Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod Sumosek » pát 09 led, 2015 3:05 pm

Zdravím, nemáte někdo prosím stažený manuál k dekodérům ND4 od MTBBUS? Jejich stránky jsou nefunkční :? a tento víkend jsem se chystal zahájit testování, ale bohužel manuál nemám uložený, takže jsem v pr..

Díky předem.
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod smekac » pát 09 led, 2015 3:52 pm

Web snad bude co nejdříve funkční. :wink: pokud to hodně spěchá, mohu poslat po SZ.
Psi štěkají, karavana jede dál ...
smekac
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned 21 bře, 2010 4:12 pm
Bydliště: Praha

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod Bedlisch » stř 14 led, 2015 5:51 pm

Tomu říkám podpora!! Taky mám koupené moduly ND4, návod k tomu nebyl, ten je přeci na webu. Sorry, ať se jde Báňa s tímhle přístupem bodnout.
Jinak návody by mohly být ke stažení zde: https://web.archive.org/web/20141218051 ... mtbbus.cz/
Mě se důležité věci stáhnout podařilo :wink:
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

ND4 + návěstidla od ESP

Příspěvekod Sumosek » čtv 15 led, 2015 7:17 am

Pánové díky za informace, nakonec se mě to podařilo sehnat z jiného zdroje.

Mám ještě jeden dotaz. Má někdo zkušenosti s kombinací ND4 --> S-Com --> návěstidla typu SSSR od ESP ??? Tuto kombinaci jsem teď úspěšně otestoval, ale zdá se mě, že intenzita světel (kromě bílé, kde jsem přidal odpor) je dost nízká. ND4 napájím 12V. Nevím, jakým způsobem zvýšit jas, jestli by pomohlo zvýšit napětí napájení (na krabičce, v manuálech nebo přímo na DPS jsou tyto informace rozporuplné) nebo případně vyměnit odpory na ND4. ND4 je primárně stavěné na SMD LED a ty standardní LED v návěstidlech od ESP asi potřebují vyšší napětí.

Díky za vaše rady
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: ND4 + návěstidla od ESP

Příspěvekod radula63 » čtv 15 led, 2015 12:01 pm

Sumosek píše:... Má někdo zkušenosti s kombinací ND4 --> S-Com --> návěstidla typu SSSR od ESP ??? Tuto kombinaci jsem teď úspěšně otestoval, ale zdá se mě, že intenzita světel (kromě bílé, kde jsem přidal odpor) je dost nízká. ND4 napájím 12V. Nevím, jakým způsobem zvýšit jas, jestli by pomohlo zvýšit napětí napájení (na krabičce, v manuálech nebo přímo na DPS jsou tyto informace rozporuplné) nebo případně vyměnit odpory na ND4. ND4 je primárně stavěné na SMD LED a ty standardní LED v návěstidlech od ESP asi potřebují vyšší napeti...

ND4 na svit vliv nema, s-com ma napeti pouze 5V, je tam odpor a dioda zenerka, takze zvysenim napeti nicim nedosahnes. Zvysis jas pouze zamenou LED v navestidle. Mozna, zjistim a napisu vecer, se da zvysit jas zamenou jednoho odporu na s-com.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: ND4 + návěstidla od ESP

Příspěvekod Jojo » čtv 15 led, 2015 5:52 pm

Sumosek píše:Pánové díky za informace, nakonec se mě to podařilo sehnat z jiného zdroje.

Mám ještě jeden dotaz. Má někdo zkušenosti s kombinací ND4 --> S-Com --> návěstidla typu SSSR od ESP ??? Tuto kombinaci jsem teď úspěšně otestoval, ale zdá se mě, že intenzita světel (kromě bílé, kde jsem přidal odpor) je dost nízká. ND4 napájím 12V. Nevím, jakým způsobem zvýšit jas, jestli by pomohlo zvýšit napětí napájení (na krabičce, v manuálech nebo přímo na DPS jsou tyto informace rozporuplné) nebo případně vyměnit odpory na ND4. ND4 je primárně stavěné na SMD LED a ty standardní LED v návěstidlech od ESP asi potřebují vyšší napětí.

Díky za vaše rady



Mam. Čo si ti nezda? Jedine ,čo som menil bol R na bielu led. Maš samostatný S -com prijmač? /Navestidla ESP. /

S-com je komunikacia.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: ND4 + návěstidla od ESP

Příspěvekod Sumosek » pát 16 led, 2015 8:40 am

Jojo píše:
Sumosek píše:Pánové díky za informace, nakonec se mě to podařilo sehnat z jiného zdroje.

Mám ještě jeden dotaz. Má někdo zkušenosti s kombinací ND4 --> S-Com --> návěstidla typu SSSR od ESP ??? Tuto kombinaci jsem teď úspěšně otestoval, ale zdá se mě, že intenzita světel (kromě bílé, kde jsem přidal odpor) je dost nízká. ND4 napájím 12V. Nevím, jakým způsobem zvýšit jas, jestli by pomohlo zvýšit napětí napájení (na krabičce, v manuálech nebo přímo na DPS jsou tyto informace rozporuplné) nebo případně vyměnit odpory na ND4. ND4 je primárně stavěné na SMD LED a ty standardní LED v návěstidlech od ESP asi potřebují vyšší napětí.

Díky za vaše rady



Mam. Čo si ti nezda? Jedine ,čo som menil bol R na bielu led. Maš samostatný S -com prijmač? /Navestidla ESP. /

S-com je komunikacia.


Použil jsem S-com přijímač z návěstidla od Němečka. Včera jsem se dozvěděl, že prý dělá 2 verze 7 a 12 mA. Nicméně při zapojení toho vypreparovaného S-comu a návěstidla od ESP jsem naměřil hodnotu 0,7 mA na výstupu červené a napětí 1,2V. Měření jsem prováděl pod "dohledem" Martina Pinty, takže předpokládám, že hodnoty jsou správné. SMD ledky v návěstidlu od Němečka na stejném přijímači svítí OK, ale na tom ESP jsou to jenom bludičky. Mám objednané S-com přijímače zvlášť, ale vůbec netuším, kdy je dostanu. Stránky mtbbus.cz jsou stále nefunkční a pan Báňa (jestli to jméno nepletu) prý na maily od prodejce (ecmodel.cz) nereaguje. Nezbývá asi než počkat na ty samostatné S-com přijímače a pak se uvidí. Pro mě poslední možnost je udělat návěstidla z leptu od KMŽ Brno a osadit je SMD ledkama. Nicméně při počtu návěstidel, které potřebuju je to pro mě varianta časově dost náročná. Jedině, že by se našel někdo, kdo by to pro mě vyrobil :?:
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod michal.kubista » pát 16 led, 2015 2:04 pm

Možná se mýlím, ale v S-COMu je proud LED diody omezný odporem. Nebude jednodušší a levnější vyměnit odpory, než stavět jiná návěstidla.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod radula63 » sob 17 led, 2015 1:19 am

michal.kubista píše:Možná se mýlím, ale v S-COMu je proud LED diody omezný odporem. Nebude jednodušší a levnější vyměnit odpory, než stavět jiná návěstidla.

Ano, proud je omezen odporem. https://web.archive.org/web/20101116104 ... s_NV7D.pdf
U verze NV7D je mezi konektorem a PIC osazen na dps (směrem od konektoru) odpor na ochraně vstupu, kondenzátor, odpor 10kohm a hned vedle PIC odpor 1kohm (slouží k nastavení proudu pro LEDky). LEDky jsou spojeny na společnou anodu a na dps přes odpor 1kohm přímo na +5V k zenerově diodě.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod michal.kubista » sob 17 led, 2015 1:17 pm

Jestli je tam jen jeden společný odpor pro všechny LEDky, tak je to poněkud nešikovné. Pokud budu rozsvěcet více než 1LED, bude se měnit jejich jas. Nicméně ten odpor 1k bych se nebál snížit až na polovinu (510R je tuším v ředě).
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod Sumosek » ned 18 led, 2015 11:38 am

Díky pánové za vaše informace. Nakonec se to snad vyřeší tím nejjednodušším způsobem. V pátek jsem mluvil s panem Dvořáčkem z Peček, který mě překvapil informací, že začínají vyrábět návěstidla typu SSSR osazené již SMD led. Zatím mají pouze 2-dvou světelné, ale do poloviny roku by měly být na trhu všechny typy. Pošle mě na testování jedno Č/Z návěstidlo, takže pak uvidím jestli počkám na zbytek.
Dám vědět, jak to dopadlo.
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod radula63 » stř 11 úno, 2015 8:57 pm

stránky MTB-BUS http://mtbbus.cz/ opět v provozu.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod JBr » čtv 12 úno, 2015 2:10 pm

Provoz serveru na doméně mtbbus.cz
BYL POZASTAVEN


Nevypadá to...
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod Sumosek » čtv 12 úno, 2015 2:14 pm

včera ale fungovaly stránky, no moc dlouho to nevydrželo :?
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Manuál k ND4 - Inteligentní návěstní dekodér DCC/ČSD

Příspěvekod TomasM » čtv 25 čer, 2015 7:51 am

Zdravím,

měl bych dotaz na někoho znalého ohledně fungování ND4. Nastavil jsem závislou soustavu, včetně definic cesty, ale jen u jednoho návěstidla závislá soustava funguje správně.

Používám tyto komponenty:
Lenz LZV100+LH100
Výhybky a mechanická návěstidla: LS100
Návěstidla světelná: ND4

Samotný problém: Mám zhlaví o třech kolejích, z kterého je odjezd na lokálku a to traťovou rychlostí. Poté lze odjíždět na dvojkolejku s autoblokem a na jednu kusou kolej. Nákres je v příloze a čísla odpovídají DCC adrese. U Návěstidla O105 je při jízdě do odbočky závislost správná (40 a volno, nebo 40 a výstraha podle A109), ale při jízdě rovně na lokálku je vždy výstraha (mělo by být volno). U O103 přichází do úvahy volno nebo výstraha (při A109=stůj), ale při přehození adresy 109 na +, tedy volno na A109 se stále zobrazuje na O103 výstraha. Nakonec jsem zjistil, že místo na adresu 109, reaguje na 433 a zobrazuje volno v případě 433+. V tuto chvíli jsem si myslel, že je adresace posunutá, ale vzhledem k tomu, že u O105 funguje závislost na A109, tedy na stejném návěstidle a v konfiguračním souboru je u obou nastavená závislost na povelu 109, tak posun v adresaci nedává smysl. Návěstidlo O101 zobrazuje výstrahu vždy, když má zobrazovat volno, ale je možné, že bude reagovat také na nějakou adresu, ale při zvyšování adres od 433 výš jsem až do 450 nenašel adresu, na kterou by reagovalo.

V příloze ještě přikládám konfigurační soubor.
Pokud by byl někdo schopný pomoci, byl bych moc rád :)
Přílohy
cesta2.jpg
Konfigurace O105
cesta2.jpg (28.75 KiB) Zobrazeno 4974 krát
cesta.jpg
Konfigurace O101
cesta.jpg (34.35 KiB) Zobrazeno 4974 krát
schema.jpg
Schéma zhlaví
schema.jpg (38.48 KiB) Zobrazeno 4974 krát
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků