Transformátor pro vyhýbky apod.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod boobika » čtv 29 kvě, 2014 5:29 pm

Ahoj,

mám k dispozici 2 toroidní transformátory:
230/1x15 80VA
230/2x15 75VA

Chtěl bych jeden využít pro napájení vyhýbek Fleischmann a případně dalších kravinek v kolejišti po usměrnění a doladění na příslušné napětí.

Který z nich je lepší použít (když nebudeme řešit 5VA rozdíl mezi oběma)? Resp. je vhodné použít toroidní tranformátor pro výše popsané nasazení?
Lze vůbec provozovat transformátor 2x15V se zapojeným pouze jedním výstupem? Kam je lepší dát pojistku? Na primární vinutí nebo na sekundární?

Díky za info.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod BohousP » čtv 29 kvě, 2014 6:48 pm

boobika píše:Ahoj,

mám k dispozici 2 toroidní transformátory:
230/1x15 80VA
230/2x15 75VA

Chtěl bych jeden využít pro napájení vyhýbek Fleischmann a případně dalších kravinek v kolejišti po usměrnění a doladění na příslušné napětí.

Který z nich je lepší použít (když nebudeme řešit 5VA rozdíl mezi oběma)? Resp. je vhodné použít toroidní tranformátor pro výše popsané nasazení?
Lze vůbec provozovat transformátor 2x15V se zapojeným pouze jedním výstupem? Kam je lepší dát pojistku? Na primární vinutí nebo na sekundární?

Díky za info.


Použití toroidu je v pořádku. Provozovat trafo s jedním využitým vinutím (ze dvou) také není problém. Jen si musíš uvědomit jednu věc. 80VA/15V dává maximální proud 5,3A, což je dost. U druhého trafa se 75VA/15V ale dělí do dvou vinutí, tedy 75VA/15V/2 = 2,5A. Bude tam zcela určitě tenší drát, takže to nemůžeš zatížit 5A.
Pojistky MUSÍŠ dát do primáru i do sekundáru. Do sekundáru v prvním případě 5A/T, ve druhém 2,5A/T. Pokud ale nemáš dostatek zkušeností s elektrikou, požádej o pomoc někoho, kdo to umí pořádně. (Měl by mít příslušné zkoušky.) Tady jde o život, pokud bys něco udělal špatně.

Podle mne je lepší raději použít ten dvojitý transformátor a v případě potřeby mít dvě samostatné větve. Těch 5A z jednoho vinutí je už moc a musel bys podle toho dimenzovat vodiče, aby v případě zkratu tento proud vydržely.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod milan ferdián » čtv 29 kvě, 2014 6:55 pm

Doufám,že se zde opět vyvine plodná diskuse :lol: se stálými účastníky.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod boobika » čtv 29 kvě, 2014 7:08 pm

Máte někdo změřený nebo vyčtený, jaký proud potřebuje 1 vyhýbka (22261, 63) od Fleischmanna pro Nko?
Někde jsem se dočetl, že cca 2A, ale vzhledem k velmi tenkým drátkům nevím. Chci si udělat stavění cesty pomocí tlačítek a diod, ale nevím, jestli těch 2,5 bude stačit např. pro 2-3 vyhýbky přepínané zároveň.

Jinak technický dotaz na toroidní transformátor - naprázdno má 15V max. nebo může mít i víc?

Jednoduché zdroje jsem postavil podle plánků, takže zapojit to zvládnu. Jen jsem nevěděl jak je to s toroidníma transformátorama.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod rawen » čtv 29 kvě, 2014 7:10 pm

Usměrnění a filtrace k toroidu (s obrázkem) viz např. zde: http://www.cncshop.cz/napajeci-zdroje_c
Má to obecně tu nepříjemnou vlastnost, že po zapnutí vyhazuje pojistky díky zkratovému proudu přes kondenzátory. Řeší se "startérem", minimálně vhodným termistorem v sérii na primáru.
Opravdu to není hraní pro laiky.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod BohousP » čtv 29 kvě, 2014 7:17 pm

Uvedené výhybky neznám, ale 2A se mi zdá moc. On to může být jen krátký počáteční impulz. Ty tři výhybky by to snést mělo.
K napětí naprázdno - pokud je těch 15V štítkový údaj, měl by platit při povolené zátěži. Naprázdno to bude o několik voltů víc.

O pojistkách a vůbec o napájení si můžeš přečíst tady: http://www.masinky.info/2012/01/chranim-chranis-chranime-aneb-na-co-casto-zapominame/, http://www.masinky.info/2011/11/temelin/
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod boobika » čtv 29 kvě, 2014 7:19 pm

Pro vyhýbky potřebuji střídavý proud. Z toho plyne můj dotaz, zda mi bude stačit jedno vinutí pro vyhýbky a druhé usměrnit pro ostatní kokotinky.
15V je na štítku, otázkou je tedy (v případě, že naprázdno může být napětí vyšší), jestli tím neublížím vyhýbkám.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod BohousP » čtv 29 kvě, 2014 7:24 pm

boobika píše:Pro vyhýbky potřebuji střídavý proud. Z toho plyne můj dotaz, zda mi bude stačit jedno vinutí pro vyhýbky a druhé usměrnit pro ostatní kokotinky.
15V je na štítku, otázkou je tedy (v případě, že naprázdno může být napětí vyšší), jestli tím neublížím vyhýbkám.


Ne, neublížíš. Napětí naprázdno je vždycky vyšší a hned po zatížení klesá. Ve výhybkách není žádná citlivá elektronika. A pokud jde o využití vinutí, je to ok.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod fulda » pát 30 kvě, 2014 7:17 am

boobika píše:Máte někdo změřený nebo vyčtený, jaký proud potřebuje 1 vyhýbka (22261, 63) od Fleischmanna pro Nko?
Někde jsem se dočetl, že cca 2A, ale vzhledem k velmi tenkým drátkům nevím.

V ustáleném stavu mají odpor kolem 70-120ohm, nevím jak přesně tyhle, ale můžeš si je změřit.
Takže s použitím ohmova zákona: I = U/R = 15 / 100 = 150mA
V neustáleném stavu je to jedno, protože jak známo - napřed napětí potom proud, takže proud se nedostavuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod boobika » pát 30 kvě, 2014 10:28 am

Měřil jsem odpor mezi společným drátem a vždy druhým, co má přepnout vyhýbku a naměřil jsem pokaždé u všech vyhýbek 12,5 ohmu (na zbývajícím volném drátu proti společnému je odpor v řádech megaohmu). To mi vychází 1,2A, což se mi zdá strašně moc vzhledem k extrémně tenkým drátkům uvnitř. Tavná pojistka na 1A má drát min. 3x širší

Dělám něco špatně nebo je to tak?
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod fulda » pát 30 kvě, 2014 10:44 am

Neděláš, už jsem si to taky dohledal. Teda já našel 17 ohm, ale to je jen o přesnosti měření.
Tím pádem se podívej na možnost snížení napětí:
při 12V bude proud 12/12,5 = 0,96 A

Tavná pojistka není dobrej příklad, protože je z jiného materiálu a ještě je někdy různě kroucená a dutá, aby se dala lépe kalibrovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod boobika » pát 30 kvě, 2014 10:51 am

Pravda, pojistka není nejlepší příklad, ale drátky uvnitř vyhybky jsou opravdu skoro neviditelné.

Když snížím napětí na 12V, bude mi vyhybka fungovat?
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod Beda » pát 30 kvě, 2014 11:39 am

Když nebude mechanicky nic vadit, bude.
Ty dratky neres, je to dimenzovane jen na kratky impuls, nez se prestavi,
a vypne koncove vypinani. Fleischmann ma zdaleka - hovoříme o N ku ( koleje s podložím ) nejmensi prikon,
Trix ma proud jeste vetsi....
N, DCC, NANOX V 3.6, DIGI CZ: Gen LI 101, FBO, Vratná smyčka CZ-030,
ROCRAIL na RaspberryPi...
Beda
 
Příspěvky: 144
Registrován: úte 22 lis, 2011 5:12 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod Jojo » pát 30 kvě, 2014 5:59 pm

milan ferdián píše:Doufám,že se zde opět vyvine plodná diskuse :lol: se stálými účastníky.


Aj ja čakám. :D
Toroid može mat na výstupe na prazdno aj 800 A. :D /Oprava napatie na prazdno a prud na kratko/
Okamžitý odber na prestavenie max. cca 1.5A/1ks. v dobe 0.005s.
Naposledy upravil Jojo dne pon 02 čer, 2014 9:22 am, celkově upraveno 1
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Transformátor pro vyhýbky apod.

Příspěvekod boobika » pát 30 kvě, 2014 7:05 pm

naprázdno (bez zátěže) přece žádný proud neteče. krom možná nějakých pochodů uvnitř transformátoru.

co jsem ale zjistil - problém je v bezpečnosti transformátoru. ty, které mám, nemají žádné detailnější označení.
takže nezjistím, jestli mají dvojitou izolaci apod. nerad bych, aby to bolelo.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků