Zdrojová - centrální jednotka

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod Sandy » ned 08 lis, 2015 8:35 am

BohousP píše:
Sandy píše:Někde jsem četl, že největší výhodou digitálu je to, že jsou potřeba jen dva dráty...
Nebo je snad něco jinak? :roll:

Ano, to je stejné, jako když by sis na přelomu devatenáctého a dvacátého století dal zavést do bytu 120V. Dostal bys dva dráty a dvě - tři žárovky a zásuvky a měl plně elektrifikovaný byt. Na začátek to stačilo a lidé byli spokojení ... časem možná přibylo rádio (další drát - anténa), pak zvonek a už drátů přibývalo.
http://www.masinky.info/2014/01/zakladni-schema-dcc/

Ale Bohouši, to já přece dobře vím. Já jen, že to byl před krátkou dobou jeden z největších argumentů pro přechod od analogu na digitál. A ono je to, konečně jako všechno v lidském životě, úplně jinak :P
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod BohousP » ned 08 lis, 2015 8:46 am

K úvodnímu příspěvku Lokopina.
Svou koncepci jsem popsal na webu před 4 lety (ostatně odkazují se tu na ní i jiní) http://www.masinky.info/2011/11/temelin/. Myslím, že není vhodné zde opisovat něco veřejně dostupného.

Teď bych zde rád naškrtl jednu myšlenku, která se zde ještě neprobírala. Velká a bojovná diskuse se rozpoutala o bezpečnosti zdrojů (dvojí izolace, SELV, galvanicky oddělené i neoddělené spínané zdroje). http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=9210&hilit=trafo Závěr si každý může udělat sám.

O zdrojích z klasických (stolních) PC se vůbec bavit nemíním. Ty prostě na modelovou železnici nepatří. Dnes jsou spíš hodně k mání zdroje z notebooků, které se většině lidí zdají vhodné a použitelné. Sám jich mám hodně přes desítku. Pokud však tento zdroj nemá dvojitou izolaci, neměli bychom ho použít pro naše účely. Důvody jsou popsané v citovaném vláknu. (Zdroj s dvojitou izolací má na vstupu téměř vždy jen dvouvodičový přívod bez ochranného vodiče PE -takový lze většinou použít, ty bez dvojité izolace pak mají obvykle vodiče tři, ale málokdy maají galvanicky oddělený výstup !!! Dnes už by se k novým notebookům dodávat neměly, ale skutečnost je jiná.)
Naskýtá se zde jedna možnost, která zatím zmíněná nebyla. Naše (i EN) normy znají také oddělené sítě. Znamená to, že klasických 230V ze zásuvky se přes bezpečnostní ODDĚLOVACÍ transformátor transformuje na jiné, ale často i STEJNÉ napětí (tedy 230V). Toto napětí na oddělené straně má jedinou podmínku - nesmí se nikde propojit s rozvodnou sítí, a to ani se zemnícím kolíkem. Ale má opět 230V a všechny přístroje i nástroje nám na něm fungovat budou. Jen nesmíme překročit maximální příkon, ale o to se obvykle postará pojistka. Nebudu zde rozebírat jeho výhody, pro laiky ať postačí, že toto napětí je podstatně bezpečnější (a pokud nedojde ke kontaktu člověka s oběma vodiči naráz, tak úplně bezpečné). Používá se to často ve vývojových nebo školních laboratořích.
Pokud přívod 230V k modelové železnici vybavíme takovýmto transformátorem, můžeme za ním bez problémů použít i galvanicky neoddělené zdroje.
Toto je (podle mého názoru) cesta pro lidi, kteří si zadovážili množství zdrojů z notebooků nebo jiných nízkonapěťových přístrojů, které však nejsou galvanicky oddělené. Např. v příspěvku Libora (http://diskuze.modely.biz/posting.php?mode=reply&f=7&t=9668#pr185005) se mi na obrázku zdá, že má některé zdroje bez dvojité izolace.
Bezpečnostní transformátory se běžně vyrábí a prodávají (např. Elektrokov Znojmo, Eltra). Jejich příkon je vhodné zvolit tak, aby byl větší než součet příkonů všech použitých napáječů na kolejišti. Lze je zakoupit i v přístrojových skříních (jsou však dražší) - jeden takovýto používám i ve své elektronické dílně/laboratoři při zkoušení obvodů na 230V. http://diametral.cz/ac-dc-zdroje/oddelovaci-transformatory/oddelovaci-transformator-ot230012-230v/230v/12a.html
Naposledy upravil BohousP dne ned 13 pro, 2015 10:23 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod fulda » ned 08 lis, 2015 9:15 am

Sandy píše:Někde jsem četl, že největší výhodou digitálu je to, že jsou potřeba jen dva dráty...

Jo, fáze a nulák.
Fáze do kolejí aby to jelo a nulák do lokomotivy, aby to zastavovalo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod Jeff Hopper » ned 08 lis, 2015 9:22 am

Dva dráty :lol: :lol: :lol: Tak maximálně od zásuvky(a i tam mám pocit vedou tři). S tohodle jsem byl vyléčen při návštěvě známého, kdy jsem mu chválil DCC a jak mu stačí jenom myš a nic víc - tak mi řekl - se mrkni zespodu :shock: :shock: :shock: :shock: a tam odnož Temelínu.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod mpinta » ned 08 lis, 2015 10:03 am

Pánové, brzděte!!! Dodržujte pravidla diskuze (viewtopic.php?f=2&t=5201). Toto není vlákno o počtu drátů v kolejišti, ani o bezdrátových ovladačích, a už vůbec ne na téma analog x digital.
Pro ty, co neumí číst, zdůrazňuji, že jde především o konstrukční uspořádání ústřední jednotky, kde jsou trafa, napáječe, jištění, centrála a pod. Právě pro velice široký záběr bych vyloučil síťovou část a bezpečnost, a to aspoň z dizkuzních příspěvků tohoto vlákna.

Tím víc však děkuji těm pár kolegům, kteří námět a účel pochopili a zveřejňují fotky svých zařízení.

To BohousP: Bohouši, téma bezpečnosti je určitě zapotřebí, jen si myslím, že by to asi chtělo zvláštní vlákno.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod zdeno » ned 08 lis, 2015 10:37 am

ja uz doma kolejiste nemam a ani ho uz neplanuji. Ale muzu napisat, kdybych ho ted delal, tak bych asi uplatnil par napadu, ktere jsem casem nasbiral.
---
1/ velke cervene tlacitko na vypnuti vseho najednou. (požar, zemetreseni, povoden) ;-)
2/ jeden 8A jistic pro vsechny pouzite zasuvky, teda jeste jedna ochrana, krome te zakladni v rozvadeci
3/ centralni blok 230V zasuvek a silovych zarizeni na jednom miste a odtud jen nizke napeti
4/ vyhnout se "vrabcim" hnizdum pod kolejistem a dusledne svazkovat kabely
5/ delat si dokumentaci a oznacovat si, co ktere zarizeni obsluhuje. Tim myslim napriklad psat primo na krabici spinaneho zdroje, na co slouzi.
6/ pouzivat dobre konektory kvuli moznosti oddelit pri opravach stavebni celky, obzvlast pri modulech pouzitych doma.

To je asi vsechno, co bych udelal pri domacim kolejisti jinak, nez jsem kdysi mel. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod MiG » ned 08 lis, 2015 5:44 pm

mpinta píše:To BohousP: Bohouši, téma bezpečnosti je určitě zapotřebí, jen si myslím, že by to asi chtělo zvláštní vlákno.

Dle mého skromného názoru se domnívám, že bezpečnostní chyby je nutno "odhalovat" okamžitě při jejich výskytu a to v každém vlákně.
Kdo uvidí ne zcela bezpečné konstrukce zde, nemusí se do "bezpečnostního" vlákna podívat.
Třeba proto, že se mu zdá nezáživné, plné odborných i "odborných" výměn, kterým nerozumí.
A pokud tam budou ještě bez ukázky (to jest okopírování například odtud), nemusí si někteří dát do souvislosti popisované nebezpečné zapojení s jeho skutečným provedením.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm


Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod alexander » ned 13 pro, 2015 5:02 pm

A na čo je ku koľajisku potrebný stabilizovaný zdroj pre TRI rôzne napätia?!?

Ak nie som elektrotechnicky vzdelaný tak NEBASTLÝM! Používam komerčné veci a čítam návody.
Ak som elektrotechnicky vzdelaný, tak viem čo robím a AKO to mám urobiť.

Doteraz jediný rozumný názor je Fuldov v hneď druhom príspevku, všetko ostatné sú laické a nebezpečné názory.

Ak sa niekto dá na vláčiky musí si uvedomiť, že sú ELEKTRICKÉ. A zopakovať si aspoň základy čo sa učia vo fyzike na základke. Potom sa vyhneme otázkam typu: Mám doma vláčik a v návode píšu, že mám pripojiť striedavých 14 - 18 V a je tam nakreslený žltý a zelený drátik. Ja mám doma trafo, z jedného konca je sieťová šnúra (to zapojiť zvládam, to mám doma aj na TV a PC), ale z druhého konca idú dva čierne drátiky. AKO TO MÁM ZAPOJIŤ?
Ako odpovedať na takúto otázku, tu na fóre tak častú? Hádam jedine: Prejdi na drevenú železnicu..... (toľko asi k tomu, že nikto sa tu do diskuzie nehrnie....).
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod sidlo » ned 13 pro, 2015 6:12 pm

alexander píše:Doteraz jediný rozumný názor je Fuldov v hneď druhom príspevku, všetko ostatné sú laické a nebezpečné názory.


Za ten jediný rozumný názor je považováno toto?

fulda píše:Pro mnoho případů považuji za vhodné používat komerční kousky - říkám tomu nabíječky k laptopům.


:?:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod alexander » ned 13 pro, 2015 6:34 pm

Samozrejme.
Lacné, spoľahlivé, bezpečné, dostatočne výkonné.

Určite lepšie ako trafo neznámeho pôvodu a neznámych vlastností v krabici od topánok....
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod sidlo » ned 13 pro, 2015 6:59 pm

alexander píše:Samozrejme.
Lacné, spoľahlivé, bezpečné, dostatočne výkonné.
Určite lepšie ako trafo neznámeho pôvodu a neznámych vlastností v krabici od topánok....


V tomto článku http://www.masinky.info/2011/11/temelin/ autor použil zdroj k laptopu tovární výroby a známého původu. Sám na sobě si ověřil, že toto řešení je životu nebezpečné.

Stále trváte na výroku
alexander píše:Doteraz jediný rozumný názor je Fuldov v hneď druhom príspevku, všetko ostatné sú laické a nebezpečné názory.

:?:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod alexander » ned 13 pro, 2015 8:51 pm

Názov článku vypovedá sám za seba.....
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod JanoW » pon 14 pro, 2015 11:56 am

alexander píše:Názov článku vypovedá sám za seba.....

Keby si si ten článok prečítal, určite by si pochopil, že názov je recesia. Ale lepšie tliapať blbosti, ako vecne argumentovať. Jeho autora poznám, učil ma na FEI STU a je to skutočne odborník na elektroniku.

A pokiaľ ide o zdroje k notebookom. Zdroje bez dvojitej izolácie sú už normami EN zakázané. Nejde len o formálny zákaz, môžu spôsobiť poškodenie elektroniky pri "dvojitom" uzemnení. Ak vieš, o čo ide ...
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

Re: Zdrojová - centrální jednotka

Příspěvekod BohousP » pon 14 pro, 2015 12:23 pm

sidlo píše:V tomto článku http://www.masinky.info/2011/11/temelin/ autor použil zdroj k laptopu tovární výroby a známého původu. Sám na sobě si ověřil, že toto řešení je životu nebezpečné.


Nepsal jsem sice životu nebezpečné, ale zdroj bez galvanického oddělení primární a sekundární strany nebezpečný je. Minimálně elektronickým obvodům kolejiště, nebo měřícím přístrojům, které ke kolejišti připojujeme. A ano, může být nebezpečný i životu. Bohužel, většina zdrojů, i od notebooků "věhlasných" firem, podmínku galvanického oddělení nesplňuje. Jak píše JanoW výše, už by se neměly používat. Opak je však pravdou (tyto nevhodné zdroje poznáte podle toho, že na straně 230V mají obvykle třívodičový konektor).

Ke komentáři Alexandra se vyjadřovat nebudu.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků