Polotovary pro stavbu segmentů

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod mlha » sob 15 zář, 2018 10:54 am

MkTT píše:
JanoH0e píše:H0e je lepšia už len preto, že v TTe je obmedzený vozidlový park, v podstate len TU 47, prípadne motorák M 21, a aj to stavebnice. Všetky ostatné lokomotívy je potreba "bastliť".
Čo sa týka koľajiva, záleží na tom, do akej "podrobnosti" chceš ísť. Existujú "veľkoseriový" výrobcovia -Roco, Tillig, Peco, Bemo atď., cez malovýrobcov, ale s modelovejším koľajivom až po stavebnice pre koľaje code 40. Tak isto úzkokoľajky bývajú rôzne, od poľných železničiek až po moderné kapacitné trate. Takže najprv by som si upresnil námet a podľa neho potom nakupoval. Mix hoci čoho je modelový u "súkromníka" nie u ČSD. Ďalšia možnosť, menej známa a rozšírená u nás, je H0m. Tam sa dajú vytvoriť pekné koľajiska ako na námet z Čiech, ale hlavne zo Slovenska. Pokiaľ by sa ti chcelo bastliť, je vhodné TTm, pretože z N kových lokomotív to ide predsa len lepšie ako z veľkosti Z. Takže prv ako čokoľvek kúpiš, si dobre premysli, čo vlastne chceš. Z toho potom sa dá vychádzať.


Zatím je celá tato segmentovka ve stádiu úvah. Níže popíšu, proč o ní uvažuji a jaké mám představy.
Před nějakou dobou jsem začal stavět "domácí modulovku" v TT. Bohužel i při velikosti modulu 30x60cm mi během chvíle tak narostla, že jsem se s ní nevešel do bytu a musel jsem jí rozestavěnou "pro klid rodinného krbu" odstěhovat k rodičům manželky na barák. Začal jsem tedy uvažovato něčem ještě menším a segmentovka s velikostí segmentů 20x20 cm či 20x40 cm by mohla být "to pravé".
Uvažuji o ovládání lokomotiv přes DCC a ovládání výhybek ručně či analogově, abych omezil počet vodičů mezi segmenty na maximálně 4. Žádná automatizace, pokud možno žádná mechanická či světelná návěstidla.
Protože si nebudu moci dovolit žádné velké stanice, nejlepší by asi pro mne byla lesní dráha, ale chtěl bych prvozovat i osobní vlaky. Nejvhodnější by byla stavba modelu úzkorozchodné dráhy s krátkými staničními kolejemi, kdy jsou stavby podle normálií ZvKČ či KkStB; nemusím nutně modelovat podle skutečnosti.
Na stavbu vlastních lokomotiv a motoráků si zatím netroufám, chtěl bych v co největší míře použít modely vyrobené továrně. Koukal jsem, že Euroforce CZ občas nějaké v H0e vyrobí.
Úkorozchodné kolejivo budue potřeba takové, aby se co nejvíce blížilo tomu, co používaly rakouské dráhy a později ČSD.
I když nakonec třeba skončím jen u úvah a stavět nezačnu, snad tohle vlákno bude inspirovat i další modeláře, kteří by si podobný model chtěli postavit také.

Držím palce
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod HonzaM » sob 15 zář, 2018 12:13 pm

MkTT píše:Uvažuji o ovládání lokomotiv přes DCC a ovládání výhybek ručně či analogově, abych omezil počet vodičů mezi segmenty na maximálně 4.

Zvaž použití vyhybkovych dekodérů ovládaných locoNetem (třeba MGP, ale i jiné), pak Ti budou mezi moduly stačit dva dráty na trakci a jeden kablík LocoNetu.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 20 říj, 2018 8:17 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » ned 30 zář, 2018 3:45 pm

Tak "krabičky" mám konečně doma. Vypadají poměrně solidně, lepší bych určitě nepostavil. Teď do nich navrtám otvory pro banánky a zdířky a zkusím je spojit dohromady.
IMG_2168.jpg

IMG_2165.jpg
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod Ivan » ned 30 zář, 2018 6:35 pm

MkTT:

Mohu se zeptat, co je to za banánky? Zrovna řeším nějaké vhodné čepy pro spojování dílů kolejiště.
Diky!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1680
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod belgarat » ned 30 zář, 2018 6:43 pm

HonzaM píše:Zvaž použití vyhybkovych dekodérů MGP, pak Ti budou mezi moduly stačit dva dráty na trakci a jeden kablík LocoNetu.

Proc MGP ... ? Vzdyt s LocoNetem muze pouzit cokoliv hrdlo raci (pro LocoNet). A napajeni napr. elmag prestavniku bude odvozene z trakcniho ? Z LocoNetu to asi nepujde ne ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2364
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » ned 30 zář, 2018 8:15 pm

Ivan píše:MkTT:

Mohu se zeptat, co je to za banánky? Zrovna řeším nějaké vhodné čepy pro spojování dílů kolejiště.
Diky!

Jsou to banánky a zdířky od Conrad.cz. Ale v jednom z předchozích příspěvků Fulda přídal odkazy na stejné banánky od GME a GES Electronic.
Tady jsou oficiální popisy z objednávky od Conrad:
Banánkový konektor SKS Hirschmann VST 20, Ø pin: 4 mm, zástrčka, vestavná rovná, poniklovaná (733693)
Laboratorní konektor Ø 4 mm SKS Hirschmann BO 10 (930160000), zás. vest. vert. (733887)
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MrBlackbird » sob 20 říj, 2018 12:08 am

Ahoj,
velice mě zajímají tvoje postřehy s těmito panýlky Casani. Určitě se tady rozepiš :lol: . Zajímalo by mě:
1) jejich kvalita zpracování. Jak třeba lícují "čela"? Myslíš, že panel vydrží i odřezaní jeho částí při tvorbě krajiny?
2) jestli je výška 6 cm dostačující pro montáž elektroniky nebo to opravdu potřebuje těch 9 (Waldbahner má ty devítkový).
3) tloušťka dna a boků, pevnost v krutu
Díky!
Kdybys byl náhodou z Prahy, možná bych se při tvém dalším nákupu připojil s objednávkou pár testovacích panýlků :wink:
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » sob 20 říj, 2018 7:52 am

Ahoj,
Ad 1) Zpracování je velice kvalitní, určitě mnohem lepší, než kdybych je vyráběl doma na koleně. Čela lícují s odchylkou menší, než 1 mm. Myslím, že odřezání menší části by to vydrželo.
Ad 2) Já plánuji dovnitř montovat jen přestavníky MTB a usměrňovače, takže pro moje potřeby je 6 cm dostatečných.
Ad 3) Nejsem teď doma, takže tloušťku ti nezměřím, ale byla minimálně 6 mm. Pevnost v krutu je velmi dobrá.

Jsem z Prahy, takže až budu objednávat další panýlky, tak dám vědět.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod HonzaM » sob 20 říj, 2018 8:31 am

belgarat píše:
HonzaM píše:Zvaž použití vyhybkovych dekodérů MGP, pak Ti budou mezi moduly stačit dva dráty na trakci a jeden kablík LocoNetu.

Proc MGP ... ? Vzdyt s LocoNetem muze pouzit cokoliv hrdlo raci (pro LocoNet). A napajeni napr. elmag prestavniku bude odvozene z trakcniho ? Z LocoNetu to asi nepujde ne ?

MGP jsem použil jen jako příklad, ovšem výhybkových dekodérů ovládaných LocoNetem mnoho na trhu není.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4030
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MrBlackbird » úte 23 říj, 2018 7:42 am

MkTT: Díky!

Udělal jsem ještě průzkum a na netu jsem nic jiného nenašel, pokud nepočítám tenhle tác: https://www.sedacky-kocarky.cz/produkty/drevene-vyrobky/kuchyne/tac-1-borovice-30x40cm/6667.html

Ještě se zkusim poptat v různých kamenných obchodech, ale moc od toho nečekám.
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod petrh » úte 23 říj, 2018 8:02 am

Já v art potřebách na Karláku nic takového jako tady má kolega nezahlédl...
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MkTT » úte 23 říj, 2018 8:19 am

Já jsem prohledával Internet docela intenzivně a tyto "bedýnky" jsem našel prodávat jenom v Německu, v USA a v Austrálii. Takže jsem objednal z Německa. Kamenný obchod je mimo jiné i v Drážďanech, ale nebyl jsem tam; objednání přes Internet mi přišlo jednodušší.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod JBr » úte 23 říj, 2018 9:09 am

petrh píše:Já v art potřebách na Karláku nic takového jako tady má kolega nezahlédl...


Pokud tím nemyslíš Výtvarné potřeby Pštross ve Pštrossově ulici (č.p. 2), tak zkus ještě je. Je to kousek od Karláku, odbočka vpravo z Myslíkovy ve směru od Národní k vodě, kousek pod MPM.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod petrh » úte 23 říj, 2018 11:04 am

Chodím věci ženě vyzvedávat do "Market Art" - ale chyba může být ve mě. Prošel jsme co nabízí onstore, neřešil s prodavači...
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Polotovary pro stavbu segmentů

Příspěvekod MrBlackbird » stř 24 říj, 2018 4:23 pm

Tak jsem tam dneska zavítal. Paní mi řekla, že tyhle "pěkný" bedničky nemají, protože jsou čeští výrobci líný to vyrábět (no, jak jinak, že? :? ). Pán, který si tam s ní povídal mi ale řekl, že v Bauhausu na Pankráci mají přesně takový, jen možná vyšší. Tak se tam v pátek půjdu mrknout, i když to bude nejspíš ztráta času, uvidíme.
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

PředchozíDalší

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník