Přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » ned 23 úno, 2020 6:58 pm

Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod navratil02 » ned 23 úno, 2020 8:36 pm

řešíme tu špatné vlastnosti serv, vymýšlíme nová a nová zapojení a přitom už to myslím bylo vyřešeno. A několikrát. Stačí se podívat do minulosti. Z mé osobní praxe se mi osvědčilo řešení na http://www.alchladice.cz/servopohony.html
Je to jedno z možných řešení, ale myslím že zcela vyhovuje. Nikoho nenutím, pokud to ale někdo vymýšlí protože nemá co dělat nebo ho těší něco vymýšlet, je to paráda. Ale řešit problém protože se nepodívám do minulosti, je trochu nešikovné.
A dělat řešení do krabičky od serva znamená dost práce a za pár týdnů se to může konstrukčně změnit. Výrobce změní krabičku a začínáme znovu.
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » pon 24 úno, 2020 8:48 am

navratil02 píše: A dělat řešení do krabičky od serva znamená dost práce a za pár týdnů se to může konstrukčně změnit. Výrobce změní krabičku a začínáme znovu.

Ono se to tak casto nemeni ;-). Je spousta vyrobcu serv a jen si staci vybrat vhodne.
On je to uplne novy pristup, ktery absolutne vylucuje nepriznve vlastnosti serva pri meziprevodu na impuls 1 - 2 mS.
Kdo chce, pouzije, kdo nechce, hleda problemy.
Ale je fakt, ze to opravdu neni vhodne pro zacatecniky !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod Seidl » pon 24 úno, 2020 10:03 pm

jak sleduji debatu, tak jsem se chtěl ze zvědavosti podrobněji seznámit s konstrukcí, kterou popisuje Zdeno.
Používat k zabalení méně používaný rar není zrovna optimální, ale budiž...
Když se mi to podařilo rozbalit, tak následovalo dost veliké zklamání. Koncovky všech souborů (až na jeden) jsou určeny pro zcela konkrétní sw a tedy nikoli pro širokou veřejnost. Když už s něčím chci seznámit ostatní, tak to má být v pdf nebo jpg.
Takže jsem bohužel, nezjistil nic. Jediný zdroj informací je schema, které pokud je podle autora úplné, tak tam podle mého některé věci chybí a řekl bych že tam jsou i chyby. Nechci to s určitostí tvrdit, možná schema které je zapakované s ostatními soubory vypadá jinak. Doufám...
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » úte 25 úno, 2020 6:57 am

Seidl píše:jak sleduji debatu, tak jsem se chtěl ze zvědavosti podrobněji seznámit s konstrukcí, kterou popisuje Zdeno.
Používat k zabalení méně používaný rar není zrovna optimální, ale budiž...
Když se mi to podařilo rozbalit, tak následovalo dost veliké zklamání. Koncovky všech souborů (až na jeden) jsou určeny pro zcela konkrétní sw a tedy nikoli pro širokou veřejnost. Když už s něčím chci seznámit ostatní, tak to má být v pdf nebo jpg.
Takže jsem bohužel, nezjistil nic. Jediný zdroj informací je schema, které pokud je podle autora úplné, tak tam podle mého některé věci chybí a řekl bych že tam jsou i chyby. Nechci to s určitostí tvrdit, možná schema které je zapakované s ostatními soubory vypadá jinak. Doufám...

Chyby tam nejsou, funguje vic nez 50 prestavniku.
Program pro plosne spoje Eagle je mezinarodni standard, ve svete bastliru jeden z nejpouzivanejsich.
Neni clovek ten, aby se zavdecil lidem vsem. Ale s tim proste nic nenadelam. :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod belgarat » úte 25 úno, 2020 7:22 am

Eagle je sice velm pouzivany a dokonce za urcitych podminek i (mozna stale jeste) zdarma, ale rozhodne to neni zadny standard :). AFAIK Neexistuje verejna specifikace formatu udrzovana s ohledem na zpetnou kompatibilitu, nebo nedej Boze opecovana nejakou skupinou mimo Autodesk. Reverze engineering je samozrejme jina vec.

Je to takovy LocoNet elektrotechniku ;) Umi vsechno, ale co vsechno umi vi jen Digitrax ..eeeee - Autodesk.

Ja jsem se taky podival na odkazovany projekt. Mne zase vadi, ze software "open projektu" je blackbox, a autor typicky namisto odpovedi na dotaz hrube urazi tazatele ... to je taky dost nepouzitelne. Ale je to u Zdena posun k lepsimu, tohle mozna pujde i postavit samostatne, neni to jen puste PR. "Chyby tam nejsou, mne to funguje" je naopak typicky vidlacky argument.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna


Re: Přestavník

Příspěvekod BohousP » úte 25 úno, 2020 4:31 pm

Jako malí kluci na pískovišti :lol: .
Nehodnotím ani přestavník, ani Eagle. Jen formu podání.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » úte 25 úno, 2020 5:24 pm

BohousP píše:Nehodnotím ani přestavník, ani Eagle. Jen formu podání.

poprosim, ukaz, jak to melo byt podane ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod Seidl » úte 25 úno, 2020 10:43 pm

jak to má vypadat ?
velmi jednoduše: výpis programu v txt (nejenom hex, ale komentovaný zdroják) jedině pak můžeš prohlásit, že to je open source
a ostatní dokunenty v pdf
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » stř 26 úno, 2020 6:50 am

Seidl píše:jak to má vypadat ?
velmi jednoduše: výpis programu v txt (nejenom hex, ale komentovaný zdroják) jedině pak můžeš prohlásit, že to je open source
a ostatní dokunenty v pdf

https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2014040002 , tady je vypis, ktery si ale musite upravit k obrazu svemu. A to neni az tak jednoduche.
a PDF davat nebudem, kdo to chce, cestu najde a kdo nechce, tak hleda duvody !
Ono to je totiz tak, ze pokud dam PDF, tak mi zas budu nadavat, ze to neni v EAGLE, protoze PDF se neda upravovat !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod BohousP » stř 26 úno, 2020 9:40 am

Zdeno, Eagle používám už dlouhá léta a také ho mám rád. Bohužel, se zpětnou kompatibilitou je to slabší. Ale pro veřejnou prezentaci je lepší pdf, protože ho otevře téměř každý prohlížeč. Navíc, Eagle do něj umí exportovat na jeden klik. Já většinou publikuji oba soubory. Ale dělej jak chceš, je to tvoje volba.
Listing programu v textu článku je také zajímavý způsob.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Přestavník

Příspěvekod belgarat » stř 26 úno, 2020 10:12 am

Vim, ze mne ma v ignorovanych, ale za mne velka poklona, protoze snad podruhe vidim od Zdena neco, co je urceno pro "obohaceni" modelarskych hracicku a ne jen na prodej.

Zajimalo by mne proc to "inovativni" rozlozeni CV co je v popisu projektu; je v AtTiny25 (?) nutny setrit SRAM tak moc, ze se tam 'normalni' CV nevlezou, nebo to proste "jen tak vyslo" a neni duvod to dodelavat jinak ? Tohle nikdo normalni nenastavi, a i to JMRI, jakkoliv flexibilni muze byt definice dekoderu, si na nastaveni adresy vylame zuby. Ten opevovany bascom by se dal naucit aspon tak, aby se to upravilo ... pokud se nevalci s fyzickym omezenim, ovsem.

Drobny detail: cetl jsem clanek nepozorne, takze mne celkem prekvapil zapis "/a" pro "negaci a" a musel jsem chvili badat (a pak najit v textu) co to je ... videl jsem uz leccos, ~a (C/C++), !a (logicky), ba i ^a ale s lomitkem jeste ne :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » stř 26 úno, 2020 10:30 am

BohousP píše:Zdeno, Eagle používám už dlouhá léta a také ho mám rád. Bohužel, se zpětnou kompatibilitou je to slabší. Ale pro veřejnou prezentaci je lepší pdf, protože ho otevře téměř každý prohlížeč. Navíc, Eagle do něj umí exportovat na jeden klik. Já většinou publikuji oba soubory. Ale dělej jak chceš, je to tvoje volba.
Listing programu v textu článku je také zajímavý způsob.

pouzivam EAGLE 4.16, ktery pokladam za nejlepsi verzi. Problem byl nove soucastky, ale uz jsem se to davno naucil.
Tam neni problem to nahrat do vyssich verzi. Takze nekompatibilita nehrozi.
Navic se nemusi instalovat, teda je prenositelny na jine pocitace an block.
Jinak funguje internet, teda neni problem se ozvat. Ale v naproste vetsine potrebovali pomoc s ozivenim, ne s programem nebo plosakem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod BohousP » stř 26 úno, 2020 11:11 am

Psal jsem o zpětné kompatibilitě. Eagle používám ještě z dob DOSu. Dnes v. 7.6 (nejnovější je 9.5.1).
Sorry za off- topic.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků