Reléovka s číslicovou volbou

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Reléovka s číslicovou volbou

Příspěvekod sidlo » pát 27 bře, 2015 6:57 am

Není to anachronismus když máme počítače tak stavět reléovku?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Reléovka s číslicovou volbou

Příspěvekod lajblt » pát 27 bře, 2015 7:20 am

No ono v epoše IV ESA11 ještě nefrčela. :) Vím, že se to všechno dá ošetřit v PC, ale proč to nezkusit takhle?
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Reléovka s číslicovou volbou

Příspěvekod Ferda » pát 27 bře, 2015 10:57 am

lajblt píše:Simulace elektromechaniky pomocí relé je vcelku jednoduchá. ...
... Frýdlant bude drátařina, ale nejsou tam žádné záludnosti (aspoň podle plánku stanice).

Můj pokus skončil ve stádiu rozestavěnosti - navrhnul jsem to, začal stavět (čtyřkolejná odbočná stanice měla 30 relé), ale leží mi to do dneška v dílně, protože jsem změnil plán kolejiště a na stavbu této stanice zatím nedošlo a ještě chvíli nedojde. :(

V tom je ta potíž. Frýdlant žádná drátařina nebude i když to nebude ani moc legrace.

Dráty ani relé nebrat, protože jak píšeš, když změníš byť jen jednu kolejovou spojku, (přidali jsme 2), tak abys začal celé martírium nanovo.
Navíc si neumím a ani nechci představit propojování 10m dlouhé stanice rozsekané na na 16 segmentů.
Spolehlivost spolehlivě klesá s každým dalším spojem a odhalení i banální závady by trvalo určitě hodiny, když né dny, nebo týdny.

Včera jsem dostal od hodného kolegy ukázku závěrové tabulky a tak to začínám studovat. Závěrová tabulka pro stanici Ostrava-Střed s dirigovanou zastávkou na "STODOLNÍ".
3 koleje na dvoukolejce a 2 odbočky na vlečky = 61 vlakových a posunových cest. Prostě paráda! :mrgreen:
Už jsem to začal "klikovat" do Excelu. Klikám samozřejmě Frýdlan dle vzoru a né tu Ostravu i když i na ni časem dojde. Jenže ta bude ve 3. epoše, takže 7 staničních kolejí na dvoukolejce, 4 odbočky na vlečky a několik šturců bez zastávky na Stodolní.
Až to doklikám, tak už to bude lehké. Jen napsat malý prográmek, který to celé nasype do procesoru a bude vyhráno. :o
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Reléovka s číslicovou volbou

Příspěvekod lajblt » pát 27 bře, 2015 1:48 pm

Ono to na tom plánku, co jsem dával, to vypadá strašně složitě. Ale jde to zjednodušit i ve stávající podobě z hladiska spolehlivosti. Pokud se to postaví jako dvě stavědla, jedno pod každým zhlavím, tak na propojení závislostí mezi stavědly stačí na uvedeném plánku 7 drátů, všechny ostatní vedou jen uvnitř svého stavědla (kromě drátů k tlačítkům výhybek a návěstidel). Horší je to se závislostmi návěstidel, tam těch drátů je pak v analogu výrazně víc. :(

V tomhle má digitál výhodu.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Reléovka s číslicovou volbou

Příspěvekod Ferda » pát 27 bře, 2015 5:12 pm

Ohlasy opravdu nemíním tahat 9 metrů a s 8-mi spoji. Navíc se předpokládá více ovládacích stanovišť a s možností je použít, nebo ne. Také serva se v analogu špatně řeší. Nebudu vůbec zmiňovat, že hlídat chci i přibližovací úseky před vjezdovými návěstidly, případně předzvěstí.

Tohle v analogu by mohl zkoušet jen masochista. Tedy možná i já, ale tak před 40-ti léty, kdy o digitálu nikdo nevěděl a belův přístroj byl jen pro prominenty. :mrgreen:

Jednoduše se to musí zrealizovat jen pomocí zběrnice a maximálně dvou drátů externího napájení. A hlavně bez PC! Za prvé sebou žádnou "notovou knihu" tahat nechci a za druhé více stanovišť ten "žebrák" stejně neumí.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Reléovka s číslicovou volbou

Příspěvekod JardaTTH0 » stř 08 dub, 2015 2:58 pm

Dobrý den, zdravím všechny modeláře, děkuji moc za inspirace, návrhy, promluvy a podobné. Co se týče reléovky, tak děkuji hned prvnímu kolegovi, co vše vysvětlil. Jak vlastně reléovka funguje, něco málo o tom vím, jenže lektrotechnika, ta složitější je pro mě španělská vesnice, ale je zvláštní, že psínací program na Bucharu si pamatuju do dnes :D :D :D Každopádně ještě jednou děkuji za inspirace a uvidím dále, co bude.
JardaTTH0
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob 20 říj, 2012 7:36 pm

Re: Reléovka s číslicovou volbou

Příspěvekod Johny96 » čtv 30 dub, 2015 4:56 pm

No, jak tak vidím, tak nejsem jediný šílenec, co chtěl stavět ˆˆˆ„kopii” AŽD 71, byť jsem chtěl stavět cestový systém s tlačítkovou volbou. Ano, taky jsem chtěl původně využít relátka (mám jich dost a na rozdíl od nějaké elektroniky jsem měl ponětí, co a jak pozapojovat). Ovšem ono jak člověk postupně přemýšlí, tak mu vlastně dojde, že vydat se klasickou cestou relátek je krajně nepraktické a nepohodlné, ač k tomu má vše. V současné době, i když jsem zrovna kolejiště postavil na vedlejší kolej, zvažuji nějaké elektronické řešení, jen výběr je trochu zdlouhavý. Možná se nakonec rozhodnu pro úplně vlastní řešení a použití nějakého bastlířského minipočítače. Elektronickou cestu bych ti taky tedy určitě doporučil, však jen na jednu tvoji stanici odhaduji 300-350 relátek ne-li více.
Pokud bys ale trval na použití relé, tak ti určitě doporučím přímo knihu Staniční reléové zabezpečovací zařízení typu AŽD-71 od Jaroslava Hanuse a Karla Koblasy, eventuelně druhý svazek starší knihy Reléové staniční zabezpečovací zařízení. V těchto příručkách je kompletní zapojení všech bloků volicí i prováděcí skupiny. Nevím ale, jak je to se zapojeními s číslicovou volbou, ta mne nezajímala. Rovněž zde zazněla kniha Automatizace modelové železnice. Sice je tam popsaný cestový systém stavby cesty, ale nikoli odkud-kam jako na AŽD 71, ale kam-odkud. A co se týče obsazení úseků, tak určitě je v této knize popsáno (vizte stranu 170).
Johny96
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 13 úno, 2014 8:55 am

Re: Reléovka s číslicovou volbou

Příspěvekod fruafru » pát 13 zář, 2019 9:42 pm

Taky jsem rád že nejsem jediný šílenec co postavil "SKORO KOPII" releovky, prozatím nemám číslicovou volbu ta príjde na řadu v něktrém dalším ovladacím panelu.
Ve VKŽM stavíme analogové mini stavebnicové kolejiště (STAKO) ovládací pult je pro žst Malá Deštná, ovládání je na arduinu mega
Musel jsem udělat několik ústupků. jinak by mi z toho asi hráblo :mrgreen:
1/ nemám kontrolu obsazeného úseku... jen dopravní koleje a to jen "softwerově"
a od toho se odvíjí všechno ostatní, ale kupříkladu vjezd na obsazenou kolej je možný jen na přivolávací návěst
2/ průsvitky nemění barvu podle polohy vlaku..... červeně prosvětlená je trvale vlaková cesta pro vjezd a odjezd, trvale bíle prosvětlená je cesta pro posun
3/ na panelu se zobrazují pouze návěstní znaky pro jízdu vlaku
4/ ruční stavění výměn nemám přez páčkové přepínače ale přez funkci ovládání PROMZ-B

V režimu posun se posunová cesta staví způsobem odkud, kam, tím se automaticky mění i směr jízdy, směr lze změnit i tlačítkem "SMĚR". V režimu jízda je směr daný buď Vjezd nebo Odjezd a nelze ho změnit. V režimu jízda je funkce plynulého rozjezdu a brzdění, v režimu posun je snížená max. rychlost asi o třetinu a je to bez funkce plynulého rozjezdu. Hodnota PWM se zobrazuje v levém horním rohu displeje, provozní režim je uprostřed a v pravém rohu běží modelový čas aktuálně jeden den cca 89 reálných minut, lze měnit, spodní řádek zobrazuje druh vlaku nabízený , nebo přijímaný ze sousední stanice. Jízdní režimy jsou dostupné jen v případě závěru vlakové cesty, nechtěnému rozjezdu brání funkce varování ,která na displeji zobrazí upozornění že poťák není na "nule" a jízdní režim zpřístupní až po vytočení potencionetru na nulu, stejně po použití tlačítka STOP. A málem bych zapoměl SZZ neumožňuje vjezd ani odjezd z manipulační koleje :D
Na závěr bych potřeboval poradit jestli máte někdo vyzkoušený kladívkový lak co by držel na sololitu a osb desce... :roll:
Přílohy
pult2.jpg
posun přes celou stanici
pult1.jpg
Odjezd
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Reléovka s číslicovou volbou

Příspěvekod HonzaM » sob 14 zář, 2019 3:10 pm

FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4043
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků