Detektor obsazení

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Detektor obsazení

Příspěvekod fulda » úte 11 čer, 2013 7:31 pm

Ani nevím, kam to správně napsat.
Udělal jsem takovou menší blbost pro potřeby jednoho zahradního kolejiště.
Naprosto primitivní detektor obsazení, používá se stejně jako detektory pro DCC - tedy přivodní drát se "přeruší" a vsune se mezi detektor svojima svorkama "Kolej" (na obrázku napravo)
Pak se ještě přivede napájení 12V stejnosměrných (svorky uprostřed) a je to.
Pokud v sledovaném úseku je vlak, tak je relátko sepnuté. Svorky nalevo jsou jen od kontaktů relátka.
Je to pochopitelně lepší pro dekodérové systémy (DCC, rádio, ...), ale funguje to celkem slušně i na analogu (až na to, že to nedetekuje když vlak úplně stojí.
Obrázek

Pochopitelně jsem moc neřešil velikost, protože na zahradu pod kámen se vejde ledaccos.

Komu se to líbí, dejte vědět.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Detektor obsazení

Příspěvekod peter_vy » stř 12 čer, 2013 5:22 am

Len poznamenám, že to bude mať dosť vysoký úbytok napätia (cca 1,5 V), ktorý bude treba pre analóg na nedetekovanom úseku vykompenzovať.

Podobný (bipolárny) detektor som riešil aj ja a podarilo sa mi znížiť na ňom úbytok napätia na cca 0,7 V (jedna dióda, resp. dve zapojené antiparalelne) - samozrejme schéma musí byť v tomto prípade trochu zložitejšia. Navyše ho ešte mám napájaný len trakčným napätím, a teda nepotrebuje ďalší zdroj napájania (nie je galvanicky oddelený optočlenom). Týmto sa síce ušetrí jeden napájací drôt, ale zasa detekcia je možná až od min. trakčného napätia cca 2,5-3 V (bolo použité 5 V relé). Navyše v analógu sa dá nastaviť aj smer jazdy, na ktorý má detektor reagovať - vpred/vzad/oba.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Detektor obsazení

Příspěvekod fulda » stř 12 čer, 2013 7:28 am

Ano, to máš pravdu.
Ale v analogu je to pochopitelně celé magické.
V případě dekodérových kolejišť je to jednoduché - dávám detektory všude (tam kde je nepotřebuju, tam dávám jen snímací můstky) a pak si celé trakční napětí zvednu o těch 1,4V
Pro analog se většinou hrají takové hry, že se na DC složku namoduluje ještě nějaké neužitečné AC, které se vyhodnocuje. To je ale magie kterou si musí každej pořešit sám, tohle se dá pro analog použít spíš tak jako nouzově a náhražkově.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Detektor obsazení

Příspěvekod peter_vy » stř 12 čer, 2013 10:25 am

fulda píše:tam kde je nepotřebuju, tam dávám jen snímací můstky

Presne to som mal na mysli - napäťové skoky spôsobené samotným detektorom sa dajú takto jednoducho vykompenzovať (len na to netreba zabudnúť).

Bezpochyby navrhutý detektor je asi to najjednodušie čo sa dá za veľmi lacný peniaz zoztrojiť a hlavne to má 100%-nú spoľahlivosť detekcie. Vrelo doporučujem každému analogistovi zabudovať na detekciu obsadenia úsekov alebo spínania automatických funkcií (s potrebou spínania väčších prúdov) práve takéto alebo obdobné zariadenie s použitím relé (niekoľkoročná pozitívna skúsenosť).

Je možné pre zaujímavoť zverejniť komplet schému a použité súčiastky?
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Detektor obsazení

Příspěvekod vvitty » stř 12 čer, 2013 11:00 am

Odhadem usmernovac na jehoz diodach vznika ubytek, ten otevira optoclen a pres spinaci tranzistor spina relatko. K tomu nejaky ten odpor pro nastaveni pracovnich podminek a kondik pro filtraci zakmitu, ochranna dioda na civce relatka a par svorkovnic...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Detektor obsazení

Příspěvekod fulda » stř 12 čer, 2013 11:45 am

Přesně tak :o)
kouzlo je jen v tom, že opťák je "AC", takže dvoudiodovej.
A ještě jsi nevyjmenoval plošňák a pár kuliček cínu. :mrgreen:

Schéma mám doma, tak ho sem vložím až večer.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Detektor obsazení

Příspěvekod peter_vy » stř 12 čer, 2013 12:26 pm

fulda píše:kouzlo je jen v tom, že opťák je "AC", takže dvoudiodovej

Tak takúto nejakú fintu som predpokladal :D.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Detektor obsazení

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 13 čer, 2013 7:41 pm

Někde už jsem "tohle" viděl a bylo to kupodivu funkční na DCC a doma na analogu. :idea: :mrgreen:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Detektor obsazení

Příspěvekod zdeno » pát 14 čer, 2013 1:38 pm

kdysi pred 15 rokmi jsem analog resil pomoci komparatoru a velmi maleho odporu, ktery nesnizuje uroven napajeni. Musi se to ale umet udelat a zabudovat tam prevodnik na absolutni hodnotu, aby se daly detekovat oba smery jizdy.
Ten odpor ale musi byt premosteny diodou na skratovy proud, aby furt neco neodchazelo.
----
Ten diodovy mustek povazujem za slaby a na zahradni zeleznici zvlast, kde proudy okolo 2A jsou bezne. Proto toho Graetza vymen za silnejsi, aspon na 4A, protoze prvni skrat ti ho odfajci, zvlast pokud je tam zdroj 5A a vic.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Detektor obsazení

Příspěvekod zaza.office » pát 22 lis, 2013 7:48 pm

Detekce detektory proudu a stojící vozidlo. Stačí vypínač sledovaného úseku přemostit odporem 1k, loko se ani nehne a jsou vidět všechna vozidla s odběrem (loko, svítící vozy, lakované dvojkolí)
zaza.office
 
Příspěvky: 299
Registrován: pon 12 črc, 2010 1:49 pm
Bydliště: Most


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků