Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod zdeno » úte 20 srp, 2013 5:59 pm

uz je to moc prespekulovane a malokdo se chyta ;-)
ja bych to sesumarizoval asi takto, pokud ovladac ovlada jedno servo, tak staci obycejne 78S05, to bohate pokryje proudove spicky pri opakovanem zapinani serva. To opakovane myslim smrtelne vazne, protoze maloktery ovladac jede na plnou rychlost serva a skoro vzdycky ho zpomaluje a tim ho seka. To pri navrhu je treba zohladnit, ze po dobu prestavovani je servo v dynamickem rezimu. Start, prekmit, navrat, start ..... a tak furt dookola.
---
Proto vubec nedoporucuji vice serv na jeden ovladac. Jedina vyjimka je v tom, ze se serva prestavuji postupne za sebou.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Ales » ned 25 srp, 2013 7:55 pm

No výborně, tak jste po této výměně názorů došli k dalšímu problému, který je nutno mít řešený.Takže jej doplním do seznamu bodů již dříve zmíněných :
Ales píše:

Zatím jsem identifikoval následující problémy :
- nedefinovaný pohyb při zapnutí a související proudová špička (násobeno počtem serv)
- nestabilita vlastních serv (možná úměrná ceně)
- závislost na napájení (DCC/ext).
- zkrat (i mžikový) na DCC
- rušení indukované z okolí
- rušení samotným procesorem (zatím můj případ)
- dekodér jen na jedno servo nebo programově zajistit postupné ovládání vyhýbek

Dáte se mnou dohromady seznam požadavků/problémů, které je nutno vyřešit?


Vidíte další důležitou vlastnost, na kterou se nesmí zapomenout?
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod fulda » pon 26 srp, 2013 11:35 am

IMHO si nejprve trochu prohlédni jak co pracuje.
Já jsem použil 4 serva na jeden dekodér, zejména proto, že nejlevnější procesor který dokážu koupit má 8 nožiček, 2 na napájení, Jedna na vstup DCC signálu, jedna na potvrzování a 4 pro serva. Konec konců DCC jako protokol je orientovanej na 4bitové operace.

Co se týká současného běhu, tak můj dekodér ovládá každé servo samostatně a není nutné je nějak serializovat, každé se točí jak se mu líbí. Hodláš použít mnohem větší procesor, takže to musíš stíhat s palcem v nose.

Co se týká škubnutí při zapnutí,s tím nic nenaděláš, pokud nebudeš šahat do serva, normálně pokud modeláž dodrží požadavek na pružné uchycení, tak nemá problém.

Ostatní řeči ohledně rušení a dvojitého napájení nekomentuji. Když se podíváš do testů. které kdy kdo prováděl, tak všichni s nelibostí konstatují, že můj dekodér na mojem plošňáku je "o něco" odolnější než ostatní. Mimochodem - na mojem kolejišti je několik desítek serv, takže si troufám o sobě prohlásit, že mám celkem bohaté zkušenosti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Seidl » pon 26 srp, 2013 11:48 am

plně souhlasím s Fuldou, se škubáním serva v této cenové kategorii nic nenaděláš. Tady se příčina řešit nedá, až jen důsledek. A pokud nechceš šáhnout do serva a vytáhnout jeden drát na motor, tak se s tím musíš smířit. Stejně tak ti pak nesmí vadit časté chvění serva v koncové poloze, protože jak dříve psal Fulda, je to dáno nestabilitou elektroniky ale hlavně pak vůlemi v převodech. Pokud by sis pořídil serva s magnetickým n-kodérem za minimálně 20 EUR, tak budeš mít po starostech...
A pokud se týká rušení procesoru a serv, tak jsem se s tím dosud nesetkal a nikdo z těch, co mají ode mne SP, tak jsou také v pohodě.
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Ferda » pon 26 srp, 2013 1:13 pm

Taky malinko přispěji i když nejsem elektronik guru, tak mám pár praktických zkušeností.
4 serva na dekoderu nedělají žáden problém. Pouze zlevňují investici.
Škubání serva při zapnutí je nepříjemné, ale náběhovou proudovou špičku lze částečně řešit zpožděním náběhu. Asi úplně nejjednodužší je dát na vstup napájení dekoderu kondensátory rozdílné kapacity a odporem zpomalit nabíjení. Pro 20 serv si vystačím s 3A zdrojem.
Chvění serv v koncových polohách jsem nezaznamenal možná proto, že používám větší serva od Conráda a né ty čínské prďoly za 40,- Kč. Navíc náš servoadaptér si s podobnými drobnostmi poradí sám (pružné členy) a nás by tím neobtěžoval.
Co se týká rušení, tak se nemohu vyjádřit, protože jsem nikdy žádné potíže tohoto typu nezaznamenal.

SumaSumárum se u nás žádné potíže se servy nekonají, snad s výjimkou toho, že při zapnutí si serva trošku zabzukají.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod fulda » pon 26 srp, 2013 1:28 pm

Ferda píše:Chvění serv v koncových polohách jsem nezaznamenal možná proto, že používám větší serva od Conráda a né ty čínské prďoly za 40,- Kč. Navíc náš servoadaptér si s podobnými drobnostmi poradí sám (pružné členy) a nás by tím neobtěžoval.
Co se týká rušení, tak se nemohu vyjádřit, protože jsem nikdy žádné potíže tohoto typu nezaznamenal.

SumaSumárum se u nás žádné potíže se servy nekonají, snad s výjimkou toho, že při zapnutí si serva trošku zabzukají.


He he, protože používáš moje dekodéry a ty na konci nevrčí a na rušení jsou celkem slušně odolné. Dokáže je rozhodit tak akorát když kolem nich uděláš kolečko a budeš jezdit s mašinkou na adrese 0.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod cipisekmp » úte 27 srp, 2013 7:56 pm

Ahoj, ja uz jsem to psal jednou ale rad se zopakuji. V nasem klubu se vyskytuje odhadem 100ks servopohonu. Co se tyce elektroniky, tak kluci pouzivaji jak servopointy od paca, tak ja mam trebas dekodery od dcckoleje a tusim i Mlha, a neni stim zadny problem, krom toho cuknuti. Podle me je problem jak pise Ferda asi v levnych servach. On pouziva stejne jak my od Conrade (bo je ma od stejneho zdroje) a mam stejne poznatky jak on. Mame taky pruzne dratky a predepate jazyky, takze problem proste neni.
Cipisekmp
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod vehy » ned 22 zář, 2013 3:15 pm

od vehy
Ahoj! Asi řeším stejný problém jako "Aleš". Potřebuji přestavovat vyhýbky. Rozhodl jsem se, pomocí serv a analogového řízení.
Lepší by asi pro mně bylo pomocí přepínačů a pomocné matice to převést do DCC a přes dcc dekodér na servo. Ale zásadní je, že neumím prgramovat PICe a kupovat vše je promně neúnosné. Tak to řeším taky po svém. Rozhodl jsem se, to zkusit s 555,
ale zavrhl jsem to. Nestabilita a různé vrčení a překmity. Dověděl jsem se něco o PICAXech. Tak jsem si postavil destičku
s 08M2 a programuju v Basicu. Což taky nejsem žádný odborník. Ovládám dvěmi přepínači dvě serva"levné-různě koupené".
Upevnění serva používám prozatím, od pana Němečka, se dvěma mikropřepínači na napájení srdcovky a jazyků. Ale v podstatě stejný problém jako u 555. Nastavení koncových poloh je v pořádku. Ale strunu jsem musel posunout ke středu osyčky páky, aby jsem mohl zvětšit úhel natočení serva a páka byla kolměji natočena k mikropřepínači. Odboural jsem tím různé vrčení a chvění. Asi snížení zatížení serva.
Aspoň ve většině případů mohu-li to tak posoudit. Ale přesto v koncových polohách servo občas překmitne. Už to ale nemá vliv na přestavení vyhýbky ani na přepnutí mikrospínače. Struna to vyrovná. Má to na svědomí signál z výstupu picaxe. Rozhodl jsem se po přestavení serva vypnout, tedy přesněji, nastavit nízkou úroveň na výstupu. Přesto se stávalo, že z výstupu něco vylezlo a servo se nekontrolovatelně pohnulo. Upravil jsem program tak, že ovládám jen jedno servo. Nejsou tam různé podmínky a smyčky, né tolik. Jen po přestavení serva, hlídám povel na přestavení na opačnou polohu. A to mi zatím chodí bez problémů. I když jsem to zase tak dlouho nezkoušel. Zkouším dále napsat program pro dvě serva, ale zatím se mi nedaří. Máte podobné zkušenosti? vehy
vehy
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 11 zář, 2013 4:14 pm
Bydliště: Jirkov

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod zdeno » ned 22 zář, 2013 5:33 pm

zkus si precist toto ?
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2013090001
to ma odchytane hadam vsechny chyby a je to opravdu odzkousene, delal jsem na tom vyse roka a nepustil bych to ven, kdyby to nebylo presne podle mych predstav. Urcite uvolnim nakresy plosaku a programy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Seidl » ned 22 zář, 2013 7:21 pm

máš asi tak dvě možnosti:
- jednak můžeš vymýšlet již vymyšlené z dobrého pocitu, žes to dokázal. Bude ti to trvat odhaduji tak rok, možná i trochu déle, o finančním a časovém hledisku v takovém případě nemá smysl mluvit.
- a nebo použiješ to, co již někdo před tebou vymyslel a je to odzkoušeno
odzkoušených a ověřených konstrukcí tady najdeš několik, já se také přimluvím za své dílko, www.alchladice.cz
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod fulda » ned 22 zář, 2013 8:04 pm

... a nebo konečně pochopíš následující:
  1. V digitálu stojí TENTO dekodér pro 4 serva zlomek ceny (i pokud si ho koupíš na eNšopíku)
  2. Pokud nechci kazit kouzlo analogu, tak si do ovládacího panelu vrazím TENTO enkodér a je to. mohu si ho ozdobit mnoha relátky a nevím čím ještě.

Ale pokud to děláš pro ten pocit, že jsi to dokázel, tak proč ne.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod vehy » pon 23 zář, 2013 8:47 pm

Pánové! Děkuji za odezvu.
Pro Zdena: Děkuji! Pěkný článek. Použil bych z toho asi zapojení výstupu přes emitorový sledovač.
Jinak je to pro mně složité hlavně po programové stránce a používám ROCO multiMaus, jiný protokol. Ostatní postřehy použiji.
Pro Seidla: To vše jsem samozřejmě bral v úvahu. Nechci dělat nic co je vymyšlené. Ale musím brát ohled na cenu. To bych si mohl kupovat profesionální výrobky od ROKA nebo LENZE a nic neřešit. Vaše řešení je pěkné, ale pro mne stále moc nákladné a snad i složité.
Pro Fuldu: Toto řešení je pro mne asi to nejlepší. Jak jsem se zmiňoval v mém článku. Přepínače-enkodér-dcc-servodekodér. S tím souhlasím. Ale ten zásadní problém s programováním PICE
(né PICAXE), nemám programátor,asi se dá i jednodušeji vyrobit, neumím programovat, i když se dájí některé programy stáhnout-budu nad tím ještě uvažovat. Ten jeden enkodér a servodekodéry bych asi zvládl, když seženu, v místě někoho, kdo mi to nahraje. Chtěl jsem být soběstačný a PICAXE mi to umožňuje i když je tím Basicem omezen. DCC řeší i problém s počtem drátů. Budu-li mít nějaké technické dotazy, mohu se na vás obrátit přímo?
Ještě jednou děkuji všem a budu-li mít ještě něco na srdci, tak napíšu.vehy
vehy
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 11 zář, 2013 4:14 pm
Bydliště: Jirkov

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod fulda » úte 24 zář, 2013 7:03 am

programovadlo se dá celkem snadno postavit, já používám takové, kterému se říká "hřebíkové", je složeno jen z odporů, kondenzátorů a diod. A taky mám pickit, kterej jsem si koupil, protože hotovej vyšel levněji než součástky (cca 500,-).
Ale jak říkám, pokud máš snahu jít vlastní cestou, tak to je jen záslužné.
Pokud budeš něco potřebovat, klidně se ptej.
Například tenhle čtvrtek je hospoda, to je na ptaní asi nejlepší místo. Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod zdeno » úte 24 zář, 2013 4:35 pm

to VEHY:
nejsi sam, komu se to libi ;-)
ale asi nejvetsi pripominka je, proc to neni na DCC ovladani, kdyz tam DCC privadim a jsou tam volne piny ??
Ozvalo se 6 lidi.
---
odpoved je, pouvazuji nad tim.
Problem je, ze prijem DCC zabere asi tretinu z FLASH pameti 2313 a to je dost limitujici. Odpadne komunikace pres E5, ale zase pribudne komunikace pres programovani CV. Abych pravdu napisal nejvic mne na DCC stvou vynimky a zpetna kompatibilita, kdy jejich osetreni je divoke a vlastne nic uzitecne neprinese. Tim treba myslim analogovy provoz a podobne perlicky.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dekodér pro servopřestavníky s PICAXE

Příspěvekod Ales » sob 28 zář, 2013 3:13 pm

vehy píše:od vehy
Má to na svědomí signál z výstupu picaxe. Rozhodl jsem se po přestavení serva vypnout, tedy přesněji, nastavit nízkou úroveň na výstupu. Přesto se stávalo, že z výstupu něco vylezlo a servo se nekontrolovatelně pohnulo. Upravil jsem program tak, že ovládám jen jedno servo. Nejsou tam různé podmínky a smyčky, né tolik. Jen po přestavení serva, hlídám povel na přestavení na opačnou polohu. A to mi zatím chodí bez problémů. I když jsem to zase tak dlouho nezkoušel. Zkouším dále napsat program pro dvě serva, ale zatím se mi nedaří. Máte podobné zkušenosti? vehy


Ahoj vehy, to jsem rád, že jsem našel někoho, kdo si taky pohrává s PICAXE. Moje zkušenosti s PICAXE jsou trochu problematické. Pro nastavování serva jsem používal příkaz servo a servopos. Jenomže jsem zjistil, že PICAXE občas (no často, průměrně 1x za cca 10-20 sec) vygeneruje náhodný impuls navíc (ověřeno osciloskopem), který znamenal pohnutí serva. Tak jsem to přepsal na příkazy pulseout a to je uplně jiné. Používám 20M2 a mám to nyní napsáno pro 8 serv a 8 vstupů zap/vyp. Pokud chceš, mohu poslat program. Upravit jej na 2 serva by měl být menší problém, než jej napsat.
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků