Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » čtv 23 kvě, 2013 3:31 pm

chameleon píše::D Ty jsi ďábel :D Abyste věděli, tak já jsem Jindřicha poprosil, jestli by mi nedokázal z nějakých malých digitálních hodin na zeď vyrobit hodiny zrychlené, třeba 1:6, aby až si přijdou děcka ke mě zajezdit, tak abysme jezdili podle grafikonu... No a ty velký hodiny, co se používají na setkáních, tak se mi do malé místnosti moc nelíbí. Že to fulda vezme takto vědecky, to jsem fakt netušil :wink:
Pro mě prosím vyrobit jedny obyč. ev. s možností nastavování rychlosti - jak jsi mi uvedl: nastavit čas pomocí TOHOTO a jen stiskem tlačítka ho "aktivovat". Vzhled klidně jak jsi uvedel: Malá pětimístná (na pátém znaku se dá zobrazovat jestli jdou, nebo stojí nebo co) TADY nebo klidně stačí 4 místný (ev. s vteřinami 6ti místný) bez signalizace rychlosti (ta by se pouze nastavovala tím spínačem).. Půjde to? :wink:


Už jsem s tímhle tématem trochu začal v DCC, ale pokusil bych se to rozdělit, protože zrychlené hodiny se mohou leckomu hodit i bez digitálu.

Jde mi o to, jakej jim dát tvar a jaké ovládání.

Daleko nejjednodušší je vzít levné hodiny IKEA a "poladit" je na vlastní rychlost. Je to jednoduché, hezky to funguje, prostě se jen dá jeden procesor a přepínač normál/rychle/stop a je to. Cena zhruba 100,- za elektroniku a cena za hodiny.
Mrzuté je, že se na tom dost debilně nastavuje čas - musíš sundat hodiny a zezadu točit kolečkem. Zase když nejezdíš, máš ve vláčkárně docela dobré hodiny.

Druhá možnost je si poskládat hodiny ze segmentovek, to není nic složitého, dá se pak využít těch přepínačů pro nastavení hodin/minut a je to o trochu efektivnější, ale cena takhle poskládaného kousku bude o dost větší (odhadem přesáhne 500,- na součástkách).

Takže než se pustím do nějakého skládání, tak bych se zeptal na názor a podle toho udělal nějakou koncepci.

A prosím nemíchat s FastClock kterej je pouze pro DCC.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod chameleon » čtv 23 kvě, 2013 5:31 pm

fulda píše:Druhá možnost je si poskládat hodiny ze segmentovek, to není nic složitého, dá se pak využít těch přepínačů pro nastavení hodin/minut a je to o trochu efektivnější, ale cena takhle poskládaného kousku bude o dost větší (odhadem přesáhne 500,- na součástkách).

jsem pro segmentovky, když už je vyrábět, tak ať jsou "na míru" a stojí to za to :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » pát 24 kvě, 2013 9:30 am

chameleon píše:jsem pro segmentovky, když už je vyrábět, tak ať jsou "na míru" a stojí to za to :wink:

OK, pokud se bavíme o segmentovkách, tak je potřeba si ještě říci něco o jejich velikosti. Segmentovky zhruba do 20mm obsahují 1 LEDku, ale třeba od 25mm už bejvají 2 LEDky na segment.
Druhá věc je, že segmentovky nad 14mm vejšky jsou celkem nepříjemně drahé a stojí za úvahu je nahradit poskládanejma jednotlivejma LEDkama.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod chameleon » pát 24 kvě, 2013 10:12 pm

Je fakt, že větší číslice budou lépe čitelné...myslíš tedy poskládat z těchto ?
A co LCD (dot-matrix) či e-ink? nebo koupit vhodné hodiny a poupravit je? Asi plácám blbosti, viď?
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod MirekTT » sob 25 kvě, 2013 10:39 am

Mě napadla taková ne neproveditelná šílenost, pokud jde o měření modelového času. I přesto, že v klubu využíváme hodiny vyrobené z procesorem řízeného displeje tvořeného segmentovkami výšky 125mm, kdysi ve velkém kupovaných v GM za necelé tři stovky za kus, předložil bych k zamyšlení takovej nápad:
Na stole mi leží porouchaný nefunkční elektronický ručičkový čínský budík, který stál tuším necelou stokorunu někde v Ikei apod. Co takhle na jeho osičku, kterou se zezadu šteluje, dát zpřevodovaný motorek a ten napájet regulovatelným zdrojem. Proč musí být hodiny pro modelovou železnici nutně přesně v poměru k reálu? Proč si na tomhle udělátoru nenastavit nějakou rychlost otáčení a propočítat si nějakou přibližnou rychlost času a řídit se podle toho? Změna rychlosti času se jednoduše provede změnou napájení motorku, což je přeci princip našeho modelového bytí.
A hlavně si tohle doma ubastlí i neelektronik.

......a ne že se mi budete smát!
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » ned 26 kvě, 2013 2:14 pm

Problém LCD a e-ink je cena za větší plochu.

Co se týká ručičkových hodin, tak ono předělat původní motor na jinou rychlost je dost jednoduché, skoro jednodušší, než montovat na sebe kolečka a hřídelky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » ned 26 kvě, 2013 6:54 pm

Začal jsem si malovat teoretický vzhled:
Obrázek
Takže se dá trochu odhadnout cena toho harampádí - je tam 5x kolečko na zadávání čísel, to je celkem drahá legrace (v čechách 75,-)
Ještě je mrzuté, že neumím koupit kolečko co má jen 8 pozic, protože třeba na den v týdnu by bylo super. (... ale stojí víc než verze pro 10 pozic)

Takže - pokud budu pokračovat v tomto směru, tak se dá počítat, že hodinky vyjdou tak na 2000,- minimálně bez prodejních nákladů.

A ještě k fungování - přepínač v v poloze "Normál" znamená, že hodiny jdou jako každé jiné hodiny. Pokud přepnu do polohy "Rychle", hodiny se spustí v násobku kterej je nastavenej na posledním kolečku.

Pro režim normál je jasné, že si budou udržovat čas i když budou v nějakém jiném režimu a prostě po přepnutí se pokaždé zobrazí správnej čas.
Pro režim rychle v tom nemám moc jasno - asi se použije takovej čas, v jakém se naposledy odstavily a prostě pokud budou v režimu "normál", tak bude rychlej čas stejně stát.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod chameleon » úte 28 kvě, 2013 8:43 am

Hodiny jsem rozebíral s Fuldou přes SZ - ale má pravdu, že třeba někdo z vás bude mít o hodiny taky zájem, a určitě vás napadne nějaký další nápad na vylepšení, takže sem lepím výtah z naší konverzace: :wink:

chameleon píše:...myslis, ze by to slo takhle??
- dny zrusit uplne, podle me jsou zbytecne
* tlacitka "nastav hodinu" + "nastav minutu" - mackanim pricitas hodinu (ev. Dlouhym podrzenim rychle prenastavovani)
* tlacitko "nastav rychlost" (2 - x)
* prepinac normal/modelovy cas
Skutecny cas bezi porad - a da se upravovat tlacitky (pouze pricitani staci).
Pri prepnuti na "modelovy cas" muze byt startovaci cas 04:00, eventuelne 00:00 a kazdy si parkrat macnutim na "nastav hodinu" prip. "nastav minutu" upravi cas jak je libo. Dobra je myslenka s tou zmenou vterinovky na rychlost, to je super :wink:
bude to vyrazne levnejsi :wink:
Co myslis?


fulda píše:To je právě to - mozna by stálo spíš za úvahu udělat tam tlačítka + a - nad a pod každou číslici (+- hodiny, +- minuty +- rychlost a případně +- den v týdnu pokud tam zůstane)
Je potřeba, aby to nastavování bylo jednoduché.
A taky - zapnutí v nějakej konkrétní čas je hezké, ale co je to zapnutí?
Nechceš to psát v diskuzi? Třeba nám k tomu ještš někdo něco řekne.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod vvitty » úte 28 kvě, 2013 9:49 am

Dej tam jedno univerzalni kolecko a 3-4 tlacitka, kterymi zvolis zda nastavujes hodiny, minuty, dny. Pripadne muze nastavovana cislovka blikat...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod MirekTT » úte 28 kvě, 2013 9:53 am

Možná tlačítko "pause"?, které časomíru zastaví a ponechá zobrazený údaj zastavneného času?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod vvitty » úte 28 kvě, 2013 10:05 am

Pripadne tam dej kapacitni ovladaci prvky a mas to :wink: (viz Kx, Sx)
Obrázek
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » pát 31 kvě, 2013 12:29 pm

Na kapacitní prvky kašlu, to se nedá v normálním životě použít a dokážou to ovládat jen děti.

Ale jsem našel hezkej matematickej model jak udělat hodiny z lega.
Doporučuju instruktážní video TADY.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod BohousP » pát 31 kvě, 2013 7:29 pm

fulda píše:Ale jsem našel hezkej matematickej model jak udělat hodiny z lega.

:lol: :roll: :lol: :roll: :lol:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » stř 05 čer, 2013 8:35 am

Takže, pokud bych to vzal více ekonomicky, tak máme třeba takovouto možnost:
hodiny2.jpg
Rychlé hodiny
hodiny2.jpg (18.47 KiB) Zobrazeno 9390 krát

Tlačítka "+" a "-" nad (pod) každou hodnotou, stiskem rovnou provedu nastavení. Vpravo přepínač "normální", "rychlé" a "stojící".
Ještě si říkám, že by stálo za úvahu přidat pod "minuty" a "sekundy" ještě tlačítko "00" na vynulování. Nebude to nic stát a trochu to zvíší užitečnost.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod chameleon » stř 05 čer, 2013 9:44 am

super :)
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků