zapojení kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

zapojení kolejiště

Příspěvekod majkl8585 » čtv 26 lis, 2015 9:49 am

Dobrý den, tímto bych poprosil o pár rad ohledně zapojení kolejiště TT. Jsem modelář, ale modelář plastových letadel, se zapojováním elektrických obvodů zkušenosti nemám.
Syn mě dotlačil k postavení modelového kolejiště, dlouho přemlouval až přemluvil a tak jsem si řekl, že když něco dělat, tak pořádně, aby vše fungovalo. Jednolo by se zřejmě o dva ovály se společným nádražím. Chtěl bych zde provozovat 2 soupravy a mělo by se jednat asi o analog (jestli mě to zde někdo nevymluví) a k tomu mám pár dotazů: kolik napájecích kolejí použít a kam rozmístit přerušené koleje? přikládám vizualizaci vytvořenou ve Scramu. Děkuji za odpovědi...
Přílohy
kolejiště 2.jpg
snapshot.jpg
majkl8585
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř 25 lis, 2015 8:46 am

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod sidlo » čtv 26 lis, 2015 10:36 am

napájecí místa - obecně u kusového kolejiva čím více tím lépe

izolované úseky
- u digitálu nejsou třeba, každá lokomotiva má vlastní adresu
- u analogu, všude kde má stát lokomotiva/vlak když jiná lokomotiva/vlak jede, tady to budou asi staniční koleje a pravděpodobně i kusé koleje
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod fulda » čtv 26 lis, 2015 11:38 am

IMHO platí pravidlo: "Pokud tomu nerozumíš, vraž tam digitál, bude to fungovat samo podle obrázkového návodu na krabici".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod D » čtv 26 lis, 2015 4:14 pm

majkl8585:
Napájení bych přivedl nezávisle do každého okruhu, tedy aspoň na dvě místa.

Do dvou nových souprav bude opravdu jednodušší pořídit digitální dekodér, než kolejiště rozúsekovávat pro analog, v tom má fulda pravdu. Nebo koupit rovnou mašinku digitální, s dekodérem. Úseky nebudeš řešit, zapojení bude velmi jednoduché.

Pak bude na zvážení, jak zapojit ovládání výhybek (analog, digital, ručně). V analogu pospojuješ země přestavníků přímo na kolejišti a k ovládacímu pultíku potáhneš od každé výhybky dva dráty (párové výhybky tvořící spojky můžeš elektricky spojit), takže jen pro výhybky povedeš 12 + 1 drát. V digitálu žádné dráty navíc nebudou třeba, informace pro přestavení výhybky a v tomto malém rozsahu současně i napájení povedeš stejnými dráty, co napájí koleje. Jenže před výhybkami budou muset být dekodéry (třeba jeden dekodér ovládá čtyři přestavníky výhybek). Kromě toho ke zbudování pultíku budeš potřebovat kodér (TCO), jehož zapojení aspoň minimální znalosti elektroniky vyžaduje. Ruční ovládání výhybek na hračkovém kolejišti také nemusí být špatnou volbou (levná varianta).

Pokud tě digitál přes jeho výhody neoslovil (plynulé zastavování kdekoliv, svícení, zvuky - ty děti zbožňují), tak v analogu je třeba umístit úseky na místa, kde má stát lokomotiva, zatímco jiná jezdí jinudy. To bývá v jednotlivých kolejích nádraží. Při jednoduchém zapojení s jediným ovladačem bych použil sedm úseků v nádraží. Dál bych uvažoval, zda nepřidat krátké úseky před nádraží na místa, kde by vlak čekal na červenou před vjezdem.
majkl8585-useky.jpg
majkl8585-useky.jpg (25.19 KiB) Zobrazeno 7711 krát


Jako hračka pro syna kolejiště snese hodně ústupků od reality, tvůj návrh je hodně hračkový (vlakodrom). V rámci jednoduchosti ti stejně nebudu navrhovat skrytá nádraží, ale zvaž třeba reálnější logiku kolejí v nádraží. Také si projdi katalogy výrobců TT kolejiva (Tillig, Kuehn) kvůli jeho geometrii - koleje v nádraží máš od sebe strašně daleko (výchozí osová vzdálenost je 43/44 mm).

Samozřejmě je to tvoje kolejiště, takže si ho postav tak, aby bavilo hlavně tebe (syna). Plánuj precizně, jakmile se jednou pustíš do stavby, tak se každá změna prodraží.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod JendaTT » čtv 26 lis, 2015 6:23 pm

Ahoj, také se kloním k digitálu - minimálně u lokomotiv. Může jich jezdit současně víc a na malém jednoduchém kolejišti není potřeba řešit oddělení napájení po jednotlivých úsecích nebo okruzích. A když už máš ovladač v digitálu, dají se s ním ovládat i výhybky a další příslušenství. A ani nemusíš dělat nějaký pult na přehazování, postačí ti ovladač od lokomotiv. A do každé lokomotivy a k výhybkám digitální dekodér.

A kdybys to dotáhl ještě kousek dál, nepotřebuješ ani ovladač. Bude ti stačit jen lepší centrála s wifi routerem, smartphone nebo tablet, kam si nafotíš kolejiště, vyznačíš výhybky a vše, jak mašiny, tak výhybky ovládáš dotykem na tabletu nebo telefonu.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod majkl8585 » pát 27 lis, 2015 1:27 pm

Děkuju Vám všem za odpovědi, přesvědčili jste mě o digitálu. O tom skrytém nádraží budu ještě určitě uvažovat. Ještě jednou Děkuji... :D
majkl8585
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř 25 lis, 2015 8:46 am

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod HonzaM » pát 27 lis, 2015 2:02 pm

Pokud jsi ještě nekoupil ani mašinu, podívej se do vlákna Ovladač Daisy II ze setu od Tilliga, tak bys získal centrálu, ovladač i digitalizovanou mašinu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod majkl8585 » pát 27 lis, 2015 3:54 pm

Díky Honzo za tip. Spíš jsem myslel na Roco multiMAUS a set RO35007, je to ok? Děkuji...
majkl8585
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř 25 lis, 2015 8:46 am

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod JendaTT » pát 27 lis, 2015 4:10 pm

V setech s "červenou MM" je vždy ovladač (červená MM, která supluje centrálu), "černá ROCO kostka" a napájecí zdroj.
Dál pak lokomotiva osazená digitálním dekodérem a vozy, někdy i základní okruh kolejí. Jde jen o to, aby sis třeba vybral lokomotivu s vozy, které ti budou víc vyhovovat - v tebou uvedeném setu je to německá dráha. Dají se koupit sety i českými lokomotivami a vagóny. Jinak je ten set v pohodě, bude to jezdit na první zapojení. Pro úplný začátek je to asi to nejlevnější, ale vše se dá využít i později, kdybys přešel na lepší centrálu. Většina dostupných centrál na trhu umí komunikovat s "červenou myší" od Roco naprosto v pohodě.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod fulda » pát 27 lis, 2015 4:55 pm

Jak píše Jenda - pokud ti vyhovuje mašina a máš vlastní koleje, tak je to velice dobrý set do začátku - taková klasika.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod HonzaM » úte 01 pro, 2015 6:45 am

majkl8585 píše:Díky Honzo za tip. Spíš jsem myslel na Roco multiMAUS a set RO35007, je to ok? Děkuji...

čteš někdy SZ?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: zapojení kolejiště

Příspěvekod HonzaM » úte 01 pro, 2015 6:45 am

majkl8585 píše:Díky Honzo za tip. Spíš jsem myslel na Roco multiMAUS a set RO35007, je to ok? Děkuji...

čteš někdy SZ?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků