Kde sehnat uhlíky do motorků

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Kde sehnat uhlíky do motorků

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 20 led, 2008 10:25 am

Pánové, poraďte prosím - při repasu jedné staré ES499 HO Piko se mi povedlo ztratit jeden uhlík z motorku. Nevíte jestli a kde se dá sehnat náhrada aniž musím kupovat nový motorek nebo celý pojezd?
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kde sehnat uhlíky do motorků

Příspěvekod Sandy » ned 20 led, 2008 5:55 pm

Petr Zatrepalek píše:Pánové, poraďte prosím - při repasu jedné staré ES499 HO Piko se mi povedlo ztratit jeden uhlík z motorku. Nevíte jestli a kde se dá sehnat náhrada aniž musím kupovat nový motorek nebo celý pojezd?

Uhlíky, myslím, má na burze ten pán nahoře u zkušebních kolejí. Mám dojem, že se jmenuje Hajšmann ? ( Teď vařím z čisté vody. Pokud jde o jméno dotyčného :D )
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod George V. » sob 29 bře, 2008 7:59 am

Zkus objednat válcové uhlíky Gutzold, kat.č. 01167/35 (např. na www.modelshop.cz)
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod Jirka1 » ned 04 kvě, 2008 10:51 am

Já osobně to řeším tak, že v elektroservisu zakoupím jakékoliv uhlíky do elektromotoru (např. do vysavače), můžou být i použité, to ničemu nevadí.
Uhlíky potom řežu žiletkovou pilkou na patřičný rozměr. Pokud jsou kulaté, pak uříznu hranolek, který následně pomocí vrtačky a smirkového papíru přetočím na příslušný průměr.
Nakonec je vhodné pološku dosedající na komutátor půlkulatým nebo kulatým pilníčkem zapilovat pro lepší kontakt.
Nový uhlík do elektromotoru se dá pořídit kolem 40 Kč, použitý levněji, dle velikosti uhlíku se z něj dá udělat cca 20 uhlíků do motorků na loko.
Výhodou je i to, že doma nemusím mít zásobu různých uhlíků a udělám si to, co právě potřebuji...
Chce to jenom trochu cviku.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod drlo » ned 04 kvě, 2008 11:22 am

nejaké uhlíky som videl aj v ponuke na stránke www.modelovazeleznice.cz
Uživatelský avatar
drlo
 
Příspěvky: 133
Registrován: stř 09 led, 2008 10:26 am
Bydliště: Piešťany

Příspěvekod George V. » čtv 22 kvě, 2008 4:21 am

To jirka1:

A z jakého materiálu ty uhlíky jsou? Nejsou moc měkké, nebo naopak moc tvrdé? Jednou jsem zkoušl udělat uhlíky z uhlíků do motorku z vysavače - nic moc. Originál je originál...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod Jirka1 » čtv 22 kvě, 2008 5:16 am

George V. píše:To jirka1:

A z jakého materiálu ty uhlíky jsou? Nejsou moc měkké, nebo naopak moc tvrdé? Jednou jsem zkoušl udělat uhlíky z uhlíků do motorku z vysavače - nic moc. Originál je originál...


Co se tvrdosti týče, řekl bych, že je to tak nastejno, alespoň ty co kupuji.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod PetrL » čtv 22 kvě, 2008 6:38 am

Jirka1 píše:Já osobně to řeším tak, že v elektroservisu zakoupím jakékoliv uhlíky do elektromotoru (např. do vysavače), můžou být i použité, to ničemu nevadí.
Uhlíky potom řežu žiletkovou pilkou na patřičný rozměr. Pokud jsou kulaté, pak uříznu hranolek, který následně pomocí vrtačky a smirkového papíru přetočím na příslušný průměr.
Nakonec je vhodné pološku dosedající na komutátor půlkulatým nebo kulatým pilníčkem zapilovat pro lepší kontakt.
Nový uhlík do elektromotoru se dá pořídit kolem 40 Kč, použitý levněji, dle velikosti uhlíku se z něj dá udělat cca 20 uhlíků do motorků na loko.
Výhodou je i to, že doma nemusím mít zásobu různých uhlíků a udělám si to, co právě potřebuji...
Chce to jenom trochu cviku.

Před touto "radou" bych důrazně varoval! Nelze použít kdeco, tvrdost materiálu komutátoru musí být v souladu s tvrdostí/měkkostí materiálu uhlíků. Příliš měkký materiál zanese lamely komutátoru tak, že po čase je kontakt s kotvou tak špatný, že se enormně se zvýší jistření a potažmo rušení. Lze počítat i se snížením výkonu motoru. Naopak tvrdý materiál zakrátko vydře komutátor k nepotřebě.
Vím, že zlaté české ručičky si poradí se vším, ale tady opravdu nejde jen o tvar uhlíku a jeho přizpůsobení. Připomíná mi to rčení: "šetřit se musí, ať to stojí co to stojí"
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod George V. » čtv 22 kvě, 2008 11:09 am

...kde to mám podepsat? :D
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Kde sehnat uhlíky do motorků

Příspěvekod JiriKTT » čtv 26 črc, 2012 6:00 pm

Dobrý den,
kde sehnat (jak nahradit) uhlíky v parní lokomotivě Merkur. Jde o výrobek z cca 50. let minulého století, ne o současnou výrobu.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Kde sehnat uhlíky do motorků

Příspěvekod male zvire » čtv 26 črc, 2012 6:42 pm

Koupit uhlíky třeba do vrtačky a ty potom na brusném plátně obrousit na požadovanou velikost a tvar...
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Kde sehnat uhlíky do motorků

Příspěvekod PetrL » čtv 26 črc, 2012 7:44 pm

male zvire píše:Koupit uhlíky třeba do vrtačky a ty potom na brusném plátně obrousit na požadovanou velikost a tvar...

No, rozmyslel bych si, jestli mám během krátké doby zničit něco, co vydrželo 60 let a má dnes svoji cenu. V mém varování o čtyři příspěvky výš je napsáno, proč se neunáhlit. Když už, začal bych měkčím materiálem (lesklá bronzová barva uhlíku) a po krátké době zkontrolovat komutátor motorku. V případě příliš měkkého se dá komutátor vždycky vyčistit a zkusit jiný uhlík. Z opačného konce, t.j. matné černé uhlíky do vrtaček bych neriskoval. Ty bývají hodně tvrdé a následky většinou neopravitelné.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Re: Kde sehnat uhlíky do motorků

Příspěvekod male zvire » pát 27 črc, 2012 2:00 pm

Petr: tak nějak doufám že majitel má na krku tu věc... no ... jak se to jmenuje ... hlavu ... a používá jí. On totiž, jak píšeš, není uhlík jako uhlík. Když vytáhneš uhlíky ze značkového nářadí tak jsou opravdu tvrdé a vydrží dlouho, ale kdy vyndáš uhlíky z vrtačky od číňana tak většinou mají konzistenci velmi měkké tužky. Takže to chce jako u všeho přemýšlet a vybírat.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Kde sehnat uhlíky do motorků

Příspěvekod PetrL » pát 27 črc, 2012 3:55 pm

male zvire píše:Petr: tak nějak doufám že majitel má na krku tu věc... no ... jak se to jmenuje ... hlavu ... a používá jí. On totiž, jak píšeš, není uhlík jako uhlík. Když vytáhneš uhlíky ze značkového nářadí tak jsou opravdu tvrdé a vydrží dlouho, ale kdy vyndáš uhlíky z vrtačky od číňana tak většinou mají konzistenci velmi měkké tužky. Takže to chce jako u všeho přemýšlet a vybírat.

Když to směruješ na mne, tak ti už ze slušnosti musím odpovědět. Mohu ti sdělit, že opravdu, ale opravdu vím, že lidé nosí na krku hlavu. Také ale vím, že často skočí na kdejakou nepřesnost, nebo ne zrovna nejmoudřejší radu. Co ale opravdu nevím, respektive nevěděl jsem doposud je, že tvrdost použitých uhlíků je úměrná kvalitě, nebo značce nářadí :lol: :lol: :lol: A to už toho dost pamatuji.
Měkký uhlík rozhodně nevěští nízkou kvalitu. Volbu materiálu spíš určují požadavky na to které zařízení, kde hlavním určujícím činitelem je počet otáček. Tím však neříkám, že jediným.
Souhlasím s poslední větou ...to chce jako u všeho přemýšlet a vybírat... a dodávám: je však třeba vědět z čeho. :roll: V tomto případě - pokud je moje domněnka, že motor Merkur bude pomaluběžný správná, vybíral bych právě z měkkých...
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Re: Kde sehnat uhlíky do motorků

Příspěvekod JiriKTT » pát 27 črc, 2012 5:28 pm

Taky nemám díru do krku :-) A protože o konstrukci uhlíků nic nevím, tak se tady ptám. Podle posledního příspěvku by tedy uhlíky měly být spíše měkké. Mimochodem, zapomněl jsem sdělit jednu možná podstatnou věc: v jednom pouzdře jsem našel uhlík, v druhém ale byl jakýsi kartáček nejspíš z bronzových drátků. Na amatérskou konstrukci to nevypadalo. Nevím, co z toho je originál, případně, zda z nějakého důvodu tam byla tato kombinace od začátku.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků