Přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Přestavník

Příspěvekod milan ferdián » pon 17 bře, 2014 4:52 pm

Serva s elektronikou od fuldy,fungovaly parádně.Pro objasnění,serva jsem měl čistě německá,žádný čínský šmejd.Nosné těleso serva od Ferdy.Elektronika (malá komplet destička) od fuldy,její kapacita byla na pět serv.Od roca centrálu,zdroj a sestrojený ovládací pult.
Já jsem byl spokojený.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Přestavník

Příspěvekod Jojo » pon 17 bře, 2014 5:15 pm

Citujem. Právě naopak. nebude to nic jednoduchého - rozebrat servo, vyndat elektroniku, dát jinou elektroniku, složit servo.
Ja som Milan myslel toto.
Nie na SW ktory vytvoril do PIC.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Přestavník

Příspěvekod milan ferdián » pon 17 bře, 2014 5:36 pm

Jojo píše:Citujem. Právě naopak. nebude to nic jednoduchého - rozebrat servo, vyndat elektroniku, dát jinou elektroniku, složit servo.
Ja som Milan myslel toto.
Nie na SW ktory vytvoril do PIC.

Joj,tak sorry.Ale proč by jsi měl vytahovat původní elektroniku ze serva?

K.... Jindřich,vysvětlí pořádně svoji myšlenku a důvody :!:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Přestavník

Příspěvekod fulda » pon 17 bře, 2014 6:31 pm

Jojo píše:Ahojko.
Takze ja si kupim servo ,cele ho vykucham dam tam neviem co /dat jinou elektroniku :!: :?: :?: ,aku od koho? ,hned mam po zaruke! :!: :!: / a potom to bude fungovat s dekoderom s maloserie?
Vazne tomu moc nechapem?

Už několikrát jsem napsal, nic pro b1bc3.
Některá serva mají vyměnitelnou elektroniku.
BTW: u serva které jsem koupil za 40.- na záruce netrvám.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod Jojo » pon 17 bře, 2014 6:47 pm

Už několikrát jsem napsal, nic pro b1bc3.
Některá serva mají vyměnitelnou elektroniku.

Nic pro b1bc3 ,ale kde ja ta elektronika pre servo? Nie dekoder pre servo. :D
Ja som od teba ziadne nekupil ,takze na zaruke netrvam. :D
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Přestavník

Příspěvekod vvitty » pon 17 bře, 2014 7:24 pm

milan ferdián píše:...serva jsem měl čistě německá,žádný čínský šmejd...


ony s velkou pravdepodobnosti pochazi z te Ciny taky, a pokud ne rovnou cela tak minimalne vetsina obsahu :wink:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Přestavník

Příspěvekod fulda » pon 17 bře, 2014 7:27 pm

milan ferdián píše:Joj,tak sorry.Ale proč by jsi měl vytahovat původní elektroniku ze serva?
K.... Jindřich,vysvětlí pořádně svoji myšlenku a důvody :!:

To jsem přece psal - servo s sebou po spuštění škubne, to je jasná věc (podrobnosti jsem dával jako video). Při tom škubnutí si vezme svůj maximální proud, to je taky jasné.
Pokud máme servo ve vagónu a ten vagón drncá po výhybkách, tak servo škube při každém drncnutí.

A to co jsem psal je o tom, že malé lineární servo se dá použít pro velká měřítka jako docela dobrej rozpojovač, ale pokud chci provozovat servo v jedoucím vagónu, tak to nelze se standardní elektronikou.
Mimochodem - tady je rozbor levného serva: http://www.wettringer-modellbauforum.de ... adID=34803
Ty o trochu rozumnější mají elektroniku na šroubku a dá se snadno vyměnit.

Každopádně teď na tom projektu nic nedělám, takže je to jedno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Přestavník

Příspěvekod Jojo » úte 18 bře, 2014 6:09 pm

Citujem.Při tom škubnutí si vezme svůj maximální proud, to je taky jasné. Ok. :!:
Fulda ,nic proti tebe.
Diskutujeme na diskusnom fore. :D :D :D
Spravil si hodne pozitivnych veci.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Přestavník

Příspěvekod michal.kubista » stř 19 bře, 2014 11:48 pm

Já nad podobnou věcí přemýšlím taky a Zdeno na tom dle diskuse v jiném vláknu již pracuje.
Jde o to, že se vyhodí elektronika ze serva, vytáhne se přímo ovládání motoru a snímání polohy (potenciometr). Na mikrokontroléru se dá poloha snímat na analogovém vstupu a motor se ovládá přes nějaký zesilovač. Teoreticky celkem jednoduché. Nevýhoda je, že ze serva k ovladači (mikrokontoléru) se povede 5 vodičů na místo současných 3. Výhoda je v přímém ovládání motorku, kdy při zapnutí zabespečíš pomocí SW, že neškubne a rovněž můžeš řídit plynule rychlost motoru pomocí PWM podobně jako v lokomotivě.

Pokud to někdo dotáhne do konce, rád se přiučím a si to i zrealizuju.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Přestavník

Příspěvekod zdeno » pát 21 bře, 2014 1:34 pm

michal.kubista píše:Já nad podobnou věcí přemýšlím taky a Zdeno na tom dle diskuse v jiném vláknu již pracuje.
Jde o to, že se vyhodí elektronika ze serva, vytáhne se přímo ovládání motoru a snímání polohy (potenciometr). Na mikrokontroléru se dá poloha snímat na analogovém vstupu a motor se ovládá přes nějaký zesilovač. Teoreticky celkem jednoduché. Nevýhoda je, že ze serva k ovladači (mikrokontoléru) se povede 5 vodičů na místo současných 3. Výhoda je v přímém ovládání motorku, kdy při zapnutí zabespečíš pomocí SW, že neškubne a rovněž můžeš řídit plynule rychlost motoru pomocí PWM podobně jako v lokomotivě.

Uz to mam hotove a muzu napisat, ze mi to dalo zabrat. Samotne reseni je trivialni a velmi jednoduche, jak je mym zvykem.
Problem byl, jako skoro vzdycky, moje vlastni zkusenosti, kdy jsem se musel opravdu hodne veci doucit.
Jinak napisane, TIMER1 v Tiny85 neni jednoduchy a musi se s nim clovek naucit pracovat. Je to dost jine, jako podobne procesory.
Uz mam rozpisany clanek pro Railnet.sk, hadam do 7-10 dni to pustim ven. Pisem to jako stavebni navod, takze to bude FREE.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Přestavník

Příspěvekod Rudolf » čtv 21 srp, 2014 10:50 am

Nebudu zakládat nové téma, našel jsem zajímavý přestavník z bipolárního relé, třeba se to někomu nude hodit.

http://www.miba.de/neuheit/03/05/gloe.htm
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Přestavník

Příspěvekod mpinta » pát 22 srp, 2014 5:46 am

Rudolf píše:Nebudu zakládat nové téma, našel jsem zajímavý přestavník z bipolárního relé, třeba se to někomu nude hodit.
http://www.miba.de/neuheit/03/05/gloe.htm

Zajímavé. Pokud by někdo vlastnil nebo objednával, bral bych jeden kus. Trochu bych se mu podíval na zoubek. :D Možná i nějaká recenze by byla.
Naposledy upravil mpinta dne pát 22 srp, 2014 9:11 am, celkově upraveno 1
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Přestavník

Příspěvekod Rudolf » pát 22 srp, 2014 6:21 am

No třeba se takové bistabilní relé s možností manuálního přepínání dá koupit i u nás...
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Přestavník

Příspěvekod Myšpulín » ned 23 úno, 2020 6:08 pm

Přesouvám sem odpověď z jiného vlákna, kam nemá smysl ji vkládat.
HonzaM píše:
Myšpulín píše:Osobně nemám jediný přestavník přímo pod výhybkou, pod tou je pouze tzv. úhlová páka se strunou k výhybce a přestavník je mimo.

A co kdybys sem raději místo obecného prohlášení že je spousta možností dal pár obrázků svého řešení?

Ale vždyť už to tu bylo mnohokrát. Stačí hledat na začátku tohoto vlákna. Nyní již většinou používám tovární plastové díly. Uvedené video je z první testovací instalace a zároveň té nejsložitější pro ověření možností.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Přestavník

Příspěvekod hank61 » ned 23 úno, 2020 6:50 pm

Rudolf píše:No třeba se takové bistabilní relé s možností manuálního přepínání dá koupit i u nás...


Určitě by šel i pro manuální přepínání upravit třeba tento. https://www.espb.cz/Unikatni-elektromagneticky-prestavnik-H0-TT-d11.htm Sám jsem je měl instalované ještě na minikolejišti TT a naprosto bez problémů. viz http://hankovystranky.cz/2016/11/05/minikolejiste-tt-11-cast-zprovozneni/
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků