Transformátor pro vyhýbky apod.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 01 čer, 2014 9:23 am

Koukám,že jsi odpověděl za mě,já na tohle už ani nechtěl ragovat.Ono je totiž i v reálu vidět současné přestavení více vekslí najednou.Nejvíc mě baví,jak se tu neustále dokola řeší plynulé přestavení výměn.Zejména ve lll.epoše,kdy se veksle přestavovaly ručně pákami ze stavědla pomocí lanovodů,bych rád viděl to modelové přestavení. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod Barbucha » ned 01 čer, 2014 11:42 am

miroslav lengyel píše:Koukám,že jsi odpověděl za mě,já na tohle už ani nechtěl ragovat.Ono je totiž i v reálu vidět současné přestavení více vekslí najednou.Nejvíc mě baví,jak se tu neustále dokola řeší plynulé přestavení výměn.Zejména ve lll.epoše,kdy se veksle přestavovaly ručně pákami ze stavědla pomocí lanovodů,bych rád viděl to modelové přestavení. :lol:

Nojo, nejen že jim nefungují lanovody, což absolutně nechápu, ale normálně jim jezdí elektriky bez oberleitungu. O míchání epoch ani nepíšu :mrgreen: . Chtěl bych vidět to postupné přehazování výměn na svážným pahrbku v Majlontě…
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 02 čer, 2014 4:42 am

Barbucha píše:
miroslav lengyel píše:Koukám,že jsi odpověděl za mě,já na tohle už ani nechtěl ragovat.Ono je totiž i v reálu vidět současné přestavení více vekslí najednou.Nejvíc mě baví,jak se tu neustále dokola řeší plynulé přestavení výměn.Zejména ve lll.epoše,kdy se veksle přestavovaly ručně pákami ze stavědla pomocí lanovodů,bych rád viděl to modelové přestavení. :lol:

Nojo, nejen že jim nefungují lanovody, což absolutně nechápu, ale normálně jim jezdí elektriky bez oberleitungu. O míchání epoch ani nepíšu :mrgreen: . Chtěl bych vidět to postupné přehazování výměn na svážným pahrbku v Majlontě…

Tak nic není černobílé,některé veksle šly hodit na jedno škubnutí.Majlont nevím kde je,ale třeba v Chebu pod hrbem házel výhybkář veksle ručně,takže se dost naběhal. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod Jojo » pon 02 čer, 2014 3:42 pm

miroslav lengyel píše:Nejsem žádný mág přes elektriku,ale řekl bych,že při použití takového trafa ti přestavníky Fleischmann odlétnou z kolejiště.:D
Já honím přestavníky téže firmy + návěstidla a závory Viessmann něčím takovým jak je v odkazu už 5 let a no problema.
A to mám morálně zastaralé,analogové ovládání vlakových cest jedním tlačítkem,takže to přestavuje taky 5 vekslí najednou.
https://www.gme.cz/ei-transformator-do- ... 5-p610-766


Tak uvedene trafo určite nie. :!:
Bud ako BohusP alebo.
http://www.gme.cz/toroidni-transformato ... v-p610-880
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod Jojo » pon 02 čer, 2014 3:50 pm

boobika píše:Ahoj,

mám k dispozici 2 toroidní transformátory:
230/1x15 80VA
230/2x15 75VA

Chtěl bych jeden využít pro napájení vyhýbek Fleischmann a případně dalších kravinek v kolejišti po usměrnění a doladění na příslušné napětí.

Který z nich je lepší použít (když nebudeme řešit 5VA rozdíl mezi oběma)? Resp. je vhodné použít toroidní tranformátor pro výše popsané nasazení?
Lze vůbec provozovat transformátor 2x15V se zapojeným pouze jedním výstupem? Kam je lepší dát pojistku? Na primární vinutí nebo na sekundární?

Díky za info.


A vobec ,čo kupovat použi ten prví. :!:
Po usmernení a nejakom zapojení s ochranou , není o čem.
Zle som čital. :shock:
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod boobika » pon 02 čer, 2014 4:11 pm

Řeší se otázka bezpečnosti. Toroidy, které mám nemají na sobě žádný údaj o bezpečnosti. Nechci, aby mne to v případě smůly proplesklo.

Jakou ochranu myslíš? Potřebuji i AC výstup pro vyhýbky.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod Jojo » pon 02 čer, 2014 4:58 pm

boobika píše:Řeší se otázka bezpečnosti. Toroidy, které mám nemají na sobě žádný údaj o bezpečnosti. Nechci, aby mne to v případě smůly proplesklo.

Jakou ochranu myslíš? Potřebuji i AC výstup pro vyhýbky.
.

Neviem ,čo vieš o elektrike?
Potom jednoznačne ako BouhusP.
Citujem. Elektrokov Znojmo je osvědčený výrobce. Já jsem si dal zakázkově navinout toroidy zde: http://www.jkeltra.cz/ /Ten toroid je zaliaty priamo s pripojením do zasuvky a vystup je len dva fuzy? :?: ochrana primar pri zapnutí .? Maju./
Ale opat zapojenie je na tebe. Ved AC maš na sek. 1X15 V.AC. Ochrana ?
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod milan ferdián » pon 02 čer, 2014 5:15 pm

boobik

Proč mám ten pocit,že o elektro víš kulový. :!: Proč tě zajímají věci,co nemají nic společného se zapojením jednoduchého kolejiště :?:
Jestliže jsem se rozhodl k analogu,tak mi stačí bohatě trafo FZ1,maximálně pomocný Z1.Plus tlačítka pro izolované úseky a mžikové pro ovládaní výhybek a návěstidel.Punktum.
Jestliže jsem se rozhodl digitál,zakoupím základní set.Punktum.

Až si omakám tyto základní věci,potom můžu pokračovat dále.Finito.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod boobika » pon 02 čer, 2014 6:14 pm

co je elektro? to se jí?

něco málo o tom vím, jen se radši zeptám 2x, než abych udělal chybu, v elektru někdy i poslední.

každopádně mnohokrát děkuji za přínosné informace :wink:
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod milan ferdián » pon 02 čer, 2014 6:46 pm

boobika píše:co je elektro? to se jí?

něco málo o tom vím, jen se radši zeptám 2x, než abych udělal chybu, v elektru někdy i poslední.

každopádně mnohokrát děkuji za přínosné informace :wink:

Ironii se laskavě nech.Jestli máš základní vědomosti,tak nejsi začátečník.V tom případě se obrať do tématu DDC a ELEKTRO,kde ti odpoví a poradí též fundovaní lidé.Zatím se zde většinou po tvých dotazech se strhne jen mela.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod Jojo » pon 02 čer, 2014 6:48 pm

Chce to klud. :!: :!: :!: :D /Ahojko Milan./
Na tom trafe je zatavený nejaký štítok ,že .. udaje ... CE...
Ak mu veríš treba ho zapojit na siet /dam trub. poistku, to je primar 230 V ochrana nul. Istič, chranič v zasuvke ? neviem./

Sekundar tak isto dam poistku/ trub. alebo žiarovku, poživaju modulari/
Usmernovat netreba stači ochrana /poistka ,žiarovka./
Alebo toto maju. Ako BohusP.
http://www.jkeltra.cz/cms/fotografie/od ... -misce.jpg Pokial fakt neviem oslovím a dam si to zapojit niekomu kto vie a určite na strane od elektromera. :!: :!: :!: :!:
Viac už....
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 02 čer, 2014 7:07 pm

Další vlákno o ničem. :wink: Stačí si koupit tohle a je hotovo. http://www.masinky.cz/produkt/8057-Tran ... /index.htm V době jedniček a nul není problém odpovídající výrobek najít. :D Tedy když někdo na to jde někdo takhle "vědecky" a dělá z kolejiště zbytečně spotřebič o příkonu kytarového aparátu. :lol: :lol: :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod Jojo » pon 02 čer, 2014 7:34 pm

miroslav lengyel píše:Další vlákno o ničem. :wink: Stačí si koupit tohle a je hotovo. http://www.masinky.cz/produkt/8057-Tran ... /index.htm V době jedniček a nul není problém odpovídající výrobek najít. :D Tedy když někdo na to jde někdo takhle "vědecky" a dělá z kolejiště zbytečně spotřebič o příkonu kytarového aparátu. :lol: :lol: :lol:


Tak si dovolim nesuhlasit. :!: :!: :!: :!: :!:
Čo ked niekto to chce aj pochopit. :?: :?: :?:
Ty tomu rozumieš? :?: /Asi ta baví hudba ./
Stačí kliknunt na tohle,že. Alebo nejaky vyhladavač. :?: :lol:
Ako som pisal ja som za digi, ale nie som digi. Ty potom vieš ,že tam, alebo inam. 2 Možnosti nie. :D
Sak napíšem hned . Ide to a neni o čem.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 02 čer, 2014 7:57 pm

No a já si zase myslím,že není třeba z jednoho štěku dělat operu o 3 dějstvích. :D
Čiže napájení 10 vekslí + pár ledek osvětlení minikolejiště řeštit trafem,které by spolehlivě utáhlo plazmu o úhlopříčce 150 cm. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod Barbucha » pon 02 čer, 2014 8:02 pm

Když chce pochopit může. Experimenty s elektřinou jsou zábavné. Mám už asi 7 zdrojů z různých zařízení, co odešla poněkud dříve než zdroj samotný a troufám si tvrdit, že na vláčkové příslušenství budou ekonomičtější a méně nebezpečné. Myslím, že i 12V trafo od tiskárny přehodí přestavník od Fleischmanna. Schválně si to o víkendu vyzkouším…
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků