Zapojení závor

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Zapojení závor

Příspěvekod Blazinek » pát 10 dub, 2015 7:09 pm

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jak zapojit tyto závory:http://www.vlackybekr.cz/vlackybekr-cz/eshop/3-1-/172-3-Zavory-prejezdy-prechody/5/3103-Zeleznicni-zavory-sranky přes jazýčkové kontakty. Prostě aby se po aktivaci jednoho jazýčkového kontaktu magnetem spustily a a po aktivaci druhého jazáčkového kontaktu zase zvedly. Za případné odpovědi děkuji.
Blazinek
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob 27 zář, 2014 4:05 pm

Re: Zapojení závor

Příspěvekod Barťas » pát 10 dub, 2015 8:36 pm

Obrázek
Barťas
 
Příspěvky: 43
Registrován: pát 04 led, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha

Re: Zapojení závor

Příspěvekod Blazinek » sob 11 dub, 2015 7:00 am

A ještě bych se chtěl zeptat, jaké relé je na to vhodné.
Blazinek
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob 27 zář, 2014 4:05 pm

Re: Zapojení závor

Příspěvekod Polabský » sob 11 dub, 2015 8:38 pm

Bistabilní, neboli relé s dvěma polohami, historicky jsou to mašinkové relé Piko, případně Zeuke.
V současnosti se takové minirelé dá sehnat i v různých speciálkách (Konrad ?)
Hezký den.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Zapojení závor

Příspěvekod Barbucha » ned 12 dub, 2015 7:38 am

Tuto záležitost řeším optickými čidly: http://www.navestidla.cz/news/opticky-senzor-/
Obrázek
Čidlo má 2 vteřiny zpoždění, takže podle rychlosti vlaků a vzdálenosti před přejezdem se dají osadit dva nebo čtyři kusy. Po celou dobu co projíždí vlak + 2 vteřiny to spíná kontakt, kterým přes relé (funguje to optimálně na 5V) je možné držet závory dole nebo spouštět blikače nechráněného přejezdu. Příjemné je na tom právě to zpoždění, že to nepulsuje mezi vozy a ponechává to ještě chvíli signál, než vlak zcela opustí čidlo.
Není pak potřeba přemýšlet, které čidlo vypne a které zapne, jedním drátem ze dvou nebo čtyř čidel se spíná jedno relé.

Hlídám tak i obsazení kolejí ve skryťáku, tam to mám jen propojené přímo na LED diodu v pultu.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Zapojení závor

Příspěvekod Ferda » ned 12 dub, 2015 8:25 am

Používáš 2 - 4 kompletní senzory tak jak to prezentují, nebo 4 páry paralelních diod a tranzistorů?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zapojení závor

Příspěvekod Barbucha » ned 12 dub, 2015 8:47 am

Na prezentaci jsem se, přiznám se, nedíval. Napadlo mě to řešení, když jsem montoval čidla do skryťáku. Používám kompletní čidla. Jako neelektronik se mi nechce přemýšlet nad něčím, co vymyslel někdo jiný a neuměl bych to pochopit.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků