"KAPPA" desky, náhrada překližky

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

"KAPPA" desky, náhrada překližky

Příspěvekod Dusan » ned 02 bře, 2008 5:33 pm

Při stavbě kolejiště používám tento materiál.Tloušťka je 1cm,jedná se o silnějším papírem oboustraně polepenou tvrzenou pěnu tvrdší a hustě "konzistence".Mimo hlavní pevnostní místa na kolejišti plně nahradí překližku.Dlouho sem hledal nějakou takovou alternativu z důvodů hmotnostních,ale hlavně mi šlo o opracovávání.Stavím přímo v bytě a představa řezání a broušení překližky byla pro mě nemyslitelná.Materiál na rozdíl od překližky je nesmírně lehký,lehce se řeže odlamovacím nožem a lepí jakoukoliv disperzí.Je lehce brousitelný.Stravím z něj na rámu v podstatě vše i tunelové portály.Možná ho objevíte pod jiným názvem,takto byl odprezentovám mně.Kupuji ho v reklamní firmě za m2 platím cca 240,-Kč. Truhlářská překližka 8mm z Hornbachu stojí 315,-Kč.Další perfektní záležitostí je to, že se skoro vůbec nepřenáší zvuk,tak jak u překližky ani po zaštěrkování.Doufám,že to někomu pomůže.Pár vybraných fotek je zde http://dusan1.rajce.idnes.cz/stavba_HO/
Mám jich daleko více,kdyžtak mohu poslat :wink:
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Houmr » ned 02 bře, 2008 5:48 pm

Jo jednou jsem to v ruce měl. No určitě je to lepší, než můj polystyren. Myslím, že se z toho dělají nástěnné tabule. Jinak Dušane, doufám, že časem přidáš i další fotografie, nebo je i s popisem stavby dodej p.Daleckému. V magazínu by jsme si to velice rádi přečetli. Kolejiště vypadá moc fajnově. :)
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Dusan » ned 02 bře, 2008 7:00 pm

Houmr píše:Jo jednou jsem to v ruce měl. No určitě je to lepší, než můj polystyren. Myslím, že se z toho dělají nástěnné tabule. Jinak Dušane, doufám, že časem přidáš i další fotografie, nebo je i s popisem stavby dodej p.Daleckému. V magazínu by jsme si to velice rádi přečetli. Kolejiště vypadá moc fajnově. :)

Myslím,že tvoje kombinace ocel-rám a pak PPS je velmi dobrá.Já sem poliš musel zamítnout hned na začátku zase kvůli tomu nepořádku z něj(mám to v dětským pokoji),i když odpor.pila to řeší.Jo na doplnění, stav.spořitelna Liška z toho má všechny ty velký Lišáky,tak sem ten materiál objevil i já :lol:
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Michal Dalecký » ned 02 bře, 2008 7:36 pm

Tenhle matros znam jeste z doby, kdy jsem delal v reklamce. Tam jsme to pouzivali pro jednorazove raklamy a podobne pouzace jako "liska". Je to lehke a dobre se reze. Bojim se ale co to udela za nejaky cas, jak bude pracovat vlhkost a s tim spojene prohybani materialu pod kolejemi a nabobtnání vrchní vrstvy (terba az budes sterkovat koleje ci delat krajinu). Preci jen je to papir. Asi cas ukaze. Kazdopadne bych vsude kde povedou koleje bych podlozil latemi, nebo vyriznutym paskem postavenym na vysku.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Pája » ned 02 bře, 2008 11:02 pm

Nevíte kde to sehnat ?
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Dusan » pon 03 bře, 2008 8:58 am

Michal Dalecký píše:Tenhle matros znam jeste z doby, kdy jsem delal v reklamce. Tam jsme to pouzivali pro jednorazove raklamy a podobne pouzace jako "liska". Je to lehke a dobre se reze. Bojim se ale co to udela za nejaky cas, jak bude pracovat vlhkost a s tim spojene prohybani materialu pod kolejemi a nabobtnání vrchní vrstvy (terba az budes sterkovat koleje ci delat krajinu). Preci jen je to papir. Asi cas ukaze. Kazdopadne bych vsude kde povedou koleje bych podlozil latemi, nebo vyriznutym paskem postavenym na vysku.

Z toho strach nemám,Lišáka z tohoto materiálu jsme měli podle kolegů ve firmě asi 5let ve sklepě než sem ho objevil.Žádné deformace atd. na něm nebyli.Pěna se nedrolila ani nebyla měká,jen po okrajích byla lehce zažloutlá.Kolejiště mám stabilně v suchu a pokojové teplotě.Mám komplet zaštěrkováno a krajinu tvořím z mačkaného mokrého papíru,který pak je dál silně proléván ředěnou disperzí.Žádné bobtnání,prohýbání,odlepování papíru z pěny,ani nic jiného nepozoruji.Myslím a doufám,že tomu tak bude i do budoucna.Podpěry pod traťovými pásy sem dával hustěji,cca po 20cm.Z různých odřezků sem pak ještě udělal různé pásky a nalepil do rožků navíc.Další vyztužování je zbytečné,samotná zaštěrkované flexka je další vyztužení samo o sobě,ale i tak nebyl z pevností problém.Kupuji to v reklamce.Základní tabule je 140x100cm,ale spíš beru použitelné odřezky,který oni už nevyužijí.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jenda » stř 05 srp, 2009 8:13 pm

Pája píše:Nevíte kde to sehnat ?


Deskové materiály jsem kupoval od firmy Golemreklama http://www.golemreklama.cz/profil.php
výhoda byla i to že materiály rozvážejí až domů. mají v nabídce jak zmiňované KAPA desky ale i polystyrenové lehčené desky Iroplast což jsou desky z materiálu ze kterého se dělají bezpečnostní tabulky v tloušťkách od 0,3 - 5 mm.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Re: "KAPPA" desky, náhrada překližky

Příspěvekod Ales » pát 01 srp, 2014 6:48 am

Ahoj Dušane. Jaka je zkušenost s těmi deskami po 6-ti letech?
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: "KAPPA" desky, náhrada překližky

Příspěvekod Dusan » ned 16 lis, 2014 3:07 pm

Ahoj, sakra toto letí.
Kolejiště už má nějaký pátek nového majitele, takže doufám, že jeho zkušenost je dobrá :-)
Mám ještě jednu desku schovanou ve sklepě a nepozoruji na ni žádných změn. Ono ani nevím na co by mohla být háklivá. Jádro je velmi tvrdá pěna, která nesaje vodu.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: "KAPPA" desky, náhrada překližky

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 17 lis, 2014 10:39 am

No jo, mě se zas po dvou letech ta deska zkroutila - a to ji mám ve sklepě zkušebně položenou jen na polici...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: "KAPPA" desky, náhrada překližky

Příspěvekod semza » pon 17 lis, 2014 8:38 pm

Hlavní nevýhoda Kappy je to, že na povrchu je papír. Ten vlhne a kroutí se. I při polepení nebo natření (např. u budov) z jedné strany dojde k pokroucení - je potřeba "namáhat" obě strany stejně. Když např. v práci polepujeme nějaké tisky na Kappu, je potřeba polepit i druhou stranu, aby se nekroutila. Někdo dokonce kapu navlhčí a sloupne papír - tím mu zůstane jen PU jádro. Existuje ještě jedna verze - Kappa plast - která má slabou vrstvu PVC místo papíru - je dražší, ale kvalitnější. Jako ekvivalent bych bral materiál, který se jmenuje např. Stadur - PU jádro a na povrchu plast. Je několik tlouštěk a např. z 18 mm se dělají výplně do vchodových dveří :-)
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: "KAPPA" desky, náhrada překližky

Příspěvekod Mike » čtv 26 lis, 2015 9:28 pm

H0 analog
Mike
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 31 pro, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: "KAPPA" desky, náhrada překližky

Příspěvekod Franky » pát 27 lis, 2015 8:49 pm

z HSW je mám i já (konkretne KAPA plast) použití zde:
http://vyhybkar.blogspot.cz/2013/11/tip ... jiste.html
+ mají tam i PVC desky (třeba 1mm) na stavbu. Příjemní prodejci hned vedle ČT na Kavčích horách.
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků