Z21 a wifi

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod fulda » pát 20 zář, 2013 12:50 pm

D píše:...
Roco Z21, většina ostatních připojitelných centrál z nabídky vybízí k propojení pomocí RS232 (COM). Moje počítače už COM nemají, převodníky USB-COM ze zkušenosti nejsou úplně spolehlivé, hodilo by se USB pojítko (kde to seženu?)

Nejjednodušší pojítko s vlastním USB je TOHLE. Mám na stole rozloženou ještě modernizovanou verzi, ale zatím je nedodělaná a má drobné mouchy. A protože z počítače jezdím málokdy, tak v tomto stavu bude ještě dlouho.

D píše:fulda:
Pavel mi už odkaz na stránky dával, studoval jsem. Zajímala by mě případná další rozšiřitelnost (další krabička na jiném kanále?). Ale i 8 je dobrý počet, pokud to nevykazuje chyby.

Chyby to nevykazuje, ale na přesné ježdění dospělého člověka to není. Je to takové hodně jednoduché.

Pokud by jsi chtěl více než 8 ovladačů, tak potřebuješ další kanál a nebo jinou frekvenci (tohle používá 868MHz, ještě je volná 477MHz), problém je, že tyhle levné moduly mají jednu frekvenci vyrobenou a rozhodně jí neumožňují měnit.

D píše:Nadhodím jednu kacířskou myšlenku.
Pro ovládání vlaku na modulišti při správně nastaveném dekodéru nepotřebuji ovládat rychlost plynule. Stačí mi tři tlačítka (0 - 40 - 100 %) přednastavené rychlosti, tlačítko změny směru, F0 a třeba F1. Hodí se kontrolka směru a zapnutých funkcí.

Na tvojí myšlence nejvíc vázne ta indikace směru. Moje hračka je jednostranně komunikující, takže vysílačka posílá signál a neví, jak to dopadlo. Pro hru s indikací by jsi potřeboval oboustrannou komunikaci a to už je o dost jiná liga.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod D » pát 20 zář, 2013 1:27 pm

fulda:
> Moje hračka je jednostranně komunikující
Jasně, to je logické. Ale ta indikace by se mohla vzít z posledního poslaného (sice nezkontrolovaného, ale předpokládaného) stavu, ne? Přece se u směru a u funkcí posílá dopředu/dozadu nebo zapnout/vypnout, ne jen změň stav na druhý. Jen při zapnutí by to muselo nějaký stav předjímat.

Nicméně na indikaci stavu ovladač nestojí.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod mizl » pát 20 zář, 2013 1:48 pm

D píše:... Ale ta indikace by se mohla vzít z posledního poslaného (sice nezkontrolovaného, ale předpokládaného) stavu, ne? ...


Ahoj nechci se plést do Vaší odborné diskuze, nicméně tak to se to v automatizaci nedělá. Jelikož signalizace je prvek pro vizuální spojení s uživatelem. A pokud svítí signalizace, musí mít uživatel jistotu, že se operace provedla.
Tak, jak jsi popsal signalizaci není jistota, že se operace provedla, ale že byl odeslán povel. Což je k ničemu. Jak psal fulda ... musel by být obousměrný vysílač, aby si mohl ověřit provedenou funkci a po té rozsvítit nějakou indikaci. Poté by měla signalizace smysl.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod fulda » pát 20 zář, 2013 2:18 pm

mizl píše:
D píše:... Ale ta indikace by se mohla vzít z posledního poslaného (sice nezkontrolovaného, ale předpokládaného) stavu, ne? ...

Ahoj nechci se plést do Vaší odborné diskuze, nicméně tak to se to v automatizaci nedělá. Jelikož signalizace je prvek pro vizuální spojení s uživatelem. A pokud svítí signalizace, musí mít uživatel jistotu, že se operace provedla.
Tak, jak jsi popsal signalizaci není jistota, že se operace provedla, ale že byl odeslán povel. Což je k ničemu. Jak psal fulda ... musel by být obousměrný vysílač, aby si mohl ověřit provedenou funkci a po té rozsvítit nějakou indikaci. Poté by měla signalizace smysl.


Tak i tak - Dalo by se teoreticky signalizovat "požadovaný" stev, ale bohužel se opravdu odesílá požadavek na "změnu". Realitu si udržuje přijímač, který má přehled o tom, jestli lokomotivu neovládá ještě další ovladač.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod D » pát 20 zář, 2013 2:34 pm

fulda:
> bohužel se opravdu odesílá požadavek na "změnu"
To pak ano. Pokud se neposílá rovnou příkaz zapnout nebo vypnout, ale jen požadavek na změnu předchozího stavu, potom je jakákoliv signalizace v jednosměrné komunikaci zbytečná.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod Jirka_US » pát 20 zář, 2013 3:14 pm

Naprostý souhlas. Mobil ani tablet na ovládání kolejiště nechci. Už jsem se o to přel v jiném vlákně s HonzouM. Není nic horšího, když chytrofoun vám chce něco inteligentního oznámit právě v čase, když potřebujete vlak zastavit. Naráz není jak ...

Tuto situaci jsem popisoval a zaznělo i řešení. Telefon/tablet je třeba přepnout na "airplane mode" a zapnout WiFi.

Zpět k Wii ovladači:
to Zdeno a D:
Nevím jestli zde mám popisovat přesný popis krok za krokem jak postupovat. Můžu popsat zde nebo formou SZ.
Obecně JMRI lze bez probĺemů připojit přes USB (např. USB Locobuffer), pokud Z21 není v nabídce, lze o to tvůrce JMRI požádat v příslušném formuláři.Asi nejsi jediný, tak je celkem pravděpodobné, že se již na tom pracuje.
Aktivace Wii se provede přesunutím ikonky Wii na okno "Throttle" v JMRI. Tím dojde ke spárování Wii ovladače a Throttle, kde se napíše adresa loko, kterou člověk chce ovládat. Nevím jaký je požadavek na reálný počet ovladačů, ale ten limit bych viděl spíše v počtu BT vysílačů (Wii ovladačů) na jeden BT příjímač, což je spíše obecná vlastnost než omezení JMRI.

Řešení (Wii ovladač) robustní "blbuvzdorné" a z hlediska ergonomie přijatelné i pro menší děti.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod D » pát 20 zář, 2013 3:41 pm

Jirka_US:
Ano, skoro všechny problémy telefonu nebo tabletu lze vyřešit: Letecký mód (se zapnutou Wi-Fi) v telefonu zruší příchozí hovory. Nový profil uživatele nebo tablet jen pro vláčky omezí možnost něco změnit v zařízení. Automatické usínání se dá nastavit na co nejdéle. Požadavek na heslo při probuzení se dá zrušit. Pořád zůstává tlačítko na úvodní obrazovku a možnost konfigurovat centrálu. Ale dá se to celkem akceptovat.

Rád si rozšířím obzory, o podrobný postup připojení ovladače k centrále stojím (hlavně kam s tím programem pro Wii).
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod zdeno » pát 20 zář, 2013 3:48 pm

zase jsem trosku dal,
nasel jsem mobil SONY XPERIA X8, kde jsem stahnul EngineDriver.apk a zapojil WIFI kartu do PC.
---
Ted mam problem najit antenu na WIFI, proste kdesi zmizela, tak jsem zatim skoncil. Asi budu muset koupit novou, nebo se podivat, ci se to neda zbastlit. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod MarekBenes » pon 11 lis, 2013 8:54 pm

BohousP píše:
D píše:Naprostý souhlas. Mobil ani tablet na ovládání kolejiště nechci. Už jsem se o to přel v jiném vlákně s HonzouM. Není nic horšího, když chytrofoun vám chce něco inteligentního oznámit právě v čase, když potřebujete vlak zastavit. Naráz není jak ... :oops:


Cav,
Nevim jestli jsem uplne dobre pochopil v cem vidis to riziko, ale aplikaci lze nastavit tak, ze pokud je vypnuta nebo presunuta do pozadi zastavi se lokomotivy nebo se kompletne vypne napajeni.

Pokud jde o to WiFi: Z/z21 lze pripojit k jakemukoliv routeru, lze libovolne menit IP. Neni to nejak vazano na zadnou konkretni IP adresu ani na konkretni sit - proste se Z/z21 chova jako kazde jine zarizeni v siti. V aplikaci pak je potreba zadat se kterou IP adresou ma komunikovat. V extremu si umim predstavit, ze se muze jeden telefon/tablet prepinat mezi nekolika Z/z21 bez toho abych se musel prepinat na jinou WiFi (a hlavnbe provozovat nekolik WiFi siti protoze mam nekolik kolejist/central). Asi to nema uplne vyuziti, jen chci rict, ze pokud do domaci site zapojim vice Z/z21, muzu mit z tabletu/telefonu pristup na vsechny (ne soucasne! - v aplikaci musim v konfiguraci zmenit IP na kterou se chci pripojit) a zaroven si zachovat prisup na internet a k jinym zarizenim v dane siti... Stejne tak muze byt k Z/z21, pochopitelne, pripojeno vice tabletu a na vsech se projevuji informace podle toho jak kdo co zmeni na tech ostatnich (je to prima napriklad pri prehazovani vyhybek - vidim jak je postavena cesta). Je to taky prima pro kontrolu deti.... Ale souhlasim, ze by bylo dobre chranit v aplikaci cast na programovani a nastaveni heslem.

Samozrejme je taky mozne pouzit router na 5GHz a tim trosku eliminovat problemy spojene s pretizenym starsim pasmem.

Pokud jsem to nepochopil nebo prehlidl odpoved nekoho jineho, tak se omlouvam. :oops:
Naposledy upravil MarekBenes dne úte 12 lis, 2013 7:00 am, celkově upraveno 1
MarekBenes
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 19 říj, 2013 9:03 am

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod D » pon 11 lis, 2013 11:06 pm

MarekBenes:
> aplikaci lze nastavit tak, ze pokud je vypnuta nebo presunuta do pozadi zastavi se lokomotivy nebo se kompletne vypne napajeni
To by mě zajímalo. V aplikaci pro Android jsem takové nastavení nenašel.

Musel bych na našem setkání každému kontrolovat, zda to má vypnuté. Představa, že taková banalita dokáže zrušit jízdu dalším deseti lidem, se mi nezamlouvá. Raději podstoupím malé riziko nehody než jistotu přerušení provozu.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Z21 a wifi

Příspěvekod MarekBenes » úte 12 lis, 2013 6:58 am

Cav,
Asi mas pravdu, mozna jsem to popletl - nastaveni se tyka funkce tlacitka STOP v aplikaci. Pokud jde o vypnuti aplikace, je tam pouze volba zapnout/vypnout "emergency stop" v pripade preruseni komunikace aplikace s centralou.

Mas pravdu s tim kontrolovanim - i doma se mi ted stalo, ze jsem pri testovacich jizdach myslel ze je neco spatne a on jen synator vypnul na iPad tu aplikaci a vsechno se zastavilo :D. Ale tak je to se vsim - na nektery situace je ta funkce dobra, na nektery ne...
MarekBenes
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 19 říj, 2013 9:03 am

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků