Motorické přestavníky

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod vvitty » úte 27 říj, 2015 4:09 pm

BohousP píše:
PaMi píše:
zdeno píše:Proste jsem casem dosel k tomu, ze vykuchane servo je to optimalni za investovane penize.

Mohu se zeptat, jak dlouho trva vykuchání serva, výroba držáku, jeho nastavení a instalace pod vyhýbku?
Díky

A kolik zde přítomných a zejména těch nepřítomných to zvládne? Nebo to budeš kuchat sám a prodávat? To tě potěš koště ...


Vykuchani serva je celkem rychle. Vic casu zabere propojovani s elektronikou... to je jediny duvod proc jsem nekolikrat opustil myslenku dekoderu obchazejiciho elektroniku serva vlastnim obvodem.
pro predstavu - rozebrat servo, doplnit uzemnění krytu motoru a zase to zkompletovat zabere přibližně hodinu na 20 serv. Tolik zkusenost z instalaci odruseni... a asi uz se na tuhle cinnost vykaslu, je to vzdycky strasne otravny vecer...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod vvitty » úte 27 říj, 2015 4:13 pm

zdeno píše:...
ono to je hodne o samostudiu, nikdo ti to do hlavy nenaleje. ;-)
Proste to treba zkusit na jednom kuse a otestovat. Nebo se jit ku nekomu podivat a odsledovat to. A potom si vybrat.
...


Nepochopils... z puvodne dobre myslenky seznamit lidi se zakladnim principem motorickeho prestavniku se opet stala obvykla prestrelka "zelva je lepsi" "servo je lepsi" a "oboje je na houby protoze neni dekoder analog digital". Tohle probirate ve plus minus stejne sestave v deseti dalsich vlaknech a stejne bezvysledne to bude i zde. Skoda.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: trochu OT

Příspěvekod Petr_J » úte 27 říj, 2015 4:25 pm

Ferda píše:
Petr_J píše:... Jak jsem psal na předchozí stránce, dekodérem SA-DEC-4 od LDT (možná funkčně stejný sekodér dělá i jiný výrobce) lze ovládat jakýkoliv přestavník.

Chtěl jsi patrně napsat: "... lze ovládat jakýkoliv motorický, nebo elmag přestavník." A pro každý z nich je třeba koupit ten správný klon téhož dekodéru.

Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o digitálně ovládaný přepínač, nevidím důvod proč by s tím nešlo neovládat cokoliv včetně serva vybaveného patřičnou elektronikou. Bude to fungovat jako v analogu, jen ten přepínač nepřepínám ručně, ale povelem z ovladače.
Netuším o jakých klonech mluvíš - tento dekodér je jasně popsán jedinečnou funkcí a žádné verze (kromě rozlišení pro systém DCC nebo Motorola) pokud vím nemá.
Petr_J
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:33 am
Bydliště: Brno

Re: trochu OT

Příspěvekod vvitty » úte 27 říj, 2015 4:31 pm

Petr_J píše:...
Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o digitálně ovládaný přepínač, nevidím důvod proč by s tím nešlo neovládat cokoliv včetně serva vybaveného patřičnou elektronikou. Bude to fungovat jako v analogu, jen ten přepínač nepřepínám ručně, ale povelem z ovladače.
....


Cimz retezec ovladac
DCC - elektronika dekoderu - servo "zjednodusime" na retezec
DCC - SA-DEC - jina elektronika dekoderu - servo.
Pro cloveka neznaleho to znamena par desitek EUR navic a k tomu moznost objevovat nove problemy (protoze ty stare pridani dalsi elektroniky neresi).
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: trochu OT

Příspěvekod Petr_J » úte 27 říj, 2015 4:50 pm

vvitty píše:Cimz retezec ovladac
DCC - elektronika dekoderu - servo "zjednodusime" na retezec
DCC - SA-DEC - jina elektronika dekoderu - servo.
Pro cloveka neznaleho to znamena par desitek EUR navic a k tomu moznost objevovat nove problemy (protoze ty stare pridani dalsi elektroniky neresi).


Neříkám, že řeší problémy, které mohou vzniknout při použití serv. Chci jen ukázat, že existuje takováto možnost univerzálního ovládání. A ti kdo používají tovární motorické přestavníky jistě ocení, že tento dekodér je o nějakou tu stokorunu levnější než dekodér určený přímo pro motorické přestavníky.
Petr_J
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:33 am
Bydliště: Brno

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod Jardax » úte 27 říj, 2015 4:55 pm

Zdeno, prosim te - projed eBay, je tam za dolar ci dva nekolik modelu tehle serv bez elektroniky... :)
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: trochu OT

Příspěvekod Ferda » úte 27 říj, 2015 5:01 pm

Petr_J píše:... Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o digitálně ovládaný přepínač.

... tak LocoIO je v podstatě digitálně ovládaný přepínač. 16 pinů za 300,-Kč. Pořád nějak nevidím přidanou hodnotu kromě pouhých 4 pinů, vyšší ceny a hezké krabičky. O zárukách a servisu se bavit nebudeme, protože než ty to vyreklamuješ, tak já mám nové LocoIO a za méně peněz než ty dáš za poštovné.

Ovládat jakýkoliv přestavník umí oboje.

Samodomo jsem komentoval výše a stále mám raději domácí bábovku (o které vím co jsem si do ní dal), než cake s překvapením.
Dekodér určený přímo pro motorické přestavníky je taky trochu mýtus. Je to prostě dekodér s nějakým výstupem a pro motorický přestavník ho prostě lze použít jako spoustu jiných. Že je označen nálepkou "pro motorický přestavník" je jen komerční záležitost. Asi jako holítko na holení dámského rozkroku, nebo pánské brady. Liší se barvou a balením. Jó, a mnohdy (jako v tomto případě ) cenou!
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod Ferda » úte 27 říj, 2015 5:05 pm

Jardax píše:Zdeno, prosim te - projed eBay, je tam za dolar ci dva nekolik modelu tehle serv bez elektroniky... :)

Ale každý měsíc trochu jiných. A o tom Zdeno píše.
Dokonce i ty, které jsou na pohled stejné, mají stejnou cenu a jsou i stejně označené se uvnitř někdy dost liší. Podstatné jsou třeba parametry potenciometru.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod Jardax » úte 27 říj, 2015 5:37 pm

Ferda píše:
Jardax píše:Zdeno, prosim te - projed eBay, je tam za dolar ci dva nekolik modelu tehle serv bez elektroniky... :)

Ale každý měsíc trochu jiných. A o tom Zdeno píše.
Dokonce i ty, které jsou na pohled stejné, mají stejnou cenu a jsou i stejně označené se uvnitř někdy dost liší. Podstatné jsou třeba parametry potenciometru.

Blbost. Obcas se objevi nejake nove modely, ale jinak je sestava neustale stejna, je to ze stejne fabriky co dela klasicka serva.
Krome toho, i kdyby se lisily parametry potenciometru - tak vzhledem k ucelu vyhodnocovani jednocipem bude to nejmensi prizpusobit dve polozky v sw. Pokud vubec existuje takova varianta jakoze se produkuji stejna serva s ruznymi potaky, coz jsem nevidel a neverim tomu.

Ale nikomu to necpu, klidne si rozebirejte klasicka serva nebo nakupujte za patnactinasobek ceny zelvy, to je kazdyho vec ;)
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: trochu OT

Příspěvekod Petr_J » úte 27 říj, 2015 6:23 pm

Pro Ferdu:
To že ji nevidíš neznamená že není, jen ji každý vidí v něčem jiném. Pinů je 8 (lze ovládat 4 výhybky) a krabička je fajn, líp se z toho vysává prach. O zárukách se bavíš ty, já žádnou reklamaci řešit nemusel a ani nebudu – dekodéry už jsou po záruce a fungují bez problémů. Pravda, cena je vyšší, ale zase přiřadím adresu a funguju.

O mýtu bych tedy nemluvil, ten dekodér fakt existuje :D
Petr_J
 
Příspěvky: 148
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:33 am
Bydliště: Brno

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod fulda » úte 27 říj, 2015 7:53 pm

... mno a tak jsme se nakonec dozvěděli, že každý má svůj oblíbený dekodér a taky přestavník a ten bude propagovat a dokazovat si, že je to ten nejlepší, protože přece nepřipustí, že si vybral něco co není úplně dokonalé.

Asi je na čase tohle vlákno zrušit, protože v něm vlastně není nic užitečného.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod BohousP » úte 27 říj, 2015 7:59 pm

fulda píše:... mno a tak jsme se nakonec dozvěděli, že každý má svůj oblíbený dekodér a taky přestavník a ten bude propagovat a dokazovat si, že je to ten nejlepší, protože přece nepřipustí, že si vybral něco co není úplně dokonalé.

Bohužel, jako obvykle, i toto vlákno směřuje ke stejnému závěru:
Já Modelář První, hlava pomazaná, jsem nejlepší, nejmoudřejší, mám nejlepší produkty (koupené) a všichni ostatní se ode mne můžete jen zdvořile učit ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod Ferda » úte 27 říj, 2015 8:19 pm

Měl bych jeden dotaz i když je obava zda už není OT.

Chybí ti v tom schématu přestavníku MTB převodovka, nebo je ten motor opravdu tak pomaloběžný?
Zahlédl jsem ten přestavník v reálu jen jednou na letmý okamžik a zdál se být opravdu subtilní. Střeva jsem samozřejmě neviděl.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod vvitty » úte 27 říj, 2015 8:24 pm

Ferdo, prevodovka je soucasti motorku. Resp. je v prirube na cele motorku.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Motorické přestavníky

Příspěvekod radula63 » úte 27 říj, 2015 8:38 pm

Ferda píše:Měl bych jeden dotaz i když je obava zda už není OT.

Chybí ti v tom schématu přestavníku MTB převodovka, nebo je ten motor opravdu tak pomaloběžný?
Zahlédl jsem ten přestavník v reálu jen jednou na letmý okamžik a zdál se být opravdu subtilní. Střeva jsem samozřejmě neviděl.

Jak píše vvitty - motorek má planetovou převodovku na přírubě - viz. foto.
P1040891.JPG

P1040890.JPG
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků