Přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Přestavník

Příspěvekod fulda » sob 22 úno, 2014 8:37 am

Bohouš mne upozornil na pořádnej přestavník vhodnej pro analog: TADY
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod Ferda » sob 22 úno, 2014 9:00 am

Pěkné.
Jen mě vždy fascinuje, jak "inteligenti" dokáží zaplnit 41 stránek něčím, co se i s obrázky pohodlně vejde na dvě. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ten dodaný balast je tam asi proto aby normálního člověka odradili od záměru to dočíst.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Přestavník

Příspěvekod BohousP » sob 22 úno, 2014 11:40 am

Ferda píše:Pěkné.
Jen mě vždy fascinuje, jak "inteligenti" dokáží zaplnit 41 stránek něčím, co se i s obrázky pohodlně vejde na dvě. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ten dodaný balast je tam asi proto aby normálního člověka odradili od záměru to dočíst.


To víš, diplomovka má předepsaný rozsah. Nechci se nijak dotýkat úrovně navrhovaného řešení, ale samotná volba (a zejména schválení školou) tohoto tématu jako témy závěrečné práce na vysoké škole mne dost pobavila. Ale na druhou stranu, alespoň to má praktický výstup, což se o mnoha závěrečných pracích říct nedá.

K obsahu: Celkem se mi v práci líbí použití optotriaku na indikaci polohy jazyků. To je dobrý nápad. :D
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Přestavník

Příspěvekod trainzak » ned 23 úno, 2014 8:17 am

Zdravím,
našel sem návod na jednoduchý motorický přestavník ze staré CD nebo DVD ROM mechaniky. Mechaniky se dají běžně za rozumnou cenu sehnat na Aukru. Tady je odkaz
http://www.youtube.com/watch?v=p3bL5gfCob4
http://lamaquetadeesteban.es/construccion/tecnica-6/nuevo_motor_desvios.html
H0, ČD před najbrtizací
http://elektro-mz.webnode.cz/
trainzak
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 05 led, 2014 10:36 am

Re: Přestavník

Příspěvekod Myšpulín » ned 23 úno, 2014 12:47 pm

Špatné řešení to není, chce to ale ještě trochu zpřevodovat. Například takhle: http://vlakymyspulin.rajce.idnes.cz/Prestavnik/. Pak se ale využívá vysouvání šuplíčku, ne přítlak CD, ale to není zase až tak podstatné. Popis zde: http://mujweb.cz/pcerovsky/motpres.htm. Faktem je, že ke zpřevodování je potřeba ještě jedno kolečko, a to může být problém.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Přestavník

Příspěvekod trainzak » ned 23 úno, 2014 1:45 pm

To se mi moc líbí :D Teď už jen sehnat dostatek CD ROM mechanik :wink:
H0, ČD před najbrtizací
http://elektro-mz.webnode.cz/
trainzak
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 05 led, 2014 10:36 am

Re: Přestavník

Příspěvekod Jardax » pon 24 úno, 2014 7:32 am

... a ja jsem si vzdycky myslel, ze nejlepsi mechanismus na tyhle hratky je vystavovaci motor se snekem z floppy mechaniky ;)
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Přestavník

Příspěvekod Ivos » pon 24 úno, 2014 1:05 pm

Ahoj,
když se tu rozvinulo téma s přestavníky z CD mechanik, tak bych chtěl přispět taky trošku do tématu. Celé přestavníky jsem si konstruoval sám s ohledem na co nejmenší náklady, použité motory jsou z vyřazených CD mechanik. Použil jsem obecně známý princip motorických přestavníků. Asi nejvíc napoví fotogalerie :

http://www.mojemasiny.estranky.cz/fotoa ... restavnik/

Přestavníky mám na kolejišti už více než 2 roky a zatím fungují bez problémů.

Ivoš.
Modely TT a 1
Uživatelský avatar
Ivos
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 28 bře, 2009 6:21 am
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Přestavník

Příspěvekod Myšpulín » pon 24 úno, 2014 6:29 pm

Jardax píše:... a ja jsem si vzdycky myslel, ze nejlepsi mechanismus na tyhle hratky je vystavovaci motor se snekem z floppy mechaniky ;)

Špatné by to nebylo, ale:
- nyní již moc k sehnání nejsou
- motorek je krokový, ne analogový, tudíž potřebuješ složitější elektroniku

Ivos píše:... Použil jsem obecně známý princip motorických přestavníků.

Taky jsem nad něčím podobným přemýšlel, pak jsem to vzdal, protože jsem nemohl najít jezdce, kterých jsem měl mraky a které jsem někde založil. Ale prostrčit ho základnou k aretaci proti přetáčení mne nenapadlo. :D Dobrá práce.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Přestavník

Příspěvekod pepiknemecek » pon 24 úno, 2014 9:42 pm

Zdravím

Já jsem po dlouhém bádání, testování továrních přestavníků, brouzdání na internetu a výroby vlastních z "čehokoliv" dospěl z mého pohledu k ideálnímu řešení a to k přestavníku, jehož základem je "vykuchané" letecké servo. Jednoduché, spolehlivé, v ostrém provozu mám cca 30 kusů a zatím bez jediné poruchy.
Více na http://www.navestidla.cz/news/motoricky-prestavnik/
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » úte 25 úno, 2014 8:16 am

pepiknemecek píše:ZdravímJá jsem po dlouhém bádání, testování továrních přestavníků, brouzdání na internetu a výroby vlastních z "čehokoliv" dospěl z mého pohledu k ideálnímu řešení a to k přestavníku, jehož základem je "vykuchané" letecké servo. Jednoduché, spolehlivé, v ostrém provozu mám cca 30 kusů a zatím bez jediné poruchy.
Více na http://www.navestidla.cz/news/motoricky-prestavnik/

dobry napad ale je to jen analog, teda dratovani. Nic proti, vsak tak to ma tak 90% vsech kolejist.
Sam nad necim podobnym spekulujem uz delsi dobu, ale na trosku vyssi urovni. Teda vyuziti potenciometru na rizeni polohy a samozrejme digitalni rizeni pres DCC nebo Loconet. Uz jsem celkem daleko, ted vymyslim jak to programovat a jak zabezpecit aspon nejakou zpetnou vazbu. Taky mechanicke provedeni je dost klicove a ocenuji, zes to nepodcenil a vyresil to v jednom baliku.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod mpinta » úte 25 úno, 2014 8:46 am

zdeno píše:
pepiknemecek píše:ZdravímJá jsem po dlouhém bádání, testování továrních přestavníků, brouzdání na internetu a výroby vlastních z "čehokoliv" dospěl z mého pohledu k ideálnímu řešení a to k přestavníku, jehož základem je "vykuchané" letecké servo. Jednoduché, spolehlivé, v ostrém provozu mám cca 30 kusů a zatím bez jediné poruchy.
Více na http://www.navestidla.cz/news/motoricky-prestavnik/

dobry napad ale je to jen analog, teda dratovani. Nic proti, vsak tak to ma tak 90% vsech kolejist.
Sam nad necim podobnym spekulujem uz delsi dobu, ale na trosku vyssi urovni. Teda vyuziti potenciometru na rizeni polohy a samozrejme digitalni rizeni pres DCC nebo Loconet. Uz jsem celkem daleko, ted vymyslim jak to programovat a jak zabezpecit aspon nejakou zpetnou vazbu. Taky mechanicke provedeni je dost klicove a ocenuji, zes to nepodcenil a vyresil to v jednom baliku.

Ale to se moc pleteš, Zdeno. Stačí připojit třeba na Lenz LS150 (přes dvě diody) a je to ovládané v digitálu. Má to jen tu chybu, že, pokud vím, jediný výhybkový dekodér, který má střídavý výstup, je právě LS150. K dekodérům, které mají výstupy ss, je nutno použít ještě malý doplněk a příp. snížit napětí. V této souvislosti bych mohl ještě uvést ND4M, který má výstupy obracející polaritu. To by asi byla nejlepší varianta (snížit napětí by asi problém nebyl), neboť za zhruba stejnou cenu lze ovládat 4+4 návěstidla a navíc 4 takové přestavníky. Víťa Báňa (MTBbus) však přestal variantu ND4M nabízet.
Další vhodný dekodér je třeba LDT M-DEC, cenově však vychází hůře, než LS150.
Nějaký malosériový výrobek spínacího dekodéru se střídavým výstupem (a příznivou cenou) zatím, bohužel, zcela chybí.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Přestavník

Příspěvekod fulda » úte 25 úno, 2014 8:50 am

Nen9 nad dobré motorky:
Motorky do foťáků se dají koupit tak kolem koruny za kus: TADY nebo TADY

Motůrek do disketovky dva za 30 TADY nebo pět za osmdesát: TADY

Větší motorek i s řadičem za dvacku TADY

Dobré na tom je, že už to po vás nikdy nikdo nezopakuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod fulda » úte 25 úno, 2014 8:53 am

mpinta píše:Ale to se moc pleteš, Zdeno. Stačí připojit třeba na Lenz LS150 (přes dvě diody) a je to ovládané v digitálu. Má to jen tu chybu, že, pokud vím, jediný výhybkový dekodér, který má střídavý výstup, je právě LS150. K dekodérům, které mají výstupy ss, je nutno použít ještě malý doplněk a příp. snížit napětí. V této souvislosti bych mohl ještě uvést ND4M, který má výstupy obracející polaritu. To by asi byla nejlepší varianta (snížit napětí by asi problém nebyl), neboť za zhruba stejnou cenu lze ovládat 4+4 návěstidla a navíc 4 takové přestavníky. Víťa Báňa (MTBbus) však přestal variantu ND4M nabízet.
Další vhodný dekodér je třeba LDT M-DEC, cenově však vychází hůře, než LS150.
Nějaký malosériový výrobek spínacího dekodéru se střídavým výstupem (a příznivou cenou) zatím, bohužel, zcela chybí.

Martine, nezlob. Už jsem ti říkal, že Honzův DIGI-CZ má přímo H můstek na ovládání čtyř motorových přestavníků. (a ušetříš za diody)
Stačí si ho vhodně nakonfigurovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod mpinta » úte 25 úno, 2014 9:22 am

fulda píše:Martine, nezlob...
Nezlobím, to je skleróza, mám na ni nárok. :D A taky ...
mpinta píše:Nějaký malosériový výrobek spínacího dekodéru se střídavým výstupem.

Cena dekodéru DIGI-CZ je však, bohužel, jen o málo nižší, než LS150.
A taky by se muselo asi snížit to napětí. Možná, že by vhodným připojením a časováním výstupu, bylo možno ušetřit i koncové vypínání.
Jenže to vše lze u LS150 udělat taky, navíc je napětí sníženo na polovinu právě jednocestným usměrněním. A těch 7-8 V už tu chvilku servo vydrží v pohodě.
Fakt je, že pokud si vykuchané servo s mikrospínači (nebo dokonce bez nich) uděláme sami (je to opravdu snadné), dostaneme se cenou za přestavník pod 100 Kč a spolu s DIGI-CZ tedy asi na nejlevnější (přitom velmi kvalitní) sestavu pro přestavování výhybek v digi.
A to nemluvím o tom, že serva s odčouzenou elektronikou by se možná dala sehnat i podstatně levněji.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků