je to vhodné řešení vůči molitanu :(
Karel86
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 21 srp, 2017 9:22 am

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Fox » stř 17 črc, 2019 11:42 am

Aha... nojo, to je krásné velké kolejiště, díval jsem se na link, byla by škoda tomu nedat nějaký upgrade. Toho molitanu tam je leckde pěkná vrstva, tak odvolávám, co jsem napsal, přes to by tam nic moc nechytalo. Ty lysiny byly skály, toho jsem si nevšiml. O to víc si myslím, že by to zasloužilo obnovu. Ono by to chtělo nejdřív demontovat stromky a ostatní zeleň (molitan je i mezi tím). A pak se rozhodnout jakou metodou zeleň obnovit (já se přikláním ke zrušení molitanu - viz výše). Každopádně to dá nějakou práci, nevím, jak moc tomu chceš dát, včetně financí...
Pokud Tě ale víc trápí zašlý vzhled, možná bych vyzkoušel doplnit lokálně novým posypem a zafixovat všechno dohromady kvalitním nástřikem (Polák Sprayfix - ten NE NA SKÁLY!!!, ředěný matný Mott Podge, WS Scenic Cement...). Jako posyp můžu doporučit produkty Woodland Scenics, prodává se třeba tady: http://www.webareal.cz/mnitka/eshop/5-1 ... ove-posypy. Já to používám na zakrytí přechodů mezi foliážemi, u cest, sypání na skály v místech porostů a podobně. Je to hodně jemné, takže to v HO není moc vhodné pro jednolitou plochu (bylo by to jak golfové hřiště). Ale tu tam něco nasypat, třeba v kombinaci dvou barev, by to ve spojení s původním posypem mohlo celou scenérii zvednout. To by bylo asi nejlevnější i nejrychlejší řešení.

Ty stromky bych každopádně odmontoval a zkoušel čistit mimo kolejiště. Zkus to kousek po kousku luxem (záleží, jak dobře na tom drží posyp). S vodou nebo párou bych experimentoval pouze po vyzkoušení, jesli není na stromky použito rozpustné lepidlo, nebo nějaké přírodní materiály. Pokud je to lepeno vodostálým lepidlem, nebál bych to opatrně osprchovat a nechat na sluníčku vysušit.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Karel86 » stř 17 črc, 2019 1:07 pm

Tak to byla vyčerpávající odpověď, diky moc. Asi zkusim obnovit stávající. Statická tráva se mi hodně líbí ale netroufam si na to. Na kolejišti se podepsal zub času. Ještě jednou díky za radu a za tip.
Karel86
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 21 srp, 2017 9:22 am

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Sandy » čtv 18 črc, 2019 7:04 am

Já bych nic neseškrabával. Prostě bych to "brutálně" vysál vysavačem. Co časem degradovalo a nedrží, tak by zmizelo. A podle výsledku bych se rozhodl o dalším postupu. Velké lysiny - statika a foliáže (s výhradou). Poměrně zachovalý povrch - znovu molitan. Zbylý molitan napenetrovat zředěným lepidlem a pak klasický postup.
Hlínu bych použil jen tam, kde chci, aby byla opravdu vidět. Jinak pod statiku i molitan klasické piliny. Komfortnější zpracování a ve finále to stejně není vidět. Statiky na tenčí vrstvu molitanu bych se nebál, ono to i vypadá přirozeněji.
Já osobně bych vybral statiku.
Je to tedy výrazně dražší, než molitan, ale vypadá to lépe. Potřebuješ na to flokovačku, ale tu můžeš časem poslat do světa.
U statiky je blbý to, že na začátku musíš hodně zkoušet, protože bez zkušeností neodhadneš finální vzhled.
Já jsem "statik" začátečník a dost mě to baví....
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_segment_s_mostem#P7073182.jpg
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 18 črc, 2019 7:37 pm

Třeba já jsem zrovna použil fóliáže. A kolejiště mám 380x140cm. Peněz to stálo fůru, ale nemusel jsem nijak experimentovat. Na starý povrch(barvené piliny) jsem aplikoval lepidlo od Poláka a pak hotové fóliáže také od Poláka a něco málo od MSC. Některé kusy fóliáží byly na tvrdém podkladu, takže jsem je dočasně přišrouboval a tam, kde jsou velké sklony a tráva by rostla nakřivo jsem vytvořil skály.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Ivan » čtv 18 črc, 2019 7:51 pm

TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Karel86 » čtv 18 črc, 2019 8:31 pm

Díky za odpověď, máš to krasne, koukal jsem na foto. A jakou používáš flokovačku. Koukal jsem na ebay.
Karel86
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 21 srp, 2017 9:22 am

Re: Obnova zeleně na kolejišti

Příspěvekod Ivan » pát 19 črc, 2019 5:01 am

Karel86 píše:Díky za odpověď, máš to krasne, koukal jsem na foto. A jakou používáš flokovačku. Koukal jsem na ebay.


S flokovackou neporadím, to není můj modul. Já používám foliaze. Nejsem si však jist, jak by se lepily na molitan, leda hodně odrbat.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků