Řízení kolejiště á la AŽD 71

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod Johny96 » pát 02 led, 2015 10:59 pm

Zdravím,
jelikož mě někdy v budoucnu čeká otázka řízení kolejiště (zde podotýkám - pouze příslušenství, nikoli lokomotiv), tak chci udělat takový předběžný "průzkum trhu". Co je mým požadavkem, tak aby se řízení pokud možno co nejvíce přiblížilo skutečnému SRZZ typu AŽD 71 (když už modelovat, tak proč ne i ZZ?), tedy nejstěžejnější funkcí asi je tzv. cestová volba cesty se skupinově přestavovanými výměnami, dále poté detekce obsazenosti úseků a s tím související znemožnění postavení vlakové cesty na obsazenou kolej, nemožnost postavení dvou navzájem se ohrožujících cest, popřípadě postupný rozpad jízdní cesty (což by asi bylo ponejvíce potřeba v II. etapě stavby, pokud se do ní vůbec kdy dostanu...). Ideální by bylo i dodržení jednotlivých světelných indikací a zpětných vazeb na pultě. Nebráním se ničemu, ani ovládání počítačem, ale podmínkou je částečné přiblížení realitě a ovládání z klasického pultu.
Aktuální návrh kolejiště počítá s hlavovou stanicí s třemi dopravními kolejemi, šesti manipulačními, kde ovšem dvě slouží k napojení depa, kde bych chtěl mít výměny ovládány individuálně. Z těchto mých požadavků plyne několik možných řešení, bohužel u spousty z nich nevím, jak je realizovat:

1) Stavba klasické reléovky: v současné době jsem tomuto řešení nejblíže, mám k tomu dostatek podkladů a snad i dost relátek a kabelů. Nicméně toto řešení má několik, celkem zásadních, nedostatků. Za prvé bylo by to neskutečně rozměrné, pokud bych pomýšlel na nějakou přepravu, tak je to lehce nepraktické, cokoli se může v kabeláži podělat a najít to bude opravdu sranda. Za další je problém s rozšiřováním, pokud by došlo nakonec k rozšíření. A poslední je problém s odběrem, sice v klidovém stavu by to nemělo odebírat žádnou elektřinu, pokud ale při stavbě cesty jsou sepnuté i desítky relé, tak tedy nevím...

2) Použití STN: na toto řešení jsem narazil před časem a moc se mi líbí (vizte: http://www.zababov.cz/STN/STN.htm). Bohužel vzniklo před dávnou dobou a otázka je, jak je to vůbec s dostupností (chodí sem třeba někdo z autorů?). Pokud by bylo možné použít toto, tak asi mám výherce, jelikož z mého pohledu tomu není co vytknout, umí to vše, co očekávám, je to relativně jednoduché a hlavně modulární a flexibilní.

3) Použití Zhlavíka: toto řešení je pro mě v současné době asi nejméně použitelné, bohužel nesplňuje mé požadavky (pamatuji si ho ještě z KŽM Praha 3, ale už jen tak matně, jak to je se zpětnou vazbou?).

4) Další jiná řešení: co jsem tak přemýšlel o jiných možnostech, tak mě prvně napadlo pomocí DCC připojit řídící počítač, ale zde jsem narazil hned na několika místech, nejen že jsem nenašel nic, jak dostat do počítače informaci o stisku tlačítka (přes nějaký modul zpětné vazby?), ale ani jak to vlastně celé zpracovat (umí toto snad nějaký SW na řízení kolejiště? Nebo by bylo třeba napsat něco na míru?). Další možností, jak to celé udělat přes počítač, je už lehce šílený nápad: použití nějakého malého počítače s GPIO piny (tedy Raspberry Pi nebo Arduino). A navíc většina takovýchto zařízení disponuje sběrnicemi jako je SPI nebo I2C, takže pomocí nějakých expanderů se dá zajistit celkem slušný počet připojených periferií (a o použití multiplexování ani nemluvě). Ovšem již určitě vyžaduje vlastní SW...

Za každé možné řešení i odpověď děkuji.
Johny96
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 13 úno, 2014 8:55 am

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod fulda » sob 03 led, 2015 8:47 am

V digitálu se podívej na model JOP, ten se snaží fungovat podle ČD.
Co se týká tlačítek z ovládacích pultů, tak to je potřeba projít, jestli JOPka dovoluje používání zpětné vazby jako ovládacího panelu. Třeba RailCo to podporuje a tčeba kluci v Meziřičí to používají. Ale co podporuje JOPka, to opravdu nevím. Je s nima těžká dohoda.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod Johny96 » sob 03 led, 2015 12:34 pm

Fulda: modelJOP samozřejmě znám, a pokud by bylo možné navázat klasický pult, tak by to bylo parádní (což by podle prohlášení na jejich stránkách mělo jít "Na základě požadavků uživatelů umíme navázat na aplikaci i ovládací pult RZZ, elektromechaniku i zabezpečení pomocí RPB. To vše s tlačítkovým ovládáním."). A co se týče RailCo, tak přes to by to možná mělo jít taky nějak udělat, ne? Po zběžném pohledu na stránky Lokopina, tak to má nějaká makra, stavbu cest pomocí tlačítek apod. No, abych řekl pravdu, tak jsem tuto oblast nějak moc nezkoumal, ale teď při takovémto letmém pohledu by to mohla být cesta.
Jenom, jak tedy je napojen pult na digitál? Je to snad připojeno přes nějakou tu zpětnou vazbu jako je S88?

RadekH0: na tyhle stránky jsem párkrát zavítal, ale vzhledem k tomu, že tu nic není k zapojení (nebo jsem jen něco přehlédl?), tak mi to moc nápomocno nebylo. Šel jsem přímo ke zdroji, vypůjčil si knihu o AŽD 71 a přímo schémata zapojení skutečné reléovky. Samozřejmě to musím lehce osekat, přece jen spousta věcí tam je fakt zbytečná. Jestli v něco doufám, tak že mi těch mých 300 relátek bude stačit :D.
Johny96
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 13 úno, 2014 8:55 am

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod Jirka_US » sob 03 led, 2015 4:35 pm

Johny96 píše: Další možností, jak to celé udělat přes počítač, je už lehce šílený nápad: použití nějakého malého počítače s GPIO piny (tedy Raspberry Pi nebo Arduino). A navíc většina takovýchto zařízení disponuje sběrnicemi jako je SPI nebo I2C, takže pomocí nějakých expanderů se dá zajistit celkem slušný počet připojených periferií (a o použití multiplexování ani nemluvě). Ovšem již určitě vyžaduje vlastní SW...

Za každé možné řešení i odpověď děkuji.


Myslim, ze tohle reseni by mohlo splnovat vsechny pozadavky:
RPi + JMRI (software) + LocoBufferUSB + LocoNet (obousmerna sbernice) + jednotlive I/O moduly, pokud si pridas "DCC booster" tak mas i trakci na DCC bez "konvencni centraly". Pokud chces pouzit I2C tak samozrejme staci RPi + JMRI, ale asi s tim bude trochu vice prace - programovani. TC na RPi ti nepobezi.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod fulda » sob 03 led, 2015 5:47 pm

Johny96 píše:modelJOP samozřejmě znám, a pokud by bylo možné navázat klasický pult, tak by to bylo parádní (což by podle prohlášení na jejich stránkách mělo jít "Na základě požadavků uživatelů umíme navázat na aplikaci i ovládací pult RZZ, elektromechaniku i zabezpečení pomocí RPB. To vše s tlačítkovým ovládáním."). A co se týče RailCo, tak přes to by to možná mělo jít taky nějak udělat, ne? Po zběžném pohledu na stránky Lokopina, tak to má nějaká makra, stavbu cest pomocí tlačítek apod. No, abych řekl pravdu, tak jsem tuto oblast nějak moc nezkoumal, ale teď při takovémto letmém pohledu by to mohla být cesta.
Jenom, jak tedy je napojen pult na digitál? Je to snad připojeno přes nějakou tu zpětnou vazbu jako je S88?


Já bohužel neznám ty předpisy, takže těžko soudím, jestli bude lepší použít RailCo, JOP a nebo Rocrail.

Ano, tlačítkové pulty mají v Meziříčí postavené na S88. http://www.kzmtt.cz/
Je to celkem jednoduché a efektivní.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod Jirka_US » sob 03 led, 2015 7:27 pm

to Johny96:
1) U JOP a TC je treba zaplatit licencni poplatky, v pripade TC Gold ca. 10k Kc a na RPi ti nepobezi, alespon ne soucasne verze.
2) Pokud pouzijes S88 mas pouze jednosmernou sbernici a taktne ti bylo zamlceno, ze potrebujes DCC centralu, coz jsou finance navic. V pripade LocoNetu krome uspory dratovani ziskas i na spolehlivosti, coz je dano protokolem.
3) RocRail (zdarma dle licence) muze byt dobra volba, jen bude asi obtizne presvedcit vyvojare, aby ti udelali CSD/CD verzi.
4) JMRI (zdarma dle licence), bezi na RPi, podporuje temer vsechny dostupne protokoly pro rizeni modelu zeleznic (mimo jine i napr. I2C). Je pravda, ze CD/CSD GUI si musi clovek udelat sam, alespon zatim.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod Seidl » sob 03 led, 2015 8:08 pm

pokud se týká vybudování reléovky v domácích podmínkách, tak tam bych to viděl dost nereálně. Abys zachoval podmínky stavění cest a zachoval nemožnost vzniku nebezpečných situací, tak počet relátek zvedni alespoň o jeden řád. A vyhraď si na to jednu místnost navrch. Představa případných úprav kolejiště a následná úprava reléovky se rovná vybudování nové....
Pokud si pamatuji, tak v obecné rovině JOPka umožňuje připojení panelu nouzového ovládání, záleželo vždy na zadání investora, tedy ČD.
Co se týká modelové JOPky, tak v minulých letech byly realizovány na profi úrovni dva kousky. Jeden v Trenčíně na tehdejším železničním učilišti (jedno pracoviště) a druhý je na výrobním závodě AŽD v Brně (tři ovládací pracoviště) a slouží k výuce dispečerů ČD.
V modelovém světě byla pak na stejném principu realizována řada aplikací, to znamená navenek se to chová jako originální JOP a povely jdou do DCC centrály.
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod Johny96 » sob 03 led, 2015 11:54 pm

Jirka_US: na JMRI jsem už narazil, ovšem je otázka, jestli ten jejich program PanelPro se dá nějak ohnout pro to, co bych chtěl (což ovšem platí pro všechen tento SW, zřejmě modelJOP je tomu nejblíže) nebo s využitím knihovny JMRI napsat něco úplně vlastního? Jinak s tím RPi jsem to ale myslel trochu jinak, nejspíš bych vypustil nějaké propojení s DCC. A neboj, je mi jasné, že Train Controller ani modelJOP na RPi nepoběží (možná přes Wine?), pokud bych se rozhodl jít touto cestou, tak je jasné použití nějakého jiného počítače. Na RocRail se ještě kouknu.
A s tím, že S88 je pouze jednosměrné a že bude třeba centrály, jsem počítal.

Fulda: dík za tip.

Seidl: ono se to zas nezdá, podle zběžného propočítání, potřebuji cca 200 relátek, spíše víc, ale rozhodně to není celá místnost. Přeci jen chci modelovat jen funkčnost, ne rovnou celé reléové stojany s jednotlivými bloky. Ale samozřejmě rozměrově je to někde jinde, než pár DPS a kabelů k příslušenství. A s těmi úpravami, vidím to podobně...
A ohledně JOPky, však jsme se bavili o programu modelJOP.
Johny96
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 13 úno, 2014 8:55 am

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod fulda » ned 04 led, 2015 8:52 am

Jirko: Nech té demagogie. RocRail je jeden z mnoha GNU projektů. Českých spoluautorů je několik, takže i vazby na českou signalizaci jsou, ale jak říkám, neznám ty předpisy, tak nevm, jak je to přesné.
Pochopitelně je celkem jedno, jestli se dráty jmenujou S88 a nebo LocoNet. Pokud dělají co mají teda.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod sidlo » ned 04 led, 2015 9:38 am

fulda píše:Jirko: Nech té demagogie. RocRail je jeden z mnoha GNU projektů. Českých spoluautorů je několik...


Demagogie je silné slovo. Hledal jsem na netu a na žádnou silnou českou komunitu okolo RocRail to nevypadá. To, že někdo přeložil několik výrazů do češtiny (podle Houmra je kvalita překladu místy tristní), tak to neznamená, že se někdo z čech opravdu aktivně účastní vývoje.

Potom má pravdu Jirka_US, že ČSD/ČD verze může být problém.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod Zx1974 » ned 04 led, 2015 2:06 pm

Johny96 píše:....na JMRI jsem už narazil, ovšem je otázka, jestli ten jejich program PanelPro se dá nějak ohnout pro to, co bych chtěl .......

JMRI by mělo jít přiohnout pomocí skriptů - http://jmri.sourceforge.net/help/en/html/tools/scripting/index.shtml
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod Jirka_US » ned 04 led, 2015 3:58 pm

fulda píše:Pochopitelně je celkem jedno, jestli se dráty jmenujou S88 a nebo LocoNet. Pokud dělají co mají teda.

Dratum mozna ano, ale modelarove penezence mozna uz ne. U reseni s S88 musi byt centrala DCC, u LocoNetu nikoliv (v pripade prislusenstvi). To je celkem zasadni rozdil, krome technicke stranky, tak hlavne financni....
No a v pripade reseni s RPi a I2C jsou treba jen ty I2C expandery, jak jiz kolega psal. Takze z hlediska HW reseni doslova za par "kaceK".....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod sidlo » ned 04 led, 2015 4:33 pm

Jirka_US píše:U reseni s S88 musi byt centrala DCC, u LocoNetu nikoliv (v pripade prislusenstvi). To je celkem zasadni rozdil, krome technicke stranky, tak hlavne financni....


To není pravda. K počítači to lze připojit i bez centrály http://usuaris.tinet.cat/fmco/s88_en.html#GenHSI

Tím se z toho stává reseni doslova za par "kaceK".....
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod fulda » ned 04 led, 2015 5:34 pm

A jak se pak dostanou informace z počítače k výhybkám a návěstidlům???
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Řízení kolejiště á la AŽD 71

Příspěvekod sidlo » ned 04 led, 2015 5:44 pm

Beru zpět, špatně jsem to pochopil.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků