Modelovací hmoty

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Modelovací hmoty

Příspěvekod badliner » úte 04 bře, 2008 5:55 pm

Jaké máte zkušenosti?
Vím o DASu, ale ten neměli tak jsem zkusil na vzduchu schnoucí modelovou hmotu tuto http://www.ceske-tradice.cz/eshop/cz/k3 ... a-vzduchu/ , ale pořád mi to praská...i když ji pořádně prohnětu v ruce...
je na to nějaký postup, nebo je to nevhodná hmota?
badliner
 
Příspěvky: 238
Registrován: pon 30 říj, 2006 8:37 pm

Příspěvekod dan » úte 04 bře, 2008 6:25 pm

Das taky praská
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod F. Placheta » úte 04 bře, 2008 8:10 pm

A co Polak, nema nekdo zkusenosti?
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod StandaR » úte 04 bře, 2008 8:14 pm

Polák je nic moc, je to úplně stejný jako sádra :( , čekal sem něco víc než jen jinou barvu , mě osobně se s tím prostě blbě dělá třeba povrch v depu, na to je lepší das, ale třeba na skály to nemusí bý špatný vyskouším časem :)
StandaR
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Modelovací hmoty

Příspěvekod kvasha » úte 04 bře, 2008 8:32 pm

badliner píše:Jaké máte zkušenosti?
Vím o DASu, ale ten neměli tak jsem zkusil na vzduchu schnoucí modelovou hmotu tuto http://www.ceske-tradice.cz/eshop/cz/k3 ... a-vzduchu/ , ale pořád mi to praská...i když ji pořádně prohnětu v ruce...
je na to nějaký postup, nebo je to nevhodná hmota?


Já jsem tuhle párkrát použil (v barvě teracota) a problémy s praskáním jsem neměl. Dostal jsem doporučení hňácat ji mokrejma rukama, ale jestli je to ten správnej fígl nevím. Ještě mám ve skříni 2 x 1 kg balení, ale k téhle práci se dostanu tak za 2 měsíce :-(
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod badliner » úte 04 bře, 2008 8:42 pm

Mno a co s tim?kdyz to praska?zkousel jsem to prekryt dalsi vrstvou,ale to nepomaha....nekdy to praska a dokonce se krouti....jako bahno ve vyschle louzi....co do toho nacpat nejaky olej?
badliner
 
Příspěvky: 238
Registrován: pon 30 říj, 2006 8:37 pm

Příspěvekod Jarda H. » úte 04 bře, 2008 8:45 pm

A co tak zkusit zpracovávat hmotu mokrýma rukama, jak píše kvasha :!: Podle jeho připomínky beru, že ji takhle zpracoval a nepraskalo to ?! Někdy stačí nepatrná drobnost a pomůže :idea: :!:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod kvasha » úte 04 bře, 2008 8:55 pm

výsledek fakt nezaručuju. Ale je ještě možnost celý uhnětený celek natřít lepidlem, stačí obyčejný herkules a polepit ho kuchyňskými utěrkami, které se předtím roztrhají na nejtenčí možný plát (standardně ty kvalitnější jsou 3-vrstvé). Pokud Ti nejde o super jemné detaily, tak tohle je cesta, jak spolehlivě zakrýt prasklinu. Ona se už částečně zalije tím lepidlem. Mám odzkoušeno, že takto opravdu nezaniknou ani detaily. (Např. sádrová skála neztratila nic na kvalitě povrchu a zůstaly i ostré hrany).
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod dan » úte 04 bře, 2008 10:19 pm

Já když jsem používal das na betonování tak mi praskliny nevadily vypadá to jako živý a nutno říct že mi to prasklo asi na 3 místech na velký ploše, jinak das při zasychání zmenšuje objem praskliny jde zakrýt novou vrstvou, která již nepraskne.
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod richard0404 » úte 04 bře, 2008 10:29 pm

No mně radili abych při práci s DAS použil jemný rozprašovač a tím při zasychání vlhčil protože když to rychle schne tak to prý praská ?
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod kvasha » stř 05 bře, 2008 7:23 am

myslím, že to je vlastnost všech rychletvrdnoucích materiálů, že praskají. Čím pomaleji materiál schne/tvrdne, tím méně je náchylný na praskání ... vždyť i normální beton se kropí vodou ...
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod PetrL » stř 05 bře, 2008 7:40 am

Vyzkoušel jsem modelovací hmotu Kooh-i-noor s označením jako keramická, na vzduchu tvrdnoucí. Taky praská, ale nevadí. Praskliny zatírám směsí akrylového tmelu se Sportacrylem, popř. přidávám jako plnidlo ještě vídeňské vápno, plavenou křídu nebo piliny pro hrubější povrch.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 05 bře, 2008 12:56 pm

Záleží na co chceš modurit použít - my z něj děláme mástery/předlohy pro odlévání. Bez prasklin to vydrží týden-dva a to na zaformování stačí... Jinak předpokladem je občas navlhčit prsty, jinak do hmoty samotné vodu moc nedávat - nacucá se a je moc "vláčná". Modurit na vzduchu NIKDY 100% neuschne! Proto ty praskliny! Aby ti zatvrdl, musíš ho uvařit v nádobě s vodou nebo ho jinak tepelně zpracovat (mikrovlnka apod).

Podobná modelovací hmota co na vzduchu ale 100% schne, je modelovací hlína /podobá se trochu moduritu/ co prodávají v potřebách pro výtvarníky. Stojí do 200 Kč a na základní modelování krajiny stačí suprově. Pokud chceš něco ještě jemnějšího /např. na napodobení svárů na mašině, výrobu figurek, bagáže apod/ pak doporučuju modelářský dvousložkový tmel MILIPUT (mají je v obchodě Blue Max nebo Artur) - smíchá se do hmoty připomínající modurit, dá se zvlhčovat vodou, drží tvar tak po 30 minutách a schne do 12 hodin.

Jinak sádru lze nastavit Herkulesem nebo jiným podobným lepidlem - ale stejně ve vrstvě silnější než 1,5 cm může po čase praskat....
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Papa.smurf » stř 05 bře, 2008 6:36 pm

DAS používám docela hojně a nejsem si jistý, jestli sem zaznamenal praskání. Používám ji na průčelí portálů, kdy to mokrýma rukama patlám na šablunu vystřženou z papíru. Myslím si, že kartonový podklad napomáhá rovnoměrnému vysychání = nepráskání. Snad je tudy cesta.
Papa.smurf
 
Příspěvky: 80
Registrován: stř 09 led, 2008 7:54 pm
Bydliště: Dačice

Příspěvekod Myšpulín » čtv 06 bře, 2008 7:33 am

Papa.smurf píše:DAS používám docela hojně a nejsem si jistý, jestli sem zaznamenal praskání. Používám ji na průčelí portálů, kdy to mokrýma rukama patlám na šablunu vystřženou z papíru. Myslím si, že kartonový podklad napomáhá rovnoměrnému vysychání = nepráskání. Snad je tudy cesta.


Taťko Šmoulo, mám tomu rozumět tak, že z papíru vybetonuješ portál i s rourou a z DASu na něj pouze nazdíš vrchní vrstvu kamene? Jak silnou vrstvu z hmoty děláš?
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Další

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků