LocoNet v ČR?

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod zdeno » stř 17 čer, 2015 11:12 am

radeksindy píše:Zdeno:
Zase kecy. Vývoj nových věcí je řízen modelářskými požadavky a požadavky na provoz. Třeba od ovladače lokomotivy se chce, aby uměl regulovat rychlost, měnit směr a spínat funkce. Nic víc není potřeba a FRED/FREDI umí. Proč bych měl vyvíjet nový ovladač?

Tvuj pristup je proste priserny, jak pisem, zaba na prameni.
Jeste stesti, ze nejsou vsichni tak alibisticti a chteji aj neco lepsi a propracovanejsi. Verim tomu, ze se to casem zmeni a tvuj pristup bude odsouzeny.
To, ze Fremo neumi zabudovat funkce F9-F28 neni muj problém. Ja proste pakety Uhlenbrock nepouzivam a tim je to vyresene. I kdyz by nebyl problem je zabudovat.
Navic Uhlenbrock pakety funkci podporuje jen po F20, protoze tam ma chybu na obsluhu funkce F20a F28, ktera je neresitelna.
---
Problem je pouzivani central Uhlenbrock, ktere zase nepodporuji pakety Digitrax. Jedine reseni je tyto centraly nepouzivat.
Na jedne strane nechces pouzivat nove veci a na strane druhe podporujes veci mimo norem. Mam dojem, ze v tom mas trosku gulas.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod Pavel-HP » stř 17 čer, 2015 11:17 am

Bezdrátové ovládání si nemůžu vynachválit.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod JendaTT » stř 17 čer, 2015 11:28 am

Pavel-HP píše:Bezdrátové ovládání si nemůžu vynachválit.

Já také. Prostě s mobilem/tabletem, příp. bezdrátovou myší nebo notebookem je to úplně o něčem jiném. Ta volnost pohybu kolem kolejiště je prostě super. A když porovnám to, že drátový ovladač stojí podobně jako levný smartphone nebo tablet, který pomocí app-ky ovládá kolejiště stejně jako drátový ovladač... a chytrý telefon už má dneska stejně skoro každý.

A centrálu? Tu musíš mít tak nebo tak. A když už dražší bezdrátovou, tak ta celkem pohodlně propojí i PC, resp. notebook s kolejištěm. A opět bezdrátově.

Takže já jsem rozhodně pro bezdrát. Nakonec, rozmach bezdrátu je vidět na různých výstavách. Zvlášť, když se na modulech jezdí ručně s lokomotivami - to se to pak ovládá bezdrátem naprosto suprově.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod radeksindy » stř 17 čer, 2015 11:59 am

Fulda a bezdrát:
Dopadlo by to stejně, protože vyhovující bezdrátové řešení neexistuje. Je potřeba myslet na to, že základním požadavkem je nutnost porovozu na více centrálách a tím pádem i přepojování mezi jednotlivými základnovými stanicemi. Aby byl přejezd mezi centrálami automatický, je jízda vlaku svázána se zbytkem, což u bezdrátu není. Řešením by byla automatická detekce vlaku, ale RailCom, Transponding sebou nesou stovky dalších problémů. Uspokojivé řešení pro modulovku zatím neexistuje. Pokud vystavujete nebo jezdíte doma, je to něco jiného. Taky mám doma bezdrát a jsem spokojený, ale tady je potřeba něco sofistikovanějšího.

Zdeno:
To, ze Fremo neumi zabudovat funkce F9-F28 neni muj problém. Ja proste pakety Uhlenbrock nepouzivam a tim je to vyresene.

Super, to umíme také. Ale co s centrálami Digitrax?

Jedine reseni je tyto centraly nepouzivat.

Děkujeme za radu, ale asi chápeš, proč jsou tvá řešení mírně řečeno "u ledu".

Ferda:
S tím vašim po přihlášení je to taky docela zábava. Je pro to nějaký pragmatický důvod?

Samotného mě to překvapilo, předpokládám, že se jedná o omyl. To se u nás stává maximálně jednou za .... vlastně furt :lol:
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod vvitty » stř 17 čer, 2015 12:21 pm

radeksindy píše:D: Věřím, že kdyby byly komponenty LocoNetu stejně dostupné (chápu problémy s nekomerční licencí), jako u XpressNetu, tak bude mít daleko více uživatelů.

V podstatě sis odpověděl sám. Teď stojí FREDI kolem 600-700Kč, ale jenom proto, že se najde vždycky "blbec", který to zadarmo dá dohormady. Nevím jak u vás v klubu, ale podobný "blbci" časem dojdou a nový na krámě nejsou k mání. Každýho to časem přestalo bavit. Až ti jich projde rukama pár set, tak rychle pochopíš. Problém v současnosti je vůbec pokrýt klubové požadavky. Pokud by měly být komerčně dostupné, tak to nabere jiné finační rozměry.


Pokud by se naslo vice zajemcu tak se s tim da neco delat ... bud na urovni osazenych plosnaku nebo na urovni kompletniho ovladace.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod zdeno » stř 17 čer, 2015 1:09 pm

radeksindy píše:Zdeno:
To, ze Fremo neumi zabudovat funkce F9-F28 neni muj problém. Ja proste pakety Uhlenbrock nepouzivam a tim je to vyresene.
Super, to umíme také. Ale co s centrálami Digitrax?

preklep, hadam centraly Uhlenbrock ??
ty mas nejake ovladace, ktere pouzivaji pakety Uhlenbrock s funkcemi nad F9 ?? To si tresnul poradnou hovadinu. Krome ProfiBossu nepoznam ani jediny a ten se uz nevyrabi.
jinak neni problem pakety Uhlenbrock zabudovat, teda jen do F20, pakety Uhlenbrock F21-F28 jsou trosicku problematicke.

radeksindy píše:Jedine reseni je tyto centraly nepouzivat.
Děkujeme za radu, ale asi chápeš, proč jsou tvá řešení mírně řečeno "u ledu".

No to je trosku podraz, ja osobne pokladam za podraz spis centraly Uhlenbrock. Kdyz si kupujete nenormovane veci, tak mi tu potom neplac.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod radeksindy » stř 17 čer, 2015 2:28 pm

ja osobne pokladam za podraz spis centraly Uhlenbrock. Kdyz si kupujete nenormovane veci, tak mi tu potom neplac.

To že ty je nevidíš v normě, neznamená, že tam nejsou. Nejsi vývojář, nemáš podesaný NDA s Digitraxem a tak vidíš jen Personal Edition. Ve FREMO se jezdí v současnosti na všechny myslitelné centrály (Digitrax, Uhlenbrock, Z21, Minibox) a není možné jen mávnutím ruky odmítnout část z nich.

mas nejake ovladace, ktere pouzivaji pakety Uhlenbrock s funkcemi nad F9 ??

Nemám doma žádný, ale přinejmenším od Uhlenbrocku existuje IB-Control a Daisy.

vvity:Pokud by se naslo vice zajemcu tak se s tim da neco delat ... bud na urovni osazenych plosnaku nebo na urovni kompletniho ovladace.

Tomu se říká slovo do pranice 8)

MiG: Nemám přehled, svoje aktivity kolem ovladačů jsem ukončil se starým FREDem. Tam se skutečně vrtal každý kus zvlášť podle šablony vkládané o krabičky, šablonu stále mám. Jestli FREDI používají šablonu nebo to dělá třeba CNC, nevím, ale poptám se stejně jako na zdrojáky.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod Ferda » stř 17 čer, 2015 3:06 pm

radeksindy píše:... To se u nás stává maximálně jednou za .... vlastně furt :lol:


To jsem hned klidnější. Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod Ferda » stř 17 čer, 2015 3:10 pm

vvitty píše:... Pokud by se naslo vice zajemcu tak se s tim da neco delat ... bud na urovni osazenych plosnaku nebo na urovni kompletniho ovladace.


Kolik by jich muselo být? Počítáš zájemce nebo kusy?

Hlásím zájem o posledních 5 kusů. Až vychytáš mouchy. :wink:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod vvitty » stř 17 čer, 2015 3:20 pm

Pochopitelne kusy :-) Jestli jeden zajemce vezme celou serii, nebo jestli se klub slozi a koupi dvacet kusu je mozna nakonec jednodussi nez kdyz si totez koupi dvacet jednotlivcu...

Schema co je na strankach Zababova je aktualni nebo uz je nejake nove, s upravami a opravami? At nemusim pracne hledat :)
Podle toho Zababovskeho tam je sice hafo soucastek ale vetsinou smeti ktere se v SMD da osadit za prijatelne penize. Muzu se o vikendu podivat a nahodit orientacni cenu pro serii 10 / 20 / 50 ks, uvidime jestli pak jeste budou zajemci :-)
600 to asi nebude ale nekolik tisic taky ne... predpokladam ze hex je k dispozici... s cimz souvisi to ze pokud jsou ve zdrojaku nejake kraviny tak to opravovat nebudu :D
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod vvitty » stř 17 čer, 2015 5:52 pm

Zbezna kalkulace mi vychazi takto :

Osazene desky ktere staci zasadit do FRED krabicky - orientacni cena za kus pri celkove objednavce 10ks / 20ks / 50ks. Ty nizsi ceny jsou realisticke hlavne pro ty kdo budou chtit desek vice najednou...
cca 900-999,- pri 10 a vice ks
cca 700-800 pri 20 a vice ks
cca 600-700 pri 50 a vice ks

Krabicka - nenasel jsem dodavatele, pokud vite odkud se daji ziskat tak cena mi vychazi tak na 100,- + cenu te krabicky, pochopitelne otvory vyvrtane na CNC. Minimalne se musi sejit objednavka na 10 ks krabicek a potreboval bych nejaky vykres rozmisteni kontrolek atd, nebo jeste lepe zapujcit vzorek - nemusi byt nutne funkcni, staci vyrazeny stary ovladac ktery ma ty otvory spravne vyrezane.

Nejaky dobrovolnik ktery vyzkousi prvni kus ? Idealne z Prahy, pripadne blizkeho okoli - to kdyby neco nechodilo tak je to operativnejsi - zjistit co se deje, promerit atd. Nemam moznost to vyzkouset a bez toho nepustim desky mezi lid. Alternativa je ze bych si poridil odpovidajici centralu a prepocital castky nahore :lol:

Upozornuji ze se muze stat ze zajemce pozadam o slozeni nejake zalohy...

PS: Pres prazdniny mam trosku volnejsi obdobi, tak se da lecos nakreslit... po prazdninach zase prijdou burzy a jine legrace a nebude cas. A mezi zacatkem kresleni a obdrzenim desek uplyne bez problemu mesic az dva na technologicke zalezitosti ... takze pokud to chcete mit jeste letos pod stromecek, je nejvyssi cas projevit zajem :-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod rawen » stř 17 čer, 2015 5:57 pm

Pokud bude jasně řečeno, která verze se staví (a co bude umět), a bude garantovaná funkčnost s Uhlenbrockem IBX Basic, tak mám soukromě zájem o dva ovladače a další do klubu bych zjistil.
Za sebe říkám, že při přímém a transparentním jednání se nebudu handrkovat o cenu, protože to vidím i z druhé strany.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod zdeno » stř 17 čer, 2015 6:09 pm

to, ze nemam podepsanou nejakou smlouvu, nic neznamena, protoze si dokazu spoustu veci domyslet nebo okopirovat, treba od JMRI.
Ono vlastne zabudovani paketu A3 nebo D4 neni problem, ale protoze nejsou ovladace, tak to neni potreba. Navic ovladace ktere vzpominas nejsou zrovna doporucene, maji velky odber a jine nectnosti, ktere nedovoluji je pouzivat na setkanich. Napriklad moznost zmeny adresy.
---
Problem je v tom, jak prepinat ovladace podle centraly, ktera je k dispozici. Teda nejlepsi by bylo mit dve sady ovladacu, jedna na Digitrax a druha na Uhlenbrock. Nebo pouzit nejaky "for future" bit a tim to ridit. Je docela mozne, ze nejaky bit uz je pouzivany, treba v TRK nebo SS2. Mozna by stalo za to, se na to podivat ci se nelisi nejak paket E7, Uhlenbrock od Digitraxu.
---
jeste dodatek, Minibox nepodporuje funkce nad F8, takze ten sem netahej.
Naposledy upravil zdeno dne stř 17 čer, 2015 6:15 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod MiG » stř 17 čer, 2015 6:13 pm

vvitty píše:Krabicka - nenasel jsem dodavatele, pokud vite odkud se daji ziskat tak cena mi vychazi tak na 100,- + cenu te krabicky, pochopitelne otvory vyvrtane na CNC.


Já našel v HW odkazu RadkaŠ (na 1. straně vlákna) Štykliste a tam
http://www.reichelt.de/index.html?&ACTION=446&LA=0
http://www.conrad.cz/univerzalni-pouzdro-abs-strapubox-softlinegehause-grau-129-x-40-x-24-mm-seda-2090.k541214
http://www.conrad.de/ce/de/product/541214/?insert=62&insertNoDeeplink&productname=Hand-Gehaeuse-ABS-Grau-129-x-40-x-24-Strapubox-2090-1-St
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: LocoNet v ČR?

Příspěvekod BohousP » stř 17 čer, 2015 6:43 pm

HonzaM píše:Tohle téma jsem otevřel především jako informaci o LocoNetu a námět pro potenciání výrobce komponent. Bohužel se potvrzuje to co jsem napsal v prvním příspěvku - kromě Zdena zřejmě nemá nikdo na vymýšlení centrály a ovladačů. A protože nikdo v ČR nedokáže vyrobit a nabídnout dekodéry příslušenství, LocoNet se nemůže rozšířit. A protože se nerozšiřuje, nebude nikdo vyrábět komponenty. Je to dokola a je to škoda. Pro uživatele i pro výrobce.


Dovolil bych si s tímto tvrzením nesouhlasit. Možná, že nikdo (kromě Zdena) se do toho doposud nepustil. Není zájem. Ale ne proto, že by to nešlo, nebo to neuměl. (Že to nikdo v ČR nedokáže vyrobit je pouhá smyšlenka.) Je to jen a pouze začarovaný kruh. Není poptávka - nejsou výrobky. Nejsou výrobky, není poptávka ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků