Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod zdeno » sob 28 zář, 2013 4:39 pm

mozna nekoho nastvem, ale vubec nedoporucuji pouzivat vyssi jazyky na ovladani neceho presne casovaciho.
Nemate totiz kontrolu nad nicim. Prekladac si tam generuje co chce a navic je to zavisle na vsem moznem, o cem ani netusite, proc to tam je. Napriklad chybove spravy, ktere se pouzivaji na odladeni programu nebo zamykani promennych pro urcitou funkci nebo proceduru. Ja treba programuji v AVR Bascom Basic a kazdy vegenerovany kod, si prohlidnu a pokud je to divne, radsi si ho napisem v ASM.
To same AVR C, ktere je jeste slozitejsi a primo si vyzaduje kontrolu kodu.
---
Takze Picaxe nebo Airduno nejsou moc vhodne na presne casovani. Da se to oklamat, ale na to musite velmi dobre poznat dane zarizeni.
---
Jako priklad uvedu systemove registry AVR, ktere obsahuji hodnoty, jak se ma procesor chovat.
Treba rodina Atmega x8 jich ma 255 a jen 31 jich je pristupnych pres bitove operace. Dale na IN/OUT operace je muzete pouzit jen do 60h a vyssi uz jen pres ST a LD prikazy.
Pokud to nevite, tak prekladac to sam prelozi tak, aby to fungovalo, ale nijak vam nenaznaci, ze to je jinak, nez jste napisali.
A v ten moment jsou vsechny cekaci smycky v haji zelenem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Ales » sob 28 zář, 2013 8:05 pm

Zdeno, uplne rozumim, co mas na mysli. Potykam se s tim v tom smyslu, ze presouvam data mezi promenymi a je to strasne pomale. Pro tech 8 serv se mi to povedlo napsat tak, ze se impuls na kazde servo posila jen 8x za sec, misto 50x. Tem servum to sice nevadi, ale neni to ono.
Ja jsem chtel puvodne programovat PIC, ale nenasel jsem nejaky univerzalni a spolehlivy programator. Na kazdy si nekdo stezoval.

Fuldo : mohl by jsi mi poslat odkaz na planek toho tveho "hrebikoveho" programatoru + SW na programovani PIC ?
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod fulda » ned 29 zář, 2013 7:44 am

Ales píše:Fuldo : mohl by jsi mi poslat odkaz na planek toho tveho "hrebikoveho" programatoru + SW na programovani PIC ?

Já používám variantu na téma RCD programmer, ale rovnou ti napíšu, že funguje jen na počítačích, které mají +-12V sériový port a na windows XP celkem blbne, chce to něco staršího. Jako soft používám IC prog.

Pak mám ještě druhý - klon pickit 3. Ten jsem koupil v minulosti na Sure electronic, ale rovnou musím upozornit, že v poslední době jich je alespoň polovina vadnejch.

Pokud si chceš nšco postavit, tak se podívej třeba na TOHLE, to je celkem použitelnej klon pickit2, nebo si rovnou někde kup originál pickit3.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod BohousP » ned 29 zář, 2013 8:27 am

fulda píše:...
Pak mám ještě druhý - klon pickit 3. Ten jsem koupil v minulosti na Sure electronic, ale rovnou musím upozornit, že v poslední době jich je alespoň polovina vadnejch.

Pokud si chceš nšco postavit, tak se podívej třeba na TOHLE, to je celkem použitelnej klon pickit2, nebo si rovnou někde kup originál pickit3.


Já používám DV164131 - PICkit 3 Debug Express http://www.microchipdirect.com/ProductDetails.aspx?Catalog=BuyMicrochip&Category=Starter%20Kits&mid=1&treeid=6
Je to včetně vývojové / demo destičky osazené PIC18F45K20. Ale stojí to od výrobce 70 USD. Zkus někde na eBayi a pod., stačí samotný PICkit 3.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod zdeno » ned 29 zář, 2013 7:45 pm

docela bych uvital, kdyby se pridalo par lidstva na programovani na Atmelech.
Ono to je asi vzajemne, ja nemam rad PIC, omnoho vic mi prirostli k srdci AVR procesory a u vas je to naopak.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Seidl » ned 29 zář, 2013 8:57 pm

ono dnes je skoro jedno zda použiješ od Atmela AVR a nebo jejich novou řadu klasických 51. Jakmile z nich vykuchali pověstnou děličku 1:12, tak je to v podstatě stejně rychlý jako AVR. A i když použiješ normální 51 s krystalem 24 MHz, tak máš na instrukci 50ns a to je krásná hodnota a zvládneš s tím co potřebuješ. Takže pokud někdo používá původní 51 jádro, tak je za vodou a nemusí se učit AVR a shánět potřebné vybavení. I když mám vybavení na obojí, stále mě to nějak drží u původního 51 jádra.
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod fulda » pon 30 zář, 2013 7:39 am

zdeno píše:Ono to je asi vzajemne, ja nemam rad PIC, omnoho vic mi prirostli k srdci AVR procesory a u vas je to naopak.

Vzájemné to není, já proti ACR nic nemám i je používám, ale není tu prodejce, který by prodával maloobchodně procesor pod 30,- CZK. Takže když na to ten pic stačí, tak proč dělat zařízení drařší, než je potřeba.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod BohousP » pon 30 zář, 2013 11:01 am

fulda píše:
zdeno píše:Ono to je asi vzajemne, ja nemam rad PIC, omnoho vic mi prirostli k srdci AVR procesory a u vas je to naopak.

Vzájemné to není, já proti ACR nic nemám i je používám, ale není tu prodejce, který by prodával maloobchodně procesor pod 30,- CZK. Takže když na to ten pic stačí, tak proč dělat zařízení drařší, než je potřeba.


Tak, tak. Já vyrostl na 51 (první pokusy ješte 8048 ...), dělal jsem nějaký čas i malé Motoroly K05. Ale pro vláčky, právě z důvodů ceny (a také dostupnosti hotových řešení), používám PICy.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Ales » pon 30 zář, 2013 3:37 pm

Fuldo díky, ale zase jsem narazil, tak jako když jsem to sám hledal na internetu. Pokud to bylo jednoduché, tak to nemělo nějakou potřebnou vlastnost. V tomto tvém případě sice 12 voltů a sériový výstup není problém (PC) ale právě že mi na tom počítači běží XP.
Pokud by někdo měl něco jednoduchého na programování PIC, u čeho má ověřenu funkčnost na XP (PC cca 700 MHz, sériový nebo USB výstup) jednoduché sestavení (ideálně bez programování dalšího PIC), tak si rád nechám poradit.
Díky dopředu.
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Myšpulín » pon 30 zář, 2013 4:09 pm

Já mám postavené toto: http://www.bezstarosti.cz/elec/picprog_7405/picprog_7405.htm. Zatím jsem s tím naprogramoval to, co jsem potřeboval. Jen pro XP musíš použít program, který udělá procesoru tunel přímo na port.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné


Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod fulda » pon 30 zář, 2013 5:44 pm

Ales píše:Fuldo díky, ale zase jsem narazil, tak jako když jsem to sám hledal na internetu. Pokud to bylo jednoduché, tak to nemělo nějakou potřebnou vlastnost. V tomto tvém případě sice 12 voltů a sériový výstup není problém (PC) ale právě že mi na tom počítači běží XP.

Neřekl jsem, že to nejde, jen je to komplikované.
Martin ho používá na Win XP, jen s každou aktualizací to potřebuje znovu naladit.

Ales píše:Pokud by někdo měl něco jednoduchého na programování PIC, u čeho má ověřenu funkčnost na XP (PC cca 700 MHz, sériový nebo USB výstup) jednoduché sestavení (ideálně bez programování dalšího PIC), tak si rád nechám poradit.
Díky dopředu.

Proč zatracuješ ten pickit? 2 Lite verzi si postavíš za hodinu a originál 3 stojí 800 i s poštovným.

Držel bych se něčeho, co za tebe bude někdo udržovat v chodu - to rozzhodně o hřebíkách typu RCD a 7405 neplatí a u toho z ebay to taky není zrovna jistota.

Odkud jsi? nenaprogramuje ti někdo prvotní pic?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Ales » pon 30 zář, 2013 8:28 pm

Myšpulín : a jak se dělá ten přímý přístup ?

Prizrak : jaky k tomu pouzivas program ? Umí to i ICSP ? Je k tomu nějaký návod (kam který PIC zastrčit) ? S jakými Win to provozuješ ?

Fuldo : vzhledem k tomu, ze mozna s tim naprogramuji jeden PIC, tak se mi za to 800 davat nechce, ale hodinu nebo 3 bych do toho Pickit Lite2 případně investoval. Máš nějaké zaručené schéma ? Umí to i ICSP ? Jsem z Brna a nikoho, kdo by mi udělal primární naprogramování nemám.
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod fulda » úte 01 říj, 2013 7:43 am

Ales píše:Fuldo : vzhledem k tomu, ze mozna s tim naprogramuji jeden PIC, tak se mi za to 800 davat nechce, ale hodinu nebo 3 bych do toho Pickit Lite2 případně investoval. Máš nějaké zaručené schéma ? Umí to i ICSP ? Jsem z Brna a nikoho, kdo by mi udělal primární naprogramování nemám.


Psal jsem to přece už TADY.
Tak ještě jednou: TADY je návod na domácí stavbu pickit 2 lite.
Zrovna v Brně je celkem dost lidí co PICy programujou, dám ti odkazy do SZ.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Myšpulín » úte 01 říj, 2013 5:57 pm

Ales píše:Myšpulín : a jak se dělá ten přímý přístup ?

Dnes už k počítači nepoběžím. Pak ti dám vědět.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků