Kde sehnat drát na madla v TT a jaký přesně?

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod TomBart » čtv 20 bře, 2008 7:06 am

No, přeci jen jsem něco postavil tak mohu referovat.
Dříve jsem na madla používal měděné dráty průměru 0,5 a 0,4 mm. Výhoda je snadnější dostupnost a lepší pracnost. Nevýhoda a po čase se ukázalo, že dost závažná je slabá tuhost. Největší problém u skříńových loko na střeše a u dvěří (třeba 751) Nevyvaroval jsem se, že při manipulaci s modelama se dráty občas někdy přiohnuly a musel jsem je opakovaně rovnat. Po dost pracné námaze se mi podařilo sehnat ocelové dráty od průměru 0,25 mm. Zdroj je pérovka Hostivař, ale bacha, prodávaj je skoro na tuny. Blbě se s nima dělá a mohu říct, že krásně zajížděj pod kůži :o) Dneska používám oboje a to tak. Nejvíce choulostivé místa jsou z ocelové struny, zbytek je z mědi. Zábradlí u kapotových (770,742) dělám z měděných 0,5 lepených vteřinákem k sobě. Je to dost křehké, ale dobře se s nimi dělá, hlavně u složitých zábradlí, kdy se má jedna ležatá "tyčka" vejít mezi dvě svislé. Když se vše pak přestříká nebo přetře, tak barva taky trošku stmelí
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Martin HO » čtv 20 bře, 2008 5:57 pm

No i já jsem zkoušel leccos, podobně jako TomBart.

Poslední dobou ale užívám pružinové ocelové dráty, které se dají opatřit v každé výrobně pružin. Výhodou je přesnost jejich průměru i velký výběr druhů odstupňovaných po 0,1 mm.

Před ohýbáním je však nutné příslušný kousek drátu vyhřát nad plamenem (ohřát do červeného žáru a nechat pomalu na vzduchu vychladnout). Pak jej lze v pohodě ohnout, drží tvar a v podstatě jej nelze běžným užíváním modelu pochroumat.

Pravděpodobně by bylo snazší použít "obyčejný" tažený ocelový drátek příslušného průměru, ale zdroj takového drátku neznám.
Martin HO
 

Příspěvekod Mauglí » pon 31 kvě, 2010 7:17 pm

v strojárskych fabrikách majú erodovačky drôt 0.3mm ako odpad,mali by Ti ho bez problému dať kopu metrov
Mauglí
Mauglí
 
Příspěvky: 78
Registrován: ned 02 kvě, 2010 9:12 pm
Bydliště: Malý Šariš 256,080 01PREŠOV

Příspěvekod vorisekml » úte 01 čer, 2010 4:48 am

Občas pomohou bratři letečtí modeláři- černá ocelová struna na které provozují upoutané modely. Vyžebral jsem smotek 10m grátis /teda výměnou, potřeboval kolejnici jako lištu ve které se mu posouvá plexi kabiny/. Jde to i koupit a není to drahé. Průměr asi pod 0.3mm páč jde krásně tvarovat v pentilce/mikrotužce/ na 0,3mm tuhy. Stříhat nejde, musí se šípat v kleštích. Nevýhoda- časem struna rezne, nutno ošetřit. Na madla dobrý, ale na imitaci potrubí a jiného vedení je to tvrdé.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Příspěvekod slajfka » úte 01 čer, 2010 9:19 pm

Mauglí píše:v strojárskych fabrikách majú erodovačky drôt 0.3mm ako odpad,mali by Ti ho bez problému dať kopu metrov

Na madla jsou tyto dráhy příliš měkké. Na ostatní vedení je však použitelný.
Martin

____________________________________
HO zatím analog s výhledem na DCC, ČSD, epo. III
slajfka
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 29 úno, 2008 6:57 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Tomáš » stř 02 čer, 2010 9:04 am

připojím svůj postřeh...velmi se mi osvčilo používat ty náplně do sešívacího koně....snad se tomu tak nadává všude :lol:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Kde sehnat drát na madla v TT a jaký přesně?

Příspěvekod Rizoto » čtv 22 črc, 2010 5:29 am

Vrtaky malých priemerov maju na Slovensku tu http://artol.sk/showpage.php?name=nar-vrtaky. Dodavaju aj rôzne profily a ine zaujimave materialy.
Uživatelský avatar
Rizoto
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned 29 lis, 2009 10:18 am
Bydliště: Orava, Slovensko

Re: Kde sehnat drát na madla v TT a jaký přesně?

Příspěvekod vvitty » čtv 22 črc, 2010 7:36 am

pouzivam bronzove struny 0.3mm, ktere mam i na sberace a dalsi drobnosti. pripadne mosazne draty.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Kde sehnat drát na madla v TT a jaký přesně?

Příspěvekod Fíkus » čtv 09 zář, 2010 1:55 pm

ocelová struna 0,3 na TTčko dokonalá, cena 6Kč za skoro metrovej kus, hledat v potřebách s RC příslušenstvím, používá se na táhla... vrtáčky desetinových rozměrů nebrat od překupníků na soutěžích za ceny v řádech desítek kaček, ale kupovat v obchodech za cca 3Kačky :D
dělat díru rozžhaveným špendlíkem je pěkná pikačovina, to by mě nenapadlo, nezapomeňtě co to umí, díra po vrtáčku je čistá a přesná, vše pak zapadne jak má.
Uživatelský avatar
Fíkus
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 30 říj, 2009 7:45 pm
Bydliště: Chotěboř / Pardubice

Re: Kde sehnat drát na madla v TT a jaký přesně?

Příspěvekod Hugo » sob 02 říj, 2010 8:26 pm

Zdravím, jsem teď na tomto foru čerstvě zaregistrován. "Předmětem mého zájmu" vzhledem k nedostatku místa není železnice, ale kamiony v 1/87. I já jsem řešil dilema, jaký drát použít na některé díly - zejména na výrobu kovových žebříků a stupaček. No a jako zdroj jsem objevil kominickou štětku. Nevím jaký průměr mají dráty v ní použité, ale dobře se ohýbají, lepí vteřiňákem, drží na nich barva a jsou pro mou potřebu dostatečně pevné. Takže toliko můj názor k této věci.
Hugo
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob 02 říj, 2010 8:15 pm

Re: Kde sehnat drát na madla v TT a jaký přesně?

Příspěvekod Kulsud » pon 13 lis, 2017 7:20 pm

Také se připojím s dotazem. Potřebuji zábradlí na Rybáka že stavebnice. Nevyrábí je nekdo jako doplněk? Pokud budu nucen je vyrobit, tak z čeho - zkušenosti nemám.
Kulsud
 
Příspěvky: 420
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: Kde sehnat drát na madla v TT a jaký přesně?

Příspěvekod BohousP » úte 14 lis, 2017 6:57 am

Vrtáky z Číny https://www.banggood.com/10pcs-Tungsten ... rehouse=CN
cena dobrá (64 - 100 Kč/10 ks), doprava zdarma. Přišly za 3 týdny.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Předchozí

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků