Úprava panelové plochy

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Úprava panelové plochy

Příspěvekod HonzaM » pon 28 čer, 2021 9:23 am

Na modulu s čístičkou LUX jsem položil dlažbu a potřebuji rady k dalšímu postupu. Na doporučení zde na diskuzi jsem plochu před čističkou pokryl panely. Použil jsem panely dodávané firmou DM-Toys, vyrobené z kartonu s upraveným povrchem, řezané laserem. Předpokládám zaspárování dlažby použitím šedočerného prachu pro simulaci cementu, místy s příměsí zelené pro simulaci prorůstající trávy, ale možná existuje lepší řešení. Představoval bych si zafixování bezbarvým matným lakem, který ale nesmí být vzhledem k materiálu panelů na vodní bázi, Poradíte někdo vhodné materiály a pracovní postup?
Přílohy
Panel. plocha bez haly.jpg
Panel. plocha bez haly.jpg (55.32 KiB) Zobrazeno 6442 krát
panel.plocha s halou.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod Zlámalík » pon 28 čer, 2021 8:23 pm

Silniční panely bez závěsných ok jsem ještě neviděl, ani rozměr se mi nezdá typický, no ale budiž. Já bych to nehrotil - tohle je natřený špinavou vodou (od vymývání štětce a do spár je vlepený Purex a semtam vlákno či trs ze zbytků foliáže. Simuluje to zarostlou a nepoužívanou plochu za sýpkou, proto bujnější vegetace.

2021-03-06 23.07.01_m.jpg
2021-03-07 09.15.40_m.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod kapmor » úte 29 čer, 2021 5:06 pm

Já to mám tak trochu takto. Panely ručně stříhaný, barveny temperkami, špiněno křídami, a zbytky foliáže do pár spár, ale kolega zlámalík to má promáklejší ;)
Přílohy
IMG_20210328_123228.jpg
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod cipisekmp » úte 29 čer, 2021 5:44 pm

H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod Pavel-HP » úte 29 čer, 2021 6:22 pm

Nebo i takhle, barva od Agamy - na panely.
Přílohy
P_20200728_143519.jpg
P_20200526_205743.jpg
P_20200526_205447.jpg
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1022
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod HonzaM » stř 30 čer, 2021 6:52 am

Děkuji za tipy, některé náměty využiju. Zaplnění spár injekční stříkačkou je prakticky nerealizovatelné vzhledem k velikosti plochy a hlavně modelové velikosti N, za reálné bych považoval posypání plochy vhodným jemným prachem a následnou fixaci bezbarvým matným lakem, spíše na jiné než vodní bázi, s ohledem na materiál panelů. Není mi jasné jak je myšleno zaplnění spár Purexem. Možná by stačilo zasypání prachem bez následné fixace lakem, vzhledem k rozměru spár u velikosti N by prach asi zůstal na místě, pokud se nepoužije výkonný vysavač, je ale třeba mít v úvahu že se jedná o modul, u nějž je třeba počítat s transportem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 30 čer, 2021 8:14 am

HonzaM píše:Možná by stačilo zasypání prachem bez následné fixace lakem, vzhledem k rozměru spár u velikosti N by prach asi zůstal na místě...
Honzo, nezůstal, i ve velikosti N je třeba vše fixovat. Obzváště pak, když (jak sám uvádíš) se jedná o modul, který se bude transportovat. Fixace je nutná! Matný akrylový lak ve spreji není problém...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod HonzaM » stř 30 čer, 2021 8:56 am

Dan Buchtela píše:
HonzaM píše:Možná by stačilo zasypání prachem bez následné fixace lakem, vzhledem k rozměru spár u velikosti N by prach asi zůstal na místě...
Honzo, nezůstal, i ve velikosti N je třeba vše fixovat. Obzváště pak, když (jak sám uvádíš) se jedná o modul, který se bude transportovat. Fixace je nutná! Matný akrylový lak ve spreji není problém...

Můžeš doporučit nějaký konkrétní vhodný akrylový lak ve spreji?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod BohousP » stř 30 čer, 2021 11:37 am

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2926
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod zdenek » čtv 01 črc, 2021 6:08 am

Ideální je opravdu hned na začátku papírové panely přebarvit voděodolnou barvou, tím se vyřeší spousta problémů. Já dávám dva nátěry humbrolkou. Pak prstem nebo štetečkem natlačím do spár mezi panely Uniflot (pružná sádra na sádrokartón) a okamžitě mokrým hadříkem očistím povrch panelů, aby sádra zůstala jen ve spárách. Nakonec barvou napustím spáry, naznačím praskliny, vybarvím prohlubně pro oka a natřu vlastní oka. Do spár dávám vodovou barvu, lépe se roztéká. Zbytek barvím opět humbrolkou. Poté plochu upravím patinátory. Na závěr nalepím do spár buď purex nebo statiku, podle toho, jak moc je plocha zarostlá.
Přílohy
IMG_20210629_084007.jpg
zdenek
 
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 18 dub, 2013 9:30 am

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod Sandy » pát 02 črc, 2021 6:13 am

Všechny polotovary z kartonu před použitím vykoupu v ředěném matném akrylátovém laku (ředím nitroředidlem v poměru 1 :1 až 1:2). Koupu tak dlouho, až se přestanou uvolňovat bublinky vzduchu.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod HonzaM » pát 02 črc, 2021 2:32 pm

zdenek píše:Ideální je opravdu hned na začátku papírové panely přebarvit voděodolnou barvou, tím se vyřeší spousta problémů. Já dávám dva nátěry humbrolkou. Pak prstem nebo štetečkem natlačím do spár mezi panely Uniflot (pružná sádra na sádrokartón) a okamžitě mokrým hadříkem očistím povrch panelů, aby sádra zůstala jen ve spárách. Nakonec barvou napustím spáry, naznačím praskliny, vybarvím prohlubně pro oka a natřu vlastní oka. Do spár dávám vodovou barvu, lépe se roztéká. Zbytek barvím opět humbrolkou. Poté plochu upravím patinátory. Na závěr nalepím do spár buď purex nebo statiku, podle toho, jak moc je plocha zarostlá.

Tohle je zajímavý návod, jde ovšem asi o H0 a podstatně menší počet panelů, nátěr humbrolkou je i v mém případě reálný.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod HonzaM » úte 14 zář, 2021 8:42 am

Bohužel jsem zjevně zvolil nepříliš vhodný postup, použil jsem návod doporučující nasypání prášku v barvě odpovídající cementu a následné posprejování bezbarvým matným lakem, někde se ale prášek v spárách zvedl, jinde naopak "zmizel", kromě toho mi barva přijde příliš světle šedá, neodpovídající betonu. Poradíte mi někdo co s tím? Nerad bych z celé plochy "panely" sedřel a řešil plochu jinak, nynější "panely" přišly dost draho a dalo hodně práce je položit. Přikládám obrázky jak to dopadlo.
Přílohy
IMG_2444.jpg
IMG_2443.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod Pavel-HP » úte 14 zář, 2021 9:06 am

Práškový patinátor to jistí.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1022
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Úprava panelové plochy

Příspěvekod Trainmaniak » úte 05 říj, 2021 6:59 am

Sice s křížkem po funuse, ale budiž. Panely Model Scene, poté vyspárovány hliněným prachem a nějakou tou vegetací – jemným molitanem a statikou. Při spárování jsem špičatým párátkem opatrně nanášel Herkules do spár a poté zasypával hlínou. Když se něco málo dostalo i na povrch panelu, ničemu to nevadí, v reálu to tak bývá také. Hlína je i nad úroveň panelů a rozlezlá až na ně.

diorama_hagenau-22.jpg

diorama_hagenau-30.jpg

diorama_hagenau-31.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Další

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků