Pomoc so zabezpečovačkou

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Pomoc so zabezpečovačkou

Příspěvekod Maro_SVK » pon 07 zář, 2015 7:08 pm

Zdravím. Direktorom školy som bol ako jediný dostupný modelár požiadaný o výstavbu koľajiska. Nafasoval som krabicu TT koľajiva U profil vrátane 8 výhybiek BTTB a Zeuke s prestavníkmi. Systém som určil analógový. Lenže ja ako zarytý "há-nulkár" a "digitalista" všetko ovládam MultiMAUSom a so zapojením analógu a ovládacieho panelu nemám nijaké skúsenosti. Koľajisko by som chcel zapojiť čo najvernejšie realite (rozumej 100 %), aby sa dalo využívať ako výuková pomôcka. Z reálnej železnice sa zaoberám hlavne vozidlami, takže o zabezpečovacích zariadeniach neviem skoro nič. Potrebujem preto zistiť, aký druh zabezpečovacieho zariadenia by bol pre jednoduché koľajisko s jednokoľajným okruhom a odbočnou traťou najvhodnejší, ako ho zapojiť a ako vyrobiť adekvátny ovládací panel, či stavadlový prístroj. Ako pokročilý študent elektrotechnického odboru s armádou kvalifikovaných profesorov sa nebránim ani odborným výrazom a schémam. Urobiť dokážeme vlastne všetko. Rád by som bol aj za súkromný kontakt na človeka, ktorý by bol ochotný pomôcť radami, pokynmi a odpovedať na zvedavé utázky. V prípade záujmu upresním detaily projektu. Prípadne ma presmerujte niekam, kde sa táto problematika rieši. Ďakujem za ochotu a trpezlivosť.
Maro_SVK
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 05 zář, 2015 2:36 pm

Re: Pomoc so zabezpečovačkou

Příspěvekod rawen » pon 07 zář, 2015 7:28 pm

V prvé řadě vysvětli řediteli, že stavět z Uček je dnes hloupost, i když jsou zadarmo. Neznám další parametry projektu, ale obecně nové koleje a výhybky budou jen menším zlomkem celkových nákladů.
Tím pádem se ti uvolní cesta třeba i k tvému H0...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Pomoc so zabezpečovačkou

Příspěvekod fulda » úte 08 zář, 2015 7:23 am

Možná by bylo dobré trochu víc naznačit jaké jsou cíle?
Pochopil jsem správně, že se nejedná o základní školu, ale o nějakou střední? Ba co víc - nějakou zaměřenou na elektriku a nebo snad dokonce na elektroniku?

Pokud ano, znáte ve škole třeba TENTO trend moderního vzdělání?

Nebylo by dobré jako výukovou pomůcku použít něco s rozhraním třeba pro nějaké PLC nebo PLCC?

Pokud jste schopni si dělat elektroniku, tak nechápu proč se soustředit na analog?

Nebo jste třeba strojní škola?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pomoc so zabezpečovačkou

Příspěvekod Maro_SVK » úte 08 zář, 2015 3:09 pm

Áno, sme stredná škola zameraná na elektrotechniku. Analóg som zvolil kvôli jednoduchému ovládaniu a ušetreniu na dekodéroch. S výmenou koľajiva som nerátal, prípadne so zlými výhybkami. H0 by vyriešila problémy s vozidlami, ale máme málo priestoru. Na prevedení zabez. zar. mi nezáleží, jedná sa mi hlavne o realistické stavanie vlakových ciest a ostatné dopravné úkony.
Maro_SVK
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 05 zář, 2015 2:36 pm

Re: Pomoc so zabezpečovačkou

Příspěvekod fulda » úte 08 zář, 2015 6:06 pm

pokud jste elektro, tak snad postavíte dekodér v dílnách za méně než režijní ceny (to bude méně než analog), nebo jste na tom tak špatně se vzděláváním a učíte v dnešní době elektromechaniku?

Co je to realistická zabezpečovačka a stavba cesty? IMHO se jí v současném komerčním světě nejvíc blíží Model JOP na počítači a nebo mechanické drátovody.
Výmluvy na nedostatek prostoru jsou ve škole naprosto liché, ale pokud už nehodláte do prostoru investovat, tak se zamyslete nad tou stavbou na stole - ta vám umožní si simulovat různé situace a ne jen ty, které budou omezené jedním panelem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pomoc so zabezpečovačkou

Příspěvekod JendaTT » úte 08 zář, 2015 7:35 pm

Ahoj všem,
také bych se přimluvil k digitálu - moderní zabezpečovačky už řídí komplet počítače, takže simulace reálu je opravdu bližší řízení přes digitál pomocí PC.

A navíc, když už začínáte, už bych se k analogu nevracel a rovnou se vydal cestou digitálu. A až ukážeš studentíkům, že si mohou ovládat řízení kolejiště přes PC, případně telefon nebo tablet, bude to vždycky lepší než nějaké přepínače. Prostě musí mít pocit, že jsou v 21. století.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Pomoc so zabezpečovačkou

Příspěvekod HonzaM » stř 09 zář, 2015 5:49 am

Také jsem přesvědčen, že je rozumné začít rovnou s digitálem, tím spíš, že je to na škole. Pro dnešní generaci je počítač samozřejmostí. Jako nejrozumější bych považoval pro řízení použít software ModelJOP (již to tady doporučoval jiný účastník diskuse), simulující JOP, používaný na současné železnici. Je dobré si prostudovat návod k tomuto programu a zjistit, pro jaké digitální kompomenty je vhodný. Já jsem jej použít nemohl, protože s komponenty zařízení, které používám na domácím koejišti i na modulech spolupracovat neumí. Byl vyvíjen pro komponenty Lenz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Pomoc so zabezpečovačkou

Příspěvekod Johny96 » čtv 10 zář, 2015 5:35 pm

A co je ještě zajímavé na ModelJOP, tak se nemusí pouze ovládat z rozhraní počítačové obrazovky, ale dá se i přes I/O desku vytvořit klasický panel reléovky (což třeba osobně chápu, také mám raději fyzická tlačítka, než ta softwarová). Tedy pokud se nechceš vydávat cestou svého systému, tak se jedná o zajímavé řešení.
Jinak co se týče analogového (reléového) řízení, tak pokud bys chtěl „plnotučné” ZZ kopírující RZZ na skutečné železnici, tak se připrav na materiální, peněžní, pracovní i prostorovou náročnost.
Johny96
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 13 úno, 2014 8:55 am


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků