Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod lisacik » stř 04 bře, 2015 12:17 am

Ahojte.
V DCC som na uplnom zaciatku. Ako zaciatocnik som si od priatela za velmi dobry peniaz zohnal Roco multiMAUS, zosilovac 10764 a bol k tomu napajac 10850, ktory dava na vystupe 18 V DC (v podstate ide o komponenty, ktore su na obrazku). Jednoducho som si myslel, ze ked pride ten den a zacnem sa zamyslat nad tym, ze idem do DCC vytiahnem komponenty a idem na to. :D Jednoducho najivny zaciatocnik :oops:

V TTckarskej diskuzii k masinke 377 http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=24&t=9158#p169217 napisal nalini, ze som vlastne asi spravil skolacku chybu z pohladu TT.
Preco? Pochopite z nasledujuceho textu ...Například Tillig upozorňuje v každém manuálu k mašině, že napětí DCC centrály je třeba nastavit na max 14V. ...... Přitom nejrozšířenější základní centrály ROCO "pálí" 18 - 20V a regulovat se to ani nedá ... to je překročení až o 40%. Že pak nějaká mašina minimálně "hřeje" nebo odejde dekodér? A zákazník se jenom diví ...
Ked som sa pozrel do navodu k mojej masinku zistil som, ze ma nalini pravdu (do teraz som nikdy necital odsek o digitalizacii)

Chcem sa vas ako skusenych spytat co mam robit, aby som znizil napatie do kolajnic. Napadlo ma vymenit napajaci zdroj za nejaky, ktory dava na vystupe napr. 15 V. Preco spominal tych 15 V? Pozeral som si Ulenbrock (Tillig) DAISY II http://www.tillig.com/dateien/Produkte/TTModellbahnen/Digital/DigitalSets/DAISY%20II%20Digital%20Set%20Tillig1.pdf je napajane prave 15 V= (na strane 8)
Bude Roco multiMAUS a zosilovac 10764 vobec pracovat s nizsim napatim?

V suvislosti s tym co som napisal vyssie ma napadli este dalsie otazky. Ako napatie vlastne pouziva DCC jednosmerne, ci striedave? v
Prosim vedeli by ste mi poradit? Viem, ze existuje napr web http://lokopin.wz.cz/, ale ten je zamerany na LENZ.
Velmi pekne dakujem
Lisko
Přílohy
Roco-10810-Multimaus-amplifier-36-VA.jpg
Roco-10810-Multimaus-amplifier-36-VA.jpg (15.4 KiB) Zobrazeno 8382 krát
lisacik
 
Příspěvky: 259
Registrován: stř 13 říj, 2010 8:29 pm

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod fulda » stř 04 bře, 2015 8:23 am

Možností co s tím bělat je několik, záleží na tom, jaké máš schopnosti a znalosti.
První docela dobrá možnost je, že se zamyslíš nad znalostmi z fyziky z osmé třídy a uvědomíš si, že například pokud je na vstupu 18V, tak při zákonu zachování energie bude na výstupu celkem těřko "pálit 18 - 20V", takže prostě přestaneš věřit někomu, kdo neumí používat voltmetr.
Druhá možnost je, že se podíváš do sekce DCC v praxi, tam je několik témat které řeší tuto problematiku. Jedno z posledních je tuším TOHLE.

Ono to téma tady patří k takovým evergreenům. Kupodivu se nemění ani jeho průběh a ani seznam těch, kteří na něj reagují.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod Luděk » stř 04 bře, 2015 8:30 am

Originál trafo Roco nevlastním, používám na napájení zdroj 15V = a funguje bez problémů. V nouzi jsem použil i zdroj 12V = a taky to fungovalo. Mimochodem u dekodérů Zimo se dá nastavit max. výstupní napětí pro lokomotivu v CV 57.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod BohousP » stř 04 bře, 2015 8:44 am

To, že je Lokopin zaměřený na LENZ (resp. Martin Pinta má část komponentů od LENZe), vůbec nevadí. DCC je stejné. O tom, jaké napětí je v kolejích napájených DCC se tady vede jalová diskuze (bohužel, také jsem se do ní zapojil a nemíním v hádkách s jedním všeumělem pokračovat ...). Prostuduj si Lokopina, to je základ. Nebo velmi stručný popis je zde: http://www.masinky.info/2011/01/analog-versus-digital/.
Pokud jde o to napětí, na menším napětí (vhodná hodnota je cca 15V) ti jak Multimaus, tak i zesilovač fungovat budou. (Např. Multimaus je přes kabel napájený napětím 12V, stabilizátor je v černé skříňce. Takže Multimaus rozhodně zničit nemůžeš.) A, jak napsal Fulda, z 18V DCC nevyrobíš žádných 18-20 ... to je proti fyzikálním zákonům.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod mpinta » stř 04 bře, 2015 3:47 pm

lisacik píše:Ahojte...
Prosim vedeli by ste mi poradit?Lisko

Poslal jsem Ti SZ. Zatím sis ji ani nepřečetl... nebo je nějaký problém v elektronické komunikaci? :o
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod Jojo » pon 30 bře, 2015 5:05 pm

Tak ako si dopadol? :?:
Chalani už písali ,že napajací zdroj je napajací zdroj. T.j po ... nebude nikdy viac na výstupe ako na vstupe.

DCC je digitalny signal ktorý nesie info. Neda sa /zobrazit./ multimetrom, och ako to už napísat napr ,že bateria 1.5 V . Len napatie ,žiadne info.

Zapoj spravne a pojde to.

Ja teda neviem ,že by nejaka centrala od Roco mala regulaciu výstupneho / DCC ./napatia. Ostane nam stratový výkon na Dekodery. /Teplo./ Nejake ,čo ja viem to umožnuju amaterske centraly.

A či Roco vyraba preTT a H0 ine centraly a zdroje?? Neviem.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod JendaTT » pon 30 bře, 2015 11:05 pm

Ahoj,

bílá z21 centrála od ROCO nemá regulaci napájení, origo ROCO zdroj k ní má na sekundáru 18V DC a takhle vypadají informace z MU k centrále:

z21_voltage_01.jpg

z21_voltage_track.jpg

Jezdím loko od ROCO, PIKO i Tillig a k žádnému přehřívání dekodérů (všechny jsou ZIMO) nedochází a loko jezdí v pohodě i několik hodin téměř v kuse.

Pokud se nemýlím, černá Z21 regulaci napájení má, lze to nastavit pomocí SW. Tohle je vytaženo z manuálu k Z21:
2.3 Napájení digitálního systému Z21
K napájení Z21čky používejte zásadně jen přiložený síťový zdroj, (Art.-Nr. 10851). Ver/ Nikdy nepoužívejte vaše po domácku vyrobené trafo / zdroj.
Prostřednictvím digitálního systému Z21, můžete kdykoli změnit napájecí napětí vašeho kolejiště. To změníte aplikaci Z21 v nastavení. „Z21 Einstellungen“.
Volitelné rozmezí je mezi 11 až 23 V. Běžné napětí pro měřítka H0 a TT je mezi 14 až 18V a meřítko N, okolo 12 V.
Maximální možné napětí nastavitelné v aplikaci je 24V. Vystup na kolejích je však přibližně o jeden volt nižší.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod Jeff Hopper » čtv 29 říj, 2015 10:40 am

Přece nejsou kluci od Roco blbci. Pokud by mohl brát dekoder max. 15 V, tak by k tomu nedělali 18 V zdroj, aby si odpalovali ty dekodéry.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod fulda » čtv 29 říj, 2015 11:49 am

Jeff Hopper píše:Přece nejsou kluci od Roco blbci. Pokud by mohl brát dekoder max. 15 V, tak by k tomu nedělali 18 V zdroj, aby si odpalovali ty dekodéry.

Á, to už tu dlouho nebylo, je to takové téma, které se nám volně vrací každých půl roku.
Pokud by byl dekodér, který má maximální napájecí napětí 15V, tak neprojde testováním, protože DCC požaduje, aby dekodér pracoval správně s napětím v rozsahu od 7V do 22V bez výjimky a aby mu nevadily napěťové špičky 24V pro měřítka N a menší a 27V pro měřítka větší než N.
Viz standard S-9.1 kapitola C, řádky 50-60 a přiložené obrázky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod sidlo » čtv 29 říj, 2015 12:15 pm

fulda píše:Á, to už tu dlouho nebylo, je to takové téma, které se nám volně vrací každých půl roku.
Pokud by byl dekodér, který má maximální napájecí napětí 15V, tak neprojde testováním, protože DCC požaduje...

Jeff Hopper přeci nic takového netvrdí. Já to čtu
Jeff Hopper píše:Přece nejsou kluci od Roco blbci - určitě dodržují standardy.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod jamik22 » čtv 29 říj, 2015 5:54 pm

No vidím, že se zde rozbíhá tradičně plodná diskuse. :o Ono ale vůbec není o dekodéru. Kdysi Tillig přikládal k modelům jakýsi papír, kde doporučoval max napájecí napětí 15 V. Důvodem, tuším, mělo být vyšší zahřívání odporů na tišťáku v modelu a tím hrozící nebezpečí jeho poškození. Protože mám LENZ nastavil jsme si podle manuálu doporučené napětí a vše pustil z hlavy. Modely ostaních výrobců snížení nijak netrápí a ani mne netrápí jakých to 15 V vlastně LENZ generuje.
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod Jeff Hopper » čtv 29 říj, 2015 6:36 pm

No k té plodné diskuzi - dneska mi dorazil konečně první DDC komponent - celý set. Po vybalení, zkompletování a odzkoušení jsem zjistil, že o proti analogu se daj vypnout a zapnout světla a že mašina má plynulejší rozjezd a delší dojezd(takže jsem málem spad ze stolu). Jinak vlastně nic víc. Jo ovladač má telku. Co jsem se bavil s kámošem, tak je potřeba víc kabelů a je to náchylnější na zkrat a ani to nemůže být bez přerušení zapojeno dokola. Takže doufám, že mi to zítra vynahradí zvukové mašiny.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod workous » čtv 29 říj, 2015 6:45 pm

Jeff Hopper píše:No k té plodné diskuzi - dneska mi dorazil konečně první DDC komponent - celý set. Po vybalení, zkompletování a odzkoušení jsem zjistil, že o proti analogu se daj vypnout a zapnout světla a že mašina má plynulejší rozjezd a delší dojezd(takže jsem málem spad ze stolu). Jinak vlastně nic víc. Jo ovladač má telku. Co jsem se bavil s kámošem, tak je potřeba víc kabelů a je to náchylnější na zkrat a ani to nemůže být bez přerušení zapojeno dokola. Takže doufám, že mi to zítra vynahradí zvukové mašiny.

No myslím, že to je dost jalové hodnocení digitálu - sorry, ale tvoje srovnání má být legrace nebo to myslíš vážně?
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod fulda » čtv 29 říj, 2015 7:02 pm

workous píše:
Jeff Hopper píše:No k té plodné diskuzi - dneska mi dorazil konečně první DDC komponent - celý set. Po vybalení, zkompletování a odzkoušení jsem zjistil, že o proti analogu se daj vypnout a zapnout světla a že mašina má plynulejší rozjezd a delší dojezd(takže jsem málem spad ze stolu). Jinak vlastně nic víc. Jo ovladač má telku. Co jsem se bavil s kámošem, tak je potřeba víc kabelů a je to náchylnější na zkrat a ani to nemůže být bez přerušení zapojeno dokola. Takže doufám, že mi to zítra vynahradí zvukové mašiny.

No myslím, že to je dost jalové hodnocení digitálu - sorry, ale tvoje srovnání má být legrace nebo to myslíš vážně?

Asi čekal, že lokomotiva bude jezdit na hranatých kolech, tak je to přece v minecraftu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Roco multiMAUS zo setu a prevadzka na TT

Příspěvekod JendaTT » čtv 29 říj, 2015 7:21 pm

Jeff Hopper píše:No k té plodné diskuzi - dneska mi dorazil konečně první DDC komponent - celý set. Po vybalení, zkompletování a odzkoušení jsem zjistil, že o proti analogu se daj vypnout a zapnout světla a že mašina má plynulejší rozjezd a delší dojezd(takže jsem málem spad ze stolu). Jinak vlastně nic víc. Jo ovladač má telku. Co jsem se bavil s kámošem, tak je potřeba víc kabelů a je to náchylnější na zkrat a ani to nemůže být bez přerušení zapojeno dokola. Takže doufám, že mi to zítra vynahradí zvukové mašiny.

Ahoj, když jsem po letech oprášil mašinky ještě z produkce BTTB a viděl ty zrezlé koleje... rozhodl jsem se trochu inovovat. A protože klucí chtěli také jezdit, nakonec padla volba na set s kolejemi s podložím. K tomu centrálu a červenou MultiMouse. Ano, na začátku se zdálo, že oproti analogu moc změn není. Na oválu s jednou mašinuo se rozdíl moc nepoznal. Ale to přišlo s nákupem další mašiny, několika výhybek... a další MultiMouse. Protože na digitálu se snadno jezdí s několika lokotkama najednou a každý si může řídit tu svou. Drátů moc nebylo, jen od napáječe do "kostky" a z ní do kolejí a do myší. Takže 4 dráty, nebo víc, podle toho kolik si připojíš myší. Do výhybek jsem dal elmag. přestavníky ovládané dekodérem do kolejí s podložím (takže si to vše potřebné bere rovnou z kolejí, takže není potřeba někde tahat dráty) a opět se vše ovládá celkem pohodlně myší.

Obrovská změna ale nastala, když jako dárek dorazil set s centrálou z21 (ta bílá). V tu chvíli to celé ježdění posunulo úplně někam jinam. Klucí mají každý svůj tablet, já smartphone, mašiny a všechny jejich funkce se ovládají bezdrátově přímo z tabletu, stejně jako všechny výhybky. Všechno je na tabletu jako obrázky - takže si koleje na koberci postaví jak chtějí a už se jezdí. Mohou se kolem kolejí pohybovat jak potřebují, protože nikde nejsou žádné kabely. Ťuknutím na jeden obrázek si mašinku přepnou do posunovacího režimu a už si po nádraží posouvají vagónky. Ťuknutím na jiný symbol si mašinku rozsvítí jak potřebují a nebo si pustí zvuky. A připojení? Opět drát od napáječe do centrály, drát do kolejí a LAN kablík do domácího wifi routeru. Takže 3 dráty. A přerušení oválu opravdu neřeším, vše jezdí tak jak je, na první zapojení a bez přerušení kolejí.

Samozřejmě, s rostoucí složitostí kolejiště a hlavně dalšího příslušenství (semafory apod.) ale i zpětné vazby o pohybu vlaků, se nakonec kolejiště trochu zadrátuje, ale to základní ovládání všeho pomocí obrázků na tabletu a volnost pohybu kolem kolejiště je naprosto úžasná, stejně jako možnost, aby si každý ovládal svojí loko a jezdil si jak potřebuje. Tohle je v analogu prakticky nemožné. O detailním nastavení chování lokomotiv ani nemluvě. A co teprve, když dorazila návštěva, stačila nahrát appku do telefonu a už si jezdila s půjčenou lokomotivou.

Ano, tohle není o modelařině, ale o tom, že se s digitálem samotné ježdění mašinek a ovládání příslušenství posunulo úplně někam jinam. Dneska už bych se k analogu nevracel, stará BTTB produkce dostala levné čínské dekodéry a občas si z nostalgie mezi novými stroji také zajezdí. Prostě mi jich bylo líto je vyhazovat.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků