Přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Přestavník

Příspěvekod fulda » pon 10 bře, 2014 6:07 pm

Myšpulín píše:
fulda píše:Já ho někdy udělal, byl určenej pro posuvnu, ale tu nikdo nikdy neudělal :)
Mám z něj jen tohle VIDEO.
A co softík, zachoval se?

Jo, to zase jo, podklady mám, jen že jsem to nikdy neosadil na desku a nedal do žádného provozu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod Ferda » pon 10 bře, 2014 8:11 pm

fulda píše:... byl určenej pro posuvnu, ale tu nikdo nikdy neudělal :)

Sice jsem netušil, že jsem nikdo nikdy, ale i na tu potvoru jednou dojde. :oops:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Přestavník

Příspěvekod fulda » pon 10 bře, 2014 8:59 pm

Ferda píše:
fulda píše:... byl určenej pro posuvnu, ale tu nikdo nikdy neudělal :)
Sice jsem netušil, že jsem nikdo nikdy, ale i na tu potvoru jednou dojde. :oops:

já vm, příště babičko :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod Jojo » pon 10 bře, 2014 9:34 pm

fulda píše:Záleží jaká jsou to serva a jak máš udělanou napájecí soustavu.
Jak už jsem napsal 100x - serva jsou jenom pro modeláře kteří věd co dělají. Kdo chce nakupovat a skládat, kupuje si lego.


Pojdem na lego.
Ale stale si nedpovedal. :D :?:
Takze servo xxxxx s tym modulom xxxx bude fungovat bez problemov?
A nakonec servo bolo urcene a pouzivali len letecky modelari.
Pises ,ze s tvojim dekoderom a blbim zakaznikom , bude fungovat kazde servo, pretoze je to pro modelare kteri ved co delaji.? :?:

Tak potom klobuk dolu pred vsetkymi vyrobcami a technikmi a a..........
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Přestavník

Příspěvekod fulda » úte 11 bře, 2014 8:39 am

Jojo píše:Ale stale si nedpovedal. :D :?:
Takze servo xxxxx s tym modulom xxxx bude fungovat bez problemov?

Právě naopak. nebude to nic jednoduchého - rozebrat servo, vyndat elektroniku, dát jinou elektroniku, složit servo.
Pak to bude schopné normálního provozu, bez vyhazování pojistek a bez rozpojování za jízdy.
Jojo píše:A nakonec servo bolo urcene a pouzivali len letecky modelari.
a lodními a autíčkovími. Vlastně krom vláčkařů a kitařů snad pro všechny.
[/quote]Pises ,ze s tvojim dekoderom a blbim zakaznikom , bude fungovat kazde servo, pretoze je to pro modelare kteri ved co delaji.? :?:[/quote]
Píšu, že pro takové zákazníky jsou určené spíš koncernové produkty. Malosérie je pro fajnšmekry.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod Ferda » úte 11 bře, 2014 10:44 am

Tady je taky jeden speciál, jen nevím, zda je DCC, nebo analog :roll:
Obrázek


Více zde:
http://davasek.rajce.idnes.cz/Moduly_ro ... vrt143.jpg

Ps.: Z nějakého důvodu mi to již nějakou dobu snímky ořezává (chybí pravá strana snímku).
Původně to přidalo vodorovný posuvník, pak to chvíli snímky zmenšovalo (to byla asi nelepší možnost) a teď to už jen ořezává.
Jde to nějak nastavit, nebo je to dáno natvrdo softwarem? Víte někdo?
Kolik z toho je vidět na menších monitorech? Já mám 32" a rozlišení 1920/1200, tak toho vidím ještě dost, ale co vy ostatní?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Přestavník

Příspěvekod Myšpulín » úte 11 bře, 2014 4:54 pm

fulda píše:Jo, to zase jo, podklady mám, jen že jsem to nikdy neosadil na desku a nedal do žádného provozu.

Toto bude asi na delší výzkum, takže někdy v budoucnu. Já doufám, že sem dá Jardax odkaz na hotový dekodér, když tak vychvaluje krokové motory při digitálním řízení, viz.
Jardax píše:... To ze je to krokovy motor je pri digitalnim rizeni spis vyhoda.

Jeste nejake zarucene pravdy?

Doufám, že to není jen planý výkřik do tmy a opět zaručená pravda.! :mrgreen:

Další možností je moje klasika nahradit krokový motor analogem, ale to už bude trošku složitější na umístění koncových mikrospínačů a možného překmitu přes konce. Proto by se mi víc líbil ten krokáč.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Přestavník

Příspěvekod fulda » úte 11 bře, 2014 6:10 pm

Myšpulín píše:
Jardax píše:... To ze je to krokovy motor je pri digitalnim rizeni spis vyhoda.
Jeste nejake zarucene pravdy?

Doufám, že to není jen planý výkřik do tmy a opět zaručená pravda.! :mrgreen:

Další možností je moje klasika nahradit krokový motor analogem, ale to už bude trošku složitější na umístění koncových mikrospínačů a možného překmitu přes konce. Proto by se mi víc líbil ten krokáč.


a-ha, tak to mne nechává naprosto klidným. Celkem hodně lid si nevšimlo drobného rozdílu mezi krokovým motorem a snmačem polohy pro krokové motory.
To je takové drobné levné rozšířen: PŘÍKLAD
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod Myšpulín » úte 11 bře, 2014 6:51 pm

Myslím, že mi zatím nerozumíš, neb jsem nepopisoval, co vlastně potřebuji. A je mi jasné, že i krokový motor musí mít nějakou nultou polohu, od které se odvíjí jeho pohyb.
Až budu vyvíjet vlastní řešení, tak se když tak ozvu.

Zatím jsem jen reagoval na poznámku Jardax-e, že je v DCC krokový motor lepší. Soudím, že má nějaký dekodér pro jeho řízení a rád bych se s ním seznámil. Řešení pro analog je známé a jednoduché (klasický dekodér + 4 tranzistory + 4 odpory + 2 spínače polohy). Neznám "to" jednodušší řešení pro krokové motory a rád bych se s ním seznámil, neb soudím, že to, co tu mám bude konstrukčně jednodušší než to, co bych musel pro analog konstrukčně sestavit. Můj přestavník asi nepujde bez úprav použít, protože mu překmitávají koncové polohy asi o 1 mm na každé straně, což by bylo pro zamýšlenou konstrukci moc. Asi pomůže snížit napájecí napětí, otázkou je jak se to projeví. Jedině změna převodu, ale to jsou již ty úpravy. A hlavně, musím nejdřív sestavit funkční zařízení, které tím chci pohánět. :lol: :lol: :lol:

Ale asi to byl zas jen výkřik a zaručená pravda, jako většina toho tady na fóru. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Přestavník

Příspěvekod fulda » úte 11 bře, 2014 7:23 pm

Myšpulín píše:Ale asi to byl zas jen výkřik a zaručená pravda, jako většina toho tady na fóru. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

jo jo, krokové motory jsou jedna z oblbených zaručených "pravd" tohoto fóra, už jsem jich tu pár potkal.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » pát 14 bře, 2014 1:43 pm

fulda píše:motory jsou jedna z oblbených zaručených "pravd" tohoto fóra, už jsem jich tu pár potkal.

taky si myslim, ze to neni nic pro ty, kteri si chteji hrat a ne se ucit.
Krokovy motor ma jednu zakladni nevyhodu a to je opakovatelnost. Sehnat totiz naprosto stejne krokace je spis vynimka nez pravidlo a mechanicke provedeni je uz uplna saskarna, kdy kazdy sehnany kus je jinak udelany. Takze pracovat s krokaci je vzdycky hazard a clovek nevi, jak to dopadne. Pokud by se dalo sehnat opakovane jeden typ se stejnymi montaznimi otvory a ve stejne velïkosti a typu, tak by se dalo o tom uvazovat. Ale pokud ne, tak je to cesta do pekel.
---
Mam navrhnute ovladace na krokace, ci uz protifazi, 4+1, 8+1 nebo 4+2 a neni problem to pustit ven. Ale pochybujem, ze to nekoho chyti, protoze 99% lidi nedokaze rozeznat, jaky krokac kdesi sehnal, jak ho zapojit a jake zvolit napajeni + predradne odpory. Kdo to umi, ten si to navrhne sam a kdo ne, tak tomu doporucuji, se na to vykaslat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod vvitty » pát 14 bře, 2014 1:46 pm

Opakovatelnost neni problem pokud zdrojem muze byt treba i obchod a ne nutne kontejner na elektrosrot... :wink:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Přestavník

Příspěvekod Seidl » pát 14 bře, 2014 2:00 pm

sehnat pytel krokáčů za přijatelnou cenu, není žádný problém. Stejné, nové, podle požadavku... jde to. Ale jeho použitím si stejně nepomůžeš. Nemá žádnou nulovou polohu, od které by ses mohl odrazit, žádnou sílu, musíš to zpřevodovat a někde stejně snímat polohu jako zpětnou vazbu a podle toho řídit. Když to nezpřevoduješ, tak při zatížení ti vypadne z chodu a můžeš ho krmit čím chceš, nehne se. Pokud bude náhon přímo z osy, uvidíš jak krokuje. Na první pohled normálních cca 400 kroků na 360st. je hodně, ale na plynulý chod je to zatraceně málo. Tyhle úvahy už tu kdysi byly, ale rychle to zkončilo v propadlišti dějin.
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » pát 14 bře, 2014 3:21 pm

jinak napisane, kdo to umi, si poradi a kdo ne, tak nech to nezkousi.
---
Pomahal jsem a ozivoval jsem par CNC stroju a sam mam jeden mizerny doma. Takze si myslim, ze mam okolo krokacu neco naskakane. Ono krokace maji sily dost, jen je treba vedet to zapojit a hlavne odhadnout, jak silny tam ma byt.
Je zarazejici, ze krokace z nejake tiskarny chteji pouzit na CNC masinu, ktera taha 5kg desku. To se asi nepodari ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod Jojo » pon 17 bře, 2014 4:42 pm

fulda píše:
Jojo píše:Ale stale si nedpovedal. :D :?:
Takze servo xxxxx s tym modulom xxxx bude fungovat bez problemov?

Právě naopak. nebude to nic jednoduchého - rozebrat servo, vyndat elektroniku, dát jinou elektroniku, složit servo.
Pak to bude schopné normálního provozu, bez vyhazování pojistek a bez rozpojování za jízdy.
Jojo píše:A nakonec servo bolo urcene a pouzivali len letecky modelari.
a lodními a autíčkovími. Vlastně krom vláčkařů a kitařů snad pro všechny.
Pises ,ze s tvojim dekoderom a blbim zakaznikom , bude fungovat kazde servo, pretoze je to pro modelare kteri ved co delaji.? :?:[/quote]
Píšu, že pro takové zákazníky jsou určené spíš koncernové produkty. Malosérie je pro fajnšmekry.[/quote]

Ahojko.
Takze ja si kupim servo ,cele ho vykucham dam tam neviem co /dat jinou elektroniku :!: :?: :?: ,aku od koho? ,hned mam po zaruke! :!: :!: / a potom to bude fungovat s dekoderom s maloserie?
Vazne tomu moc nechapem?
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků