Ovládání jízdy vlaku

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod Jirka_US » sob 08 úno, 2014 5:31 am

DS64 umožňuje zřetězení (cascading) tak, aby bylo možné ovládat vice než 4 vyhýbky jedním tlačítkem nebo senzorem, tedy stavění vlakové cesty. Uvedl jsem to zde, protože jakmile začne člověk uvažovat nad elektronikou typu optické závory, různá elektronika na zakázku, tak si myslím, že pro ne-elektronika může být řešení, které jsem uvedl, přijatelné ikdyž jsem si vědom, že ne nejlevnější. Ale výhoda je modularita, jakákoliv změna je poměrně jednoducha (přeprogramuje se dekodér) a myslím, že i celkem předvídatelný výsledek pro člověka, který není elektronik. Je jasné, že anglický manuál může být pro někoho problém , ale myslím si, že jakmile si to člověk vyzkouší, tak je to jednodušší než to vypadá. Jedna z mnoha moznosti reseni....
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 11 úno, 2014 9:43 am

Rozumím a díky,do zahájení stavby uplyne v Labi ještě hodně vody,takže bude jistě čas vše promyslet. :wink:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 03 bře, 2014 3:17 pm

Zdar kolegové,tak jsem se zase dostal k nějakým informacím ohledně automatického zastavení vlaku před návěstidlem.
Jestli správně chápu a strýček Google správně překládá,tohle funguje na všechny druhy dekodérů bez ohledu,zda podporují ABC.
http://www.bogobit.de/bremsmodul/classic
Pokud byste byl někdo z vás,co vládnete jazykem AN nebo DE, :D mi tuto domněnku potvrdit,byl bych vám velice zavázán. :wink:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod fulda » pon 03 bře, 2014 4:01 pm

Angličtina ti nepomůže, psal to hotentot a přeložil to google translatorem.
Ale jinak je to normální generátor brzdového signálu, takže v zásadě ano.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod zdeno » pon 03 bře, 2014 5:11 pm

miroslav lengyel píše:Jirko tak jsem na to koukl a pěkné,ovšem pro mě nepoužitelné. :D Znalosti anglického jazyka nemaje,jsem v pasti nebo jak říkají v jednom mém oblíbeném filmu"my být v prdeli". :D Jen tak čistě teoreticky,DS 64 umí obsloužit 4 ks příslušenství,ale co když potřebuji najednou obsloužit 5 respektive 6 přestavníků?Já dnes na stávajícím kolejišti zmáčknu tlačítko a v ten okamžik se mi přestaví 5 výhybek najednou mám vlakovou cestu postavenou.Potřebuji k tomu jen naroubovat návěstidlo,které při návěsti Stůj odpojí izolovaný úsek před návěstidlem a po projetí kolem návěstidla vlak za sebou návěstidlo shodí na Stůj a úsek odpojí,tečka.


potrebujes pamet, teda neco, co si pamatuje informaci.
nejlepsi je bistablni rele, ktere ma dve vinuti a tak ho muzes ovladat ze dvou zarizeni. Dokonce je udelane tak, ze pokud je pod proudem, tak se neda druhym vinutim prehodit. Teda muze fungovat jako zamek vyhybky.
Ale navrzeni takoveho ovladani je dost narocne na bednu, protoze musis predvidat vsechny chybove stavy, ale da se to. Kdysi jsem mel takovou zavislou releovku navrzenou, ale vydrzelo to jen do prvniho predelavani.
Proto by bylo asi nutne to navrhnout jako moduly a ty postupne zapojovat. Dost varuji pred jednoucelovkami, to je cesta do pekla. Radsi si navrhni trosku lepsi modul, a nezapojuj vsechno.
Nejvetsi problem je napajeni, pokud mas DCC, tak dobre, pokud analog, tak to je spatne, protoze musis tahat externi rozvody napajeni.
Pokud mi nakreslis nejakou predstavu a soucasny stav, pokusim se neco navrhnout.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 03 bře, 2014 5:16 pm

Zdeno já bych tohle použil pouze pro ovládání návěstidla a ovládání jízdy vlaku.Jedno tlačítko volno a kolejovým kontaktem na stůj.Vlakovou cestu udělám pomocí jednoho tlačítka a šmytec.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod zdeno » úte 04 bře, 2014 10:07 am

ja vim, ze se ti to zda byt jednoduche, ale ono to tak neni.
Proste pridani cehokolvek komplikuje situaci vseobecne a tvoje jednoduche pridani navestidla predstavuje dost velkou komplikaci. Navic s odpojovanim useku pred navestidlem.
Vagina nebo latrina, vsak je to skoro stejne ;-) Ale vazne, neni to stejne a je to dost komplikovane.
---
Bistabilni relatka jsou jedine schopne a snadne reseni.
S bistabilnimi relatky se daji delat kouzla, cena je tak okolo 2 Eur, takze to neni az tak drahe. A je to zaroven ovladaci a silovy prvek v jednom.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 04 bře, 2014 3:01 pm

No nevím,nejsem žádný mág přes elektroniku,ale můžeš mi vysvětlit,co je mi platné bistabilní relé pro zastavení vlaku v digitálu?Nehledě na to,že mnou odkazovaný modul je těmito relátky již vybaven.A že by Němci uváděli v zapojení nějaké nesmylsly mi moc reálné nepřijde. :D
http://www.bogobit.de/bremsmodul/bogobi ... chluss.pdf
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod zdeno » úte 04 bře, 2014 3:19 pm

sorry, nevsiml jsem si, ze uz si rozhodnuty a teda mas hotove reseni. Potom je ti moje snaha zbytecna. Jeste jednou omluva za pleveleni vlakna.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 04 bře, 2014 4:10 pm

Prdlajs jsem rozhodnutý,zatím ještě není jisté,zda budu něco rozšiřovat. :D Zatím jen nasávám informace,jak nejjednodušeji zajistit,aby vlak sám zastavil před návěstidlem.Mantinely jsou dány,tzn.žádné PC,dekodéry Uhlenbrock,které na ABC od Lenze nereagují.Dočetl jsem se,že brzdící generátor za cca 4000,-Kč je vlastně k prdu,tak jsem hledal dále a objevil tohle.Přijde mi to za rozumné peníze,s mými dekodéry by to mělo fachčit a dokonce to bude také ovládat návěstidla. :lol: Chtěl jsem původně jedním tlačítkem postavit vlakovou cestu a zároveň postavit návěstidlo do polohy dovolující jízdu,ale klidně si postavím veksle a návěstidlo odděleně.Jde mi opravdu jen o to,abych pokud s části kolejiště,které dnes ovládám na ruku vypustím vlak směrem do části nové,tento sám zastavil před návěstidlem nebo ve SN bez mé pomoci.Třeba mi ale hrábne :D ,prodám Roco a pořídím Intelibox II Uhlenbrock,Lissy atd. :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod zdeno » úte 04 bře, 2014 7:59 pm

ono mezi Roco a Loconet neni velky rozdil. Hlavne pro male kolejiste je Roco vyhodnejsi, protoze cokoliv je k sehnani celkem snadno.
Loconet je pro fajnsmekry, kteri vedi co s tim a dokazi vyuzit jeho prednosti do maxima. Pokud to neudelas, tak je ti Loconet na dve veci.
Ale zase Loconet zacina tam, kde Roco uz konci. Proste Loconet je stavebnice , ktera se da skoro do nekonecna rozsirovat. Modulove kolejiste o rozmerech 20 x 40 m neni vubec problem.
---
Rizeni useku pred navestidlem:
pokud zapojis do privodu k cervene LED relatko na 12V, tak pri zasviceni cervene rele sepne a odpoji napajeni od koleje. Je to trosku brutal metoda, ale zase 100% ucinna. Problem je, ze i vlaky z druhe strany tam zastavi, takze musis dat druhe relatko, ktere osetri opacny prujezd pres nejakou deteci obsazeni. A o tom stale pisi dookola, ze osetreni vynimek je ta nejvetsi prace a prasarna. A to urcite neni vsechno, takovych blbosti tam bude spousta.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod Ferda » úte 04 bře, 2014 8:32 pm

zdeno píše:... Loconet je pro fajnsmekry, kteri vedi co s tim a dokazi vyuzit jeho prednosti do maxima. Pokud to neudelas, tak je ti Loconet na dve veci...

A co takhle 1x LocoIO do pultíku místo TCO a 1x LocoIO do modulu s malinkou dopravnou.?
Za pár korun je zmrzliny plný kornout a nepotřebuji žádnou centrálu ani myš a mohu mít i zpětnou vazbu, i vyřešené závislosti.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 05 bře, 2014 5:29 am

H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 05 bře, 2014 5:40 am

[quote="zdeno"
---
Rizeni useku pred navestidlem:
pokud zapojis do privodu k cervene LED relatko na 12V, tak pri zasviceni cervene rele sepne a odpoji napajeni od koleje. Je to trosku brutal metoda, ale zase 100% ucinna. Problem je, ze i vlaky z druhe strany tam zastavi, takze musis dat druhe relatko, ktere osetri opacny prujezd pres nejakou deteci obsazeni. A o tom stale pisi dookola, ze osetreni vynimek je ta nejvetsi prace a prasarna. A to urcite neni vsechno, takovych blbosti tam bude spousta.[/quote]

Počkej, to mi vážně radíš použít tohle řešení nebo je to legrace?Myslím tím to,že natvrdo odpojím zvukový dekodér od napájení pomocí relátka a nastane veliké ticho. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Ovládání jízdy vlaku

Příspěvekod Ferda » stř 05 bře, 2014 10:09 am

miroslav lengyel píše:Ferdo myslíš tohle? http://www.fucik.name/masinky/acc_enc/

Ne, ne. Tohle je taky jedno z řešení, ale je to stále DCC. Z toho důvodu je třeba zpětná vazba po stejné sběrnici nemožná, závislosti pak lze bez PC realizovat jen velmi omezeně a problematicky. Navíc tohle je vlastně centrála pro příslušenství sama o sobě a ROCO kostka je jen zesilovač.

To o čem píši je čistý LocoNet.
Pro malé aplikace využívá schopnosti LocoIO, kde každý jednotlivý PIN může být naprogramován jako vstup, nebo výstup podle přání a nepotřebuje žádnou centrálu. Vše běhá po jedné sběrnici a proto není nutný ani žádný PC pro realizaci závislostí. U DCC potřebuješ PC, protože zpětná vazba je na jiných drátech a PC umí komunikovat s oběma sběrnicemi. Funguje jako CIA odposlechne zpětnou vazbu (třeba v ruštině :) ), vyhodnotí, udělá nějaké rozhodnutí a pošle příkaz jiným drátem (v angličtině).
Naproti tomu v LocoNetu jsou všichni napojeni na jednu linku a hovoří jedním jazykem. Takže LocoIO poslouchá na síti a když zaslechne, že je třeba přehodit wexel, tak to udělá, a zároveň o tom může dát zprávu zpět do LocoNetu. Tím pádem všechny ostatní LocoIO si tu zprávu mohou přečíst a zachovat se podle toho. Třeba dát vědět návěstidlu, že vlaková cesta vede odbočkou a je třeba návěstit žlutou a né zelenou. Legrační je, že LocoIO umí tu zprávu poslat i sám sobě, jen si ji odchytne jiný PIN, a nebo ji může odchytit třeba 30 jiných LocoIO, pokud jsou na to naprogramovány. Třeba ve výše uvedeném případě by jiný PIN na jiném LocoIO mohl odchytit info o přehozeném wexelu a zakázat postavení jiné vlakové cesty přes tento wexel a ještě jiné LocoIO v pultu by mohlo vysvítit změněnou vlakovou cestu na ovládacím panelu. Na druhou stranu to první zmíněné LocoIO se před přehozením wexle mohlo zeptat, zda ho vůbec může přehodit. Zda není zrovna postavená jiná vlaková cesta, nebo není úsek obsazen třeba posunujícím dílem.
Takto by se dalo pokračovat skoro do nekonečna, ale pointa je v tom, že ovládání malé dopravny bez trakce je možno realizovat i se závislostmi a zpětnou vazbou pomocí pouhých dvou LocoIO v celkové ceně 500,- Kč.
Jeden je v pultu a zajišťuje posílání příkazů z tlačítek, nebo přepínačů a zároveň umí vysvítit postavení wexlí a obsazení kolejí na základě zpětné vazby.
Druhý je v layoutu a zajišťuje vykonání příkazů a zaslání zpětné vazby z čidel.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků