Napájecí kolej.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Napájecí kolej.

Příspěvekod slim1963 » ned 22 lis, 2015 8:53 pm

Postupně sem budu dávat dotazy úplnýho laika.Udělal jsem takové malé kolejiště pro syna, ze starých kolejí co byly někde na půdě.Ovšem není to dobré, pořád problémy tak jsem se rozhodl je vyházet a překopat to na nové.Krajinka je jednoduchá, tak to nějak zvládnupředělat.Chtěl bych to udělat co nejjednoduššeji/páč o tom nemám páru/ a tak bych použil základní a nějaký rozšiřující set od TILLIG.Jelikož vláčků mám dost,nechci kupvat základní set s vagonkama, ale koupit kolje zvlášť.Takže první dotaz -v základu je napájecí kolej třeba zde ale /dotaz opravdu blba/nikde tam nevidím ty přípojky co byly na kolejích mého mládí nebo těch co mám doma.Kde se připojují dráty od trafa?Snad se tam nemusejí někde pájet?
slim1963
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 26 pro, 2014 10:34 am

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod polarniliska » ned 22 lis, 2015 9:07 pm

Zdravím, dráty od trafa se připojují ze spodu. Na ty fotce to není vidět. Kontakty jdou na kolejových spojkách. Nic se nemusí pájet :)
Uživatelský avatar
polarniliska
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 12 lis, 2013 9:57 pm
Bydliště: Kraslice

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod radula63 » ned 22 lis, 2015 9:11 pm

Odkaz, co jsi použil na napájecí kolej - kontakty na této koleji jsou zespod a je nutno přívodní drátky pájet, pokud nemáš malé násuvné konektory. Zapomeň na svorky s excentrickou páčkou, ty se už nepoužívají (na profilovém kolejivu).

Dotaz:
Jakou máš modelovou velikost? Zde se ptáš po kolejivu do modelové velikosti TT, ale v sousedním vlákně se ptáš na náhradní díly Piko do velikosti HO ?
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod HonzaM » ned 22 lis, 2015 10:38 pm

Má-li být kolejiště opravdu spolehlivé, je třeba, aby byly přívodní vodiče připájeny zespodu a to tak, že je přívod veden do každé koleje, nespoléhá se na vodivé spojky. Takto jsou dělány klubové moduly a stejně mám uděláno i domácí kolejiště. Nepoužívám kusové koleje, celé kolejiště je postaveno pouze z flexi kolejí. Tím se podstatně sníží počet míst, kde je vodivá spojka. Samostatně je napájena také každá výhybka. Je to jistě pracné, ale vyplatí se to pro vynikající spolehlivost. Při kladení kolejí je dobré počítat i s tím, že bude časem potřeba udělat detekce obsazení, je tedy potřeba na vhodná místa dát isolační spojky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod JendaTT » pon 23 lis, 2015 12:01 pm

U té napájecí koleje jsou tyto kolejové spojky, ke kterým se zespodu připojí vodiče. Buď je připájíš, nebo budeš mít na konci vodičů konektory "faston". Výsledek pak vypadá asi takto:

Obrázek

Pokud chceš připojovat digitální centrálu, musíš mít napájecí kolej BEZ odrušovacího kondenzátoru. Ta BA1, kterou jsi uváděl, má zespodu odrušovací kondenzátor a je vhodná pro analogový provoz!
Pokud chceš provozovat větší kolejiště, než jen ovál s malým nádražím, rozhodně pak řešit napájení tak, jak popisuje HonzaM
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod D » pon 23 lis, 2015 1:56 pm

slim1963:
Napájecí kolej Tillig TT s podložím se od nenapájecí liší jen ve spojkách, ze kterých je navíc vyveden plíšek. Napájecí kolej pro analog je navíc vybavena odrušovacím kondenzátorem. Napájecí spojky můžeš koupit i zvlášť a použít je na libovolné koleji. Některé koleje mají zevnitř podloží vybraný plast, abys ho mohl doříznout a drát vytáhnout bokem. Také lze pořídit spojky nevodivé pro rozdělení úseků a klasické vodivé bez plíšku.

Obrázek Obrázek Obrázek

K tomu plíšku přívodní vodič připájíš nebo připneš pomocí konektoru Faston.

Obrázek

Pokud jde o spolehlivost vodivých spojek, klidně bych jim věřil. Mé dvacet let staré kolejiště kromě zdvojeného napájení spoléhalo jen na vedení proudu spojkami a nikdy v tomto směru nebyl problém. Stejně tak mé čtyři roky staré testovací kolejiště na kolejích s podložím vystavené častým přesunům, změnám vlhkosti a teploty nemá s vedením proudu ve spojkách problém. Strašení o nespolehlivosti spojek považuji za přehnané a u běžného domácího kolejiště pro děti bych se na kolejové spojky klidně spolehl. (Na modulech máme přísnější požadavky.)
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod slim1963 » pon 23 lis, 2015 5:16 pm

Mám velikost TT a nevím kde jsem se ptal na H0 :shock:
Jinak velmi dík za odpovědi.Takže koupím ty spojky nebo připájím, když ty staré už se nevedou.Jinak to bude analogové.Jak jsem psal základní ovál se nedá koupit zvlášť tak jsem jen vytáhl z čeho se skládá a to koupit po kusech a pak přikoupit ten rozšiřující set s nádražím.
Jinak, pokud jde o ty díly k lokomotivě sháním tohle- http://www.ukralezeleznic.cz/kosik.php ,hlavně ty první dvě věci, tedy nárazníky a kardan.Pokud víte o nějaké prodejně kde by mohli být za rozumné poštovné...... :)
Naposledy upravil slim1963 dne pon 23 lis, 2015 5:24 pm, celkově upraveno 2
slim1963
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 26 pro, 2014 10:34 am

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod VojtikJ » pon 23 lis, 2015 5:17 pm

já si myslím že my tvůj košík neuvidíme, nebo já jej aspoň nevidím
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod slim1963 » pon 23 lis, 2015 5:22 pm

Omlouvám se nevím jak tam hodit veřejný- takže jinak..Tyhle díly.
http://www.ukralezeleznic.cz/katalog-zb ... lmenu=1:68
http://www.ukralezeleznic.cz/katalog-zb ... lmenu=1:28
Jinak opravdu nebudu zatím dělat víc než jsem psal výše.Nevím jestli to vůbec bude kluka bavit, tak to bude jen takový základ.Času není nazbyt a už dost na tom jak postupně dělám nějakou tu krajinu atd.Což , mimochodem, jsem opět vzpomněl na mládí a investovat, zatím moc nechci a tak skály mám z polyst.,stromky z různých molitanů apod. :D :D
Ještě pro pobavení.Tehdy když jsem byl malý, jsem měl podomácku vyrobené i koleje.K základnímu malému okruhu mi otec vyrobil výhybky a další koleje s mosazného svařovacího drátu a jak to jezdilo :lol:
To už ale bylo pomalu před 50lety.
slim1963
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 26 pro, 2014 10:34 am

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod radula63 » pon 23 lis, 2015 6:32 pm

slim1963 píše:Mám velikost TT a nevím kde jsem se ptal na H0 :shock:
Jinak velmi dík za odpovědi.Takže koupím ty spojky nebo připájím, když ty staré už se nevedou.Jinak to bude analogové.Jak jsem psal základní ovál se nedá koupit zvlášť tak jsem jen vytáhl z čeho se skládá a to koupit po kusech a pak přikoupit ten rozšiřující set s nádražím.
Jinak, pokud jde o ty díly k lokomotivě sháním tohle- http://www.ukralezeleznic.cz/kosik.php ,hlavně ty první dvě věci, tedy nárazníky a kardan.Pokud víte o nějaké prodejně kde by mohli být za rozumné poštovné...... :)

Ptal jsi se zde - viewtopic.php?f=43&t=9730 viz. tvůj odkaz na http://www.masinky.cz/kategorie/256-Nah ... dex_v2.htm - tam odkazuješ na díly PIKO na modely H0.
Jo a odkaz http://www.ukralezeleznic.cz/kosik.php mi ukazuje prázdný košík. :wink:
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Napájecí kolej.

Příspěvekod slim1963 » stř 02 pro, 2015 8:18 pm

To už možná bylo někdy jindy /ani se mi ten starý topic nezobrazuje.Košík už je prázdný, ale díly jsem dal o příspěvek výš.Ovšem z oné prodejny na dotaz, jestli by to nešlo poslat nějak normálně nereagovaly, tak jsem si ty nárazníky nakonec vyfrézoval sám z duralu a tak minimálně ty už něco vydrží.Jen pro zajímavost posílám foto.Ještě to naní dopracované na jemno.
Přílohy
nárazníky.jpg
nárazníky.jpg (25.55 KiB) Zobrazeno 4304 krát
slim1963
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 26 pro, 2014 10:34 am


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků