Osvětlení dle směru jízdy+kondenzátor (analog)

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Osvětlení dle směru jízdy+kondenzátor (analog)

Příspěvekod Rocky_MK » úte 01 pro, 2015 10:00 am

Schéma nahoře už není tak úplně aktuální, moje chyba, neuvedl jsem. Odpory mám ke každé dvojici LED, takový úbytek výkonu tam přece není. Odpory jsou na 0,6W a největší výkonová ztráta je na předřadném 120R pro červené LED, tedy +- 0,075W.
fulda píše:
Pavel-HP píše:S usměrňovacím můstkem to bude fungovat i bez relátka a úplně bude stačit předřadný odpor ke každé leddkodě jeden kondenzátor hned za můstkem.

Nechtěl bych se hádat, ale není otázkou řešení (jako už stokrát předtím), jak zařídit, aby v analogu vlak svítil ve směru jízdy a po zastavení ještě svítil nějakou dobu?

Přesně tak, čtete to vůbec? :)
fulda píše:Místo lineárního stabilizátoru 7805 použij odpor a zenerku, tím ti odpadne řešení toho nekonečně velkého proudu, který odebírá vybitý kondenzátor

To závěrné napětí mě vůbec nenapadlo. Ale pak by přece stačilo vrazit za stabík usměrňovací diodu v propustném směru a snížit odpory k LED úměrně k úbytku napětí 0,7V. Pak by z kondenzátoru do stabilizátoru vedl zanedbatelný proud. Ale dobře, proč, když stačí ta Zenerka...
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Osvětlení dle směru jízdy+kondenzátor (analog)

Příspěvekod fulda » úte 01 pro, 2015 10:29 am

Rocky_MK píše:Přesně tak, čtete to vůbec? :)
To je folklór, ale platí to i pro tebe.

Rocky_MK píše:To závěrné napětí mě vůbec nenapadlo. Ale pak by přece stačilo vrazit za stabík usměrňovací diodu v propustném směru a snížit odpory k LED úměrně k úbytku napětí 0,7V. Pak by z kondenzátoru do stabilizátoru vedl zanedbatelný proud. Ale dobře, proč, když stačí ta Zenerka...


Přesně tak - proč tam cpát dvě diody a stabilizátor, když jedna dioda a odpor udělají stejnou práci.
A pořád se pokoušíš přehlížet, že kondenzátorem 0,22F poteče při prvním nabíjení proud přibližně přesně "jako kráva", to nepodceňuj, ten proud tam bude relativně dlouho, v řádu jednotek a možná i desítek vteřin.
Přečti si to vlákno na které tě odkazuji, opakujeme se tu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků